Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Real Tom Hardy

"IF SHE'D STOP HOOKIN', I'D STOP SHOOTING PEOPLE." ------------- Tak temné a špinavé, až by si jeden myslel, že to spísal samotný AK Walker a zrežíroval Fincher alebo Joel. Kino verzia sa mi páčila o čosi viac. Nestotožňujem sa s tým, že by bol Straight Up o veľký kus drsnejší / brutálnejší, možno trochu dravší, čo sa niektorých scén a smerovania príbehu týka. Navyše, ten modrý kamerový filter mi proste veľmi chýba. ()

klerik

Už pôvodnú verziu zbožňujem. Táto je rovnako zaujímavá, možno trochu viac priamočiarejšia. Pokiaľ som vedel, nezhody pri originály boli kvôli brutalite, ale v DC to moc nevidno - pár brutalít je pridaných, ale iné (vrátanie finálneho mučenia) sú vystrihnté. Gibson má tri postavy, ktoré budú včené. Porter je jenou z nich... ()

dO_od

// Jak má vypadat správný film pro chlapy? Musí mít drsného hrdinu. Hrdina se potřebuje držet svých principů. Ty jsou samozřejmě ostatními zcela nepochopitelné. Hrdina se musí umět prát, nadávat, střílet a také přitahovat ženy. Akce musí být nekompromisní, dialogy krátké a úderné, svět špinavý a temný. Jenom hrdina se v něm dokáže zorientovat. Finále musí být správně krvavé, zlé ale vtipné, akorát tak dlouhé, aby dojem drsného zážitku nestačil vyprchat. Takže abych to shrnul, správný film pro chlapy má vypadat jako director's cut Odplaty z roku 2006. Lepší už to být nemůže. ()

genetique

Tu je jasný dôkaz toho, že nebyť zmäkčenia pôvodného scenára, film by pravdepodobne dosiahol väčšieho uznania/tržieb, ktorých sa v štúdiách tak obávali. A dobre im tak. Helgelandovi sa týmto určite vrátilo zadosťučinenie, satisfakcia a pocit parádne odrobenej práce. Aspoň takto, keď už nie v kinách. Je pravda, že pôvodný 'Payback' som videl dávno, takže porovnávať až tak nejdem, no toto bol ozajstný nekompromisný nárez. Je to paradox, ale aj napriek tomu, že Porter je v celom filme snímaný ako ten najposlednejší motherfucker, ktorý nemá problém preraziť hubu žene, tak si ho podvedome zafixujem ako hrdinu. A chcem viac coolového Gibsona! Pred a nie za kamerou. 100%. ()

InJo

Ke zdejším oslavným a informacemi nadupaným komentářům není nic moc co dodat. Původní Odplatu mám taky hodně rád, ale přeci jen už jsem ji viděl tolikrát, že už se mi jaksi trochu okoukala. Tenhle Helgelandův sestřih mi však připomněl, že ten film je pořád geniální a hrozně zábavný. Konečně jsem mohl slyšet Gibsona v originále (dabing Vladimíra Dlouhého není vůbec špatný, ale Mel má ve skutečnosti hodně odlišný hlas - tišší a hrubší -> což se k drsňáckému Porterovi přeci jen hodí víc) a užil jsem si i původní širokoúhlý obraz. Odlišnosti oproti staré známé verzi jsou jasné - žádný modrý filtr, žádné voice-overy, žádný Kris Kristofferson (jeho náhrada je opravdu zajímavá) ;-), jiný soundtrack, přestříhání několika scén a naprosté pozměnění posledních cca dvaceti minut. Vcelku se jedná o vskutku výtečný a výjimečný director's cut, který se původní verzi (kterou jdu ihned po dopsání těchto řádků definitivně a zcela zaslouženě přehodnotit na 5*) bez problémů vyrovná... 90 % ()

• Porter (Mel Gibson) používá ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. (dc125)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v amerických mestách Los Angeles a Chicago a trvalo od 10. októbra 1997 do 27. januára 1998. (MikaelSVK)