Dvojice kriminálníků, uprchlý vězeň a mladý zlodějíček, se chystá na společný, samozřejmě ilegální útěk za hranice. Dlouho unikají, dokonce se jim podařím proniknout na polské území. Směřují k pobřeží, odkud se hodlají přepravit do Švédska. Polské bezpečnostní orgány jsou však bdělé. Zřejmě mělo vzniknout napínavé vyprávění o náročné práci policistů, koordinovaných dokonce mezinárodně, avšak napětí i věrohodnost se vinou ochotnické režijní práce vytratily. (oficiální text distributora)

klukluka odpad!

Strašná, příšerná, otřesně natočená, číčovina, kterou zapomněli postříhat a pustili to do světa jako hrubáč bez postsynchronů. Za tohle se v kinech muselo vracet vstupný. Já bych ho teda rozhodně chtěl zpátky. ()

Kovaja

Ne příliš známý film mě mile překvapil.Možná ne pro svou kvalitu(jasně natočily se lepší kriminálky )ale jelikož sem tenhle kousek viděl prvně tak musím uznat že rozhodně není špatnej.L.Potměšil je herec s velkým Há.Jo a chválím ho za to jakou si vzal v závěru filmu rukojmí:-)))Na to jaký se psal rok to byla kočka jak víno!!!!! ()

kebom

Ma fascinovalo stopercentné porozumenie poľštine zo strany českých kriminalistov, čo sa zjavne očakávalo aj od divákov... ()

mira007

Socialistická krimi, která běží v celkem akčním tempu, ikdyž kopírování západních vzorů je hodně volné.Jenže jak se to snaží o akčnost tak se to plácá v nijakost, ikdyž tenhle film je zajímavý Potměšilem, polskou spoluprácí ( dokonce moře) . Jo a ta rukojmí v bikinách je skvostná. ()

krabatt76

Tento film jsem dnes viděl poprvé a musím říci že to zase taková tragedie jak tady někteří píší nebyla.Byla to docela obstojná detektivka z osmdesátých let se známými herci.Pro někoho kdo film viděl poprvé a který se diví jak mohl o takovém filmu nevědět,tak i napínavý od začátku až do konce.Souhlasím s názorem,že v části s mnoha polskými dialogy mohly být titulky.Tam jsem se moc nechytal.... ()

MickeyStuma

Ve druhé polovině 80. let se filmová tvorba trošku uvolnila ( skutečně jen trošku ) a tak vznikal opravdové skvosty. Tento snímek je jeden z nich. Pokus o napínavý akční thriller o honbě za uprchlým trestancem, se stal už na svou dobu zajímavým. Scénář je napsán vcelku dobře a Ladislav Potměšil ztvárnil onoho lumpa bravurně. Jisté nelogičnosti se pochopitelně objevují, ale to je zcela běžné. Děj má švih a neobvyklé rychlé tempo. Práce policie až tak do detailů ukázána není, což se dá vzhledem k socialistickému cítění pochopit. A tak příběh sleduje převážně počínání tzv. nepřítele společnosti. Finálová scéna odehrávající se v Polsku je na český film překvapující, i když při dnešním pohledu by mohla být přeci jen krapet lépe zrealizovaná. Zajímavé by bylo se dozvědět, jak moc tehdejší kontrolní orgán byl shovívavý a jak moc zasahoval tvůrcům do realizace, aby se finálový výtvor nakonec moc nepodobal těm 'imperialistickým', na což byl dost háklivý. Každopádně je výsledek na české poměry vcelku povedený. ()

Schlierkamp

Československé krimi popisující hon na dva hledané zločince. Jedním z nich je obávaný, agresivní trestanec Volf (neobvykle drsný L. Potměšil), s ledovým klidem odstraňující nepohodlné osoby, jež mu zkříží cestu při útěku před spravedlností. Dvojici doplňuje osmnáctiletý zloděj Pavel Kunc, jehož zahrál poměrně přirozeně T. Vacek. Tento bystrý mladík, jenž pravidelně překračoval hranici zákona vylupováním opuštěných chat a odebíráním peněženek, má neobyčejnou zálibu v kartografických dílech, jež si s oblibou kupuje. Velmi mě pobavila hláška jeho kolegy na útěku Volfa, "že takovýho vola, co si na každým rohu kupuje mapy, ještě neviděl", neboť já osobně tuto činnost provozuji také. V pozici ramena zákona ve snímku vystupuje mnoho kriminalistů, jako nejvýraznější se mi jevili R. Jelínek, J. Kodet, M. Zounar, S. Matyáš či Z. Buchvaldek. Vstupy do soukromých životů těchto kriminalistů však nebyly dokončené a mnohdy zbytečné. Ve vedlejší roli nesmírně elegantního, avšak nepříliš věrohodného pána pražského podsvětí se představil J. Kubíček. V poslední třetině snímku se uprchlíkům podařilo překročit státní hranici, následovala jejich polská anabáze s cílem se dostat přes Balt do Dánska. Dle očekávání byla navázana spolupráce s polskými kriminalisty a díky této dokonalé souhře byli Volf s Kuncem dopadeni v dramatické scéně na molu. Zátah hodnotím průměrně, režisér Strnad opět neprokázal dostatečný filmařský um, atmosféru a dramatickou složku mají tentokrát v sobě pouze záběry na muže na útěku, kriminalistické postupy jsou rozvláčné a bez nápadu. Rozšíření pátraní po hledaných mužích do Polska jednoznačně hodnotím pozitivně. ()

FireTight

Typická průměrná kriminálka osmdesátých let na jedno podívání, ze které si budete nejvíce pamatovat především výkon Ladislava Potměšila. Jak ten dokázal zahrát prchajícího vraha schopného naprosto čehokoliv... klobouk dolů! Právě díky němu jsem se u snímku vůbec nenudil a upřímně jsem té dvojici antihrdinů docela fandil, i když mi bylo jasné, že nemají před bdělými socialistickými kriminalisty z Československa a Polska žádnou šanci. Jen kdyby ta postava Tomáše Vacka občas nebyla na facku (ehm, skoro rým? :D), hlavně jeho občasnými rádoby vědeckými kecy, ty mě docela lezly na nervy, protože si nedokážu představit, že by takovej mladej fracek poučoval starýho kriminálníka (a ten že by si to nechal líbit). ()

Tiiso

Člověk se až nestačí divit co vše my lidé dokážeme dělat za zmetky. Tento snímek je udělán tak poctivě jako kdyby stolař vyrobil židli bez sedátka. Herci jsou neskutečně prkení, ztvárnění nijaké. Atmosféra žádná, emoce také ne. Potměšil který je výborný herec hraje zde tak, že se mu celou dobu nedá věřit , že je zločinec atd. Zkrátka a dobře prázdno a pusto. A přitom se psal rok 85, dělali se dobré filmy a samotný děj by se dal i na tehdejší poměry dobře zpracovat. No nic po bitvě každý generál, nechám toho. ()

masekjc

Na svojí dobu celkem v pohodě, dnes s úsměvem a ironií, přesto je výkon Ladislava Potměšila příjemným překvapením :) ()

Prubner

Raději bych sledoval pouze útěk těch dvou zločinců. Jenže ten je permanentně prostříháván scénami s pátrajícími policisty, které jsou bohužel notně připitomělé, špatně napsané i natočené. ()

Stejšn

Velmi zbytečný film, taková divná tuctová kriminálka. Co jí odlišuje od ostatních (bohužel spíš k horšímu) je závěrečná pětina, která je téměř celá v polštině (bez jakýchkoliv titulků). Asi si soudruzi mysleli, že český divák plynně mluví všemi jazyky RVHP. BTW: polský herec, který hraje postavu jménem Okoun, je NEUVĚŘITELNĚ podobný Kubátovi z Radětic loutkového Fimfára :) ()

Pitryx

Bolševický filmík, kde především spolupráce socialistických detektivů je skoro ústředním tématem. Nu, pomineme li tyhle věci, je to v podstatě slušné krimi. Má to dokonce i spád a prostě, dívat se na to dá. ()

carl.oesch

Tak tenhle film mně připadal snad mnohem horší, než před nedávnem uváděný Město nic neví. Tomuhle chybělo všechno, co by měla detektivka tohoto typu mít, především spád, akci a překvapivé zvraty. Tady nic takového nebylo, jednalo se o obstoujnou nudu a i když na poli akční detektivky naši filmaři jaksi nikdy příliš nevynikali, tak tohle je slabota tak na úrovni majora Zemana. Líbí se mi, jak za socialismu všichni zločinci prchali na Západ a politický rozměr se tam tak objevil vždycyky. Na druhou stranu tahle detektivka byla na rozdíl od majora Zemana nepolitická a proti třeba Smrti stopařek i o ničem. A tak hvězda za to, jak vypadal svět socialismu (alespoň na první pohled) nejen u nás, ale i v "bratrském" Polsku a taky za onu neznámou polskou sexbombu v bikinách v úplném zavěru filmu - jakoby tvůrci chtěli odměnit každého přílsušníka mužského pohlaví, který to vydržel až do konce. ()

honzic

Bohužel na krimi značně nudný a nezáživný film okořeněný pár romantickými etudami nezachrání ani eskadra známých herců. Hodnocení: 45 % ()

Kozlowski8

Uprchlý vězeň se, společně s mladým zlodějíčkem, snaží dostat do Polska a odtud dál na západ... Nemasný-neslaný film, postrádající napětí, věrohodnost, nápady, nečekané situace... Ladislav Potměšil odvedl, jako obvykle, solidní práci, ale bohužel opět ve filmu a v roli, které ho mohou jen těžko vyšvihnout do nejvyšší herecké ligy a které bohužel provázejí celou jeho kariéru. Škoda i Tomáše Vacka, který - po slibných počinech v dětských a jinošských rolích - tak brzy skončil s filmováním. 45%. ()

rigby

Slušný pokus o velkou krimi. Navíc v mezinárodním rozsahu, kdy pátrání probíhá až u polského pobřeží. Zpracování je bohužel poplatné době vzniku a dneska už toho mladším divákům nemá co říct. Také technická stránka filmu pokulhává, obdobně jsou na tom i dialogy a vůbec plynulost celého děje. ()

Peabody

Inu Stanislav Strnad, aneb příběh nic moc reziséra, který se chopil své ššance za normalizace, když s emsto uvolnilo a pilně posluišně točil. Filmů udělal celou řadu, v naprosté většině jsou buď naprostý řemeslný průměr (Stopy zločinu), pbčas velké sračky ' jako Poprask na silnici e4, kluci z bronzu, Není siroptzek jako sirotek (kde to ale má nechtěný půvab naprosté blbosti a Ondřeje Havelku)). Tohle je námět, který mohl být docela slušný, ale neschopnost dostat z herců něco to zabíjí. Ladislav Potměšil sice nikdy nebyl velký herec, ale takhle nanicovatý nemusel být. Tomáš Vacek vlastně nikdy neukázal jestli něco umí jako herec, jako podnikatel asi ano. Ale ve 28 letech hraní ve filmu zapíchl, takže ho pamatujeme jen jako vojáka základní služby, což byla jeho asi osudová role. Věrní straníci Buchvaldek (herecky nikdy nic) Zounar /taky tak) Matyáš (který někdy docela uměl.), Jelínek (občas velmi slušný) a Kodet (zjevně hrál ty policajty jen s krajním politickým odporem :-)) jsou tady hrozní, rádoby kamarádští a otcovští. Doplněni jsou třetiřadou sérií figurkářů Musil Klapka Krška Vochoč, kteří jsou spolehlivě trapní kdykoli kdekoli. K tomu sice slibná ale dost promarněná polská linie. Takže hvězdičku dávám za tu polskou dívku, ta hrát nemusela, stačila si sama. Naprosto rutinní a nezvládnutá režie, herci se pohybují kolem sebe, ale bez vztahu s ostatními, střih jen tak řadí dějové prvky, nějaké budování napětí nebo tak něco zcela chybí. A vypadá to, že to nikomu nevadí, skoro jako dnes ve filmech klidně zafinancovaných fondem a sponzory, kdy producent a tvůůůůůůůrci mají svoje jisté a jestli přijde divák je jim ganz egal. ()