Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

Vitex26

Začátek se táhne jako rozvařená nudle, a když se film konečně rozjede, je těch dějových zvratů zase tolik, že to vypadá, že nejen Augustina si občas dala marjánku, co Pedro? /.../ 4 ScarPoul: Pablo Neruda byl z Chile. ()

kedluben

ten tok děje, přestože je vše jaksi přitažené za vlasy, je úplně plynulý. bez zádrhelů. všechno do sebe krásně zapadá. herečky snad ani nehrají, krása. ()

kej-el

Když se řekne Pedro Almodóvar, naskočí mi hned takové zláštní pocity a myšlenky. Mám pocit, že bych o něm, jakožto snad o nejznámějším současném španělském režisérovi, měla začít mluvit a mluvit a nejlépe v superlativech. Jenže kde se to ve mně bere? A to sem doposavaď viděla jen jeho dva filmy. "Volver" se stal tím druhým v pořadí. Dlouhé čekání na to, až film shlédnu, nenaplnilo bohužel to, co jsem očekávalá já. Těžko definovat to, co jsem si od "Volver" představovala, nemohla jsem čekat ani nic typicky "Almodóvarského", jelikož jeho filmografii stále nemám nijak shlédnutou, čili jsme ještě nestačila zpozorovat jeho "filmový rukopis". Přesto je něco, co mi k jeho tvorbě tahne. V každém případě jeden z aspektů bude, že je to autor španělský a jistý temperament a poznatky ze své země do tvorby vkládá. A to mě právě láká. Celou dobu mě film vlastně bavil, občas tam zabrousil i černý humor (který mi je svým způsobem taky blízký). Barevnost, skvěle zachycené chvíle a prosté okamžiky...Přesto sem si nakonci řekla: "Líbilo se mi to vlastně vůbec?". V každém případě ocenění všech ženských rolí je zcela zasloužené, protože každá žena ve své postavě excelovala. Říká se, že "Volver" je metaforou pro Almodóvarův návrat do jeho rodné oblastila La-Mancha. Pro mě to byl "návrat" rozpačitý, ale když se za tím ohlédnu, mám pocit, že bych se na tu "cestu" měla vydat ještě jednou... ()

Flahertie

Typický Almodóvar. Španělská atmosféra prostupuje celým filmem skrz hudbu, oblečení, prostředí samozřejmě a celkově stylizaci filmu, která nese almodóvarovský rys. Film je ryze ženský, alespoň, co se obsazení týká, jediná mužská role ve filmu zmizí z plátna asi po 15 minutách. Děj není nějak komplikovaný, spíš se dá říct, že film žádný pořádný děj nemá, spíš se jedná o proplétání vztahů mezi ženami, odhalování jejich minulosti a následné vyrovnávání se s onou minulostí. ()

theCow

Pedro Almodóvar, který tento španělský film zrežíroval, se v něm vrátil do svého dětství- do La Manche. Je to příběh Raimundy a Sole, kterým při požáru zemřeli rodiče. Film je plný zvratů, díky kterým se na film dokážete absolutně bez problémů dívat až do poslední minuty. Děj nás zavede do maloměsta, ve kterém se stále dodržují všelijaké zvyky, tradice a tamější obyvatelé jsou velice pověrčiví. Jako ve většině Almodóvarových filmů se ani zde neobjevují muži jako hlavní postavy a snímek je vnímán pouze ze ženského pohledu, kde za vším stojí jen a jen muži. Další jeho filmy jsou například Vše o mé matce, Mluv s ní nebo Špatná výchova. Hlavní hrdinku ztvárnila krásná a slavná španělská herečka Penélopé Cruz, kterou jsme mohli zahlédnout ve filmu Vše o mé matce, Vanilkové nebe, Kokain anebo Sexy pistols společně se Salmou Hayek v hlavní roli. Dalšími postavami v tomto snímku je například Carmen Maura, Lola Dueńas, Blanca Portillo nebo Yohana Cobo. Pedro Almodóvar prý chtěl díky tomuto filmu ukázat světu, že Penélopé Cruz je skvělá herečka. To musíte nejspíše posoudit vy sami, ale za sebe mi nezbývá nic jiného, než s tímto tvrzením jen souhlasit. ()

vancho

Pochúťka pre milovníkov Pedra Almodóvara. Ženy ako milujúce, krásne, veľkodušné, ale aj zranené a potom schopné zabiť. Ženy pragmatické aj romantické, tie obdivuhodné beštie. Pedrova obľúbená červená farba, vynikajúca hudba, hlavne vložená pieseň Volver. ()

confuoco

Hravé, svieže, iskrivé, farebné. Rúhačsky zábavný a odľahčený pohľad na závažnú tému. Pre Penelope Cruz je výskyt v tomto filme viac než len hlavná úloha - je pre ňu tým, čím sú pre Audrey Hepburn Raňajky u Tiffanyho. ()

