Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

mazadlo

Zcela jistě je to parádní , výpravné a ultradrsné či co - to jsem vyčetl neviděl. Tento film jsem se snažil ( všichni ho doporučují ) shlédnout asi milionkrát. Nikdy se mi to nepodařilo - je to neskutečná nuda. Tak to na mě působí..a ani snídaně v trávě s kulkami z jezevce to nezachrání . ()

Ollie235

Čekal jsem víc, o hodně víc. Jsem rád, že se někdo (o to radši, že zrovna Gibson) pustil do podobného projektu, ale mám pocit, že to celé bylo uchopeno za špatný konec. Chybělo mi tam více boje, více emocí a hlavně jsem v tomto filmu očekával o dost větší úlohu španělských kolonizátorů. Špatné to jako celek rozhodně není, ale můj dojem z něj se k nadšení ani nepřiblížil. ()

Marla Singer

Kdyby se Gibson zdržel ideologického přesahu o vyhnívání tisícileté civilizace, kterou Evropané pomocí kříže a mušket vlastně spasili, mohlo by jít o celkem slušný survival a závěrečný krvavý hon by Apocalypto na Karlových Varech odsoudil maximálně do promítací kategorie půlnočních filmů. Ale vzhledem k tomu, že tvůrce je od pátku festivalem oceněný umělec a jeho poslední počin tedy seriózním uměním kritizující brutální násilí, spadl snímek do jiného ranku. ___ Z rozhovoru na plovárně vyplynuly jasně dvě věci: potomci původních indiánů byli herecky vedeni prakticky jako loutky (takže o nějaké dokumentární / autentické kvalitě nemůže být řeč) a režisér postrádá nadhled, co se vlastního ega týče. Morálně zkažené uspořádání zvrátí (kromě Španělů) jen rodinné pouto, jež otci dodá sílu běžet dnem i nocí s prostřeleným břichem a matka se po dnech hladovění neutopí a stihne i porodit... Vynechám-li příběh, na digitální kameru si povětšinou stěžovat nemůžu, naopak vzbuzuje reportážní pocit z veřejnoprávní televize, ale v kombinaci s triky a akčními sekvencemi z prvního pohledu sklouzává až k maňáskovému divadlu. Na druhou stranu, krvavé stříkance snímá skvěle. ___ Film jsem si užila vlastně až zpětně - při cestě do pokoje po půl třetí ráno na mě totiž hned na úpatí znásilňovacího lesíka čekala zapálená pochodeň, takže paranoidní déjà vu na sebe nenechalo dlouho čekat. ()

mira007

Film, který snad jako jediný , který se věnuje indiánům před příjezdem Evropanů. Příběh je svižný, akční, napínavý a výpravný a obrazově velice bohatý, nicméně jsou tam detaily, který tam Gibson jako netolerantní k jiným náboženstvím a asi i rasám dát musel: do očí naprosto bijící zobrazení indiánů jako jen krvelačné bezcitné zrůdy bez ohledu na jejich kulturu a ýsledky v oborech jako astronomie, stavitelství atd. Mimochodem mayská kultura vymizela daleko před příjezdem Evropanů takže ten popisek nesedí. ()

Alien220

Konečně se někdo rozhodl natočit film o předkolumbovské Americe, ale naneštěstí však tento spíše akční, nežli historický snímek vypráví o zběsilém boji o přežití. První polovina je vyloženě perfektní, ale pak přišlo velké zklamání, jelikož se z velkolepé podívané v Indiánském městě (patrně Aztéckém) stane pouze pomstychtivá honička v pralese s efektivně slabým jaguárem. Hlavní hrdina s průstřelem břicha úspěšně utíká jaguárovi a trénovaným válečníkům na jejich vlastním území, skáče z vodopádů, plave v rašelině a postupně likviduje své pronásledovatele (pokud to prozíravě neudělají sami), až to skoro připomíná predátora. Střihy na zoufalou těhotnou manželku a dítě ukryté v propasti, ze které není úniku (kdyby bývali utíkali do pralesa namísto toho, aby je Jaguáří tlapa dlouhou dobu spouštěl do rokle, byly by na tom lépe, ale je to film…). Pozitivem je určitě motiv ovládnutí strachu a postavení se přesile. Nemůžu zapomenout ani na jazyk, který dílu dodává přesvědčivost a na finální scénu na pláži, při které si člověk uvědomí, že celé pronásledování je vlastně nic oproti tomu, co má nastat. I přes zklamání v druhé polovině jsem času rozhodně nelitoval. Prostředí starého města, náboženských rituálů, nakládání se zajatci, pálení vápna… ()

