Sedmá kavalérie

• USA They Died with Their Boots On (více)
USA, 1941, 140 min (Alternativní 134 min)

Hrdinové nepřekonatelní svou odvahou, historie nepřekonatelná svou slávou! ... Volná filmová adaptace dramatického života George Armstronga Custera (v podání ikonického Errola Flynna), od jeho příchodu na West Point v roce 1857 až po jeho smrt v bitvě u Little Big Hornu. Na akademii se mu jako „zobákovi“ dostává jen málo disciplíny, ale je připraven postavit se staršímu kadetovi Nedu Sharpovi (Arthur Kennedy), který mu znepříjemňuje život. Během pobytu na akademii padne do oka veliteli Philu Sheridanovi (John Litel), a seznámí se také se svou budoucí nevěstou Elizabeth Baconovou (Olivia de Havillandová). Kvůli občanské válce předčasně ukončí studium a jen díky náhodnému setkání s generálem Winfieldem Scottem (Sydney Greenstreet) je nakonec přidělen k jezdeckému pluku. Během války slouží s vyznamenáním, a když je omylem povýšen na brigádního generála, vede své vojáky k rozhodujícímu vítězství. Po válce nemá moc co na práci, když odmítá lukrativní místa v soukromém průmyslu, a je to jeho žena, která s generálem Scottem domluví, aby byl jmenován podplukovníkem a pověřen velením 7. kavalerie. Mimo jiné se Custer střetne se „Splašeným koněm“ (Anthony Quinn), obávaným náčelníkem Lakotů, který jej nazýval „Žlutým vlasem“. George Custer posléze zemřel v dnes již slavné bitvě 25. června 1876 ve věku 36 let. (Česká televize)

Skuby47

Válečným filmům nefandím, ale na klasiku se podívám ráda. Nezklamal mne ani tento film, kde bojové scény jsou natáčeny přímo bez dopomoci triků a digitálních efektů. Oceňuji nákladnou výpravu, početný komparz se spoustou koní a Errola Flynna. I když od jeho vzniku uplynulo více než 80 let, je vidět že si snímek uchoval vysokou kvalitu černobílé nahrávky. ()

Autogram

Vojnový veľkofilm natočený starosvetským spôsobom, plný pátosu, keď ešte boli Indiáni určení na vyhladenie. A keď je pátosu toľko, že sa zdá, že viac ho už nemôže byť, príde vojenská pesnička. Napriek tomu je to zábavné a stále prichádzajú nové udalosti, ktoré sú vraj približne podľa skutočnosti. A možno práve v tomto protialkoholickom generálovi sa inšpiroval Limonádový Joe. ––––  A tak vznikla sedmá kavalerie, jenž vyčistila prérii a přinesla rudochům zkázu. –––– Nebudeme si snad připíjet vodou? – V sedmé kavalerii se nic jiného nepije. ()

Han22

Pokud něco vím o generálu Custerovi, tak to byl nezodpovědný idiot, který v honbě za slávou obětoval celou kavalérii v boji proti beznadějné přesile. Tenhle film skutečnosti dává řádně na prdel. Custer je sice nezodpovědný, neuznává autority a generálem se stane prakticky omylem, ale pak se z něj stává příkladný hrdina, který neváhá čelit spiknutí a obětovat svoji kavalérii, aby zachránil indiány. Kdyby to aspoň odsýpalo, ale film je neskutečně dlouhý, vyplněný romanticko-komediálními scénami jak z Jih proti Severu (čemuž napomáhá i obsazení Hattie McDaniel a Olivie de Havilland). Plusem jsou naopak úžasná závěrečná bitva, Errol Flynn si odehraje to svoje no a v roli Crazy Horse je opravdu hodně mladý Anthony Quinn. Ale celkově nic moc. Mimochodem závěrečnou bitvu si můžete prohlédnout bez dvouhodinové předehry v klasické písničce Greenhornů Blízko Little Big Hornu. ()

Fryštok

Značně přeromantizovaný proválečný film. Moje hodnocení je tedy jasné. Ačkoliv film měl pár podařených komediálních momentů, tak celkovou myšlenku díla tyto momenty nikterak neobohacují. Po stránce vztahové dynamiky mezi Custerem a Elizabeth to taktéž není žádná sláva. Custer je solidně bluepill, ale nedá se mu upřít, že alespoň má vlastnosti alfa chlapa - Custer je tedy bluepill alpha. Nejlepší hláška: „Vlak nepočká, ale žena ano.“. Stačilo, není nutné opětovné zhlédnutí. Nedoporučuji sledovat domorodým Američanům. ()

Mikino00

Byla to celkem zábavný, rádoby životopisný western. Opravdu je jeho život zfilmován vtipně a dobře, bohužel se vůbec nezakládá na pravdě. Vše směřuje k velké závěrečné bitvě, která tak neslavně vešla do dějin. ()

Kragujevac

Výborný výkon Erola Flyna jakožto Generála Custera, kterého jistě všichni známe jako generála u Little Big Hornu. Tento film se nezabývá jen touto bitvou, ale celou jeho vojenskou kariérou. Film se mi hodně líbil, odráží se v něm drama, western, romance, válečný a částečně v některých scénách i komedie a mnoho dalších žánrů. Díky scénáři a hereckým výkonům, film nenudí ,ale dokáže si udržet divákovu pozornost i po těch 70 letech. ()

Marek06

I když je v tomhle filmu dost historických nepřesností (Cluster říká, že v Black Hills není zlato, vojáci v závěrečné bitvě používají šavle, ...), měl by ho každý milovník westernů vidět, hlavně kvůli výborným hercům a skvělé hudbě. ()

Tormentor665

Já si říkám, proč Erola nenasadili ve skutečné válce? Jistě by vyhrál všechno. Obzvláště na Sommě, tam by jeho kavalerie určitě vyhrála celou první světovou. ()

Rattlehead

Zajímavý snímek, byť si možná někdy trochu vymýšlí. Zarazilo mě, že Custerovy studijní neúspěchy jsou založeny na pravdě, prý dostal na West Pointu až pět set dutek. Jinak žánrově se jedná spíše o romantickou veselohru - viz komické postavy černošské služky či svérázného starce California Joe. Film uveden dnes na ČT2 s dabingem z roku 2022. ()

ostravak30

Sedmá kavalerie je výpravný historický velkofilm. Jak už to u těchto filmů ze 40. a 50. let bývá. Podle filmařů je Custer člověk, který má velké problémy s disciplínou, za to však je to téměř geniální vojevůdce. Když válka utichne, doslova trpí. A jeho konec předznamenávají intriky v armádě. Těžko říct, co je na tom pravdy. Na každém šprochu pravdy trochu. Možná to bylo od každého kousek. Ale pravdou je, že film působí svižně a Errol Flynn zase charismaticky. ()

brasek

Historický a dobrodružno-romantický filmový epos. Snímok je viac obrazom historických udalostí z obdobia života generála Custera ako obrazom vojenstva a klasického westernu. Nezaujalo ma to až tak veľmi... ()

jopal

Film som videl prvych 90 minut, takze nehodnotim ako celok, zrejme najzaujimavejsia zaverecna cast mi chybala. ()

PTuranyi

Kvalitne natočený romantizujúci film oslavujúci život a smrť generála Castera vrcholiaci bitkou pri Little big horne. Postava Castera je smesou Limonádového Joa a Old Sutterhanda, ktorý so šarmom a vtipom prechádza životom, až kým nenarazí na svoju nemesis plukovníka Sharpa. Errol Flynn túto úlohu zvláda skvele a ostatní herci za ním nezaostávajú. Produkcia je kvalitná, takže dojem nič nekazí. Teda okrem štipky pátosu a naivného romantizmu pripomínajúceho predvojnové československé veselohry. 70% ()