Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

malylada

Herecká esa vystřižená ze Sedmi Statečných se pokoušejí uniknut z německého vězení a hlavně v druhé polovině se příběhově krásně rozvijí. Přepálená délka filmu malinko zapříčiňuje, že první polovina není extra záživná a pohádkové nastínění poměru ve věznici je místy úsměvné. Až druhá půlka mapující útěk jednotlivých postav, v různý příbězích mě bavila a ke konci se dostaví i silné scény. Nemůžu zastírat fakt, že bych nečekal více......7/10 ()

Blofeld

Jediný problém filmu, který ho stál tu jednu hvězdičku, spočívá v tom, že onen tábor v něm není vykreslen jako nějaké příšerné místo vedené nacisty, ale jako tvrdší verze nějakého letního tábora a tudíž v podstaě není důvod z něčeho takového utíkat. Osobně mi to dost vadilo, jinak jasných pět! ()

jahol

Ve své době jistě monumentální útěkářský epos za 5/5, ale současná filmová tvorba je už někde jinde. Valím oči jak zdejší hodnotitelé, kritičtí až za hrob k "moderním seriálům s napomádovanými panáky z Hollywoodu" roztají a narvou pět hvězdiček velkolepé pohádce se spoustou slavných jmen s kašírovanými tvářemi i charaktery, která si snad ani nehraje na cokoli realistického, ve které scénář zcela a naprosto podléhá očekávání diváka a jednotlivé charaktery jsou křištálově jednoznačné, vybroušené doplocha a bez vývoje, pokud tedy zrovna neoslepnou nebo náhle neonemocní klaustrofobií. Jo jo, tenkrát se tak točilo, řeknete mi... a stačí jeden šibalský úsměv Steva mcQuenna, aby bylo zakázáno jít pod ****, jenže na rozdíl od vrcholových zástupců jiného žánru (Tenkrát na západě) Velký útěk není vypiplaný, nemá atmosféru a co mě ničí nejvíc - trpí žánrovou nevyjasněností, kdy si chvíli hraje na takový lehký poloveselý válečný film s nadhledem (proč ne...) a pak se najednou pokouší zasáhnout Vaše city nešťastnikem napíchnutým na dráty. Možná se tak nějak čeká, že když zavřeme do ohrady spoustu herců, kterým jsme v jiných filmech dali maximum, bude slušné udělat to tady také a navrch něco nadšeně vykřiknout. Samotný útěk je o něco lepší, než to předtím, ale pak si scénárista zase zařádil, když zabezpečil utíkající v podstatě všemi v té době známými dopravními prostředky (ještě, že nebyly moc v kurzu vesmírné lodě a že se nepotvrdily mé obavy, že posadí pár Anglánů na ovce pasoucí se opodál...). A tak mě ani ten smutný konec nějak moc nevzal... ()

corpsy

Možno zbytočne dlhá, ale aj tak parádna jazda, ktorá sa môže pochváliť mimoriadnym hereckým obsadením a samozrejme motocyklovou ukážkou Steve McQueena. ()

joehot

Ono je to velké umění natočit skoro tříhodinový film tak, aby se divák ani minutku nenudil. Ale přesto tomu chybí trocha vážnosti - takhle aby měl divák pocit, že jsou nejproblémovější zajatci spojeneckých armád na dovolené a ne v zajateckém táboře. Vlastně jsem si říkal, proč odtamtud chtějí vůbec utíkat? Což jen podtrhuje problém s nepřiměřeně "odlehčenou" atmosférou filmu. Ve všech ostatních směrech velká paráda. ()

Marek1991

McQueen, Bronson, či Attenborough, čiže zopár veľkých hercov svojej doby vo filme, ktorý má omieľanú tému nacistov, zajatia a táborov. Dosť som sa čudoval, ako jemne sú tu nacisti vykreslení a tiež ako čiastočne vtipne to poňali, najlepší bol na tom asi ten záver nepoddajnosti. Problém je však príliš veľká dĺžka filmu, ktorá má podľa mňa slabšie časti najmä v jadre. Kolektívna spolupráca na úteku na začiatku a samotný útek na konci boli akčné časti, ktoré boli zaujímavé, stred je plný podľa mňa zbytočných scén, rečnenia, no na svoju dobu to zaiste bolo dobré dielo. ()

EastWicka

Dobrodružný, feel good film pro kluky všeho věku. Jo, já vím, že "feel good" zní u filmu s válečnou tematikou blbě, ale ta naivita, frajírkovství i optimistická ústřední melodie evokují skautské hrátky. Určitě by se mi film i kouzelný McQueen líbili víc, kdybych nevěděla, že nacistická mašinérie zafungovala (nejen) pro tu nešťastnou padesátku podstatně krutěji. ()

