Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Orlau32

Film spadá do období 2.světové války - odehrává se ve spojeneckém zajateckém táboře, kde byli deportováni nejpozoruhodnější ale též nejkontroverznější důstojníci spojeneckých armád. Je to velkofilm, plný tehdejších největších hvězd filmového plátna, takže tomu odpovídal nejen scénář, ale též (a to především ) výkony všech hvězd i méně známých herců. A kdo režiroval ? No přece JOHN STURGES ( 7 statečných ) - a též si pro tento film vybral 3 z nich. (Steve Mc Queen, Charles Bronson a James Coburn). Pak se divte, že u toho ani nedýcháte a navíc Němci zde nejsou prezentováni jako blbci. Ba, bohužel, Wehrmacht a SS zde řádí jako černá ruka. ()

speedy3

Jestli máte rádi starší snímky jako je Podraz, Frajer Luke atd..., tak si s čistým svědomím můžete mezi ně připsat "meisterstück" jménem Velký útěk. 5* ()

Dawe.zs

Velký útěk sleduje skupinu důstojníků letectva od jejich uvěznění v německém zajateckém táboře. Zajatí vojáci, v čele s americkým kapitánem Hiltsem..........S. McQueen...........po několika neúspěšných pokusech naplánují hromadný útěk 250 spojeneckých vojáků. ()

blackrain

Trošku jsem se obávala stopáže. Prostě jsem měla strach z toho, že by se to celé mohlo neskutečně táhnout a že to pak bude velká nuda k uzývání. Hned od začátku mě ale tenhle film chytil a já jsem celá netrpělivá čekala, jak to celé dopadne. Samozřejmě jsem jim držela palce. Bez toho se to neobešlo. Herecké obsazení bylo výborné. Nevěděla jsem, že tenhle film byl natočen podle skutečné události. ()

Žralok

Vynikající snímek podle skutečných událostí. O jednom z největších útěků, či pokusů o útěk ze zajateckého tábora v historii 2. světové války. Film popisuje nejen samotné plánování a útěk. Ale i následky tohoto zoufalého činu. Rozhodně patří k nejlepším válečným filmům všech dob. Kam je řazen podle žebříčků předních světových odborníků na kinematografii s válečnou tématikou. ()

kaylin

Velkofilm, který v sobě má všechno. Velký příběh, kde je obrovské množství postav, které se vám dokážou dostat pod kůži. Drama i humor, tragédi i úlevu. Na konci pravda vyznívá docela temně. A přitom se všechno odehrává na relativně malém prostoru. Tomuhle snímku je máloco vytknout. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Kaluž

Je fakt, že náckové tu jednají jako kdyby byli z úplně jiné války a spali v postýlce s plyšákama, na druhou stranu tahle odlehčená atmosféra umožní zajatcům naplánovat až neskutečný útěk a díky tomu je celý film parádní zábava. Když McQueen po opětovném dopadení nakráčí s úsměvem na rtech zpět do tábora a nikdo mu za to neustřelí hlavu, je to příjemná změna. ()

Rakosnicek77

Neberme film jako realitu, film točený na motivy... To by bylo příliš zavádějící. Berme ho jako legendární dobrodružnou klasiku a nemůžete poté zůstat nespokojení. ()

slunicko2

Trocha toho klukovského dobrodružství. 1)  Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na přátelská pravidla zajateckého tábora a gentlemanské chování Němců ve speciálním zajateckém táboře zaměřeném na notorické útěkáře. Zařízení pro letce v režii německé Luftwaffe samozřejmě není koncentrační tábor. S anglickými a americkými zajatci zacházelo hitlerovské Německo nesrovnatelně lépe, než s ruskými. Pod vlivem zobrazování podmínek, které panovaly na východě, ale i v zajateckých táborech, které podléhaly jiným složkám německé armády, pak člověku normální poměry v souladu s Ženevskými úmluvami připadají jako pohádka._____ 2)  Stammlager (Stalag) Luft III byl umístěn v dnes polské Zaháni (Żagań) 50 km od dnešních německých hranic a 120 km od hranic s Českem. Cesta útěkářů mnohdy tedy vedla logicky přes Protektorát. V období největšího rozmachu zadržoval tábor až 11 000 většinou důstojníků letectva především z USA a Anglie. Součástí tábora byla rozsáhlá knihovna. Mnoho letců zde studovalo a skládalo vysokoškolské zkoušky prostřednictvím Červeného kříže a zajatců - akademiků. V táborovém divadle vězni pořádali dvoutýdenní představení s aktuálními hrami z West Endu. Rovněž provozovali malou rozhlasovou stanici a vydávali dvoje noviny 4 x týdně. Vysoce zajímavé detaily ohledně personálu, jídla pro zajatce, života v táboře, obou velkých útěků, zajatců a další uvádí anglická Wiki._____ 3)  Velký útěk se odehrál v noci z 24. na 25. března 1944. Na stavbě tří tunelů se podílelo přes 600 vězňů. Z plánovaných 200 mužů se podařilo proplazit se na svobodu 76. 73 Němci postupně zajali. Na Hitlerův příkaz jich 50 nakonec popravili, 17 se vrátilo do tábora, 6 bylo posláno do jiných táborů._____  4)  Film zobrazuje útěk jako opravdu dobrodružný příběh s jistým nepříliš velkým rizikem...jako když si děti hrají na válku. Věc podtrhuje i anglický suchý humor._____ 5)  Sledovalo se to dobře navzdory naivnímu až hloupému konání věznitelů. Ovšem když uvážím, že jsem tři hodiny koukal na samé chlapy, aniž by to se mnou cokoli udělalo, tak zase ten film moc prima není._____  6)  Výstižný koment: MickeyStuma****, F.W.Colqhoun****. ()

