Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

NinadeL

Ale tak dá se, ve výsledku doufám, že to skutečnému baletu pomůže, protože se ti přehypovaní fandové půjdou kouknout na to, co na tom ty holky, které se kvůli tomu mrzačí, vlastně mají. Jinak je to sólo Portmanky, o tom žádná, více zklamává žánrově nekonzistentní řešení. Několik triků je velice špatných. Maminka jako by vypadla z Carrie, což nemuselo být. Naopak potěšila Winona, ale ta ostatně těší stále. Cassel není nic zvláštního. Ve výsledku tedy dobře mířená reklama na balet, které jména Aronofsky a Portman pomohli dostat se mezi lid. ()

Lavran

Jediný, kdo nám opravdu stojí v cestě za dokonalostí, za čistou perfekcí a slastí, prožitkem ze spojení s dokonalým, nejsou ti druzí, lidé snažící se nám očividně uškodit, ale my samotní - a nikdo jiný. Naše druhé já, ten děsivý, nehmotný zrcadlový dvojník pronásledující a strašící nás v závratném labyrintu pokřivených odrazů, ozvěn a horečnatých halucinací, mezi stíny, mezi střepy, hluboko, hluboko v našem rozpolceném nitru. Naše nejistoty, zábrany, potlačované touhy, obavy, naše noční můry, běsi, perverze, umanutost, zloba, závist, všechna ta kapalná temnota duše, která vytváří napětí, nedovoluje nám se zklidnit, roztáhnout křídla, pocítit volnost. Sami sobě jsme největším a nejstrašnějším sokem. Abychom dosáhli dokonalosti (jakkoli může jít o zdraví nebezpečnou chiméru), musíme se nejdříve obrátit do sebe. Vetknout ostří do vlastního těla. Usměrnit a zkrotit v sobě zdroj toho, co nám brání v rozletu. Tu část vlastní osobnosti, která se bez ustání, v neočekávaných okamžicích dere na povrch (dočista jako nevítaný host), skrze kůži a póry, bolestivě a divoce, která nás zmáhá a postrkuje ku šílenství, deformaci, ukrutné kafkovské proměně a rozkladu, kdy nejsme schopni rozlišovat mezi správným a špatným, mezi skutečným a smyšleným. A když se tak stane, když toho po dlouhém snažení konečně dosáhneme (a dojdeme očištění), když se dotkneme svých snů, možná se nám i "poštěstí" odejít na vrcholu, v záři oslepujícího světla, pokojně, navěky na prahu nesmrtelnosti a přes třesoucí se rty převalit poslední vzdech, ba vyznání: "Bylo to dokonalé...“, neboť jiné už to nikdy nebude. Dokonalost je věc názoru. ()

Kaka

Stále stejně (ne)atraktivní Aronofsky, který mistrně zvládá detaily a vždy, se spolehlivostí švýcarských hodinek, vyhoří při celkovém pohledu na věc. Stejně je na tom i Black Swan, film s neskutečným potenciálem, který skýtá neokoukané prostřední baletu a jeho zákulisí. To využil režisér ještě zdatně (Libattique a jeho kamerové eskapády), zároveň výkon Natalie Portman je strhující. Bohužel co se dějové konstrukce týče, je to špatné. Proměna nezáživná a v podstatě stále stejná písnička - tzn. že Darren spoléhá na jistotu a jede podle pořád stejného psychologického mustru (plus několik efektních vsuvek). Po několikáté už je však efekt jaksi utlumen a člověk má tendenci hledat v každém dalším jeho filmu stále více a více vad na kráse. ()

Spiker01

Kdysi jsem viděl jen část a nějaký velký dojem na mě film Black Swan neudělal. Podruhé už to bylo však jiné. Darren Aronofsky umí svým charakteristickým způsobem prokreslit svůj film a divákovi přivodit silné psycho. První půlka je taková tradiční představovačka postav a seznámení s problémy děvčat v baletu. V druhé však se už Darren nezapře a naplno ukazuje proměnu Natalie Portman v bílou a následně i černou labuť. A takto "depkařsky" to opravdu umí jen Aronofsky. Pátou hvězdičku po delším přemýšlení uděluji za fantastický závěr filmu...a možná Milu Kunis :) ... 85% ()

akisha

Možná že Aronofsky ve svých filmech opakuje určitá témata, ale pořád to dělá tak neskutečně atraktivním a syrově krásným způsobem, že proti tomu nelze mít námitky. Černá labuť opět nabízí duševní rozpolcení, pomezí reality a představ, symboliku a mysteriózno. Od prvního záběru jsem byla jako přikovaná a nejednou se mi stalo, že jsem zírala s otevřenou pusou. Nádherná hudba (ve smyslu opravdu nááádherná, nááádherná hudba) opět od Mansela, k tomu motivy Labutího jezera (např. jako zvonění na mobilu), úžasná kompozice obrazu, hra světel a stínů... Opravdu jsem byla až do konce napnutá, jak to skončí, div jsem si neukousala všechny nehty na rukách. A končí to působivě, celkem pochopitelně a je to méně emočně zdrcující než Requiem. Cassel odehrál svůj part skvěle, Mila Kunis taktéž. A to největší eso jsem si nechala nakonec. Natalie Portman je absolutně strhující a předvádí zřejmě vrchol svojí kariéry. Člověk se s ní tak sžije, že brečí, raduje se a trpí spolu s ní. Tak dechberoucí výkon(film) už jsem dlouho neviděla. ()

Falko

BAFTA Awards - 1: Herecka v hl. ulohe Natalie Portman + 11 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Scenar / Herecka vo vedl. ulohe Barbara Hershey / Kamera / Strih / Vyroba / Kostymy / Zvuk / Vizualne efekty / Masky a vlasy _______ Dost zvlastny, ale aj tazky film, ktory ale nemusi kazdemu sadnut. Napinavy dej sa rozbiehal trosku pomalsie, ako som ocakaval, ale reziser Darren pridal potom na pilu a ja ako divak som len cumel, co sa to vlastne s tou Ninou deje a zaroven si daval same otazky. Su to len predstavy, alebo je to skutocne? Natalie Portman zahrala svoju Ninu tak presvedcivo, ze by si kludne zasluzila Oscara. To som pisal este pred Oscarmi, teraz uz viem, ze tuto a dalsie ceny skutocne dostala. ________ Natalie Portman - (Nina Sayers) +++ Mila Kunis - (Lily) +++ Vincent Cassel - (Thomas Leroy) +++ Barbara Hershey - (Erica Sayers) +++ Winona Ryder - (Beth Macintyre) +++ Benjamin Millepied - (David) +++ Ksenia Solo - (Veronica) +++ Kristina Anapau - (Galina) +++ Produkcia: Jon Avnet, Scott Franklin +++ (Videl v kine 25.01.2011) +++ ________ ()

