Válka termitů

• Francie La Citadelle assiégée (více)

Uprostřed africké savany jsou ve své čtyři metry vysoké „věži“ ukryti neustále zaměstnaní a hbití termiti. Náhle je jejich život narušen. Podvozek z dodávky jim zboří část jejich opevnění. Od té chvíle se začíná odvíjet série katastrof, které si vybírají daň na obyvatelích kolonie. První, tropická bouře, zatopí tunely a zásobiště potravy. Poté se objeví velká armáda útočných mravenců, která se chystá napadnout zranitelné termity. Válka začíná! (oficiální text distributora)

gogo76

O čosi slabší dokument od tvorcov filmu Putovanie tučniakov. Nie žeby život a večný boj termitov a mravcov nebol zaujímavý, práve naopak, ale pri takmer 90-tich minútach sa to miestami zdalo jednotvárne. Dokument by potreboval viac takých oživení ako sup, silná búrka alebo vytopenie domova termitov a ohrozenie kráľovnej. Napriek tomu si tvorcovia zaslúžia obdiv a pochvalu za doslova "mravenčiu" prácu a pohľad do života tak malých tvorov. Inak 30 000 malých termitov vo vajíčkach je šialený výkon za jeden deň...70%. ()

curunir

,,OD DÁVNYCH DÔB SI HMYZ BUDEJE MOCNÉ KRÁĽOVSTVÁ, KTORÉ SA NEUSTÁLE VRHAJÚ DO NEKONEČNÝCH VOJEN." __ Najväčšie vojny prebiehajú pár milimetrou nad zemou. Zvlášť po technickej stránke (výborná kamera a zvuk) úžasne odvedení dokumentárny film, ktorí nám ukáže život v hmyzej ríši, jeho organizovanosť, ale i krutosť. Pravdou je ale i to, ako poznamenal Suomi, že tvorcovia zasahovali do deja - jasne to je vidieť, keď do stromu pri termitisku udrie blesk, ten začne horieť a naoniec sa na neho zvalí. Potom sa dá naozaj veľmi hlasne uvažovať, ako bolo všetko veľmi účelovo odvedené pre efekt. Osobne som držal palce mravcom, aby raz a navždy vyhubili tú termitiu háveď hlavne s ich kráľovnou (a tu máme odpoveď odkiaľ brali tvorcovia inšpiráciu pre Votrelec: Vzkriesenie). ()

Romario

Dokumentární film s atmosférou, kterou by mu v některých pasážích mohl závidět i leckterý horor,to vše podkresleno dramatickou symfonickou hudbou.Termití královna se svým až obludným pulsujícím tělem, které je spíše strojem na vajíčka ,působí opravdu jako z jiného světa.Fascinující kamera a spousta úchvatných záběrů. ()

Tomco

Nezáživný dokument o mravcoch a termitoch by ma sám o sebe moc neťahal, ale to nie je tento prípad. Byť svedkom neľútostných bojov tisícok, či miliónov mini bytostí, nazrieť do ich tajomného sveta pravidiel a nažívania, to je už iná káva. Naviac, keď je to všetko až neskutočne detailne a kvalitne nasnímané (hlavne v bludiskách som až otváral oči, čoho je dnešná technika schopná) a tiež patrične zvukovo doladené. Jedným slovom - zážitok. ()

VIPerson

Příjemně vyprávěný "dramatický" příběh jednoho (dvou) termitišť se spoustou úchvatných záběrů.Je opravdu obohacující poznat tyhle maličký tvory tak zblízka i s celou jejich kolonií,kde každý má svůj jasně daný úkol.Celkově tato stvoření (stejně jako jiná podobná skupenství jako jsou mravenci,včely apod) mají opravdu vypiplanou strategii jak přežít,ochránit královnu,bránění svých ministezek apod.Na informace bohatý dokument,kde mi nevadila ani ta dramatičnost.PS:pak kde tvůrci scifi berou inspiraci. ()

• Setkáme se zde s predátory termitů, jako jsou kudlanky, chameleoni a mravkolvi. Mihnou se ovšem i sklípkani, netopýři, hadi, supi, ještěrka a štír. (Inferion7)
  • Termiti svádí souboj se stěhovavými mravenci Paraponera clavata, kteří svádí boj s Mravenci tkalci. (Inferion7)
  • Filmári z Francúzska a Kanady pracovali v africkom štáte Burkina Faso. (MikaelSVK)