BarVo

Klobúk dole pred Penelope Cruz - neverím, že to píšem. Inak typický Almodóvar, snáď len že vekom trocha uberá na zvrhlostiach (žeby americká autocenzúra?). Jeden zo slabších kúskov, ale len v rámci P.A. Opakuje motív z Čo som komu urobila..., našťastie rozvíja ho iným smerom. A chápem, že chlapov musia jeho filmy riadne štvať. ()

sibskyn

Upřímně si myslím, že tohle je poslední film od Almodovara, který jsem dobrovolně viděl. Celkově si myslím, že je to dobrý režisér, ale převážně námět, který se rozhodne zfilmovat mě vůbec nezajímá, i když se tam najdou vždy nějaké perverzní perly, které by mě určtitě nadchly, jenom kdyby se s nimi lépe pracovalo, ale snad u všech filmů co jsem od něho viděl, po skončení snímku to ve mě nevyvolalo nějaké pocity, prostě mi to bylo nějak jedno. Takže nakonec musím říct, i když to říkám nerad, že jméno Almodovar jde úplně mimo mě. ()

huriccan

Po shlédnutí vás musí zákonitě napadnout otázka, nač vlastně ženy potřebují chlapy. Přestože se Pedro Almodovar tady mimojiné zabývá tak vážným tématem jako je zneužívání dětí, dokázal vytvořit neuvěřitelně vtipný film. ()

f1

Není to thriller ani komedie, něco mezi. Co mě opravdu potěšilo, je vyprávění příběhu, místo pro diváka, aby si věci domyslel. Je fakt, že všechny Pedrovy filmy jsou si něčím velmi podobné a časem člověku splývají, ale s tím problém nemám. A bodík za graficky nádherné titulky. ()

realist

Až budete stát v půjčovně nad tímto titulem, nedoporučuji ho brát ve velkých vedrech nebo po prožitém klidnějším týdnu, kdy teď očekáváte vzpruhu nebo náboj. Almodóvar zůstal sice věrný svému stylu - sem trošku záhady, tam trošku drama a zamyšlení a nakonec zabalit a naservírovat, aby to každý pochopil - ale tentokrát to opravdu nezabalil do té správné omáčky. Ve vedru se zachvilku budete lepit ke křeslu a říkat si že se nic neděje a po klidném týdnu a tomto filmu si půjdete rychle půčit Terminátora. Ani Penelope to tentokrát nevytrhla svým šarmem, protože jí scénář dal do úst dost bešamelu. Celkově 3 alespoň za prostředí a věrohodnost jakou umí Almodóvar servírovat. ()

diogenés

volver a kika...zatím mé dva nejoblíbenější filmy od španělského maestra...film o ženách nejen pro ženy....děj vážný i odlehčený, tragický i komický....no a do toho všeho Penelopa a španělská scenérie....nemůžu chtít více... ()

DVCAM

Almodóvar prostě umí točit o ženách (a věřím, že i pro ženy). Volver funguje i přes místa, kde pro mě trochu hapruje uvěřitelnost. Přesto se mi Volver zdá poněkud "obroušený". Jakoby více podléhal mainstreamovému způsobu vyprávění. I když Almodóvar otupil hrany, pořád dokáže pobavit. No a na Penélope se moc hezky kouká - dalo by se říct, že je pro film až moc hezká. ()

jonnybe

Snad jediný Almodóvar umí rozhejbat a vdechnout život Penelope Cruz. Tady je opravdu živá a má něco v sobě (ne mrazáku) ()

Kontrust

Tenhle film je vážně super, hlavně pro mě dvě úžasně vtipné scény.. :) Pobavila jsem se, ale taky mně přejel mráz po zádech. 72% ()

teckax

Fascinuje mě Almodóvara přístup k ženám. Myslím, že kreslí karikaturu žen tak, jak by ony samy chtěly být vnímány. Se všemi vrtochy a iracionálním chováním, silné, prozíravé, pohotové, ale také zranitelné a příliš emocionální. Uhrančivá Penélope, úchvatná překrásně barevná vizualizace, pointa jasná od začátku a přitom tak nečekaná. Bravo. ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)