Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

BarryLyndon

Parádní film. Určitě teda nemá na dokonalosti jako Stalag nebo Most přes řeku Kwai, ale i tak mne hrozně mrzí, že se kinematografie ubírá jinam a tyhle velké dobrodružné filmy už jsou jenom zvláštností. 9/10 ()

ad

Filmový mačismus v nejčistčí formě... PS. : Ale je pravda že se znalostí tohoto filmu si třeba takový Slepičí úlet užijete o něco víc... ()

DruidKarel

772. hodnocený film: 4. film z dovolené v Tunisku: Dokonalost sama. Film je tak rafinovaný, ničím není přeumělkovaný a rozhodně jedním z nejlepších filmů o útěcích. Pro mě nijak nezaostává za Shawshankem. Nebo vlastně ano - podle mě má málo emocí. Je ale dokonalý po všech stránkách. To, jak každý má svou přesně danou úlohu i to, jak si tvůrci filmu vyhráli s charakterem každé postavy. Tenhle film opravdu stojí za to a pro mě je to ještě o to více potěšující film s tím, co zde odvedl Steve McQueen. Co on dokázal na motorce, ale i zahrát. Hrozně se mi tu líbil i Charles Bronson. Ostatní známí herci, jako James Coburn nebo Gordon Jackson z Profesionálů. Dokonalost sama. 5* a jsem moc rád, že jsem tenhle snímek viděl. 5* ()

starbrejkr

Z dnešního pohledu místy až nesnesitelně dlouhá klasika, kterou prostě ohlodal čas. V dřívějších dobách akční a napínavé pasáže zestárly (a to není dané jenom tou dobou, známe dost podobně starých snímků, kde to šlape pořád - tady jen chyběla ta nadčasovost). Kdyby nebylo onoho pro mě hodně překvapivého (i když také dost vlažně natočeného závěru), mohl bych mluvit o velkém zklamání. Na můj vkus se tu také dočkáme až moc velké dávky nelogičností a nepochopitelností, které film trochu znevažují. K hereckým výkonům žádná, můj osobní favorit byl určitě Donald Pleasance. Za zmínku také stojí silně "sedmstatečnovská" hudba ()

laik_60

Na svoju dobu určite skvelý film s bohatým hereckým obsadením. Príbeh zaujímavý aj keď predsa len trocha dlhý. Prostredie troska prikrášlené. Som z iných filmov predsa len poučený o drsnejších vzťahoch v zajateckých táboroch. A možno to bola priumelkovaná oslava amerických vojakov, ktorí nemohli byť hrdinami bojov, keďže boli v zajatí. Aj správanie väzniteľov mi pripadalo ako daň za dobre nemecko-americké vzťahy šesťdesiatych rokov (Adenauer / Erhardt - Kennedy). Skrátka zdá sa mi to scenaristicky príliš tendečne podliehané trendom doby :( dávam slabé 3b, už len z úcty k hercom. ()

C0r0ner

Skoro tři hodiny jsou u mě tradičním problémem. Také mi přišlo, že "problémoví zajatci" byli v lágru spíš na dovolené, takže jsem moc nechápal, proč se vlastně chtějí prokopat ven. Jinak to ale byla přehlídka špičkového hereckého obsazení, parádního scénáře a kvalitní režie. Do žebříčku bych to ale nedal ani omylem. 75% ()

zette

Plne respektuji, ze je film natocen podle skutecnych udalosti. Uz i herecke obsazeni napovida o velkofilmu. To zpracovani me ale zklamalo, celkem slusny " pionyrsky " tabor to byl a ne zajatecky. Je to sice slusny dobrodruzny film, trosku pohadka, komedie, urcite ale ne valecne drama. Pro me zklamani, radeji bych doporucil Stalag 17. ()

Pajky3

Velký útěk je bezesporu film ze kterého těží snad všechny útěkářsko/vězeňské filmy. Skvělé obsazení zapříčinilo to, že jsme si ani neuvědomil, že to byla vlastně tří hodinová podívaná. Celou dobu jsem seděl připotanej k obrazovce a byl jsem napnutej co se vlastně děje/stane. ()

campix

Legendární vězeňská útěková klasika. Lepší než Motýlek nebo například Útěk ze Sibiře. I přes svou délku je Velký útěk zábavný a poutavý. Kromě všudypřítomného napětí není zanedbána ani komediální stránka a závěr se nese ve velmi dobrodružném a akčním duchu. Nemohu si pomoci, ale poslední půl hodina mi strašně připomíná český film Copak je to za vojáka. Výborný film po všech stránkách se skvělým hereckým obsazení, ale Steve McQueen mi prostě nepřipomíná frajera, ale slizkého skrčka. ()

