Hrdinou příběhu, který připomíná rané filmy Bressonovy a Wendersovy, je mladík Sebastien (hraje ho Georges Babluani). S vidinou, že si vydělá spoustu peněz, vstoupí do podivného světa za zavřenými dveřmi, který připomíná noční můru a kde se hraje ještě podivnější hra o život. „Často se mi vracejí vzpomínky z dětství,“ říká režisér. „Zafixované obrazy jsou jako paprsky světla protínající temnotu. Jsou vždy nejasně přítomné, ale když se pokouším znovu objevit jejich panenskou kvalitu, postrádám přitom pocit nevinnosti z dětství.“ Originální černobílý snímek ve stylu „film noir“ je pozoruhodnou výpovědí o lidech, jejich aroganci, zlobě i strachu. (oficiální text distributora)

igi B.

Ten film má vskutku >Atmosféru< ! . . . Umočněnou navíc skvěle minimalistickou černobílou kamerou a velmi civilními hereckými výkony. Napětí se dá místy (zvláště během hry) až krájet - a i když je jasné, jak hra jako taková musí dopadnout, závěr filmu je naštěstí poněkud více >nešťastný< a poctivě a dobře uzavírá hrdinovo přeci jen trochu podivně šťastné proplouvání peripetiemi příběhu... Tahle třináctka zkrátka vskutku přinesla jen smůlu a neštěstí. . . . Ta podívaná ovšem stála za to... Každopádně - jestli tohle byl (celovečerní) debut (!) páně režiséra, tož to se opravdu těším na jeho další opusy! - - - P.S. Připojuji se k pokárání tuzemského distributora za zmrvení českého distribučního názvu filmu. Takhle pokazit pointu a magii původního názvu, to může jen nějaká podělávka z firmy Magic(sic!)Box. Ustřelit palici... :-( - - - P.S. Sakryš, po vychutnaném repete po víc jak třech letech jsem nakonec s chutí ještě jednu hvězdu přidal! - - - - - (Poprvé viděno 26.6.2008 na dvd /v původním znění a s č. titulky a originálním formátu obrazu/, komentář zde jako dvacátý - 26.6.2008) ()

Autogram

Číslo 13 žije! Zatiaľ. Trinástka je pre niekoho aj šťastné číslo. Z hry, ktorá sa odrazu v pokojnom a pomalom filme objaví, som nebol až tak prekvapený, ako som mohol byť, pretože som videl upútavku. No aj tak bola hra dosť adrenalínová, a mohla byť ešte viac, keby hráčov napadlo nezostať poslušnými ovečkami a zbrane otočiť nabok, kam by sa patrilo. Ale to by bol už celkom iný film. Tento má slušné scény pri hre, ale inak nič, žiadna pridaná hodnota a to ma mrzelo. ()

JohnMiller

Prvých 30 minút ma neskutočne nudilo. Nechápal som čo vo filme deje, zápletka nemala hlavu ani pätu. Lacný look a čierno-biela kamera ma tiež nenadchli. Tak som sa už dávno pri obrazovke nenudil, nechýbalo veľa a vypol by som to. No, urobil by som veľkú chybu. Pretože o pár minút po tomto nesmierne rozťahanom úvode prichádza niečo tak originálne, že som sa nestíhal diviť aký klenot to pred očami mám. Neskutočne originálna zápletka, nepredvídateľný dej, niekoľko nečakaných zvratov spravilo z tejto nudnej ničoty thriller napínavejší ako "hociktorá nekonečná telenovela pre umierajúcu babku". Atmosféra sa dala krájať a z nesympatických sa rázom stali skvelé charaktery. Ľudia, ja vám vravím, niečo také sa mi hádam ešte nikdy nestalo. Príbeh rozpráva o mladom robotníkovi, ktorý opravuje celkom slušnú, ale schátralú, haciendu jedného bohatému staršieho pána. Muž náhle umiera a tento mladík úplnou náhodou nájde v jeho dome list o ktorom si myslel, že ho dostane k nejakému obchodu na ktorom zarobí, to isté si myslia aj diváci až dovtedy kým sa mladík nepostaví do ringu a zisťuje, že sa stal hráčom v Ruskej rulete a listina bola vlastne iba pozvánka... Niečo cez tucet mužov sa postaví do kruhu a každý dostane jeden náboj do zbrane... Tí ktorí prežijú už v ďalšom kole dostanú 2. Psychický teror, strach zo smrti a šialenstvo bolo zachytené neskutočne dobre, nebolo to ani predvídateľné ani prehnané, tak akurát na pecku. ()

cariada

Vzhledem k tomu že den před zkouknutím, jsem koukal na stejnojmený "remake", už tohle bylo pro mě celkem nuda, nebot to bylo jedno a to to samé a to doslova. Těch pár detailů nestálo za to. Celkem mě vadilo černobílé provedení. Dalo by se to přirovnat i k Hostelu, kde rovněž skupina boháčů ukájí své choutky, jen jinak. Jen mě tak napadá kolik takových hazardních her se ve světě odehrává? (nebude jich málo) ()

rudess

Drsný čiernobiely filmársky počin, ktorý sa so mnou vôbec nemaznal. Poriadne zdvihol zbraň, rokrútil zásbník, namieril a stisol spúšť... Páčil sa mi nápad i atmosféra, ktorá bola miestami veru poriadne hustá. Prvky náhody (najmä úvode i na konci filmu) mi však trocha prekážali... Aj iné veci, ale tie nestoja za reč. Slušný filmový zážitok... ()