Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele Pajky3 k tomuto seriálu (18)

Pán času (2005)

Tento komentář bude určitě obsahovat spoilery, takže zvažte zda chcete pokračovat :) Další ze seriálů, ke kterému jsem se dostal hlavně kvůli tomu, abych naposlouchal britskou angličtinu. 1. série je pro mě velkým seznamování s neznámým. Doteď jsem Doctora vnímal pouze jako seriál , který je sice dobře hodnocen, ale mě míjel a taky vím, že ho má rád Abed z Community. 1. série - Ale zpátky k seriálu. Musím uznat, že jsem čekal něco docela jiného a musel jsem si zvyknout na určitou šílenost, kterou pro mě Doctor oplýval. Nejen seriál, ale i samotná postava Doctora. Christopher Eccleston ho hraje dobře a vypadá při tom jako úchylnej šílenec říznutej dávkou sarkasmu. Po tom, co jsem si přivyknul tomu, že seriál je úplně něco jiného než na co jsem doposud zvyklý, tak jsem si Doctora docela oblíbil. Druhá polovina série mě bavila o mnoho víc, hlavně dvojdíl s bombardováním Londýna a závěrečný souboj s Daleky. Ti mi připomínají R2-D2. Nejspíš tomu pomohlo i to, že přibyla postava Jacka Harknesse. Upřímně jsem zvědav, kam mě Tardis zanese ve druhé sérii s novým Doctorem. 2. série - Nový Doktor a stejná pomocnice. Rose byla sice trošku otravná, ale když přijde na velké loučení, tak musím uznat, že jsem nebyl nijak extra potěšen, že o ní přijdu. Co se týče Doktora, tak Davida Tennanta jsem si oblíbil během chvilky a právě on je tím důvodem, proč jsem se rozhodl ve sledování vytrvat a přetrpět některé šílenosti, které k Doktorovi tak nějak prostě patří. Navíc ty jeho nemesis, Dalekové, že budou takhle neodbytný, to jsem teda nečekal. Ale zase má Doktor protivníky, kterým mu je hodno. Nicméně Tardis už mě má ve svých spárech a já se těším jaké další šílené příhody na cestách vesmírem a časem uvidím. 3. série - Doktor si najde doktorku. Poté co přijde o Rose, tak přichází na scénu Martha. I díky ní mě třetí série bavila zatím nejvíc. Její postava se chová chytře a přijde mi, že zbytečně nekomplikuje Doktorův život. Nastolené tempo se udrželo, za což jsem rád a cestování Tardis mě bavilo víc a víc. Jako vždy přichází závěr, který je tím nejvypjatějším, co se odehrává a tady to platí obzvlášť. Na scénu totiž přijde protivník, kterého by Doktor určitě nečekal a přinese sebou velké finále. A já jsem následně zklamaný, protože Martha dá Doktorovi a cestování vale. 4. série - Po prozatím nejlepší přichází pro mě zatím nejslabší série a to z jednoho prostého důvodu, protože je tady zatím nejslabší společnice doktora. Ano, přijde závěr série, který mnohé vynahrazuje, ale i tak se nemohu zbavit dojmu, že Donna byla výrazně slabší než její předchůdkyně. Se kterými se mimochodem shledáme v hodně emotivním závěru série, stejně jako s jinými "pomocníky", které si Doktor v průběhu let udělal. Konec série je opravdu nabitý až po okraj a já jsem v nadšení koukal na to co se děje. Opravdu perfektně promyšlené finále a nezbývá než zatleskat a hned si pustit následující speciály. Speciály- Přichází labutí píseň pro Doktora v podání Davida Tennanta a s ní posledních pět speciálních dílů. Hned první s názvem Next Doctor mi sice nijak neučaroval, i tak to byl, ale poměrně povedený průměr. I když se zpětně ohlédnu, tak ze Speciálů pro mě jasně nejslabší. Následuje Planet of the Dead, kde Doktor a posádka autobusu Victoria 200 uvíznou na "písečné" planetě. Obvykle dobré, jako jakákoliv z epizod. Po ní však přichází vrchol a to Waters of Mars, která mě naprosto okouzlila a mezi speciály zaujala nejvyšší postavení, a to i přes to, že závěrečný dvoudílný boj přináší souboj s Vládcem, návrat Pánů časů a hlavně rozloučení s desátým Doktorem. Next Doctor ***, Planet of the Dead ****, Water of Mars *****, End of time ***** 5. série - Nový Doktor v pořadí jedenáctý a pro mě třetí a nová pomocnice přichází na scénu, aby ze mě, coby člověka, který nevěřil nahrazení Tennanta, během jediné série udělali hlupáka. Oni ho totiž nahradili a velice úspěšně, což jsem opravdu nečekal. Chvilku sice trvalo si zvyknout, ale Doktor samotný je tomu předchozímu hodně podobný , třeba gesty nebo překvapivě i hlasem, co vše ale vylepšuje je Amy Pond. Úžasná společnice, do které jsem se zamiloval během první epizody. Takhle dobrou a hezkou společnost Doktor ještě neměl. Jednotlivé epizody pobaví, jsem rád, že bylo málo Daleků, a celkový děj byl taky fajn. I když konec lehce hraničil s překombinovaností. Nakonec se z něj ale úspěšně vykombinovalo a já se můžu těšit na to, kam mě Tardis zavede příště. A tak jedinou věcí, která mě mate a ubírá body je postava River Song, protože její vztah s Doktorem prostě i přes veškerou snahu nedokážu pochopit. Třeba jednou.. 6. série - Doktor pokračuje ve spanilé jízdě a tentokrát bude hlavní protivníkem Ticho (mimochodem ty mimozemšťani jsou fakt cool a mají děsivý schopnosti) a jeho vlastní smrt. Nebyl by to Doktor, kdyby jí nakonec nějak nepřelstil. Nicméně jako takový se mi příběh docela zamotává, hlavně díky úloze River, z čehož vyplývá, že ten celkovej děj mě tolik neoslovil, ale jednotlivé epizody mi to vynahradily. Doktor mě prostě už má v pasti a já mu odpustím i slabší chvilky, protože vím, že mi to dokáže vynahradit. A taky jsem rád, že nevyměnil své společníky, protože Rory a Amy mě baví. Tak a vzhůru na sedmou a poslední sérii s Mattem Smithem. 7. série - Doktor už mě má dávno pevně v síti a já nadšeně sleduju každý další díl a stále víc se bojím toho, že už to skončí. Přišel čas vystřídat mojí milovanou Amy Pond, avšak náhrada za ní neboli "Impossible Suflé Girl" jí nahrazuje s velikou grácií a já jsem jí opět znovu nadšen. Až do teď jsem si to odmítal přiznat, ale dokonce i Matta Smitha jsem si asi oblíbil víc než Davida Tennanta a vysloveně se bojím toho až skončí a nahradí ho Peter Capaldi. Jednoznačně prohlašuji za nejhorší padouchy všech dob Plačící anděle, to jsou potvory kterým není hodno a že jich za tu dobu bylo naservírováno pěkných pár. 8. série - Přichází nová série a nová éra. Éra Doktora s tváří Petera Capaldiho, kterého jsem úplně bez problému přijal. Až mě překvapilo, jak moc mi do této nové role seděl. Sice mě odchod Smitha mrzel, ale Capaldi mě jako Doktor bavil a baví, škoda jen, že příběhy, které zatím odvyprávěl nejsou žádný extra zázrak. Nadšení jsem si odnesl vlastně akorát z epizody Listen, zbytek bych označil za takový doktorský průměr a to se bohužel týká i finále. Uvidíme, snad dostane prostor pro nápravu v příští sérii. V této série mě bavila i Clara, ale jsem vcelku zvědav, jestli opravdu odejde a kdo ji nahradí. Už teď se těším na vánoční speciál. 9. série Je možná pravda, že v loňské sérii se Capaldi s modrou budkou spíše dával dohromady, ale letos už ji nekompromisně ovládal. Rozhodně jsem si ho oblíbil (snad i víc než předchozí Doctory) a jen nerad bych o něj přicházel. Letos nabízené příběhy jsou také mnohem lepší než loni. První polovina (čtyři dvojdíly) mě bavily jeden víc než druhý a ten třetí přinesl postavu Ashlidr, která byla pěkným oživením. A po dvojdílech už se šlo polehku do finále, nejdřív byla odejita Clara a pak přišla opravdu skvělá epizoda Heaven Sent. Letošní série postrádá slabé epizody a to je skvělá zpráva. Naladěn vánoční speciálem, kdy se Capaldi poprvé setkal s River Song, už se těším na další řadu a doufám, že se jí dočkáme už v roce 2016. 10. série Desátá série se nesla v duchu představení nové společnice Bill, ale hlavně se připravovala na odchod samotného Doctora. Nemůžu uvěřit tomu, že už jsou to tři roky a Peter Capaldi uvolní místo u kormidla Tardis někomu jinému. Vážně jsem si ho oblíbil a zvykl si na něj a nechci, aby ho měnili. Aspoň, že letošek nabídl několik povedených epizod. Mniši stáli za to, ale hlavně závěr ve kterém se naplno vrátila Missy a taky Master. To byla lahůdka. Vážně jsem zvědav na to, koho za Doctora zvolí příště. 11. série Jedenáctá série se navždy do historie zapíše jako přelomová a to hlavně tím, že Doctor je poprvé ženou. A po shlédnutí celé série musím říct, že to Jodie Whittaker sedlo náramně a veškeré obavy se ukázaly jako liché. I když mi hodně často (a podle mě zbytečně) připomínala Doctora v podání Tennanta. Jinak to bylo hlavně o prozkoumávání nového Doctora a jejích nových společníků, takže to bavilo, ale postrádalo to nějaký větší příběh či závěr. Žádná epizoda se asi výrazně nezapsala do paměti a ještě jedna změna přišla tím, že klasický vánoční speciál se posunul až na Nový rok. Nicméně i tak se těším na novou řadu a doufám, že tentokrát dostaneme o něco ucelenější příběh. 12. série Druhá řada s Jodie Whittaker působila přeci jen ucelenější dojmem a finále s Timeless Child stálo za to. I úvod do série s představením nového Mastera fungovalo skvěle. Takže je pak škoda těch pár ekoepizod mezitím. Chápu, že Doctor se vždy snažil diváky i poučit, ale stačila by taková jedna epizoda za sérii. Na Jodie se valí spousta kritiky, ale ta podle mě není úplně oprávněná. Je tam pár věcí, které by se daly zlepšit, tak uvidíme v řadě třinácté. Třeba se změní (a hlavně zmenší) počet společníků a Doctor nebude tolik nadužívat její screwdriver. 13. série, také známá jako Flux - Ucelená série pro Doctorku vlastně docela fungovala. Díky nevyhnutelné zkáze vesmíru se vrátilo několik známých záporáků, objevilo se pár nových tváří a dohromady to utvořilo zajímavý mix. Šest epizod bylo tak akorát, aby to nebylo zbytečně natažené a pořád to směřovalo k hlavní události. Upřímně si myslím, že to bylo rozběhnuté na mnohem epičtější zakončení, takže je třeba doufat, že se Jodie Whittaker a s ní i showrunner Chris Chibnall rozloučí ještě o něco lépe v chystaných speciálech. Vsuvka na závěr- Nikdy jsem si nemyslel, že to řeknu, ale zamiloval jsem si tenhle seriál a stal se ze mě fanoušek seriálu. Jak jinak vysvětlit, že už jsem si koupil i pár knížek v angličtině :) () (méně) (více)

Vánoční invaze (2005) (S01E14)

Díl ve kterém se poprvé pořádně představuje David Tennant se mi líbil. Londýn v ohrožení a Doctor se musí teprve v posteli zotavit z náročné regenerace. Pro mě dobrý a jsem rád, že Doctorem byl právě Tennant. ()

Nevěsta na útěku (2006) (S02E14)

Donna nikdy nepatřila mezi moje oblíbené společnice a ta i přesto jakou úlohu nakonec sehrála. Podobně se tedy stavím i k tomuto speciálu, kde se představí jako nevěsta na útěku. Doctora má rád, ale tahle epizoda pro mě nebyla ničím speciální, spíš jen prostým průměrem. ()

Plavba zatracených (2007) (S03E14)

Speciál ve kterém jsme se nalodili na palubu Titanicu, abychom si užili bezstarostnou jízdu s naším starým známým Doktorem jsem si užil. Tennant se mi jako obvykle zamlouval a abych přiznal barvu, tak Kylie Minogue jsem vůbec nepoznal. Což je vlastně dobře, protože takhle mi alespoň její "čísnice" Astrid byla sympatická. Přijmný bonus přiichází v závěru "Allons-y, Alonso!" ()

Další doktor (2008) (S04E14)

Přichází labutí píseň pro Doktora v podání Davida Tennanta a s ní posledních pět speciálních dílů. Hned první s názvem Next Doctor mi sice nijak neučaroval, i tak to byl, ale poměrně povedený průměr. Když se však zpětně ohlédnu, tak ze Speciálů pro mě jasně nejslabší. ()

Planeta mrtvých (2009) (S04E15)

Přichází labutí píseň pro Doktora v podání Davida Tennanta a s ní posledních pět speciálních dílů. První byl spíše průměrnou záležitostí, ale po něm následuje Planet of the Dead, kde Doktor a posádka autobusu Victoria 200 uvíznou na "písečné" planetě. Obvykle dobré, jako jakákoliv z epizod. ()

Vody Marsu (2009) (S04E16)

V pořadí třetí z pěti rozlučkových speciálu s Davidem Tennantem v hlavní roli. Pro mě s touto epizodou přichází vrchol. Waters of Mars, mě naprosto okouzlila a mezi speciály zaujala nejvyšší postavení, a to i přes to, že závěrečný dvoudíl rozhodně stojí za to. Dobrodružství na Marsu pro mě však jako pro fanouška hororového žánru přináší opravdu to nejzajímavější a s chutí se na tenhle díl podívám znovu a znovu... ()

