Tango

všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný
Polsko, 1981, 8 min

V rytmu tanga odehrávající se příběh kuchyně a jejich hostů za celou dobu jejího života... aneb jak to vypadá, když se lidé všech generací spojí do jediného záběru. (ČSFD)

swamp

Jojinecko, myslím, žes vůbec nepochopil, oč v tomto kraťasu šlo. Rozhodně ne o 'velký "organizovaný chaos"'.. Režisér se spíše pokusil (a dle mého názoru se mu to podařilo) představit si, co všechno může zažít jeden jediný pokoj v průběhu věků..i ona symbolika je jasná, celé to začíná chlapcem a končí stařenkou.. ()

vypravěč

Tango staví na rafinované choreografii souběžných dějů na jednom jevišti. Hru s variacemi, kombinacemi a konfrontacemi snižuje Rybczynského obvyklá úporná snaha dosáhnout groteskního účinku a únavný filmový idiolekt, jak si jej vytvořil již v předešlé dekádě (a ponížil v pouhou snůšku floskulí). Neméně protivný je mi i jeho nadhled, s nímž pozoruje člověka, který se již v jeho starších filmech stal pouhým potenciálně směšným objektem jeho povýšené manipulace. S touto poetikou se míjím snad ještě úspěšněji než ony snímané figury mezi sebou. ()

asLoeReed

V jediné místnosti (a jediném záběru) se současně pohybují postavy všech generací, aniž by se střetly: načasování každého pohybu je tak dokonalé, že se vždy těla vyhnou a v rytmu tanga 8 minut bez přerušení rotují v prostoru. Zbigniew Rybczyński za úchvatný snímek získal Oscara, Velkou cenu v Annecy i 4. místo mezi nejlepšími animovanými filmy podle asociace ASIFA. ()

Ghoulman

Surrealisticky laděný rytmus činností postav v jednom pokoji, jež pomocí nekonečné smyčky rozmnožují svoje činnosti v obdivuhodném a neskonale precizně provedeném filmečku, kde se bezmála každou další vteřinu přidávají další a další postavičky ke sledování a vy jste stále překvapováni novými a novými podněty, vtipnými, nápaditými a veskrze fascinujícími... ()

honajz

Originální nápad, který končí ve chvíli, kdy je postav na scéně příliš, divák je jimi - a jejich neustále opakovaným chováním - zahlcen, a čeká už jen útrpně nějakou jinou pointu, než že chlápek spadne ze stolu. V jednu chvíli už jsem koukal jen na tu nahou babu, jak se furt obléká a natahuje si kalhotky, a pak na souložící dvojici, kde jsem se snažil odhadnout, jestli ona má kalhotky a on slipy. Konečná pointa s babičkou a balónem mi nakonec přišla poněkud slabá. Technicky navíc jsou vidět často probliky mezi postavami. ()

• Bylo nahráno 16000 černých masek. Tyto obrysy herců byly ručně vybarveny na 35mm filmu a mnohoticíckrát exponovány. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Tento cenami ověnčený film vznikl pod speciální kamerou v sedmiměsíčním produkčním maratonu při šestnáctihodinovém pracovním dni. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Zbingniew Rybczynski získal za tento snímek v roce 1982 Oscara v kategorii nejlepší animovaný film. V průběhu galavečera si pak zašel ven zakouřit a ochranka ho následně odmítala pustit dovnitř. Námitky, že má Oscara, nepomohly a byl po potyčce dokonce odvezen na policejní stanici. (hippyman)