Garch

Pokaždé lepší. Jak ti domorodci hrají, to mi hlava nebere. Mell Gibson je, i jako režisér, skvělý. PS Doporučuji kino nebo BluRay ()

geimz

Výprava, kostýmy a herci na jedničku. Popis je však strašne zavádzajúci, pretože o ríšu Mayov sa viacmenej len obtrie a jej zánik je našróbovaný až na konci. Predovšetkým sa jedná o strhujúci boj o život, naháňačku exotickým prostredím. A ako taký film funguje takmer dokonale. Takže nečakať veľkolepý príbeh o posledných chvíľach Mayov, ako skôr veľkolepý príbeh o jednom mužovi a jeho rodine. Gibson umí, režírovať by mal určite častejšie než hrať. ()

filipvrbik

Úplně jiné ,než umučení Krista přesto skvělé. Opět geniální historické drama od Mela Gibsona , škoda je dál už nic nenatočil 90% ()

fredisek

Akčňák z středoamerického pralesa? Drželo mě to od začátku do konce, i když je to hollywoodské zidealizování Indiánů (ačkoli se jedná o krvák). FYI ti, kteří měli být obětovaní, byli zpravidla zdrogovaní, aby se nebránili, a nešlo se z lovu rovnou obětovávat. Navíc by Mayové rozhodně věděli, kdy má přijít zatmění a nedivili by se jako husa blesku... ()

Renfield

Já jsem s tím, že si Mel Gibson točí co chce a jak chce smířen a většinou mi to nijak nevadí, naopak mám jeho filmy rád. Apocalypto je zase tento případ... svým způsobem je to film jedinečný a to hlavně díky příběhu, použitému jazyku, hercům a komparsistům. Příběh je tedy prostý, což je možná škoda, ale to je právě ten Gibson. Mel se věnuje především domorodci jménem Jaguáří tlapa, proto jde vlastně o seznamovací část, únos a útěk. Z mayské historie se toho tedy příliš nedozvíme, i přesto byly scény ve městě úchvatné a já si užíval každou minutu alespoň na krátkou dobu oživlého a barevného města. Útěk, to je ta vůbec nejsilnější část filmu, možná spíše nejakčnější. Nepřišla mi až tak přehnaná, ono když někdo žije v džungli, ví co se dá jak použít. Také je to část, ve které byly ty nejsilnější scény a to jaguár a vodopád, nádhera. Velice překvapili herci, hlavní byli výborní, ale stejně tak komparzisté, uvěřitelní, přirození. Digitální kamera byla trošku zvláštní, ale záběry měla naopak úchvatné, snad jen těch zpomalených mohlo být o něco méně, i když byly všechny vcelku vhodně použity. Za to k hudbě Jamese Hornera nemám žádnou výtku, fantastická, atmosféru vhodně doplňující... je to jeden z mých oblíbených soundtracků. Bavil jsem se prakticky celý film, užíval si především město a různě zkrášlené lidi v něm a vrchol filmu v podobě útěku. Brutalita mi až tak nevadila, ona to úplně nebrutální doba jistě nebyla a zase jsem na začátku, je to prostě film Mela Gibsona. 80% ()

Klajnik

Bavilo mě to víc než jsem čekal. Gibsonův krvavý průstřel Mayskou civilizací je dostatečně atraktivní, aby po celou dobu bavil. Hodnotil bych o úroveň výš, kdyby Apocalypto bylo precizněji zfilmováno. Některé scény jsou totiž natočeny docela špatně - množství střihu a shaky cam. Není to ale takový problém, protože po většinu stopáže je to nasnímáno nadprůměrné a to stačí, když je obsah scén dostatečně působivý na to, aby do toho byl divák zainteresován. Mě to bavilo po stránce explicitního násilí (obětní rituály, jaguár drásající obličej muže) a náhledu do starověké civilizace. ()