Juto

Film s výborným obsadením, rýchlym scenárom a autentickými nemeckými nastaveniami, vytvoril producent a režisér John Sturges. Neexistuje žiadne kázanie, žiadne skúmanie duše, žiadny sex. Veľký útek je jednoducho veľký únik. 9/10 ()

Martrix

Velký útěk, bude mít brzy šedesátileté výročí. V kontextu doby to byl nepochybně trhák. Zdůrazňuji...především americký trhák. Tady u nás...v Evropě, v ČR především, se do dnešních dnů produkují v souvislosti s druhou světovou ani ne tak válečné filmy, jako spíš silně depresivní, ponurá dramata z koncentráků, nebo protektorátu. Což je v silném kontrastu s prvními dvěma hodinami Velkého útěku, který ukazuje některé Němce jako gentlemany, ale především jak velký rozdíl byl mezi lágry a vězením pro válečné zajatce. Rozjuchaný popěvek, společně s mnoha pokusy o útěk navozuje dojem, že jde o dobrodružné vyprávění, kdy vězňům hrozí maximálně samotka. Moc se mi to nepozdávalo a začínal jsem se místy ne přímo nudit, ale bylo mi to už dlouhé. Proč vlastně vyprávět příběh o neustálých pokusech o útěk? Má to být oslava americké nezdolnosti? Tolik vynikajících herců v takto plytké pointě? Nakonec ne. Tvůrci se vytasili s podstatně realističtějším koncem, ve kterém vzdávají hold těm, kteří bojovali i v zajetí. S koncem, který mě překvapil. Sice pořád nesklouzli do toho evropsky temného patosu, ale nakonec dostal celý ten dlouhý příběh "správný" rámec.  Pokud se ale někdo nechal (tak jako třeba já, po závěrečné znělce Sedmi statečných) nalákat na zvučná jména jako McQueen, Bronson a Coburn, tak bude nejspíš zklamaný, protože tvůrcům se nějak podařilo natočit film plný hvězd...ale žádná z nich není v hlavní roli a žádná z nich nevyčnívá. I v tom tkví minimálně pro filmové nadšence, jistá jedinečnost tohoto kousku. I když jsem z něj na zadel nepadl, jsem rád, že jsem ho konečně viděl. ()

emo

Fantastický film! Túto klasiku by mal každý vidieť. Tak dokonale skombinované napätie, humor a drámu som ešte nevidel. Mali by to povinne premietať vo filmárskej škole. A herci- stačí sa pozrieť na mená a je to jasné... ()

BoXBe

Velký útěk je jednou z klasik americké kinematografie natočený velkorysým vypravěčským stylem, který dnes může vedle epileptických střihů a hektických zvratů působit mírně omšele a místy naivně. Přenesl jsem se přes to velmi snadno - přijal jsem pravidla hry, kterými je rok vzniku, půdorys skutečné události a odlehčený tvůrčí přístup, který straní humoru a silným charakterům. Dlouho se mi nestalo, že by mi po jednom filmu bylo sympatických hned více jak deset hlavních postav a všem že bych fandil stejným dílem. Že film ony hranice humoru překročil a neudělal z vážného tématu frašku vyplyne v závěru filmu, který mě přesvědčil o jasném pětihvězdičkovém hodnocení. ()

Maty85

Hvězdné herecké obsazení. Téměř tři hodiny jde jen o samotný útěk z vězení a divák nemá šanci se nudit, tak to klobouk dolů... ()

mortak

Dobrodružství nabité takovou energií, že po shlédnutí už pro vás nikdy nebude baseballová rukavice bezvýznamnou věcí. Jistě, scénáristicky to uhlazené, až trochu kýčovité, ale celá ta herecká skvadra, od McQueena k Pleasencovi, tomu dává takovou šťávu, že tři hodiny nemůžete odtrhnout oči od obrazovky. Kvalitu snímku oceníte prostým pokusem. Zkuste si v duchu obsadit dnešní "mužné" hvězdy - Deppa či DiCapria, či Pattinsona. To by byl prů...švih. ()

dr.fish

Všichni jsou tvrdí a drsní, vysmívají se fašistům, pořád jim utíkají a oni nevědí co s tím. U nás by asi nasadili nějaké konfidenty a věděli by hned, kde se co šustne. Ale ve fešáckým lágru s důstojníkama se to nenosí, tak se náckové musejí vždycky nechat překvapit a vypadají ve filmu jak banda idiotů. Přes velmi odlehčený přístup k látce se jedná o drama, i když se všichni hrdinové tváří, jakoby o nic nešlo. Tak se to holt tehdy točilo. Dobře natočené svižně ubíhající tři hodinky. 80% ()