Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

Judy24

Když začali dávat na "Vodáky" v televizi upoutávky, začaly jsme se ségrou neskutečně těšit a byly jsme rozhodnuté nevynechat jediný díl. První díl byl docela slušný. Vždycky jsem ráda jezdila na vodu a ten pilot byl pro mě hrozně nostalgický. I-když to jak se dali dohromady a herecké výkony byly nic moc... A takhle podobně to šlo (s menším poklesem) až do pátého dílu (z deseti), kde se to fatálně zvrtlo. Ten příběh byl hrozně nereálný, to provedení mizerné (přesun z cca začátku 90. let do půlky byl hrozně nepřirozený), příběh se přestal odehrávat na vodě (hrozná škoda) atd. Když to navíc skončilo SPOILER! smrtí Vaculíka a prapodivným koncem s jejich lovestory a ostatní si vzali jeden druhého, moc mě to nepřekvapilo, ale ani nepotěšilo. Čtyřicetprocent dávám hlavně za provedení částí na vodě. Protože vodáctví samotné jinak popsali vlastně docela hezky. ()

FvP

Přes některé herecké a dramaturgické.. nepochopitelnosti jsem se zamiloval, ne do seriálu, ale do těch lidí a jejich příběhu. Nedokážu si to vysvětlit. Nejsem divákem současných českých seriálů a mám k nim vrozený odpor, ale Křižák a spol. mi brnkli na nějakou strunu hodně blízko (to snad ne) srdci a já bych vážně brečel, jak to bylo krásný. Možná jsem těhotnej. ()

Don82

Tento seriál jsem viděl poprvé v roce 2009 zrovna když jsem měl jet na vodu, poprvé. Docela se zájmem jsem tento seriál shlédl. Toto léto se ČT rozhodla udělat letní reprízu, co taky jiného o prázdninách dávat, než seriál o vodácích. Bohužel, bylo vidět, že Nikolaev buď měl nějaké špatné období, nebo byl svázán pokyny z ČT, ale moc se mu to nepovedlo. Pokud bych to měl brát, jako exkurzi do života vodáka, tak tady není co vytknout. Snad i ta atmosféra, není úplně špatná. Co je ale opravdu neodpustitelné, jsou dost nevýrazné, až stereotypní postavy a jejich vzory chování. Technicky jde o podprůměrnou záležitost, podle fotek se točilo pozoruhodným partyzánským způsobem. Obraz je někdy dost rozklepaný, hlavně při záběrech z dálky, celé je to pojato jako spíš dokument (střídání záběrů na osoby, téměř žádné celky atd.) Děj je více méně předem daný a bez větší inovace. Dramatické prvky téměř žádné. Epizody jsou moc dlouhé a občas je vidět, že se muselo těch 55 min nějak vynuceně zaplnit. A to je někdy nuda.Pokud to shrnu: jako letní večerníček dobrý, ale na víc to nemá. ()

seeba10

Pražáci snažící se mluvit moravsky. Kenny jako největší rozumbrada a hodně špatný herecký výkon zejména Terezy Kostkové nedává lepší šanci než na dvě hvězdy. Jinak ale zaplať pánbů za vodácké prostředí. ()

DaveSmith

První polovina seriálu je stejně jako kniha lehká, vtipná, letní záležitost. Zhruba do poloviny šestýho dílu. Teď bych ještě hodnotil klidně plnym počtem. Pak ale zaúřaduje roztřesená ruka scénáristy a příběh jde do pr...Když to zprůměruju, vychází mi taková lepší dvoječka. ()

IvonaK

Četla jsem knížku Proč bychom se netopili, pak navazující díl Proč bychom se nepotili a před pár dny jsem se dozvěděla že existuje i třetí díl Proč bychom se netěšili. Ten si taky určitě přečtu, ať mám celou trilogii zmáknutou. Jinak co se týče seriálu, tak moc se mi líbila ta úvodní písnička od kapely Kryštof, která je dle mého názoru krásná, ale brácha s mamkou ji nenávidí. Ale jinak když jsem se na to dívala, tak jsem si říkala že to co se tam děje, tak.. naživo by to bylo přeci lepší a nemusel by pak tomu člověk dávat nízké hodnocení. Ani ty holky nebyly nic extra. Alespoň jsem mohla poznat že Tereza Kostková není žádná kost. Jen je ve světě šoubyznysu zmalovaná. ()

Prubner

Knihy Zdeňka Šmída byly vtipné a ani nevadilo, že jsou v podstatě o ničem a postrádají zajímavější děj. Bohužel, ten vtip se do seriálu přenést nepodařilo. A najednou začíná vadit, že chybí nosnější příběh. Jednotlivé díly jsou o ničem, nic se v nich neděje, postavy plkají banality a vtipní většinou nejsou. Kdyby podle té knížky vznikl 90-minutový film, tak by to možná šlo, ale natáhnout to všechno na deset hodinových dílů je přehnané. Herci jsou až na jednu výjimku vybraní dobře, ale nemají co hrát. Aspoň že se na holky dobře kouká. Tou výjimkou je Lukáš Vaculík, který se do role Křižáka naprosto nehodí. Křižák je v knize popsán jako drsný, charismatický vodák, takže lépe si umím v této roli představit třeba Vladimíra Kratinu. Zkrátka a dobře, to, co v knihách funguje, to v seriálu nefunguje skoro vůbec. Taky tomu moc nepomáhá neinvenční režie Petra Nikolaeva. Ale základ je asi v tom, že Šmídovy knihy patří k těm literáŕním dílům, které se do filmové podoby prostě převést nedají. ()

gudlak1

Nejedná se o to, aby tento seriál sbíral ocenění jak na běžicím páse. Šlo tady o to diváka pobavit, v dlouhých zimních večerech ukázat léto. Nejeden vodák určitě po zhlédnutí, zavzpomínal na léto a příhody na vodě a začal se těšit na nové vodácké putování se svou partou. Taky se zde objevilo pár nadějných herců, kteří byli doplněni o stálice na filmovém plátně. Výborně zahraná role Smrťáka nebo vodáckého pánaboha nešlo přehlédnout. ()

vanityfair

Sama se divím, že dávám opravdu tři hvězdičky, ale když to beru kolem a kolem, tak si to ani ty tři nezaslouží. První hvězda je za Kryštofáckou písničku, která nemá chybu, druhá za Terezu Kostkovou, která mi až do dnešních dnů byla na výsost nesympatická. A ta třetí je za to, že je to o vodácích....Knižní předlohu jsem nečetla...bohužel, ale vím že kdyby raději natočili naše prázdninový vodácký dobrodrůžo bylo by to tak stokrát vtipnější!A navíc ty postavy, potkat ty lidi někde tak je asi ušktrím...mladej Rašilov, který ho mám celkem ráda se tady ukazuje jako naprostej idiot a o ostatních nemluvě........zkrátka Ahoooj ()

MrMir

Příjemná oddychovka s trošku málo uvěřitelnými postavami, nicméně příjemnou, pohodovou atmosférou. Knihu neznám, tudíž nemohu srovnávat. Seriál jako takový rozhodně není špatný a zvyknete-li si během prvního dílu na pomalé tempo a styl vyprávění, určitě vás neurazí. Nejlepší z herců je rozhodně Vaculík, který do role Křížáka zapadl výborně a navíc na sobě překvapivě zamakal také fyzicky :o) ()

Guinivieve

Docela jsem se na seriál těšila a to byla nejspíš chyba. Třeba se to ještě rozjede, ale nemyslím. Kupodivu mi tam nejvíc sedí Vaculík a Kostková, ostatní jsou takový prkenný, hlavně ty další holky nějak nemůžu strávit. A Rašilov je taky případ, takovýho blbečka bych nechala hned v prvním kempu. Pobavily mě předpotopní stany a taky bramboráky - jak vozí ty brambory, vejce, mouku atd. by mě fakt zajímalo:-). ()

Maxmilian

Není nejhorší, ale docela to kopíruje již natočený seriál. Jedná se o Hop nebo trop, zde se sice každý díl zaměřoval na jinou tématiku. Ale na vodě tam toho bylo docela dost, no a přeneslo se to i sem. Nemůžu to hanit, protože je tu konečně zase něco českého, co není tak trapné jako naše telenovely. Prostě je to občas vtipné, občas nudné a trapné, ale i tak je to dívatelné. Zlatý průměr. ()

LaValse

Tak takhle už jsem se dlouho nenasmála! Dramatická hudba při sjezdu v sebemenších peřejích asi v nás má vyvolat pocit, že jde o dobrodružství. Vesnická holka z Novýho Bydžova (nebo odkud) co při pohledu na šedivýho Vaculíka šeptá své kamarádce "Šmarjá pano, to je chlap" v nás má asi pro změnu vyvolat pocit, že tady půjde i o lásku. Jakoukoliv. Jeden z nejsměšnějších seriálů co jsem v poslední době zahlídla ;) ()

Lumpus

Mě se tento seriál poměrně líbí, možná proto že s vodou mám taky už nějaké zkušenosti a tento seriál mi příjde poměrně pohodový ,plyne pomaleji ale za to uhlazeněji.Prostě pohodička ()

mdduch odpad!

tohle je podle mne nejhorsi odpad ceske kinematografie, trapny hlasky, sroubovany rozhovory, desny herecky vykony...fakt zlaty raftaci ()

merva odpad!

Něco horšího jsem snad v hlavním vysílacím čase neviděl. Totální průser po všech stránkách. ()

Whiskas

Jujky...Když už si jako režisér vyberu volnou adaptaci místo převyprávění knihy, určitě bych se to snažila natočit co nejlíp. Tento seriál nejen že je naprosto nepochopitelně natažený do deseti dílů, ve kterých se stejně neděje nic jiného než samé Ahooooooooooooojjjj ale taky obsahuje tolik trapné břečky, že jsem se na něho dívala asi vážně jenom z nudy..jo, zapomněla jsem na moravské nářečí herečky, která si moravský přízvuk asi cvičila obklopena pražskými učiteli a které má s pravým moravským nářečím společného asi jako sysel s ptakopyskem ()