K.I.N.G.

Je vždycky zajímavé vracet se k filmům, které jsem naposledy viděl v dětství nebo v období dospívání. Nejinak tomu bylo i v případě snímku The Great Escape, který jsem poprvé (a až doteď naposledy) zhlédl v 17 letech. Tehdy se mi tento počin moc líbil. Jedná se o zábavný válečný film, který, ač se věnuje vcelku závažným tématům, příliš netlačí na dramatickou notu a určitě bych se jej nebál označit jako oddechový snímek. Velký útěk ale bohužel docela trpí absencí nadstandardně dobrých herců (vyjma excelujících Donalda Pleasence a Roberta Grafa), jejichž postavy bohužel často nejsou dost dobře charakterově rozpracované, protože to ani při této stopáži neumožňuje široké zaměření děje, u kterého je zase ten problém, že se drží skutečných událostí jenom částečně, a divák neví kdy. Největší chybu, a v podstatě taky důvod, proč jsem se rozhodl jednu hvězdičku filmu odebrat, je, že Sturges si usmyslel odprezentovat nám příběh jako učivo prvního stupně základní školy. Vím, že jednoduchost se v Hollywoodu v té době už běžně nosila, jenže nic se nemá přehánět. Jinak ale stále beru The Great Escape jako klasické dílo světové kinematografie. 70% ()

Thomassi

Velký útěk je bezpochyby velký film z velkým V. Těží hlavně z velkého množství tehdejších velkých hvězd, stejně jako o rok dříve také Velký film Nejdelší den. Film je natočen podle skutečné události a pojednává o Velkém útěku zajatců z vojenského tábora pro nejproblémovější spojenecké vojáky, kteří se stále a stále pokoušejí o útěk. Už uvodní a velmi známá melodie je předzvěstí něčeho Velkého. Od samého začátku se divák nenudí ani minutu, obzvláště, když zajatci přijedou do tábora, seskáčou z náklaďáků a hned studují a zkoumají okolí a plány na útěk. Prostě žádné velké rozmýšlení. A že to mají vymyšlené dokonale. Je zde spousta vychytávek (pytlíčky s piskem u nohou, kopaní za zpěvu atd.) a nemálo parádních scén (má nejoblíbenější jak Steve uhání na motorce přes pole a Němci se ho snaží chytit). Celý film do sebe neskutečně zapadá a to z něho dělá (a spouta dalších věcí) nejlepší útěkový film všech dob a na to, že má skoro 3 hodiny, mi čas docela rychle ubýhal. Když se pak dostali ven, byl jsem napjatý ještě víc a fandil jsem jim až do úplného konce. Pozorovat Steve McQueena, jak pořád utíká a zase ho chytí je prostě úžasné. Jo, Steve zase nezklamal, dále excelují Charles Bronson, James Garner a Richard Attenborough. Dal bych 100%, ale kazí mi to tam scéna, jak německý voják stojí a kontroluje les a hned vedle něho leží jeden z uprchlíků a ten Němec si ho ani nevšimne. Proto 95%. ()

major.warren

Jeden z nejlepších útěků historie (raději mám snad jen Motýlka a "Shawshank"). John Sturges využívá obdobný styl jako ve svých Sedmi statečných. I zde má mimořádně silné herecké obsazení, tentokrát v čele s neohroženým Stevem McQueenem. James Garner, Charles Bronson, Richard Attenborough, Donald Pleasence, James Donald, Gordon Jackson a vynikající James Coburn, ti všichni ve Velkém útěku excelují. Výtečná kamera a nádherná hudba mistra Elmera Bernsteina. Nechybí ani skvělý humor a stejně jako v Sedmi statečných ani emočně silný závěr. Sturges si vybral náročné téma, ale popasoval se s ním možná lépe než čekal. Prostě legendární válečné drama, plné naděje na útěk a svobodu. McQueen na motorce a Coburn v kavárně jsou pro mě symboly Velkého útěku. U mě to nejlepší hodnocení. ()

reqiuem

nakonec se jenom divim proč to, co se stalo na konci, se nestalo hnedka na začátku..každopádně se mi líbí myšlenka nekonečný smyčky útěků doladěná baseballovým míčkem.. ()