Emo-haunter

Vynikající film. A nechápu zas tady některé komentáře erudovaných intelektuálních filmových kritiků, kteří se velice podivují tomu, že v tomto filmu nenalezly stopy metaetikety, axiologie, vitalismu, fenomenologie a spoustu dalších věd, které by ukojily jejich superintelektuální mozky. Ne, tento film je o něčem mnohem silnějším a hlubším. Obdivuji na tomto filmu doopravdy skvělé herecké výkony, kameru, reálné kostýmy, a prostředí - ach ano, na tom prostředí se člověk může kochat celý film a ta vynikající akce, kdy už i já sám jsem byl ke konci zadýchaný z toho, jak bravurně Jaguáří tlapa ubránila svůj prales a nepodvolila se ani vyspělé civilizaci. Sami bychom v divočině nepřežili ani pět minut. Jsme sice možná vyspělá civilizace, která ovšem miluje svou komfortní zónu a konzumní způsob života. A jsem rád za spoustu domorodých kmenů, kteří zůstali ne za opicemi, ale zůstali věrni tomu čemu věří a co po tisíciletí umí a převádí z generace na generaci. Toto je totiž příroda, reálná, tvrdá i nespravedlivá! Gibsone, perfect, spoustu nezapomenutelných scén! P.S. Sešívat si nohu mravenci je fakt cool:) P.P.S. Už fakt hodně dlouhou dobu jsem necítil k záporákům takovou nenávist :D ()

Chřástal

Úvodní žertování je nadbytečné a snaha zvýšit napětí v linii hrdinovy manželky v jámě je poněkud přehnaná, až je to trochu komické – paní Jaguárová ještě mohla zvládnout něčím žonglovat a kolem ní mohli plout krokodýli. Ale jinak je Melův další příspěvek k jeho „Zlomkům epopeje“, ve kterých navštěvuje různé epochy s jejich hodnotami a násilíčkem, povedený. Nahlédnutí do středu megalomanské dekadentní říše masově vyrábějící smrt a směřující k úpadku je dlouhé jen tak, jak je k působivosti potřeba, a zbytek je vynikající unfair hon na běžícího muže. Indiánský „running man“ postupně dostává různá zbarvení a jeho pohyb některými lokacemi nabízí úchvatné obrazy - skládka mrtvol, kukuřice, vyplazení se z bažiny – a hlavně scéna na pláži. ()

AladdinDC

Opět hodně krvavé, přesto technicky velmi dobře zvládnuté. Film s jednodušší zápletkou, než jsem čekal, ale Gibson z ní těží hodně. Nevím jak to bude s historickou autenticitou, to nedokážu posoudit, ale Melovi se podařilo ukázat svět diametrálně odlišný od našeho a to velmi působivě a poutavě. Za zmínku stojí jistě i hudba od Jamese Hornera. ()

maxipes84

Nečekal jsem o Apocalypta moc, ale stejně mě zklamalo. Jak už tady někdo napsal o Mayích se dozvíme maximálně tak, že stavěli vysokananánské pyramidy, aby se z nich mohly krásně kutálet useknuté hlavy, ale i když si odmyslím tohle, tak mě ten film nebavil a přestože je "dějová" zápletka opravdu prostinká, tak i v ním jsou občas momenty, že jeden žasne... ()

CamperCz

Mel Gibson je uz zkratka takovy - jeho velkofilmy pravdepodobne spolehlive znechuti kazdeo, komu se dela nevolno jen pri letmem pohledu na umelou krev. Apocalypto je drsny snimek plny nasili, vyhrezlych vnitrnosti a z hrudi vyrvanych srdci, skvela popcornova zabava, ktera by radoby byla studii toho, proc mocna rise starobylych Mayu behem relativne kratke doby proste...zanikla. Ano, jen radoby, protoze film se teto otazky nakonec dotyka jen velice okrajove a mnohem vice se vyziva ve zpodobneni rozmarile a zkazene mestske mayske spolecnosti v ostrem kontrastu s idylou mravne cisteho pralesniho "venkova"...Tak tomu je alespon v prvni polovine filmu, v te druhe pak nastoupi akcni cast, ktera je sice zabavna a buhvi co jeste, ale tak nejak nemuzu zakryt, ze jsem o dfilmu cekal vic...Kdybych mel srovnavat, pravdepodobne bych snimek Apocalypto priradil k Bayove Ostrovu - take me na zacatku velmi zaujal svymi skrytymi hadankami a take me na konci lehce zklamal priklonem k popcornovemu ladeni. A jelikoz jsem dal Ostrovu 3*, stejne ucinim i s Apocalyptem. ()

newt17

U některých filmů se vyplatí přečíst si o nich před shlédnutím co nejvíc informací. Díky tomu jsem věděl na co jdu a přesně to jsem dostal. Tedy akční film s dlouhými, ale zábavnými neakčními sekvencemi v netradičním prostředí. Nadsazené scény jsem vzal s nadhledem, jenom ten porod ve finále už na mě byl trochu moc. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)