Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Fondak

Tomu říkám návaznost.... V roce 1944 se spojenci pokusili o útěk ze zajateckého tábora Stalag Luft III. (Povedlo se to pouze třem, zbytek byl zajat a proti zákonům Ženevské konvence postřílen) .... V roce 1963 o tom natočili naprosto mistrně tento film. Četl jsem Velkém útěku několik knih (dokonce o něm zpívá i kapela Taxmeni) a z toho usuzuju, že si filmaři dali dost práce s tím, natočit film co nejvíce podle skutečnosti.... Ale tím to nekončí... V roce 2003 vytvořila firma Pivotal Games s polu s SCi podle tohohle skvělého filmu počítačovou hru. Pro zajímavost se můžete kouknout na video z ní. Nechybí v ní žádná důležitá scéna jako je úlet letadlem nebo slavná McQueenova jízda na motorce. I přes nevalnou grafiku fanoušky filmu jistě potěší. http://www.youtube.com/watch?v=R3G2Lny3reY. Není už k sehnání, ale případní zájemci o ní se mi můžou ozvat ()

tahir odpad!

103. najlepsi film, to dokonale odrzkadluje debilitu vacsiny pseudokritikov na CSFD. Neuveritelne dlha blbost, kde su nemci vykresleni ako z lacnej francuzskej vojnovej komedie, hudba detto-hodila by sa do komedie o bazantoch. Podla skutocnych udalosti? Chcem vidiet kde mali vazni take podmienky, to by som sa tam hlasil dobrovolne v casoch vojny. ()

naytsirk

Po Útěku ze Sibiře jsem měl potřebu pokračovat a tak jsem si pustil tuhletu pecku. Dobře jsem udělal… jen jsem si pak musel ještě pustit Sedm statečných… ()

michalkop

Velký útěk je dost překvapivým počinem. Jednak svojí stopáží a také vyobrazením německých táborů pro válečné zajatce. Nevypadá nijak děsivě ani démonicky. Stejně tak němečtí důstojníci. Obzvlášť velitel tábora. Slušnou porci zábavy a napětí skýtající přípravy na útěk vězňů a jejich pokusy o něj. Závěrečnou třešničkou na dortu je závěrečný velký útěk. Film je natočen údajně podle skutečné události a /spoiler/ asi kvůli tomu se podaří skutečně utéct asi jen třem lidem a to se mi zdá jako trochu škodu. ()

skoky25

Tento film my poradil tatko tak sme si spravili pohodlny vecer pivka a bavili sme sa pozeranim tohto filmu nebol to zbytocne straveny cas. ()

jerrik7 odpad!

Trapné! Nebo to snad byla parodie na způsob Limonádový Joe? Ale v úvodním obsahu je napsáno „Dobrodružný / Válečný / Historický / Drama“. Filmy jako „Kam se poděla sedmá rota“, „Bažanti jdou do boje“, nebo „Limonádový Joe“ byly překrásnými veselohrami plnými teplého lidského humoru, případně parodiemi. Film Velký útěk je jenom trapný. Už první scény, kdy do tábora přijede nová várka zajatců - veselá patra rozjívených hochů v kožených bundičkách a začne se převlékat za ruské zajatce je otřesná. Příjezd těch rozjásaných hochů přetékajících optimismem a dobrou náladou připomíná příjezd rekreantů do rekreačního střediska ROH. V době vzniku tohoto paskvilu byly ještě naživu milióny bývalých válečných zajatců, kteří prošli hrůzami zajateckých táborů. Statisíce jejich spoluvězňů ty hrůzy nepřežili, další se vraceli mnohdy zcela zlomeni na těle i na duchu. Tyhle lidi musel takový film hluboce ranit a ponížit. ()

Agnostik

Jak vlastně komentovat snímek který již dávno je klenotem filmové kinematografie?Nijak moc vše jistě již bylo řečeno,snad jen že kromě kvalitního a napínavého příběhu mi neseděla ta uvolněnost v zajateckém táboře pod dohledem němců si naši hrdinové vykopávali tunel..jenže žádný velký happyend se nekonal a snad možná v tom má film své kouzlo nejen kromě hereckých legend typu Steve McQueena.Je to velmi dobré válečné drama jen z mírnou naivitou zajetí ale to je jedinej nedostatek vady na kráse. ()

Pythonator

Vynikající partička herců ve vynikajícím filmu. Elmer Bernstein zde udělal podobnou hudbu jako pro Sedm statečných a John Sturges režíroval podobně skvěle jako při svých Sedmi statečných. Steve McQueen zde potvrzuje, kdo je ta největší hvězda. Charles Bronson nejspíš ve své nejlepší roli jako nezapomenutelný razič tunelů. Velký útěk je můj nejoblíbenější film z 2. světové války a hned po Motýlkovi nejlepší útěkářský film. Steve McQueen holt uměl utíkat:-) ()

jakup57

Veľmi veľké prekvapenie...Celý film od začiatku do konca zaujímavý, pútavé a do deju sťahujúce podanie. Ani sekunda navyše. 80 % ()

kodwin

Velké zklamání. Půlku filmu jsem měl problém poznat, jestli je to drama nebo komedie. Veselá hudba ze začátku evokovala spíše komedii a zacházení v táboře rovněž. Až když se na scéně objevil první mrtvý, začal jsem váhat. Teprve po masové popravě na louce se mi definitivně rozjasnilo. Asi tak. Ačkoliv mám válečné filmy rád (nebo možná právě proto), nemohu pochopit oblíbenost Velkého útěku. A naivitu filmu nelze svádět na rok natočení, tři roky před ním totiž Krejčík natočil Vyšší princip. ()

PSyk

Formálně dokonalý film (kamera, hreci, reálie, politická korektnost, humor...) bohužel sráží díry v logistice: Divák "něco" z přípravy útěku zahlédne, ale mnoho důležitých technicko-organizačních "drobností" se asi útěkářům podařilo vycucat si z prstu, protože jak jinak by k nim v táboře přišli. ()

DirtyDozen

Film mne nezaujal, asi proto, že se v něm nic moc neděje a hlavně jsem hlavním hrdinům ani nefandil :( prostě mi to bylo jedno a to je jistě chyba. ()

Dr.dogous

scénář 4režie 5 herci 5 výprava 3 celkem 17 celkem 85% Zkušení cestovatelé, cestovali z jednoho zajateckého tábora do druhého, až se jim podařilo nakonec prchnout, navzdory všem protivenstvím, ()

Mato_Mi

No nebavilo ma to a cely tento film je v porovnani so sucasnymi filmami ako Pianista a pod. s mrazivou atmosferou obdobia WW2 ako celkom slusna komedia o chlapikoch na skautskom tabore. ()

ajaxx

Výborný snímek s občasným nádechem humoru, ale převážně drama o tom, jak velkou moc může mít motivace svobodou, ale také hrdost a boj proti nepříteli i když jste zajatcem. Skutečná událost tu byla sice silně zdramatizována pro potřeby filmu, byly přidáni Američané, kteří tam tehdy vůbec nebyly a naopak důležití Češi, kteří se na přípravách podíleli významným dílem byly vynecháni či přejmenováni a přiřazeni k jiným národům (Bryks, Valenta, Dvořák, Tonder), ale jako filmové dílo to má prostě nesporné kvality. ()

Sa.sa

Jeden z nejlepších filmu o útěku z vězení... Super hvězdy i spád a nevadí ani ta stopáž 165 min :P 5hvězd a 100% ()

pájap

Akorát si říkám,co by na to řekli východní zajatci...to je tábor jak hotel... rusové a ostatní v jednom táboře???ono to vypadá, že válka byla sranda... ()