Volodimir2

V prvej časti sa kratučko vyjadrím k filmu a v druhej obsiahlejšej je vysvetlenie podstaty týchto táborov pre väzňov dôstojníkov zo západu respektíve vojakov nie z východného frontu. Úplne prvý vydarený útek z Stalag Luft 3 bol sfilmovaný Wooden Horse, The 1950 (Drevený kôň). Tento útek je dokumentárne lepšie spracovaný ako ten nasledujúci. Po tomto úteku nasledovala príprava a útek dňa 24.3.1944 známy pod názvom „Veľký útek“. Film je spracovaný podľa knihy Paula Brikhilla (austrálsky stíhací pilot), ktorý opísal skutočný príbeh hromadného úteku z tábora Slatag Luft 3 a čo tomuto úteku predchádzalo. Vzhľadom na svoju klaustrofóbiu sa veľkého úteku nezúčastnil. Väzni kopali priebežne 3 tunely TOM, DICK a HARRY. Tunel Tom odhalili Nemci v septembri 1943 a vyhodili do vzduchu, Dick slúžil na uschovanie falošných dokumentov a civilného oblečenia a Harry bol vykopaný v hĺbke 8,5 m a v dĺžke 102m aj tak im ešte chýbalo 8m aby sa dostali do lesa. V skutočnosti bol útek pripravovaný pre 600 dôstojníkov, pre všetkých, ktorí sa na jeho príprave zúčastňovali po dobu viac ako jedného roka. A skutočný útek bol vykonaný v noci 24. marca 1944. Najbližšie mesto od tábora bolo v skutočnosti poľským mestom Zhagan. Vo filme Steve McQueen, ako dôstojník vojenského letectva Spojených štátov, musím upozorniť, že v dobe úteku americkí letci neboli v tábore. Celý útek organizovali britskí dôstojníci a Steve je vo filme za veľkého frajera, ktorý si sám kládol podmienky a žiadne úteky na motorke sa v skutočnosti nekonali. Ide o veľmi fiktívny príbeh, čo bolo na škodu tejto významnej udalosti. Film v tomto prípade nadobúda druhý význam a oboznamuje divákov s dôležitou súčasťou úplne iného príbehu. Mnohokrát vo filme sa dostávame do situácie ktorá bola nevhodná, ktorá znevažovala vojnové hrozby. Zbytočne tak dochádzalo ku skresľovaniu historických faktov. Ale v skutočnej podstate sa gro filmu držala faktov a preto tie 3 hviezdy. Ďalšie významné detaily vrátane účasti československých dôstojníkov na tomto úteku sú v komentároch k filmom Ako prebiehal veľký útek 2017 alebo Veľký útek II: Nespracovaný príbeh 1988, Príliš vydarený útek 1993, Veľký útek – Nevyrozprávaný príbeh 2001, Veľký útek – Pravdivý príbeh 2009, Veľký útek – Zúčtovanie 2010 a Tajomstvo veľkého úteku 2011. Po mnohých rokoch som sa musel vrátiť k filmom, ktoré boli vytvorené na základe skutočnej udalosti, popisujúcej udalosti z hlavného zajateckého tábora Luftwaffe (Stalag Luft 3). Ale v tejto časti chcem priblížiť skutočnú podstatu zajateckých táborov. Stretol som sa s názorom, že tento film je úplne iný príbeh ako film Útek zo Sobiboru 1987. Takže to trocha spresním Sobibor bol vyhladzovací tábor a náš tábor v Sagane (dnes Poľský Žadaň) bol zajatecký tábor pre vojnových zajatcov pilotov, ktorý patril pod Luftwaffe a velil mu Hermann Göring. Musí nám byť jasné, že práve Luftwaffe bolo zodpovedné za vojnových zajatcov Air Force a že si chceli zachovať určitý stupeň profesionálneho rešpektovania pilotov. Zákonite boli odmietnuté požiadavky na zabezpečovanie ochrany zo strany SS alebo gestapa. Tábor zabezpečovalo 800 príslušníkov Luftwaffe, ktorí boli preradení z línie frontu ako prestarli alebo mladíci, zotavujúci sa zo zranení a pripravujúci sa na opätovné navrátenie na front. Preto odsúdeným bolo poskytnuté oveľa lepšie zaobchádzanie so zajatcami ako v iných táboroch v Nemecku. Tábor Stalag Luft 3 mal v Nemecku najlepšie organizovaný rekreačný program z vojnových táborov zajatcov (POW - Prisoner of war) a bol pod prísnou ochranou Červeného kríža. Bolo tu množstvo športových ihrísk, väzni mohli prevádzkovať všetky druhy športov v rámci vnútornej ligy, mali k dispozícii 12 ihrísk ale aj bazén (ktorý zároveň slúžil ako nádrž na hasenie požiarov). Väzni mali k dispozícii obrovskú knižnicu so školskými zariadeniami, kde mnohí zajatci získať vzdelanie vyššej úrovne v obore jazykov, inžinierstva alebo práva. Skúšky poskytoval Červený kríž a pod vedením akademických pracovníkov. Väzni tiež riadili divadlo a pravidelne mali každé 2 týždne premiéry. Ich rádio KRGY (Vojnoví zajatci), vysielalo celý deň aktuálne správy a hudobné relácie a denne im vychádzali noviny Circuit (Skupina) a týždenník Kriegie Times. O takýchto privilégiách sa v ostatných táboroch (Terezin, Nováky, Osvienčim, Dachau a mnoho ďalších) mohlo iba snívať. K otázke útekov a trestov, utekať z tábora bola povinnosť každého vojaka a pre Nemcov bolo hrdosťou, že ich vždy chytili, respektíve ich odhalili vopred. Aj tresty boli viac menej symbolické. Takže toľkoto k táborom Luftwaffe, ktorých bolo osem. Ale tento v Sagane bol najväčší a v dobe úteku tu nebol ani jeden americký letec. Z celkového počtu 10949 väzňov tu boli dôstojníci a vojaci Kráľovského britského letectva (RAF) okolo 2500 vojakov, spoločne okolo 7500 vojakov Kráľovského kanadského letectva (RCAF), Kráľovského Austrálskeho letectva (RAAF), Kráľovského novozélandského letectva (RNZAF), Juhoafrické vzdušné sily (SAAF) a viac ako 800 pilotov z Grécka, Nórska, Holandska, Československa, Grécka, Litvy, Poľska, Belgicka a Francúzska. Pred príchodom Červenej armády dňa 27.1.1945 bol tábor evakuovaný. () (méně) (více)

baribal

tohle je můj film s pořadovým číslem 1000... a náležitě jsem si jej vychutnal, stevea mcqueena moc neznam, ale je to fakt borec, ten jeho mega skok, na ten nikdy nezapomenu... jeden z nejlepších valečných filmů a zároveň vězeňských dramat... ()

JimWayne

Tak tomu sa povie veľký útek.Po Shawshanku asi najlepší film s témou úteku.Skvelý herci spolu s skvelým režisérom=100%. ()

mysiak

Veľký film s legendárnym Stevom McQueenom o slávne natočenom úteku z väzenia, taký old school Prison Break, ale vynikajúci a vôbec nie trápny a realistický... ()

kobejn

Jako natočit takovýmto stylem film podle skutečných událostí, to mi příde minimálně jako drzost. OBSAHUJE ZKURVENÝ SPOILERY! Mělo se to jmenovat spíš The Great No Escape. Jako, co to mělo kurva znamenat? O jakej útěk tu šlo? Dyť tam nikdo neutek, všechny je pochytali, tak jakej doprdele velkej útěk? Jo, spíš trapnej pokus o útěk a ostudný dopadení. Navíc mi fakt ten neseděl ten až trapně naivisticky směšněj a zcela nemístnej tón filmu, v němž jsou náckové líčeni pomalu jako naivní troubové a kamarádíčci zajatců. Ve skutečnosti to muselo bejt úplně jinak, nevěřim tomu, že se tam s nima takhle srali a mazlili. Taky jsem nechápal ty jednotlivý scény, například, když Steve McQueen ujíždí na motorce, chvíli ho honěj, pak zas jede sám a nakonec to napere do ostnatýho drátu, wtf? Přitom z toho mohlo bejt hustý drama, kdyby se ale z toho za každou cenu nesnažili udělat skoro úsměvnou komedii. Takhle teda ne! ()

GodComplex

Nejen velky utek, ale predevsim velky film a to naprosto ve vsech smerech. Nema smysl vyjmenovavat, kvalitni je proste vsechno. Neskutecne chytlava zalezitost, ktera vas pohlti a behem temer 3h stopaze nenudi ani na chvilku. Doporucuji si na zacatku vsadit na sveho kone a tipnout komu se podari uspesne utect. Fakt, ze se jedna o skutecnou udalost to cele dela jeste dvojnasobne pusobivejsi. Takove filmy se uz dnes netoci. 10/10 ()

jondzavid

Poctivá, v dobrom slove staromódna snímka z väzenského tábora. Skvele obsadená, napínavá a napriek skoro 3 hodinám nenudí ani chvíľku. Ak bych začal so superlatívmi okolo hercov, tak bych sa nedopísal, ale Steve Mcqueen a Charles Bronson boli naozaj nezabudnuteľní. Proste nič iné ako silné odporučko pre tento film sa nedá dať. ()