Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

VittaBella

Kde Darren Aronofsky bere ty geniální scénaře? A jak to, že nás pokaždý zavede do natolik reálného prostředí, v němž nechybí hloubka, skvělí herci a srdceryvné scény? To, že nás zavedl do porostředí drog, ukázal nám sílu nesmrtelné lásky, život matematika či wrestlera ještě pochopím, ale kde se v Darrenovi vzala taková empatie vůči baletu, ambicím, nátlaku a dívčí duši? Opravdu ho obdivuji. Ale není to jen pan režisér, kterého tu chci vychvalovat, ale především Natalie Portman, jež tímto snímkem celý svět utvrdila v tom, že má neuvěřitelný talent! Natalie, letošní Oscar bude tvůj! ()

Pavlínka9

Film, který je podle mého názoru jedinečný. Snímek vypráví o prostředí baletních umělců, rozpolcenosti osob a touhou splnit si svůj sen. Ale je to podané takovým způsobem, že každý záběr diváka donutí se pozorně dívat, jelikož tuší, že tam něco nesedí a není něco v pořádku. I když jsem už zpočátku tušila, jaké bude vyvrcholení, přesto jsem se na ten konec těšila, jelikož jsem věděla, že to bude jedinečné. A také bylo. Darren už mě několikrát okouzlil, tudíž jsem věděla, že jeho dílo bude bezchybné. Příběh, který vypráví o boji se sebou samým a touhou splnit si něco, po čem člověk touží už od svého dětství, mít tu možnost to opravdu uskutečnit, být také tou osobou, kterou nemohla být vaše matka, tudíž je zde vytvářen tlak i z rodinného prostředí. Prostě samé prvky, které Nině dávají další a další plus k tomu, aby se držela svého vytouženého cíle. Ze záběrů, které člověka unesou do hlubin tajemství baletu se nedá ani mluvit, jelikož buď jste z nich tak unešeni že se k nemůžete vyjádřit a nebo se vám z nich motá hlava. Přeludy, které se zde objevují jsou pouze důsledkem rozpolcenosti mysli mladé dívky, na kterou je vytvářen určitý nátlak a ona neví, nebo spíše od určité chvíle s ním nechce, bojovat. ()

MiCM

Je to sice docela kvalitní, ale pro mně to není.. To jsou od D. Arofonskyho stále podobně pochmurné filmy, kterým stále něco chybí. Tady možná i přebývá. Navíc celkově trochu zmatené a poslední třetina už je vyloženě přeháňka.. ()

ywo666

Nemám rád takéto filmy. Psychicky narušení jedinci, neistota nad realitou, statické výjavy... Toto nie je nič pre mňa. Takým filmom sa vyhýbam. Možno práve preto na mňa Black Swan tak zapôspobila. Mila je jednoznačne sexi, a Natalia väčšinou tiež (niektoré scény stoja za to :-D). Vincent Cassel je doslova super. Aronofskeho réžia na jednotku. S atmosférou a napätím očividne vie pracovať. Človek až krúti havou aký drsný môže byť film o balete. Dal by som kľudne aj 5*, ale mne na takýchto filmoch fakt niektoré veci vadia. Dávam 4*, ale len preto, že som to ja. Objektívne 4 a pol až 5. Určite lepšie ako Wrestler. ()

terunka003

Baletní, tvrdé, dravé, černé a bílé, psychopatické, iluzijní, halucinogenní. Hodně zajímavé drama. Skvěle rozpracovaná psychologie vnitřního boje jedné dokonalé baletky usilující o co nejlepší výkon v nové inscenaci Labutího jezera. Občas jsem se v těch jejích halucinacích ztrácela a nevěděla jsem, co je pravda a co ne. A scéna přízraku v kuchyni, ta byla tak strašidelná, až jsem zaječela leknutím. Celkově se mi líbila kamera, hudba a kontrast scén, doplněné temným prostředím divadla, bytu a tanečního klubu. Co se týče herců, tak Natalie ze sebe vydala snad všechno, teď by si měla holka sednout a sníst všechno co jí přijde pod ruku. Snad jediné co mi na tom vadilo, byla ta přemíra erotiky, na takový film možná až příliš. ..tý jo, to bylo moc hezký.. ()