Konec času - 1. část (2009) (S04E17)

Závěrečný dvoudílný boj přináší souboj s Vládcem, návrat Pánů časů a hlavně rozloučení s desátým Doktorem. Přesto mi jeho první část přišla o něco slabší než závěrečné finále a následné loučení s velice oblíbeným Tennantem. Za pozornost určitě stojí i Vládce v podání Johna Simma. ()

Konec času - 2. část (2010) (S04E18)

Vánoční koleda (2010) (S05E14)

Tohle je jedna z nejlepších vánočních epizod, kterou Doctor Who nabízí. Trojice Doctor, Amy a Rory patří mezi moje favority, což takovému hodnocení také rozhodně neubližuje. Nicméně o nich tahle epizoda není. Jde tady o příjemnou variaci na Dickensovu Koledu, která mě dostala a to natolik, že jsem jí o uplynulých Vánocích zařadil do promítacího programu. ()

Doktor, vdova a skříň (2011) (S06E14)

Vánoční speciál, který se očividně inspiroval u Narnie, ale i tak mě Doctor bavil a příběh jsem si docela užil. I když je fakt, že musím podotknout, že jiné speciály byly zajímavější. ()

Sněhuláci (2012) (S07E06)

Povedenej speciál, kterej jsem si opět užil. Matta Smitha už jsem si jako Doctora oblíbil a jeho epizody mě baví. Sněhuláci byly docela pěkně udělaný záporáci, škoda, že se jich šlo jednoduše zbavit. I Strax a Madame Vestra patří mezi moje oblíbené vedlejší postavy, navíc je tady krásná Clara, takže jsem se bavil a s chutí si díl někdy pustím znovu. ()

The Day of the Doctor (2013) (S07E15)

První epizoda Doctora na kterou už jsem čekal jako fanoušek. Doctora jsem totiž objevil až v roce 2013 nedlouho před tím než oslavil padesáté výročí. Těšil jsem se na setkání Doktorů, hlavně na dvojici Tennant a Smith, i když musím přiznat, že i Hurt byl skvělý. I proto k tomu přistupuji dost možná trochu nekriticky, ale mě se příběh prostě líbil a užil jsem si ho. ()

The Time of the Doctor (2013) (S07E16)

Rozlučková epizoda Matta Smitha na mě rozhodně nezapůsobila tolik jako předcházející speciál k 50. výročí. I přesto nemůžu říct, že by mě snad nějak hrozně zklamala. Užil jsem si jí jako vždy. Rád jsem ještě jednou viděl jako to funguje mezi Doctorem a nemožnou Sufflé holkou. Na konci přišlo rozloučení s Mattem Smithem, které na mě nefungovalo tolik jako při loučení předchozího Doctora. Nicméně i tak jsem zvědav jak si povede Peter Capaldi. ()

Last Christmas (2014) (S08E13)

Pro mě jeden z nejlepších vánočních speciálů vůbec. Capaldi jsem si zamiloval jako Doctora hned v první sérii a vánoční díl se Santou byl jeden z vrcholů roku. Santa skvěle hlásí, Počátek si krčí v rohu a já vím, že tenhle díl si pustím každé Vánoce. ()

The Husbands of River Song (2015) (S09E13)

Po loňském Santovi možná trošku zklamaní, ale přesto pořád skvělý vánoční díl, který si s chutí zopakuji. Několik vtipných hlášek se našlo (Doctor "poprvé" v TARDIS nebo scéna u drtiče odpadků) a samozřejmě i love story Doctora a River Song stojí za to. Mě ale zklamalo, že Moffat podruhé v řadě opakuje motiv "posledních Vánoc". ()

The Return of Doctor Mysterio (2016) (S09E14)

Upřímně, tenhle vánoční speciál považuji za jeden z nejhorších. A to hlavně kvůli tomu, že není dostatečně vánoční. Pořád je to však solidní epizody, jen se mi nezasekne během Vánoc v přehrávači jako je tomu například u Vánoční koledy nebo Sněhuláků. ()

Twice Upon a Time (2017) (S10E13)

Nikoliv naprosté nadšení, ale velká spokojenost. S Capaldim se mi loučí opravdu těžko, protože za ty poslední roky mi přirostl k srdci víc než ostatní Doctoři. Ale stejně se těším a jsem zvědavej, co nám předvede nová Doctorka. Jako rozlučkový díl super, jako díl vánoční měl trošku rezervy, ale stejně zavládla spokojenost a s loňským se nedá ani porovnávat, jak jsem byl letos spokojen. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner