Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Nyck

Uteče to jako voda, ale těch nedotažených věcí, nesmyslů a celkově nevyváženosti poměru komediální a seriózní složky je tolik, že u mě celkové hodnocení sráží někam k 65 %. ()

Spock

Velké množství kvalitních herců a zajímavý scénář pomohly vytvořit skvělý válečný film. Rafinovanost pokusu o útěk a jejich propracovanost mě opravdu udivily. Nejvíce se mi líbil výkon „notorického“ uprchlíka Steve McQeena a překvapivě mě oslovila i osoba polského pilota, kterou ztvárnil Charlese Bronsona. Ústřední melodie filmu je taky dost návyková. Bál jsem se délky filmu a nudy, ani jedna obava se však nenaplnila. Byl to úžasný zážitek! Na závěr musím vyzvednou i to, že film nesklouzl do nějaké parodické roviny o tom, jak se dá „snadno a rychle“ utéct ze zajateckého tábora zpátky domů. Zpočátku jsem měl pocit nadneseného pohledu filmařů na realitu a atmosféru války. Postupně jsem si ale uvědomil, že film není žádná „limonáda“ a konec, exekuce chycených a nic netušících pilotů, mě úplně vyvedl z omylu, že by snad válka byla procházka růžovým sadem. Namísto toho se obnažila její nesmyslná brutalita a nemilosrdnost, s níž drtí lidské osudy. ()

Myrreczech

Z počátku jsem byl na rozpacích z toho, jak "přátelští" byli nacisté ke svým vězňům. Až po hodině mi vlastně došlo jak moc ironicky je tento film natáčený a s tímto zjištěním mě ohromně překvapilo, jak vážný dokáže i přesto všechno být. Úžasné obsazení snad ani nemusím připomínat, ale ta úplně nejúžasnější věc je to, že celých 170 minut uteče opravdu rychle a člověk se ani nestihne nudit. A to je ve filmu, kde se jen kope tunel opravdu megalomanský výkon. ()

Autogram

Skoro som nedýchal pri samotnom úteku. Vlastne ani neviem, či som dýchal, aby som bol pri tom úplne ticho. Tú organizáciu práce a poriadok, čo si tam zaviedli, by mohla závidieť nejedna fabrika a to nehovorím o štátnej správe. Trochu mi to tam pripadalo ako pioniersky tábor, len s trochu voľnejším režimom. Ale to patrí k zľahčeniu filmu a možno to tak naozaj bolo. Druhá vec, čo mi chýbala, bola predstava o plynutí času, aspoň ročné obdobia, asi sa to nemohlo odohrať počas pár mesiacov. Toľko k podpichovaniu a nasledujú už len samé pozitíva a istoty, ktoré tu už boli 386-krát napísané. ()

Killda

Opravdu magniciózní film s ohledem hlavně na režii. Co se mi však nelíbilo, byl ten humoristycký přístup k látce. Reálnější podoba by filmu neuškodila. ()

deckardx

Klasika jak svine... Spousta skvelych a znamych hercu prchajic ze zajateckeho tabora... Steve McQueen se stava mym oblibencem... ()

Vercinix

Nezbývá mi než zopakovat co zde již bylo mnohokráte řečeno! Nudit se rozhodně nebudete ani chviličku, což je u takovéto stopáže opravdu výkon. Film má tempo, spád, výborný scénář, který musí zaujmout snad každého, kdo má smysl pro dobrodružství. atmosféra, barvgy, ústřední melodie to vše je na více než skvělé úrovni. Neopomenutelní jsou zde však především hreci, jak zde již několikráte padlo, špičkovými hreci je tento film přímo prošpikovaný avšak namísto efektu ojedinělých sól a honění vlastního trika se zde dočkáte výborné kolektivní herecké spolupráce, kde žádný z talentů nezanikne, ale právě naopak napomůže vypíchnout výkon hercůostatních i celého hereckého týmu. Obzváště bych ovšem chtěl vyzdvihnout výkony i perfektně napsané postavy věčného rebela a samotkáře Steva McQueena, klaustrofobického kopače tunelů Charlese Bronsona a soucitného generála Luftwaffe Hannese Messemera. A když k tomu všemu přidáme bezchybnou režii Johna Sturgese, pak podtrženo sečteno je to přesně film do přvních dvou set (dle mého doprvní stovky) nejlepších! ()

Aqualung

No nevím, nevím.Zase jeden z filmů kde Němci vypadají jako když ne blbci, tak jako značně anglosasky polovzdělaní šašci.Vynikající herecké obsazení, ale s realitou to bude mít nejspíš pramálo společné.Film dobrý tak na nedělní odpoledne v rodinném kruhu. ()

Georgex

Slavný válečný velkofilm mapující skutečnou událost, která Hitlera natolik rozčílila, že vynaložil všechny dostupné prostředky, aby uprchlé vězně dopadl a exemplárně krutě potrestal. Celý film poměrně přesně vystihuje skutečný příběh, i když jsou zde některé momenty trochu přehnané a chvílemi film připomíná pohádku z válečného prostředí. To ovšem nic nemění na kvalitě tohoto snímku, jelikož na plátně probíhá herecký koncert mnoha legend světové kinematografie. Zejména výkony Steva McQueena, který ztvárnil amerického letce jsou obdivuhodné. Za zmínku rozhodně stojí také výkony Jamese Coburna a Charlese Bronsona. Tento válečný film sice nenabízí velkolepé přestřelky, přesto má film velice slušné tempo, které bohužel chvílemi doplácí na délku snímku. Zejména přípravy na útěk jsou přehnaně zdlouhavé, naopak samotnému útěku je věnováno velmi málo času. Celkově se jedná o nezapomenutelnou klasiku světové kinematografie, kterou by měl filmový fanoušek rozhodně vidět. Moje hodnocení 80%. ()

Jello Biafra

Kultová vojnová klasika o úteku z najprísnejšie stráženého tábora pre problematických zajatcov. Príbeh odvahy, ľudskej dômyselnosti a sebaobetovania. Vo filme excelujú tí najlepší herci svojej doby a nezabudnuteľná je aj ústredná melódia či kaskadérske kúsky Stevea McQueena. ()

cyberhawk

Tento film jsem si pustil v jednu hodinu rano s tim, ze si to nejspis dokoukam az se probudim. Nestalo se tak - je to tak napinave a plne napadu, ze jsem vydrzel az do konce. ()

ethos

Trosku netipicke zobrazenie vojny. Nieze by to bolo priamo mierumilovne, ale proste je to zabavne. Bolo to nieco ako vojna hrou. Islo to celkom plynulo za cele tie tri hod som sa vobec nenudil, ale zas na druhej strane nejake mega akcne to nebolo, ale toje tym ze je to 63, ked ste zvyknuty na stare vecicky rozhodne s tym nebudete mat problem. ()

ZkuKol

Klasika útěkových filmů, nabitá hvězdami, akcí a humorem. Jen jsem měl občas pocit, že tvůrci úplně nevěděli co točí; válečnou komedii, akční film, protiválečný film nebo nějaký spletenec a občas to měli hoši ve "speciálním" zajateckém táboře lehčí než kluci na letnim táboře, co lezou za holkama. Ale skvěle jsem se bavil, takže těch 80% je naprosto zasloužených. ()

štísko

Pěkné, vtipné. Snímek u mne zpočátku budil dojem, že sleduji zdařilou válečnou komedii, než se děj zdramatizoval. Nad čtyřmi hvězdičkami jsem dost váhal. Vadilo mi, že pobyt v zajateckém táboře přípommínal víc skauty na prázdninách, než notorické útěkáře zavřené v pečlivě střeženém zajateckém táboře. ()

BMAJTZ

Uchvatne uchvatne presne ten typ filmu ktery mam rad tak trochu drama tak trochu komedie tak trochu valecny film. Uzasne jsem se bavil. ()

Maynard.

Krásný film. Perfektně uvolňující, ale k dokonalosti mu něco přecijen schází. A to si myslím, že je věruhodnost... Příběh je jako spíše pohádka, sice se smutným koncem, ale pořád pohádka. Herecké výkony nemá cenu komentovat, plejáda slavných a výborných herců vytěžila z tohoto kousku maximum. Snad jen Bronsonovi jsem nevěřil jeho klaustrofobické stavy, ale budiš. Hudba přesně seděla ke káždé scéně, ale kvůli té dětské najivitě nemůžu dát plný počet. Je až k nevíře, kolik filmů je natočeno z vězeňského prostředí a kolik z nich dosahuje podobných a občas i daleko vyšších kvalit... U mě je pořád number one Shawshank. ()

MaxipesFik

Opravdu asi jeden z nejlepších útěkářských filmů (s výjimkou Un condamné à mort s'est échappé). Snímek nepostrádá napětí náležitě gradované ke konci, ale zároveň pro mě překvapivou svěžest a humor. Je však několik detailů, pro které mu nemůžu dát plné hodnocení: figurkovitost některých postav, zavěrečný pathos, kvůli kterému nepůsobí film celistvě (ale bez něj by to asi necelých 20 let po konci války ještě nebylo možné). ()

mohamedsfinger

Jako dobrodružný film, který je zasazený do idealizovaného prostředí války funguje Velký útěk báječně a divák se baví. Bohužel mi v mnohém připomíná i Iglourius basterds (což mnozí popřou nebo jim to bude vyhovovat), a tak musím film hodnotit podobným měřítkem. Opět si díky obsazení a humoru užíváme "poetickou válku", ale v takovém zpracování mi to bohužel až tak úplně nesedí... ()