majxik

Silný, i když zmatený příběh dělá z toho to filmu strhující podívanou. Často se nebudete orientovat jestli vidíte příběh pohledem Natalie Portman která odvedlá po5ádný kus práce v tomto snímku. Prostě nádherný film z tanečního prostředí který si nehraje na happy end. ()

danoo

Neoriginálny skvost ktorého luxusné balenie nedokáže zakryť svoju vypočítavú (t.j. pro-oscarovú) banálnosť. ()

neoBlast

Black Swan je intenzivní zážitek, který hravě svojí syrovostí a hutností překoná předešlá Arnofského charakterová ultradíla (mluvím tudíž hlavně o Wrestlerovi a Requiem for a Dream; Fontána přece jenom zůstává někde jinde). V závěrečných minutách mi režisér nedal ani trochu prostoru k nádechu a legendární finish z Requiem - ano, ta pětiminutovka kde hraje skladba Fear - natahuje k nekonečnému mučení Niny a trýznění diváka. Velkým překvapením mi byly i všechny podpůrné charaktery: egoistický boss v podání Vincenta Cassela, tak trochu závislá matka Barbary Hershey i katarzní protiklad Mily Kunis. Nejvíce bohužel pro mě ale osobně tady trpí Clint Mansell, jehož zhudebnění Aronofského filmu mě poprvé nedostalo - právě tím, že je v Black Swan hudba sekundárně důležitá a protože Mansell variuje motivy z Čajkovského se dostává někam až na konec filmového potravního řetězce. Sem se hodí kýčovitě konstatovat, že Darren Aronofsky filmově dospěl, ale to už snad všichni víme nějakých pět let... 90 % ()

LadyDevil

Jako vždycky, když shlédnu něco, co mnou hluboce pohne, mám problém k tomu napsat nějaký kloudný komentář. Musela jsem to v sobě nechat uzrát, a tak píšu o den po tom, co jsem viděla tuhle dokonalost v kině. Uvědomila jsem si, že jsem ztratila pojem o reálným světě mimo plátno, sledovala podívanou o posedlosti něčeho dosáhnout, hranicí mezi dobrem a zlem, pochroumaný psychice... nechala se unést a s nedočkavostí hltala další a další scénu. Už se mi to delší dobu nestalo, a proto neváhám dát maximální počet hvězd. Film ve mně hlodá ještě dneska, doznívají mi některé scény, dochází souvislosti, mozaika se uzavírá. Nedovedu si představit člověka, kterým by to nepohlo - není to o vztahu k baletu (což mě osobně nikdy nebralo), ale o silných emocích, změně života... Nehledě na to, že je to samozřemě skvěle natočeno (čekal by snad od Aronofskyho někdo něco jinýho?), navíc jsem v tom jakožto člověk pracující hodně s lidskou psychickou viděla spoustu úžasných scén a řada věcí se mi v hlavě propojila.. měla jsem zkrátka o čem i po skončení přemýšlet, a to já ráda. Černá labuť na mě hodně zapůsobila a naprosto splnila moje očekávání, možná ho spíš předčila... Byl to zážitek, vřele doporučuji :-) ()

Cushing

Eklektické labutí jezírko, plné zlatých i černých rybek a vlivů kulturních a osobních a zhlédnutých a slyšených a tušených. Nejkomornější film, co jsem v poslední době viděl -- a to není bůhvíjak kladné hodnocení. První polovina víceméně slabá, druhá mnohem intenzivnější a soustředěnější, pořád ovšem pracující s motivem zajíkavého překvapení, což je pro mě u filmu trochu laciný prostředek, jak diváka "zwowovat", ať odejde z kina ve spokojeném klidu, že viděl něco šokantního. Hm. Neboť nějaké zneklidnění z pocitu šoku nad svým dosavadním nedostatečným poznáním života a jeho koutů se tady opravdu nekoná. Nejpozitivnější pro mě je zdejší symbolika či alegorie rozpolcení mezi člověkem ve společnosti a jeho přirozenou, intimní a jen a jen svou osobností, to nejde vždy hladce, že, to hraní všech těch rolí, to je často věcí vnucení se do nějaké pózy (pozice). Ovšemže má to být ve skutečnosti opravdové, anebo aspoň zdánlivě takové, skutečný prožitek je staven kritikou pořád výš než nějaké fabulační cucání si věcí z prstu (potažmo tahání si pernatých křídel ze zad, ale kdo ví, zda právě to není to pravé ořechové), tak proč tu autenticitu nepředstírat. A někdy to předstírání přejde v p(r)ožitek. Jak lidské. Oběť nejvyšší pro umění, které musí občas fatálně zvítězit, má-li mít nějaký smysl. Protože nejstrašnější je přece život beze smyslu. Horor. ()