castor

Co říct.. Po lehce asketickém, nicméně mnohem snáze uchopitelném Wreslerovi, přichází talentovaný Darren Aronofsky, aby si opět položil filmový svět k nohám. Místy se mu to daří, jindy je to horší. Příběh o rozkladu jedné duše je po troše namáhání „prostý“. Balerína Nina je v baletním světě už tak trochu veteránkou. Ve svém, na první mylný pohled lehkém a vzletném oboru je výborná, ale ne dokonalá. To ale režisér Thomas Leroy (výtečný Vincent Cassel) přijde s tím, že hodlá profláknuté Labutí jezero nacvičit moderně a hlavní roli má ztvárnit někdo, jenž se dokáže položit do dvou odlišných rolí – bílé i černé labutě. Jenže Nina živočišnost a impulsivnost černé labutě jaksi postrádá.. co naplat, někudy to jít musí. Pro vytouženou roli hodlá objevit vlastní sexualitu, démonickou svůdnost i další (temné) stránky své duše, o kterých neměla díky přísné výchově matky (která své zmařené ambice přenáší na dceru) a své kázni ani ponětí. Právě to je hybnou silou celého vyprávění. Její churavějící mysl, divákovo tápání, co je a není realita a co výplod jejích fantazií. Uznávaný tvůrce si znovu hledí své cestičky, příběh nijak nerozvětvuje, vedlejší postavy jen dokreslují jednání Niny. Ta je tím hlavním, intenzivním a skvěle gradujícím středobodem režisérova vesmíru. Aronofsky je geniální a přísný režisér. Dokáže do jedné dvou scén nahustit tolik emocí a nápadů, co jiní nedokážou do celého filmu. Zároveň ale navozuje hodně nepříjemné a stísněné pocity, že z toho nemusí být leckterým divákům dobře (místy se blíží ke své protidrogové agitce Requiem za sen). Po technické stránce vymazlený Black Swan jsem z hlavy zatím moc nedostal, musím ale v rámci rovného boje přiznat, že některé scény a emoce u mě nemají až tak trvalý charakter, jak by se dalo očekávat. Vyvrcholení mě emočně až tak nezasáhlo, stejně ke mně nedoputovala žádná úžasná myšlenka. Prostě buď postupná psychická destrukce pohltí, nebo ne!! Stejně jako Wrestler patřil Mickeymu Rourkeovi, i tady má Aronofsky hodně velkou jistotu. Pekelně soustředěná Natalie Portman ve své životní roli totiž svou postavu křehké a značně labilní Niny předvedla s mimořádnou upřímností, troufnu si říct, že minimálně oscarovou nominaci má v kapse. Přál bych jí i víc.. I Aronofsky by měl být horkým kandidátem. Nicméně do tohohle zajímavého souboje jde letos také stejně akademiky tak trochu přehlížený David Fincher (The Social Network). Tak uvidíme.. Určitě to ale není „viděl jsem Black Swan a můžu pokojně umřít“, ale na opětovné shlédnutí jsem docela zvědav!! ()

psy.cho

Na film som sa tešil z viacerích dôvodov. Z dôvodu oscarového vystúpenia Natalie Portman a jeden z dôvodov bol aj režisér Darren Aranofsky, ktorého filmy mám veľmi rád. Niesom baletný fanúšik ale pri tomto filme som sa ním stal. Podľa mňa čo robí tento film výnimočným je príbeh filmu a bezpochyby perfektný výkon Natalie! Dlho som uvažoval nad hodnotením ale plný počet proste nedám. ()

viperblade

Troufám si tvrdit, že kdyby žil Alfred Hitchcock, tak by si tento snímek zamiloval. Ty hry se světly a stíny (začátek), se zrcadly (prakticky celý film) a hlavně ta nekonečná paranoia! Darrene, jak jsem ti po sice lepším, ale ne tak dobrém, Wrestlerovi (podle všech těch nadšených reakcích jsem prostě čekal nějakou bombu a on to byl "jen" lepší snímek) nevěřil, tak teď sis mě opět získal. Black Swan je filmem, který má neskutečnou atmosféru, kterou doplňuje perfektní hudba a dokonalé výkony všech zúčastněných. (Jestli Natálce letos unikne Oscar, tak někdo hodně, HODNĚ zaspal.) Zkrátka a dobře, kdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že dám plný počet psychologickému snímku z prostředí baletu, pěkně bych se mu vysmál. Ale to víte, jsou Vánoce, takže zázraky se opravdu dějí. 100 % P. S. Je mi jasné, že letos to bude spíše ve znamení Finchera a jeho The Social Network, nicméně pro mě se stává Černá labuť černým koněm Oscarů. Rozhodně jeden z nejlepších snímků roku 2010. ()

Don Jebal

Rozpočet: 13 000 000 $ Otvárací Víkend: 8 383 479 $ (v 2 407 Kinách) Tržby USA: 106 954 678 $ Tržby SR: 131 909 $ Tržby ČR: 899 126 $ Tržby Celosvetovo: 329 398 046 $Asi najväčším problémom Black Swan je že vás ničím neprekvapí,pokiaľ samozrejme poznáte predchádzajúce snímky Darrena Aronofskyho.Je tu typické špirálovité gradovanie,kde sa počas filmu stále viac a viac pridáva až príde monumentálne emocionálni koniec.Nie je tu nič naviac,čo sme u Aronofskyho predchádzajúcej tvorby videli.Keď spojíte postupy Reqiem a Wrestlera dokopy a pridáte tam tému balet,vznikne vám z toho Black Swan,práve tým príbehom ma Black Swan nezasiahol a išiel mimo mňa.Mňa si získal práve tento film tou omáčkou okolo,krásny vizuál,tancujúca kamera,nádherná hudba Mansella,z ničoho nič prichádzajúce emócie a samozrejme herecké výkony,na čele z Natalie Portman na ktorej celý film stojí. ()

ClintEastwood

Dokonalé! Bylo to dokonalé! Silný zážitek. Nepamatuji si, kdy naposledy se stalo, aby mi běhal mráz po zádech ještě během celých závěrečných titulků. Takový dopad na mě měla úderná a neuvěřitelně silná závěrečná scéna Black Swan. Ihned po skončení tohoto mistrovského díla jsem musel vykouřit cigaretu, abych vstřebal dojmy a vydýchal právě skončenou podívanou. Příběh o tanečnici absolutně posedlé svou rolí, výtečně ztvárněnou úžasnou Natalií Portman, doporučuji každému, kdo má rád silná dramata. Aronofsky je režisér budoucnosti. Tento snímek je tak temný, děsivý, lidský a zároveň stylový. Divák zde dostane skutečnou dávku emocí. Mysteriózní děj, provokativní lesbická scéna, krásná hudba, famózní kamera, režie a hlavně (ještě jednou) Natalie Portman a její skvělý výkon. Tady žádné superlativy nestačí. Toto je unikátní film. Takhle si představuji opravdový filmový zážitek, který zanechá skutečný dojem. Ta přeměna z bílé labutě na černou, zrcadlo v úplně každé scéně, které má charakterizovat dvě tváře hlavní postavy - božské. Tento film v sobě skrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. Jde jen o to - uvědomit si to. Zásah přímo do srdce. ()

*CARNIFEX*

Vskutku dobrý film, s výborným výkonom Natalie Portman. Zrejme sa štvrtá hviezda doslova pýta, no tá témetika skrátka nie je mojou šálkou kávy, čo zrejme zapríčinilo, že môj interes nebol 100 percentný. Ako najväčšie negatívum však považujem samotné rozuzlenie, ktoré bolo nadovšetko jasné hneď od úvodu (aspoň pre mňa). ()

D.Moore

"Bylo to dokonalé." No... Tedy... Z mého pohledu nebylo. Dokonalá byla audiovizuální stránka, klobouk dolů, dokonale se Natalie Portman Milou Kunis a Winonou Ryder vžily do rolí... Ale jinak nic. Co ten příběh, pánové od scénáře? Snůška ničím překvapivého klišé, samoúčelné "hororové" scénky, které do Černé labutě jako by ani nepatřily, a hlavně ta základní dějová kostra "z nikoho někým, ale za jakou cenu", která by dnes už neobstála ani v teenagerském filmu s ponaučením na závěr, jak příšerně moc je ohraná. Kdepak. Dvě. ()

Niktorius

Hlavní zbraní Černě labutě je - a dodávám bohudík i bohužel - její nevídaně intenzivní fyzičnost, díky níž je divák v kině pod neustálou kanonádou vjemů a emocí, jež prožívá opravdu natolik tělesně, že se prostě musí začít podivovat, jestli něčeho takového vážně jde dosáhnout jen kombinací obrazu a zvuku a jestli třeba nebyl při vstupu do sálu zdrogován či zhypnotizován. Abyste takového působení na diváka dosáhli, musíte být zajisté filmařský mistr a v tomto ohledu si Aranofsky zaslouží obdivnou poklonu. Jenže jak čas plyne, původní divácké nadšení střídá únava a nakonec je jasné, že více než spousta ohraných filmařských schémat, psycho halucinací a kvazihororových lekaček z toho nevypadne a že tu bohužel máme co dočinění s navoněnou zdechlinou nikoli nepodobnou přehypovanému Requiemu za sen. Ten podstatný rozdíl mezi těmito filmy, který mě nutí cítit větší sympatie právě k Černé labuti, ve své recenzi dobře vystihnul Tetsuo. Zatímco Requiem nám ukazuje, že proklínané drogy jsou ale vážně moc fuj a když je budeme brát, tak se z nás stanou roztřesené vychrtlinky, kterým uříznou ruku nebo je budou nutit vykouřit péro velkýmu zpocenýmu negrovi, Labuť nám jako děsivé, nebezpečné a nepříjemně tělesné představuje prostředí, které si lidé obvykle spojují s lehkostí, vášní a vysokým uměním. Je mi sympatické, že Aranofsky tentokrát opustil nadutost Fontány a nesnaží se nám vyjevit pomocí několika kýčovitých obrázků tajemství vesmíru, života a vůbec; jenže ani sugestivně podaná hromádka triviálních klišé a frází tedy stále není důvodem k tomu, abych ho začal oslavovat jako nového Kubricka. ()

troufalka

Natalie Portman jako Mathilda byla skvělá a přirozená, radost se dívat. Zato ufňukaná Nina byla strnulá až to bolelo. Tenhle film bych do svých 1001 nejlepších filmů určit nezařadila. Měla jsem pocit, že se příběh nikam neposunuje a začala jsem se nudit. ()

JANARYBA

Výborně rozehrané psychologické drama o vztahu hlavní představitelky ke svým 2 sokyním, té minulé i budoucí a zároveň i k vlastní psychopatické matce. Holčičí vztahy zdárně narušuje macho šéf baletu (kdo by to do Vincenta Cassela řekl?). Bohužel dějově významné prvky černé magie, temné vize a místy hustá hororová atmosféra jsou na konci smeteny ze stolu jako výplody choré mysli. Takže konec pro mne zklamání...Jinak nevím, jestli jsem s Kryšpínem, který napsal obsah, viděla stejný film. ()

Hild

On je to velice dobrý thriller. To, že Aronofsky je mistr svého řemesla je asi známé. Skvěle buduje temnou atmosféru, která vás pohltí a nepustí až do konce. Skvěle vyobrazeno je zde lidské šílenství. Natalie Portman podává zatím svůj životní výkon. Ale mě to neohromilo. Po příběhové stránce mě to nenaplnilo, vím, ten přerod z bílé labutě na černou jak na prkně, tak uvnitř Niny je geniální, ale já s tím mám nějaký problém a nemůžu přijít na to proč. Aronofskemu nemám co vytknout, protože dokáže diváka držet v napětí a servíruje jednu strhující scénu za druhou, ale rozhodně to pro mě není filmová událost roku. Až do finále jsem dokonce myslela, že filmu dám jen tři hvězdy, jenže po tom finále, které je vskutku skvostné, ty 4 hvězdy dát musím, ale nemyslím si, že se na film v blízké době podívám znovu. ()

Spooner

Stále výtečně natočený, ale i trochu emotivně chudší a prvoplánovější Aronofsky než jsme zvyklí. Darren umí výborně sladit všechny složky filmu, takže je téměr dokonalá kamera doplněna exceletní hudbou a výtečnou choreografií. Také atmosféra, která byla místy až hororová, se mi hodně líbila. Přesto mě ale Aronofsky nedokázal emociálně vyždímat tak, jako v předchozích případech a v první hodině mi to přišlo skoro až chladné. Buď to je tím, že jsem si zkrátka k filmu nenašel tu správnou cestu, a nebo už mám Aronofskyho prokouklého natolik, že vím co čekat. Možná proto mi některé věci připadaly takové na efekt. I tak jde ale o velmi nadprůměrný a ke konci strhující zážitek. Těším se ale na druhého Wolverina, kdy už se nám Darren ukáže konečně v trochu jiném světle. P.S.: Jestli za tohle nedostane Natálka Oscara, tak jsou akademici vážně slepí. ()

Faustka

Black Swan nemůže být dokonalejší!! Aronofského výkřiky do tmy se pozvolna proměňují ve strhující labutí tanec světel a stínů, osvobozující doposud vytěsněného démona chtíče – po slávě, úspěchu, blyštivé záři reflektorů, neutuchajícím potlesku. Křehká nevinnost a dráždivá smyslnost splyne s Čajkovským v ohromující, ale zároveň sebezničující bytost – bytost, která toužila… až příliš. ()

Ded@M@tes

"Bílá labuť tu vidím a kde je černá? Běž domů a pohraj si se sebou." Touha, sen, sláva. Úžasná Natalie Portman. ( Hodnocení: 9/10 ) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání