Na konci všech válek

• USA To End All Wars (více)

Válečným zajatcům zbývá už jen důstojnost... Nechvalně proslulou Železnici smrti nechali vybudovat Japonci v letech 1942 a 1943 jako důležitou dopravní tepnu mezi Thajskem a Barmou. Železnice byla vybudována v extrémně krátkém čase a nesmírně náročných přírodních podmínkách. Japonci na její stavbu kromě asijských dělníků využívali i spojenecké válečné zajatce, které sem přesunuli ze zajateckých táborů. Příběh snímku Na konci všech válek vychází ze vzpomínek skotského kapitána Ernesta Gordona, který se stal přímým účastníkem této tragické události v roli válečného zajatce. Vysoškolský student Ernie (Ciarán McMenamin) narukoval do války s vidinou, že se stane součástí historie, proto hrdě vstoupil do řad Argyllské a Sutherlanské horské pěchoty. Osudem Argyllských bylo vždy tvořit poslední obranou linii a tento osud se znovu naplnil tváří v tvář porážce a zajetí nepřátelskými silami. Po pádu Singapuru v roce 1942 jsou členové batalionu velícího důstojníka McLeana (James Cosmo) a jeho zástupce majora Campbella (Robert Carlyle) zajati japonskou armádou a drženi v pekle thajského zajateckého tábora, následně donuceni v otrockých podmínkách stavět železnici uprostřed džungle. Železniční trať vzniká na mrtvolách zajatců, kteří předtím museli čelit hrůzným válečným zločinům. Jen člověk s nadějí a rozhodností dokáže přežít a snášet neuvěřitelnou bolest a utrpení v místě, kde má život jednotlivce cenu váhy pírka. (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrý vojnový film, príbehom aj miestom veľmi podobný Mostu cez rieku Kwai. Posolstvo je však trochu iné. Povedal by som viac humanistické a nie je to len záverečným manifestovaním priateľstva predstaviteľov dvoch znepriatelených strán, ktoré má na konci až dokumentárne vyznenie. Film je tak trochu psychologickou drámou. Taktiež sa tu rieši dilema či pomáhať Japoncom vo výstavbe železnice a je tu aj snaha o vzburu, ktorá však nemá dobrodružno-akčný rozmer ako v spomínanom Moste cez rieku Kwai. Napriek tomu sa produkcii podarilo vybudovať veľmi dobrú atmosféru a vďaka výborným hereckým výkonom pekne vykresliť charaktery postáv. 75% ()

futislav

Dal bych i více, ale pohled na dobře živené válečné zajatce, kteří (až na občasné brutální výjimky) žijí v něčem, co připomíná skautský tábor vedený maniakem, mě nutí dát podměrečné hodnocení. Už vidím, jak si chlapi zničení tvrdou prací, vedrem a hejny moskytů předčítají po večerech Platóna pod shovívavým dohledem japonského dozorce, který studoval na Cambridge. ()

JARDAHONDA

Válečné drama od, kterého divák v podstatě nic moc neočekává mě hodně pozitivně překvapilo.. Děj filmu se odehrává v zajateckém táboře thajska, kde jsou američtí vojáci zajati japonskou a korejskou armádou. Tam jsou ponižováni, mučeni a zabíjeni v nelidských podmínkách.. V hrstce amerických vojáků, kteří plánůjí útěk se odehraje určité osvícení, které vede k obětování se pro druhé na úkor vlastního života.. .Skvěle a věrohodně zahrané drama s procítěnou hudbou, která zůstane dlohou dobu v mysli diváka.. Závěr filmu je excelentní.. Film má obrovskou váhu a tím pádem dávám 100 % ()

Martineq15

Tento film pro mě jednoznačně 5* a zaslouženě. Tento film, byl pro mě emotivní s mnoha silnými scénami. Doprovázený výbornou hudbou. Určitě bych ho postavil mnohem výše než je nyní. Určitě kdo pročítáte tyto komentáře k tomuto filmu, tak neváhejte a skoukněte ho. Budete velmi mile překvapeni. ()

lev86

Film, ktorý som videl predtým ako som videl Most cez rieku Kwai, takže momentále mám z neho zmiešané pocity. Oproti Mostu cez...je tento film drsnejší, ale to je aj tou dobou, v 50. - tych rokoch by taká scéna s rýľom medzi nohami asi ťažko prešla cenzúrou. Filmu dáva šmrnc najmä výkon Carlyla, jemu proste sedia postavy psychopatov a neurotikov. Podobne ako pri Moste, aj tu na mňa zapôsobila hudba, ktorá robí 50% úspechu tohto filmu. Pozítivom sú tu aj orginálne dokumentárne zábery či už z vojny alebo z obdodia po. Neviem akú mal konkurenciu tento film v roku 2001, ale min. nejakú to nomináciu na glóbus alebo oscara si zaslúžil, ale čo už filmový priemysel je v súčasnosti naozaj už skôr priemysel než umenie. ()

Sandai

Trauma z porážky, zajetí a ztracených kamarádů. Hlad, tropické nemoci, odříznutí od světa, těžká dřina, žádná lékařská péče, střet dvou odlišných kultur a všudypřítomná smrt. A takhle nějak to doopravdy bylo a tvůrcům filmu se podařilo toto prostředí divákovi podat dost atraktivně. ()

Dobry_clovek

Takovy horsi a nudnejsi Most pres reku Kwai, s neprilis presvedcivymi vykony hercu v hlavnich rolich a obcas nelogickym scenarem a dialogy. ()

andy60

Po pravdě, čekal jsem trochu víc. Dějově film nic moc nepřináší, stavba železnice je podána suše, bez emocí. Samotný život v zajateckém táboře mohl být vyprávěn barvitěji a pokud mám být konkrétní, tak i drsněji. Očekával jsem větší napětí, nějaký pokus o útěk, nebo něco podobného, co by dokázalo více upoutat pozornost, než citování Shakespeara. ()