marvan

Asi největším nedorozuměním okolo tohoto filmu je přemrštěné hodnocení výkonu Natalie Portmanové. Z tohoto pohledu v případě, že do role Rain Mana obsadíte retardovaného herce, bude jeho výkon obdivuhodný. Z mého pohledu je obdivuhodný spíš režisér, který dokázal využít limity herce k potřebám filmu. A přesně to je případ Černé labutě a Natalie Portmanové. ()

Raven0

Ano, Aronofsky defakto vykrádá sám sebe. Příběhové schéma je podobné tomu ve Wrestlerovi a do jisté míry i v Reqiem. To ale neznamená, že se režisér nikam neposouvá, nehledá nové výrazivo. Naopak, ukazuje narušenou psychiku Nina, jenž pod tlakem praská, deformuje se... Děsivá je i ona oddanost Niny své věci, baletu. Je to její životní smysl, nic jiného nezná, vše mu obětuje. Hodně zajímavá studie patologické osobnosti, kterých je v dnešní době bohužel spousty. A o vizuální stránce snad nemá cenu se ani zmiňovat. Úžasné. ()

anli

Darren Aronovsky se po"Wrestlerovi"rozhodl pro"Černou labuť",která nám ukazuje další kus jeho filmařské duše.V podstatě jde o psychologický thriller o mladé baletce a její duši.Cesta mladé baletky jak dokázat i sama sobě,že je dokonalá,je dobře napsaná a velmi silně zpodobněná.Pokud divák pochopí celistvost a hlavní myšlenku filmu(víc nemohu prozradit,neb moment překvapení je tady opravdu silný)bude nejen překvapen,ale nadšen.Sám o sobě by film byl slušný,ale nic extra(viděl bych to tak na 60%).Co jej ale zvedá do filmařského nebe je absolutně geniální výkon Natalie Portman(jestli nedostane Oscara,tak by akademici měli podstoupit nějakou vhodnou terapii),dále pak hudba,kde Clint Mansell odvedl opravdu perfektní práci,a ještě naprosto strhující finále,které opravdu bere dech a režisér v něm mistrovsky skládá střípky celé baletčiny duše(a že jich je požehnaně!).Dále pak musím pochválit kameru,díky ní totiž film není nuda a je radost se dívat i na méně záživné scény a střih,který také výrazně pomáhá obrazu a dynamice celého filmu.I kdyby film neměl nic jiného,než Natalii,zasloužil by si velké uznání a ovace.Se vším dohromady ale nemohu dát jiné hodnocení,než maximální.Takže u mě jasně labutích 100%. ()

Cocacolix

Už v průběhu filmu jsem si říkal že je to tak na 3 hvězdy. Ale ta gradace závěrem mě opravdu uchvátila. Natalie Portman je opravdu dobrá, nesnadnou roli zvládla perfektně. Dále chválím kameru a hudbu (Díky, Tchaikovsky) ()

Triny

shrnutí dvěma slovy? haluzácky zajímavé.. Natalie Portman byla úžasná, ale to ona je vlastně vždycky:) Jsem ráda, že zas někdo ukázal pravou tvář "něžného" baletu.. Postupná transformace Natálky v černou labuť byla tak opravdická!! Ale bylo tam na můj vkus - laicky řečeno - moc haluzáre (proto mé hodnocení není stoprocentní).. a dodám - je kolem toho móc povyku..:( ()

Endyis

Černá labuť je pro mě zatím na vrcholu z toho, co jsem od začátku tohoto roku viděl v kině a jentak jí něco neohrozí. Darren Aronofsky nabídl životní roli Natalii Portman a ta se jí zhostila s takovou grácií, že člověk má husí kůži ještě dvě hodiny po shlédnutí filmu. Ovšem herci jako Vicent Cassel či Winona Ryder určitě nezůstávají pozadu a kdo další je neodmyslitelným strůjcem Aronofskyho filmů? Samozřejmě dvorní hudební spolupracovník Clint Mansell, který všem jeho filmům dodává vždy potřebnou dynamiku. Jeden z nejlepších snímků za poslední dobu. 10/10 ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání