Šestnáctiletá matka

(TV film)
  • Česko Matkou v šestnácti (více)

Nedávno rozvedená Terry Jeffriesová s šestnáctiletou dcerou Jacey a dvanáctiletou Macy se právě přestěhovala do jiného města, aby s děvčaty a tříměsíčním synem Charliem začala nový život. Zatímco na ní leží tíha celé domácnosti, včetně veškeré péče o malého Charlieho, Jacey se jen pomalu sžívá s novým školním prostředím. Ačkoli je uznávaná studetka a nadaná sportovkyně, straní se ostatních. Důvěrnou přítelkyni si najde pouze v bezdětné školní poradkyni Donně Cooperové, která s manželem Bobem doufá, že se jim konečně poštěstí mít dítě. Když se Donna snaží pochopit chování své oblíbené studentky, odkryje překvapující tajemství. Tříměsíční Charlie není Jaceyin mladší bratr, ale ve skutečnosti její syn. (oficiální text distributora)

zamukooo

Jeden z mých hodně oblíbených filmů. Na jedné straně studentky, které se bojí nechtěného těhotenství, případně už byly na potratu, na druhé straně učitelka, která se po neúspěšném pokusu o adopci marně o dítě snaží. A zároveň tímto narážím na scénu, která mě celkem naštvala – jak Jacey říká učitelce, jak se musí asi cítit neplodná žena, když některé holky chodí na potraty. Nicméně se za ten výrok omluvila, takže to je spíš detail. Celkově je film natočený dost věrohodně, postavy jsou uvěřitelné a nejsou tam extrémy jako např. že by ji někdo nutil do potratu nebo ji matka chtěla vyhodit na ulici. Konec mi až tolik nevadí, ač to podle mě dost zkresluje to, jak adopce skutečně probíhají. Film taky celkem dobře ukazuje tu pokryteckou morálku některých Američanů – že se na jednu stranu dívají skrz prsty na tu, která měla sex před svatbou a otěhotněla, přitom ji děvkou nazývají právě ty, které tam souloží na WC přímo v budově školy. Pokud vím, tak „děvka“ je ta, která střídá partnery jak ponožky, ne ta, která otěhotní v 16 a dítě si nechá. Otěhotnět se dá i při prvním sexu. Nějak mi prostě ta logika uniká… neříkám, že mít dítě takto mladá je normální. Jen je smutné, pokud se některé rozhodnou k potratu jen proto, aby nebyly za ty „děvky“. A zrovna ti, co by o nějaké morálce měli mlčet, nejvíc soudí druhé. Trochu mi na filmu vadilo to stereotypní zobrazení studentů jako těch nezodpovědných, kteří chtějí jen zábavu bez závazků, nechtějí se učit a jediným jejich zájmem je vzhled, sex a hulení. Jinak doporučuju. ()