FilmFan24

Plejáda velkých hereckých hvězd ve filmu o jednom velkém útěku, který se stal báječnou filmovou klasikou. Steve McQueen se po tomto filmu definitivně stal největší hollywoodskou hvězdou. Film po celou dlouhou stopáž odsýpá jak švýcarské hodinkky. Je to bezesporu zásluha režiséra Johna Sturgese, který střídá napínavé chvilky s humornými okamžiky. Jeden z mých oblíbených filmů, který si po čase vždycky rád připomenu. ()

JohnMiller

Milujem vojnové filmy, ktoré sa zaoberajú tematikou II. svetovej vojny. Klasiky ako Band of Brothers, Enemy at the Gates, Saving Private Ryan či Schindler's List patria k mojim najobľúbenejším filmom ( veľmi príjemne ma prekvapil aj minuloročný blockbuster s Bradom Pittom, z názvom FURY). Vysoko hodnotený Great Escape, s hviezdnym obsadením, bol pre mňa, ako inak povinnosťou. Herci ako Steve McQueen, James Garner, Charles Bronson, Donald Pleasence patria do mojej pomyselnej záložky zvanej kult. Je to také, by som povedal, Expendables staršieho Hollywoodu. Škoda, že väčšia časť tejto snímky bola pre mňa obrovským sklamaním, a miestami ma dokonca štvala. Film má 2 a pól hodiny, s čoho 2/3 boli úplná nereálna slabota, na šťastie sa to v posledných 45 minútach ako tak spamätalo, takže to nakoniec nebol až taký veľký prúser, vysvetlím prečo. Film je z roku ´63, takže nieje prekvapujúce, že to je stráááášne patriotické. Ale tvorcovia tu už prekročili všetky medze. Filmy ktoré sa natáčali počas alebo medzi vojnami, ako napríklad All Quiet on the Western Front (1930) neboli až takto nehorázne do hrude bijúce sa. Príbeh rozpráva o Amerických vojakoch (pilotoch) ktorých nacisti väznia v špeciálne chránenom tábore, pretože, väčšina z nich sa pokúsila už niekoľko krát o útek a teda sú problémový zajatci. Chlapci vedia ako to chodí, takže postupne prekopávajú nekonečne dlhý tunel, ktorý vedie ponad les. To by bolo v poriadku ale tu si Američania robia z Nemcov vyslovene srandu. Neposlúchajú rozkazy, smejú sa im do očí, maximálne tresty sú samotky, majú volný priechod z izby do izby, proste je to celé na výsmech. Toto keby robil niekto v rokoch 40-45 v zajateckom tábore, tak by šiel ihneď ku stene, bez súdu, bez milosti. Vyzeralo to akoby Nemci slúžili im a nie naopak. Takže 2/3 stopáže o ničom. Až potom keď sa zopár chlapcom podarilo ujsť, všetkým však nie, keďže im na to prišli, už to začalo byť o dosť napínavejšie a hneď to pritiahlo moju pozornosť. Aj postavy, ktoré utekali naprieč Nemeckom som si hneď obľúbil, predtým mi bolo jedno čo sa s nimi stane, a zamrzelo ma, keď ich postupne pochytali. Kým tie ostatné časti boli, také klasické šablónovité, tak po úteku človek nevedel, čo má od toho čakať, netušil koho dostanú a koho nie. Trocha realizmu tomu veľmi pomohlo. Som tak trocha na vážkach, druhý krát si to už asi nepozriem ale bolo to viac-menej dobré. ()

Trevor

Filmová klasika, neskôr zatienená predsa len uveriteľnejším Útekom zo Sibíry či Bielym peklom. Nemôžem však nespomenúť jednu vec. Až neuveriteľné vyznieva správanie sa nemeckých dozorcov voči zajatcom s ohľadom na neskoršie rozuzlenie počas konca filmu. Bolo by to zrejme inak, ale celkovo sa jedná o výnimočný epický príbeh, ktorý nenudí, občas dokonca pobaví aj napriek prostrediu, v ktorom sa odohráva... ()

Vědma

Kategorie útěkových filmů s chlapským obsazením je ve filmové historii poměrně bohatě zastoupená. Velký útěk, jak už jeho název říká, je film velký a dobrý. Výborně obsazený a jeho délka mi nevadila, aspoň jsem se po první půlce cítila jako bych ten tunel sama vykopala :-). Do teď jsem netušila, že Němci byli tak benevolentní, že by přes deset útěků ze zajateckého tábora trestali jenom samotkou. Jestliže to je film podle skutečné události, bylo to zřejmě tím, že šlo na obou stranách o šlechtu mezi vojáky - letce. Ale stejně to bylo dost málo uvěřitelné, přestože je to podle skutečné události. A ten skvělý plán nakonec vůbec skvělý nebyl. Ale velice cením, že film byl celou dobu napínavý. ()