Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Sekel

V podstate stejne klady i zapory jako u prvniho dilu, k nimz se v zaveru prida i naprosta zmatenost ctenaru knih, kdyz se zacnou dit veci uplne jinak, postavy se chovat uplne opacne nez v knizni predloze a cele to skonci tak, ze si nedovedu predstavit, o cem, o kom a jak se podari natocit treti dil. ()

BigBrother

Temne, vizualne expresivni, ale silene rychle a zmatene. Zrejme bez znalosti knizni predlohy dost nepochopitelne. Kazdopadne silne vystupujici nad prumer. Zajimalo by me, jak by vypadal Hellboy, kdyby ho natocila tahle parta... ()

david666

Tak to byl maglajs. Moc jsem nepochopil o co ve filmu šlo. Noční hlídka se mi líbila ale tohle pokračování snad nemysleli vážně. CHvílemi jsem nevěděl jestli se dívám na romantický film nebo komedii. Navíc v ději jsem se ztrácel. Jediné, co se mi zde líbilo byly vizuální efekty. Napadá mě, jestli tvůrci (po úspěchu Noční hlídky) nevypili moc vodky, když točili pokračování:-) ()

gu-staff

Jestli zmatečnost bude mít podobnou stoupající tendenci jako mezi Noční a Denní hlídkou, tak třetí díl budou na plátně už jenom blikat naprosto nesouvislé záběry. A ty vtipy...je to hergot fantasy, nebo sci-fi, nebo břitká komedie, plná "ruského" humoru ? To už není dobrý ani na Rusko. Je z toho cítit velká snaha o něco, ale kdo ví co to má být ? Ví to aspoň režisér ? Já teda ne....Třetí díl chci už teď vidět jenom proto, abych neměl pocit, že jsem neviděl celou trilogii, ale vůbec mně na něj nic neláká. A do kina na něj rozhodně nepůjdu. ///// Druhé shlédnutí - opravuji ze dvou na tři -, ale stejně mám pocit, že mi spousta věcí uniká, ale ne proto, že bych nedával pozor...Timure, nežer už ty prášky, hrozně tě zrychlujou, a já tě pak nestíhám (nebo mi dej taky). Předlohu jsem nečetl, ale tam kde Jackson v LOTRu vše trpělivě, a ne nudně vysvětlí, Bekmambetov vám to prostě šoupne pod nos, a starej se. A to celkovej dojem z filmu pokazilo jistě dost lidem (viz komentáře níže a výše). Jsem zvědavej na trojku (jestli se Timur po Wanted nevrhne na jiný Hollywoodský trháky a na Hlídku se nevybodne), jestli se to tam celý rozlouskne, nebo zacyklí jak Windowsy, když maj svuj den ! ()

Akyno

Nuda.....chaos a zmätok s cieľom ukázať niečo ako Matrix na ruský spôsob. Márne, nedáva to veľký zmysel ani po scenáristickej ani po režisérskej stránke. Vizuál tak na pol plynu, ale inak sa nekoná žiadna sláva. Navyše mi extrémne vadila tá ruština....hold som skôr anglofónne založený človek a na komerčné snímky mi to proste nesedí. ()

distrikt

Naprostý úlet, pokud se v kině pohodlně usadíte do křesla a film vysledujete celý bez jediné chvilky na oddech, stojí to zato. Celá řada bizarních výjevů vuzálně (na Rusko) jedinečně zpracovaná včetně hrozící apokalypsy, kdy velká část moskvy podléhá drtivé síle letícího míčku na gumičce :) ()

marivet

Zmatenost, která postrádá nějaké rozuzlení a pod člověk chce pochopi, musí vidět tento film nejméně dvakrát....Jinak super efekty a nevědět, že je to film z ruské dílny myslela bych, že je to amerika... ()

pierre9

Takisto ako Nočná hliadka-premárnená príležitosť s viacerými scénami, pri ktorých som si vravel, čo tu toto, sakra, robí?! Ako žiarivý príklad výmena tiel Antona a Oľgy. Aký to malo význam? Že to vyvolalo pár úsmevných situácií? Ale veď o to v tomto filme vôbec nešlo. A opäť Avie s raketovým pohonom. Myslím si, že vložiť do filmu odkaz na to, kde sa točil, sa dalo aj inak ako ukazovaním zaostalých "technických" vynálezov. Áno, vo finále to už bolo lepšie, ale zase, jojo ako zbraň? Mám fantáziu, ale rozdávať také šupy jojom. No ja neviem... ()

Fenri

Trošku tomu přidávám, když hodnotím za 4*. Kdysi jsem četl všechny knižní předlohy Hlídek, jsem rád, že se tato velice zábavná literatura (ano, kdo by to byl řekl o fantasy, že jo) dostala i na plátno. Ale - nemůžu se zbavit pocitu, že stejně jako knihy jsou víceméně povídkového rázu, Hlídkám by slušelo spíše seriálové zpracování. Protože svět "Jiných" je propracován strašně podrobně a člověk byl do něj vtahován postupně a všechno v knihách do sebe dokonale zapadalo, ve filmu se všechny zákonitosti Šera, Dohody, Hlídek a Inkvizice staly naprostou samozřejmostí bez nějaké inicializace diváka do tohoto světa, a tak, pro ty co knihy nečetli, se může zdát, že je to naprostý paskvil, kde nějaké zákonitosti jsou utvořeny jen pro efekt, či aby se nějak zaplnil prostor. Každopádně film je co se týče efektů zvládnut skvěle, a to mluvím i o vstupování do různých stupňů Šera (tohle byl určitě oříšek pro tvůrce, no nakonec to vyřešili dobře). Ačkoli v knihách šlo o trochu něco jiného než ve filmu, když člověk pochopí (nebo aspoň akceptuje) zákonitosti světa Jiných, celý příběh je poměrně dobře vymyšlený, podařilo se i docela dobře vystihnout, jak na sebe Světlí a Temní šijou boudy, aby mohli naklonit mističky vah Dohody na svou stranu. A ještě něco - Konstantin Chabeskij je úplně přesný představitel Antona, to se tvůrcům také velmi povedlo. Příjemný film. ()

Xylobalsam

O něco slabší než první díl, je to ještě větší patlanice, tentokrát už hodně přehnaná. Nechytlo mě to tolik jako první díl, protože jde v podstatě o to samé. Ale jedná se o solidní průměr. ()

Hopsik odpad!

Odpad je slabé slovo. První díl se ještě dal, ale tohle je vrchol sr***k! Knižní předloha je naprostá špička, která nedovolí odtrhnout oči z řádku, ale to co filmaři předvedli v tomhle kousku. Totální paskvil. ()

Lea.inJuly

Jako pokračování Noční hlídky už to bylo trochu slabší, ale jelikož je to pokračování a Noční hlídka se mi líbila, tak je skoro povinností shlédnout i toto. Dávám slabé ****, tři jsou málo, jelikož je to jinak vizuální pohlazení mých oček:) ()

veere

V podstatě to samé co jsem napsal k Noční hlídce, avšak zde vítězí zmatenost na celé čáře. Děj tak trochu připomíná rozbitou a špatně poslepovanou porcelánovou figurku - občas kousek chybí, někde přebývá, jinde to nepasuje a někde jsme ho nahradili větší várkou lepidla. Nadruhou stranu opravdu přehršle akce a vtípků, a vynikající příběh (no dobře, ten konec je "pitomoučký" jak z B slaďáku). Dohromady se neubráním dojmu "dortu pejska a koččičky", ne každému to sedne a můžete dostat břichabol, ale obsahuje plno jednotlivých chuťovek; ovšem někdo má silné zažívání či výpomoc antacid (knižní) a ten se může těšit, jak asi bude vypadat Sumerečnyj dozor. ()

zekon odpad!

Ještě větší děs než 1, tak na tohle se nedalo ani dodívat. Nechápu že něco takového vůbec za takový pěníz vznikne. ()

Yenda.F

Takhle velkou slátaninu jsem hodně dlouho neviděl. Minutu to vypadá, že to možná půjde, ale po minutě si to hodně rychle hned zase rozmyslím a takhle to je celý film. Hrůza děs, nevím co tím chtěl autor říci. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013