Série(3) / Epizody(30)

Dvanáctidílný animovaný loutkový seriál na motivy knihy Jana Karafiáta vznikl v koprodukci Studia Jiřího Trnky, Comité Francais de Rádio Télévision, britské Jerusalem Productions a společnosti Imago. Scénář seriálu společně s Annou Juráskovou napsala animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová, nelehkou úlohu výtvarníka přijala Jitka Walterová. Podle jejích návrhů vzniklo na sedmdesát loutek a zrodil se i celý pohádkový svět, ve kterém tyto loutky ožívají. Karafiátova kniha s ilustracemi Jiřího Trnky inspirovala už celou řadu adaptací a stále patří do zlatého fondu české dětské literatury. Nová filmová verze Broučků citlivě pracuje se známými hodnotami a snaží se je co nejvíce přiblížit dnešním dětem. V tom jí napomáhá hudba Emila Viklického i mistrovská kamera Vladimíra Malíka, který virtuózně kouzlí s barevnými atmosférami a vytváří iluzi dětského snu. Také Jan Hartl, jehož hlas prochází celým seriálem, stál před nelehkým úkolem. Vždyť příběhy Karafiátových Broučků mají starší diváci a posluchači neoddělitelně spojeny se jmény takových mistrů jako byl Karel Höger či František Smolík. Na tom, že Broučci na televizní obrazovce doopravdy ožijí, mají nemalou zásluhu i animátoři Jan Klos, Jiří Látal, Jan Zach a Xenie Vavrečková. (oficiální text distributora)

sskrblik

Walt Disney mě poznamenal natolik, že jsem prostě těm klasickejm pohádkám né a né přijít na chuť. Walte styď se! ()

Michi88

Trauma z tohoto večerníčku u mě přetrvává dodnes Za ty hodiny strávené na dětské psychiatrii dát víc jak tři nemůžu. ()

fruitbueno

A byla zima... Knižní předlohu znám skoro zpaměti, dostala jsem ji k 5. narozeninám (Pět let, to je věk! Teta L.), doopravdy jsem ji pochopila snad tak o deset let později, ale jedná se o záležitost, ke které se vracím pořád a chci vracet. Večerníčkové zpracování vyniká animací a celou výtvarnou sekcí, hudbou, a hlavně: uhrančivých, konejšivým a parádním Janem Hartlem... Citlivé, přiměřené a zdařilé zpracování knižní předlohy. ()

Chegi odpad!

Křesťanská agitka pro ty nejmenší! Už jako dítěti mně tento večerníček neskutečně vadil... ()

Billie777

Zvláštní, z tohoto seriálu mi vždycky bylo smutno. Ale nemohla jsem si pomoct a strašně ráda jsem na to koukala. Broučci jsou přepůvabný seriál a párkrát mi slza ukápla, hlavně, když zemřela Janinka. ()

Zagros

Broučci jsou pro mě krásnou ukázkou večerníčku pro děti, kdy se spojí všechny dobré jednotlivé prvky v ještě lépe fungující celek. Broučci mě dokázali uhranout svou atmosférou a dokonalou iluzí fungujícího světa. Jako dítě jsem jednotlivé složky nevnímal a jen jsem se nechal unášet jejich krásným světem a chtěl jsem s nimi po nocích létat s vlastní lucernou. :-) Jako dospělý už ta iluze lehce ustoupila, ale stále dokážu ocenit tvůrce za všechny jednotlivé složky. Nádherná loutková animace, hudba Emila Viklického, hlas Jana Hartla i samotné příběhy z předlohy Jana Karafiáta, všechno se povedlo a těším se, až se v budoucnu někdy mrknu s dětmi. ()

Prochy38

Jako malý jsem tento večerníček nikdy moc nemusel. Neměl jsem nikdy rád loutkové večerníčky. Ale teď s odstupem času jsem schopen jej konečně ocenit. Ale ne jen jako seirál, hlavně jako knihu a pak až jako film. Hodně lidí to nemá rádo kvůli těm řečem, co jsou vedeny. Hlavně směrem k bohu a poslušnosti. Je třeba si uvědomit, že kniha byla napsána roku 1876 a dětem! Dnes už by se to muselo hodně přepracovat, aby děti zaujala. Každopádně hodnotím i jako knihu i jako seriál a mám jasno. Skvost našich pohádek pro nejmenší! ()

Klárka

Uznávám, že je to klasika, ale mě to nikdy nechytlo.. Ani jako malou, ani teď. A navíc mi vždycky bylo líto Janinky, že umřela. :) ()

Maryinka

Ačkoli některé díly nejsou tak dokonalé, nemůžu dát jinak než 5*. Tuhle pohádku jsem jako malá přímo milovala a ráda se na ni podívám i dnes, a to především díky nádhernému, sametovému hlasu Jana Hartla, který mě jako malou vždy večer ukolébal a já pak mohla klidně spát..... ()

Mr.curry

Jediný díl, který jsem v celé sérii nevynechával, byl č.3, ve kterém ho pronásledovala žluna. Útok Verunků jsem si už neohlídal. A netuším proč, ale větu "A ta rosa jako granáty, jenom Janinka se už neprobudila" si pamatuji dodnes. Fuj. ()

Eluin

Hezké..takové smutně hezké :). Hlas Jana Hartla se pro tuto úlohu hodí skvěle. Jen mi tam někdy trochu vadily ty pasáže, kde byli živí lidé. ()

Miany

Broučky si pamatuji z dětství, tyto příběhy se mi líbili, ale dnes dokážu spíše ohodnotit to nápadité ztvárnění a výtvarné propracování pohádky. Za chválihodný považuji i dabing. Není tam ale ta špetka humoru, co si u pohádky vybavuji a ta mi tam trochu chybí. Nicméně, považuji Broučky jako jedno z těch povedenějších českých děl a proto uděluji 4* ()

bararich8

Když koukám na hodnocení ostatních, cítím se jako barbar (asi jako u Muže na Měsíci). Ale tomuhle kousku jsem prostě nikdy nepřišla na chuť. ()

Avantgarda

Surové večerníčkové drama, které i přes svou ponurost se i dnes těší velké oblibě u malých dětí. Musím říct, že právě proto jsem ho měla vždy tak ráda, protože to bylo úplně něco nového, co jsem zatím u ostatních pohádek neznala. Nebylo to jako když si Vydrýsek šťastně běhá po lese a nejhorší, co ho může potkat je to, že se jeden den nenají a přespí v lese. Ne, Broučci se s nikým nepárali maminka, tatínek, kmotříček, kmotřička ti všichni zemřou, dále pak Janinka, jejíž smrt mě zasáhla nejvíce a nakonec je to stejně vlastně jedno, protože kdyby neumřela, tak by nakonec umrzla s ostatními broučky... Na jaře všecko kvete, a tam pod jalovcem kvete i dvanáct chudobiček, devět bělounkých jako mléko a tři s kraječkem jako krev červeným. A kvetou tam podnes. ()

zipoo

Temnější než Dark Knight, Sedm a Texaský masakr (1974) dohromady. Omlouvám se, ale když vám něco přivodí v dětství trauma, tak to budete nenávidět i v dospělosti. ()