Reklama

Reklama

Vůdce daroval Židům město

  • Německá říše Theresienstadt (více)

Obsahy(1)

Propagandistický nacistický snímek natočený v Terezině. Hlavní motiv: Hitler daroval Židům město Terezín a oni mu jsou za to vděční a s radostí pracují pro říši. (sator)

Recenze (28)

raroh

všechny recenze uživatele

Z filmu se zachovaly pouze části, velká z nich byla použita v krátkém snímku Město darované Vladimíra Kressla z roku 1965 (v něm ale nenajdeme představení Brundibára nebo práci v sochařské dílně). Původní stopáž ovšem měla být až 90 minutová. Vedle Hanse Krásy ovšem ve snímku vidíme i Karla Ančerla, který diriguje terezínský smyčcový orchestr, na témže koncertě sedí i bratr Hugo Haase Pavel, významný Janáčkův žák (autor hudby k snímkům Život je pes a Mazlíček, v nichž Hugo hrál, a Kvočna, který režíroval), jehož hudbu orchestr s Ančerlem právě hraje. Původní záměr nacistů byl doprovodit snímek i hudbou - dle nacistické terminologie - autorů židovského původu, takže přidali do zvukové stopy J. Offenbacha i Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (jejichž dílo byste v době jejich vlády nikde jinde neslyšeli veřejně), stejně tak swingový tehdy nepříliš starý evergreen Bai mir bistu schein. Kurt Gerron sice snímek začal režírovat (v Brynychově Transportu z ráje ho hraje Martin Gregor), ale práce mu byla odebrána. ()

draggo

všechny recenze uživatele

Vzhledem k okolnostem vzniku (film musel režírovat židovský režisér, který byl následně s celou rodinou poslán na smrt do Osvětimi) zcela nehodnotitelná věc, která se vymyká chápání normálního člověka. Mohu se jen divit tomu, jak se tehdy říši podařilo tak dlouho tajit pravdu, a tomu, že se zástupci Červeného kříže tak snadno nechali nachytat. Či to tušili/věděli, ale neměli zájem na změně? Každopádně dnes už s tím nic neuděláme, takže nezbývá než doufat, že se něco podobného nebude už nikdy opakovat. Ovšem propagandistické filmy tu s námi jsou stále, jen se jim to daří stále lépe zakrývat. Ale to nebudu rozvádět. /nehodnotitelné/ ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Hviezdička za kulisy a štatistov. Inak čo k tomu povedať, "dokument" mal kedysi dávno splniť funkciu propagandy a aj s tým prišiel neskoro. Je však dobré vidieť, ako ďaleko je schopná zájsť propaganda v klamstve. Nebudem sa tváriť, že dnes je situácia otočená o 180 stupňov, ale aspoň o 90 určite. Ale v podstate dosť nuda, pripomína to nejaký kemp sekty a futbalový zápas je zbytočne dosť dlhý, výsledok predsa nikoho nezaujíma. ()

Flego odpad!

všechny recenze uživatele

Odporná propagandistická sračka. Máloktorý film dokáže takto nahnevať. Ešte v roku 1944 sa snažil fašistický zdochýňajúci režim manipulovať ľudí. Hnus. Film musel natočiť herec a režisér Kurt Gerron, ktorý bol tiež v terezínskom koncentráku a hneď po natočení bol s mnohými "hercami" zavraždený v plynovej komore v Osvienčime... ()

Galerie (3)

Zajímavosti (6)

  • Scéna, kde dostaly děti chleba s máslem, se musela točit třikrát, protože vyhladovělé děti snědly krajíc dřív, než se kamera rozjela. (sator)
  • Snímku předcházel film „Ghetto Theresienstadt“, ten se začal natáčet na podzim 1942. Příběh fiktivní rodiny Holländerovy měl pro interní potřeby SS názorně ilustrovat přesun obyvatel židovského původu do ghetta a jejich začlenění do struktury tábora. Natáčení zajišťovali i dokumentovali profesionální kameramani z Berlína, z rozkazu se na něm podílela i skupina vězňů pod vedením režisérky Ireny Dodalové. Díky ní zůstaly některé unikátní záběry zachovány – podařilo se jí je vyvézt z ghetta. Film ale nikdy dokončen nebyl. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (sator)
  • Okolnosti vzniku filmu za pomoci výpovědí přeživších pamětníků, dětí, které ve filmu účinkovali, mapuje dokumentární seriál Arzenál (od r. 2016), epizoda Film lež (2016). (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno