Tetro

Bennie (Alden Ehrenreich) se vydává do Buenos Aires, aby našel svého zmizelého bratra. Jeho bratr býval slibným spisovatelem, nyní je pouhým stínem svého bývalého já. Jednoho dne Bennie objeví bratrovu téměř dokončenou hru, která může být vodítkem k pochopení jejich společné minulosti a vyřešení vzájemného vztahu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

odvedle

Už je jasné prečo film ide do kín v tak málo kópiách... netradičný, dramatický, avantgardný, umelecký (nie len spracovanie, ale i samotný príbeh, už len to, že si Tetro písal literárne diela zrkadlovo, rozhovory s tieňmi, Faust, pohľad pod pokličku temperamentných juhoameričanov), výborná dráma, tiež silne psychologický film... Coppola už nemusí nikomu nič dokazovať, na krku ma kúsky zabezpečujúce mu slávu a uznanie a na staré kolená si robí filmy len tak pre radosť, a týmto kúskom spravil radosť aj mne, a určite aj každému, kto je prejedený uhladenými americkými škatuľkovými filmami. ()

GudMen

Možná budu znít neuctivě, ale že Francis Ford Coppola ještě stále nepočítá andělíčky, mě mírně překvapilo. Nějak jsem měl za to, že je již na druhé straně plotu, a trochu jsem litoval jeho dědice, jak nevděčný úkol měli, když tuhle pozůstalost lepili dohromady. Francisovi se z hloubi duše omlouvám, avšak Tetro pro mě i tak zůstává velkou neznámou. Ač osobní zpověď, velmi odtažitá, neproniknutelná jak kevlar. ()

jack_scott

Zajimavý filmový experiment, který – přes mistrovské provedení- mě do děje za celou svou dobu nijak výrazněji nevtáhl a tedy ani nijak zvlášť nezaujal. Typicky promarněný film. *** a 65%. ()

lobo87

Ťažký film, ktorému z môjho pohľadu tam, kde mal gradovať, došiel dych. Prvá polovica veľmi zaujímavá, rozuzlenie prekvapujúce a skvelý Vincent Gallo. Pri skrátenej stopáži by to bolo ešte lepšie. Hold, art nie je pre každého... 55% ()

spotczek

Optika Coppolových filmů se mi líbí. Je v ní něco vzrušujícího. Obraz jako by vás vábil, ale odmítal přijít blíž. Je to vždycky osobní, a přitom odtažité. Vincent Gallo se sem hodí se svým mrazivým pohledem a ostýchavým hlasem (nepřehrává, i když by to role dovolovala), míchání kultur, jazyků, vlivů a prostředí do toho také zapadá. Brandauerova role je víc o dojmu, jakým má působit autoritativní, necitlivý, rivalstvím zaslepený otec, než o velkém hraní (není na to prostor). Přitom to všechno sedí tak, jak má. I skvělá taneční, příp.operní intermezza. Postavy se pohybují v postmoderně pluralitním, ironickém světě, na který naráží realita a absurdně se v něm tříští. Jediné, s čím mám výraznější problém, je konec příběhu. Podobenství o vztahu otce a syna (potažmo uměleckých metod) je v pořádku, ale závěr jako by to shazoval. Příliš banalizoval (domnělý bratr je ve skutečnosti syn) nebo naopak příliš přeháněl (stávám se otcem, až když se vypořádám s tím svým). Psychologickou rovinu vztahů beru vážně, to mi povrchnost telenovel nemůže zprotivit. Ale snad by tomu šlo rozumět i jako výsměchu všem, kteří se snaží poměřovat skutečné hodnoty, které však srovnávat nelze. Už jenom se ptát, zda je víc umění či láska, je opravdu směšné. ()

pollstro

Coppolův poslední smysluplný a chvályhodný filmařský počin, který je komplexně bohatou meditací o dynamickém vztahu rodiny, resp. bratrů, s poutavou černobílou vizuální stránkou, která ještě víc podtrhuje emocionální skryté jádro společnosti filmu. Svým obsahem a stylem bohaté, a především odvážné, připomínající operní drama plné tajemství, melodramatu, romance a násilí, které se avšak střetává s Coppolovým naivně kreativním zapomenutím, které mnohdy narušuje soudržnost celku. Přesto filmové dílo archaicky velkolepých rozměrů, které přesto zůstává pevně uchyceno a nenápadně skryto v jednotlivých stínech nádherného obrazu. Symbolická závěrečná závěť, která jenom potvrzuje, jak obrovským umělcem Coppola ve skutečnosti byl. ()

BarVo

Coppola vraj na film nezohnal sponzora, tak si založil vlastnú produkčnú firmu. Niet divu. Osobité to rozhodne je. A to je asi tak všetko. Ulepené, patetické, poslednú polhodinu už som len márne dúfala, že to snáď každú chvíĺu skončí. Vlastne to má zopár celkom dobrých scén / tanečné a divadelné predely/, ani leitmotív nie je na zahodenie, ale to nestačí. Ako celok je to nestráviteľné. "Nie som tvoj brat, som tvoj otec..." Jak u Cimrmana. A všetko zduplované, či ztriplované, aby divákovi náhodou niečo neuniklo. Carmen Maura poteší, almodovarský motív tiež, ale keď už sme pri tom, uniklo mi, prečo bol film čiernobiely, vôbec sa to nehodilo. ()

feszani.cz

Intelektuální onanie pro intelektuální onanisty. Špatný herecký výkony, režie scénář,, Všechno špatně. Chvílema mi přišlo, že sleduju nějakej nepovedenej studentskej film.. O to víc mě baví číst hromady pseudomoudrejch výronů stupidity zdejších chytrolínů vo tom, jak je nebo neni tenhle film super. Propadák... ()

Orbeek

Fajn vizuál, fajn herci, skvělé tanečně-divadelní scény. Příběh nijak objevný, dobře podaný. (2023_10 DVD TR2427 Bravia) ()