Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele Petike k tomuto seriálu (17)

Pán času (2005)

Päť hviezdičiek nedávam len preto, že sa v seriáli po obnovenej premiére nájde aj kopa slabých alebo vyslovene zlých dielov. Posledných deväť rokov však predstavovalo dôstojný návrat Doktora na britské a postupne aj zahraničné obrazovky, a kvalita seriálu sa postupne skôr zlepšuje než zhoršuje, to sa musí nechať. Nanešťastie, musím dodať, že mňa Daviesova a Tennantova éra bohvieako neoslnila. Desiaty Doktor má pre mňa primálo zaujímavých epizód a prekážalo mi, ako ho v určitých momentoch nasilu strkali do roly hrdinu (neskôr sa to trochu napravilo, ale môj dojem ostal pokazený). Preferujem skôr pochabú, ale zato príjemne sebaironickejšiu náturu ostatných 3-4 inkarnárcií. Deviaty bol aj pri slabších scenároch svojbytný najmä vďaka Ecclestonovi. Po Moffatovom prevzatí oprát sa síce seriál nezbavil niektorých príležitostných neduhov a chybiek, no mám dojem, že sa aspoň prestal všade pchať pátos a melodráma. Schválne, Smithov Doktor je neraz natoľko šarmantne detinský tramp a Capaldiho Doktor zas natoľko cholericko-suchársko-milý profesor, že akýkoľvek pokus o melodrámu z ich strany sa veľmi rýchlo zvrhne na úsmev zo strany diváka alebo prinajhoršom smiech cez slzy. Obľúbený Doktor: Vojnový, Deviaty, Jedenásty, Dvanásty. Obľúbení ženskí spoločníci: Clara (ach, Clara, zlatíčko nad zlatíčka :-D), Bill, Martha, čiastočne Donna. Obľúbení mužskí spoločníci: Nardole, Rory, Wilfred. Môj názor na pôvodnú éru seriálu nájdete tu a recenzie starších i novších špeciálov samozrejme pod špeciálmi. //// P.S. z decembra 2015, po dopozeraní 9. série: Ak za túto sériu nedostane aspoň hlavná herecká dvojka nejaké televízne ocenenie, tak potom svet nie je spravodlivý. //// Zaujímavé komentáre: Rex Mundi, Douglas, DaViD´82, novoten, Zeebonk, Hurley, VenDulin85, Johny_fork. farb, Mr. Ondras, maie, kinej, Rigo, Blue.Shark. ()

Vánoční invaze (2005) (S01E14)

Celkom príjemný úvod do rodiacich sa dobrodružstiev desiateho Doktora, hoci je pravda, že prvotnú časť deja prevažne predrichme. :-)) Obľúbená scéna: Tennantov Doktor názorne predvádza, ako sa z obyčajnej vianočnej mandarínky môže stať smrtiaca zbraň. ;-) Určite jeden z lepších vianočných špeciálov Daviesovej éry, no je z neho ešte cítiť určitú novosť a neskúsenosť produkčného a scenáristického tímu v závere prvého roku po obnovenej premiére seriálu. ()

Nevěsta na útěku (2006) (S02E14)

Asi najmenej vianočný z vianočných špeciálov, ale Doktorovi sa ujde niekoľko príjemných akčnejších scén s jeho TARDIS a dočkáme sa celkom fajn intra pre Donnu Noblovú. Síce ju ako postavu dvakrát nezbožňujem, ale zo ženských spoločníčok desiateho Doktora sa k nemu podľa mňa hodí zďaleka najviac. Desiaty mal nejako priveľa šťastia na obdivovateľky, a pritom potreboval zo všetkého najviac kamarátku, ktorá by ho udržala na uzde a dohovorila mu. Je škoda, že neskoršie Donnine účinkovanie v seriáli malo zostupnú tendenciu. Niekedy mám dojem, že sa Davies a spol. nevedeli rozhodnúť, čo chcú vlastne so spoločníkmi robiť a preto bola konzistencia ich správania a dôležitosti taká pofidérna. Je škoda, že tento problém po čase zasiahol aj Donnu a de facto takmer úplne anuloval zaujímavejšie stránky osobnostného vývoja jej postavy. Ale kým k tomu došlo, aspoň si mohla trochu zahviezdiť v tomto špeciáli a niekoľkých dieloch. ()

Plavba zatracených (2007) (S03E14)

Ľutujem, ale toto je jednoznačne najslabší vianočný špeciál v doterajšej histórii seriálu, hádam ešte viac ako Tennantova nezvládnutá derniéra v The End of Time (tá aspoň mala Wilfreda, hoci dej, stopáž a mudrovanie postáv boli o ničom). Celý námet Plavby zatratených je aj na pomery DW jedno veľké a nudné "WTF ?!" a s predchádzajúcimi dvomi vianočnými špeciálmi sa nedá ani porovnať. Jediným pozitívom, ktoré som si z tejto zlátaniny odniesol, bolo zistenie, že Minogueová vie podať aj aký-taký herecký výkon a šoférovať vysokozdvižný vozík. Tennantovo predstavenie sa členom posádky lode malo zjavne vyznieť ako povznášajúci a hrdinský preslov, no u mňa zanechalo skôr pachuť samoúčelne teatrálneho, patetického tliachania. Keď si to porovnám s Ecclestonovým prívetivým lakonizmom a Smithovými manicko-škôlkársky odrapkanými vysvetleniami, je to hotové "nebe a dudy". :-( ()

Další doktor (2008) (S04E14)

Taká vianočná oddychovka s Kybermužmi a svojráznymi jednorazovými spoločníkmi pre desiateho Doktora. Alebo je tu skôr Doktor spoločníkom pre dve nové jednorazové postavy ? Ťažko povedať. ;-) V každom prípade, ide o jeden z podarenejších vianočných špeciálov Daviesovej a Tennatovej éry, najmä ak vezmem v úvahu moju hlbokú nespokojnosť so špeciálom z predchádzajúceho roku. Hosťujúcich hercov musím pochváliť, hlavne David Morrisey v role Jacksona Lakea pomáha udržať celý špeciál v prevažne uvoľnenej, humornejšej rovine. A jeho vlastné kutilské ekvivalenty TARDIS a sonického skrutkovača nemajú chybu ! :-))) Zaujímavé komentáre: VitaG, DaViD´82 ()

Planeta mrtvých (2009) (S04E15)

Já ti nevím, Karle... Christina mi k srdcu vôbec neprirástla (nemám nič proti Michelle), hoci je fajn pre zmenu vidieť nejakého spoločníka antihrdinskejšieho razenia. Väčšina tohto špeciálu ma navyše nudila. Neviem prečo, skrátka si ma nezískal. ()

Vody Marsu (2009) (S04E16)

Keby zo špeciálov z 2009-ho nakrútili iba tento jeden, nemal by som s tým najmenší problém. Zdá sa, že najväčšiu kvalitku si nechali celkom na záver štvrtej série. Vidieť desiateho Doktora, ako konečne pochopí, že ho začína pohlcovať jeho vlastná sebaistota a narastajúca arogantnosť, je ozajstný zážitok. Len škoda, že výsledný dobrý dojem z tohto špeciálu kazí nasledujúca, nezvládnutá Tennantova derniéra. Na The End of Time môžem nadávať koľko chcem, ale kým má Desiaty aspoň ponuré ale ľudské predfinále v podobe tohto špeciálu, dovtedy mi jeho éra úplne nezhorkne (hoci nie je mojím obľúbeným Doktorom). Hosťujúcemu obsadeniu jednoznačne kraľuje Lindsay Duncanová. Myslím si, že Russell si vôbec nemal čo vyčítať, keď ju obsadil namiesto pôvodne plánovanej Mirrenovej. Zaujímavé komentáre: DaViD´82, PanCitron. ()

Konec času - 1. část (2009) (S04E17)

Katastrofa, a tým myslím mimodejová, scenáristická. Pôvodne som chcel tomuto špeciálu udeliť 2 hviezdy, pretože je aspoň o trošku lepší, než zbytočná a trápna Plavba zatratených z 2007-ho, ale nakoniec som musel zmeniť názor. Je to za jednu hviezdu. Simmova verzia Majstra sa tu stala úplnou karikatúrou (radšej ani nekomentujem frekvenciu WTF momentov, ktoré tu predvádza a potom nešikovne vyvažuje trápnymi pokusmi o pútavú/dojemnú charakterizáciu). Desiaty Doktor mi tu lezie na nervy ako nikdy predtým (akoby sa o to snažil naschvál, čo je vzhľadom na čoraz debilnejšiu gradáciu scenára dosť pravdepodobné). Stopáž je prehnaná už v tejto prvej časti špeciálu. Zvrat v jej závere je síce zaujímavý, ale je tak nešťastne načasovaný a vykonštruovaný, že z neho človek nemá žiadnu radosť. Jediná postava, ktorá obe polovice špeciálu vyťahuje z vôd podpriemeru, je Cribbinsov Wilfred. Wilf a Doktor majú vcelku uveriteľnú kvázi-otcovsko-synovskú chémiu, len škoda, že sa jej ujde iba pár scén. Nebyť Wilfovho návratu a nástupu do pozície Doktorovho jednorazového spoločníka, ani by som sa neunúval dopozerať tento absurdne dlhý, únavný, spackaný špeciál. ()

Konec času - 2. část (2010) (S04E18)

Môj názor sa od prvej časti bohvieako nezmenil. Takže to nebude za dve hviezdy, ale opäť len za jednu. :-( Chvíľu som už dúfal, že sa to pred záverom zlepší, ale nestalo sa. Majstrov plán je smiešny, a ak jeho pointou mal byť debilný pokus o slovnú hračku, tak ďakujem pekne. Keď na scénu prikvitne Dalton (načisto nevyužitý ako Rassilon) a spol. z Gallifrey, ide aj tých pár lepších zvratov z predchádzajúcej časti úplne dočerta. Nemám šajnu, ako Doktor môže prežiť pád z takej výšky. Nemám šajnu, ako môže byť aj v tejto časti stopáž tak nehorázne naťahovaná, hlavne to komické 15-minútové lúčenie sa s každým zametačom ulice z Tennantovej a Daviesovej éry (úprimne, väčšina týchto cameo rolí nestojí za nič - je mi až smutno, keď si uvedomím, že posledný diel seriálu, v ktorom sa objavila Sladenová, bola takáto znôška nekvality). Z vôd podpriemeru vyťahuje druhú časť iba Wilfred, ešte viac než v prvej polovici. A nie, Doktorova regenerácia ma veru nedojala - zlé načasovanie, zlá gradácia a prehnaná bombastickosť zrážajú rozlúčku, ktorá mohla byť vcelku dojemná, takmer do roviny paródie. "I don't want to go...". Ty možno nie, ale ja som ťa v tej scéne mal už plné zuby. Bolo to jasania, keď sa zjavila Smithova tvár a začalo popletené, zmätené hopsanie. Hneď som vedel, že s novým Doktorom bude konečne znovu sranda a nie len večné zapíjanie sebaľútosti. Desiaty Doktor si zaslúžil krajšiu derniéru. Keby som bol David Tennant, tak sa hádam aj urazím, že sa mojej postave dostalo takejto zbabranej rozlúčky. The taller they stand, the harder they fall, I guess... ()

Vánoční koleda (2010) (S05E14)

Máme nového Doktora, hor sa parafrázovať vianočné klasiky ! ;-)) Plusom však je, že je to scenáristicky zvládnutý a kreatívny vianočný špeciál, hoci v jadre ostáva verný inšpirácii Dickensovou nadčasovou predlohou. :-) Pre mňa osobne druhý najlepší vianočný špeciál seriálu, po Snehuliakoch. ()

Doktor, vdova a skříň (2011) (S06E14)

Celkom milý doják, ale úletovejšie vsuvky mu zbytočne škodia. Napriek parafráze názvu tam ktovieaké odkazy na Lewisovu tvorbu nebadať, až na tú "generickú rozprávkovosť". Rozhodne najslabší vianočný špeciál z éry Smithovho Doktora. ()

Sněhuláci (2012) (S07E06)

Spolu s Vianočnou koledou bezkonkurenčne najlepší vianočný špeciál. :-) Ak by som mal vybrať jeden diel Moffatovej a Smithovej éry, na ktorý naozaj pasuje označenie "ponurá rozprávka", bol by to tento. Áno, je tu aj humor a hromada heftov a hlášok, intertextové odkazy či pastiše na každom kroku a nájde sa tu nádych (nielen vianočnej) romantiky, no až do druhej polovice dielu prevažuje atmosféra miernej melanchólie. Hoci tu máme zaujímavý a vítaný návrat jedného z klasických antagonistov ešte z čias Troughtonovho Doktora (tentokrát bez robotických yetiov, ale zato s démonicky sa škeriacimi snehuliakmi), táto zápletka je pre samotný dej špeciálu skôr postrannou záležitosťou. Citové a ľudské gro príbehu tvorí Doktorove trápenie sa s hlbokou depresiou a existenčnou ľahostajnosťou po strate jeho predchádzajúcich spoločníkov. (Kvitujem, že to nie je vykreslené ako niečo nedávne, ale ako stav, v ktorom sa hlavná postava nachádza už aspoň niekoľko rokov.) Doktorovým nadviazaním priateľstva s Clarou sa začína nielen menšia smršť situačnej komiky a až detsky roztomilej chémie medzi oboma postavami, ale aj podprahová téma celej nasledujúcej série - potrebnosť a sila priateľstva v ústrety zdanlivo nezdolateľných výziev. Keď Doktora prvýkrát vidíme v tomto vianočnom špeciáli, je z neho smutná, rezignovaná, zatrpknutá troska. Keď ho vidíme o rok neskôr, v nasledujúcom vianočnom špeciáli, stal sa z neho medzitým optimistickejší, ale tentokrát aj oveľa zodpovednejší muž, a má za sebou nielen rozhodné a veľkolepé vyrovnanie sa s vlastnou minulosťou, ale aj vyrovnanie sa so strachom z blížiacej sa smrti. Všetko vďaka prakticky obyčajnej, ale obetavej kamarátke, a vďaka znovuzískanému pocitu, že niekomu na ňom záleží. Niekedy na depku asi niet lepšieho lieku... ;-) (Úprimne, keby ma z depresie mala ťahať takáto milá a ukecaná fešanda, tiež by som hneď rýchlo ožil... :-)) ) Scéna s jednoslovným testom pre Claru je jednou z najlepších v celej epizóde. Na Snehuliakoch je sympatické aj to, že sú po dlhšej dobe prvým vianočným špeciálom, ktorý neexistuje len tak, "vo vákuu", ale má nádväznosť na viacero predchádzajúcich dielov a veľmi citeľný a jednoznačný dopad na ďalší vývoj deja seriálu. Tlieskam. Jedinú väčšiu výčitku adresujem na margo využitia Richarda Granta v role Waltera Simeona. Na to, že je sluhom antagonistu, sa o jeho minulosti a motivácii nedozvieme takmer nič. Možno by to nebolo až tak na škodu, no tento problém pretrváva aj pri dvoch krátkych návratoch jeho postavy v epizódach nasledujúcej siedmej série. V konečnom dôsledku je to však len menšia výčitka. //// "It's smaller on the outside !" "OK... That's a first..." //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, maie, VitaG, Beckett51, PanCitron ()

The Day of the Doctor (2013) (S07E15)

Dejovo je tento špeciál vystavaný všelijako, sem-tam to v ňom zašuští papierom a niekedy aj oslími mostíkmi, potrebnými na privedenie jednotlivých postáv na potrebné miesta. Je trochu na škodu veci, že predchádzajúci minidiel The Night of the Doctor mal napriek kratučkej stopáži podstatne hustejšie a naliehavejšie vystavanú atmosféru, v ktorej sa nastupujúca tragickosť údelu ôsmeho doktora dala len tak krájať. (Apropo, Paul McGann si sakramentsky zaslúži vlastnú spinoffovú minisériu mapujúcu jeho nevidené dobrodružstvá - audioadaptácie jeho potuliek sú síce fajn, ale bez obrazového doprovodu to nie je celkom ono.) Napriek tomu je The Day of the Doctor pekná a až romanticky optimistická pocta postave Doktora a jeho útrapám. Hlavne tým, ktoré ho zožierali od čias, keď sa seriál vrátil na obrazovky a postupne odhalil pravdu o Doktorovej účasti v Časovej vojne. Teraz, poprvýkrát po dlhých ôsmych rokoch od obnovenej premiéry, sa mu podarilo postaviť sa svojej minulosti tvárou v tvár. Poprvýkrát po rokoch blúdenia nemusí byť osamelým utečenecom s permanentným pocitom vlastnej viny, ale môže dúfať v návrat sebaistého ducha, ktorý charakterizoval jeho ranejšie cesty a dobrodružstvá. Vybojoval si späť nádej pre vlastnú budúcnosť, a to je víťazstvo samo o sebe: "Gallifrey už nepadne..." Aj keby bol celý špeciál nezvládnutý (čo našťastie nie je), prílet jednotlivých Doktorov na pomoc a potom finálny záber s nástupom všetkých 13 inkarnácii Doktora akékoľvek chybičky krásy bohato vynahrádza. :-) P.S. John Hurt je vo svojej roli nesmierne podarený. :-)) //// Clara sometimes asks me if I dream. "Of course I dream", I tell her. "Everybody dreams". "But what do you dream about?," she'll ask. "The same thing everybody dreams about," I tell her. "I dream about where I'm going." She always laughs at that. "But you're not going anywhere, you're just wandering about." That's not true. Not anymore. I have a new destination. My journey is the same as yours, the same as anyone's. It's taken me so many years, so many lifetimes, but at last I know where I'm going. Where I've always been going. Home. The long way around. //// Zaujímavé komentáre: ledzepfan, kinej, novoten, DaViD´82, SvobiQ ()

The Time of the Doctor (2013) (S07E16)

Ako finále siedmej novodobej série a zároveň prvého polstoročia Doktorových dobrodružstiev je to občas trošku prekombinované. Na nejaké bombastické rozriešenie dožívajúcich záhad a zápletiek predchádzajúcich sérií som ani nečakal, no viaceré z úvodných gagov ma nechali chladným (hoci Clarina zlatá povaha a predvianočné zmätkovanie sem-tam zachraňujú slabšie humorné pasáže v prvej polovici špeciálu). Našťastie sa dej po prvej tretine triezvo začne otáčať smerom ku komornejšej atmosfére a sústreďuje sa na osobnú stránku Doktorovho doterajšieho života a jeho vyrovnávanie sa so svojou zdanlivo neodvratnou, už definitívnou smrťou. Myslím, že neprezradím žiaden šokujúci spoiler, keď poviem, že sa v konečnom dôsledku všetko na dobré obráti. (Každý to čakal, nebuďme naivní.) Podstatný je tu skôr fakt, čo si Doktor svojím dlhým pobytom v izolácii a snahe ubrániť mestečko pred postupným defilé svojích klasických i novších protivníkov vytrpí. A ešte podstatnejšia je skutočnosť, že prvýkrát v päťdesiatročnej histórii seriálu podstúpi novú regeneráciu pokojne, bez nervozity, konečne vyrovnaný so svojou doterajšou existenciou, prvýkrát naozaj odhodlaný začať odznova a pokračovať ďalej. Ledva doznie Jedenásteho precítený rozlúčkový preslov, sotva zaschnú Clarine (a divácke) radostno-smutné slzy, ledva sa človeku stihne vryť do pamäti Jedenásteho priateľsky vystretá ruka a chlácholivé "Hej...", dorazí v posledných pár sekundách dezorientovaný Dvanásty so svojou vizážou dôstojného, roztržitého profesora. Od úplnej hlbiny osobnej depresie, ktorú sme videli rok predtým, prešiel náš excentrický mimozemšťan dlhočiznú osobnú púť. Nebola to práve prechádzka ružovou záhradou, ale stálo to za to. Po veľkolepej regenerácii so schválne antiklimaktickým vyvrcholením je Doktor znovu navonok starší. Už sa nepotrebuje skrývať pred vlastnou minulosťou pod chlapčenským imidžom. No jeho druhá mladosť akoby sa ešte len začínala. Hádam mu budú dobre slúžiť tie nové obličky. :-) //// And now it's time for one last bow, just like your other selves... Eleventh's Hour is over now, the clock is striking Twelve's... //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, Beckett51, cjmafia. ()

Last Christmas (2014) (S08E13)

Každé Vianoce môžu byť poslednými Vianocami... Pre nás všetkých. Tentokrát je to zdôraznené viac ako inokedy. A napriek tomu mi udalosti špeciálu vykúzlili úsmev na tvári. Momentálne je v mojej TOP 3 vianočných špeciálov seriálu. Už som ani nedúfal, že bude rúbať tak vysoko. Idem si od Mikiho Mráza (pun fully intended) požičať trochu tej mrkvy, čo dáva svojím sobom, a zalietam si aspoň v snoch... :-)) Zaujímavé komentáre: The M, Sadova302b50 ()

The Return of Doctor Mysterio (2016) (S09E14)

Man of Steel my arse... Toto je ono. Supermanovská homáž sympaticky, podomácky. :-D Zdanlivá jednorazovka Nardole sa nečakane vracia, aby ukázal, že má potenciál a aj istú vážnosť ako nový parťák v TARDIS. (No vyhoďte ho, keď tak múdro a rozvážne vládol Byzantskej ríši...) Doktor perlí ako vždy. A máme tu aj návrat suchárskych mozgožrútov z predchádzajúcich Vianoc... Oddychovka, ktorá sa na nič nehrá. P.S. Hláška o odvedení pozornosti Pokémonom Go ma dorazila. X-D Moffat je večné decko, ale podarené decko. //// Zaujímavé komentáre: mad_ness, Spenatka, BR23, Šimpy ()

Twice Upon a Time (2017) (S10E13)

Podľa mňa tretí najlepší vianočný špeciál seriálu. Tento špeciál nie je o veľkej akcií a hrmote, ale o historickej pamäti, spojeni minulého a terajšieho, spojeni postaršie vyzerajúcich inkarnacii Doktora, v mnohom podobných i odlišných. A dôstojnej spomienke na starých priateľov i na Vianoce za prvej svetovej vojny. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner