Filmový príbeh starého horala zo Zázrivej, odohrávajú sa v predvečer Štedrého večera. V hlavnej úlohe televízneho filmu na motívy rovnomennej poviedky L. Nádaši - Jégého sa predstaví Július Pántik. Je to príbeh o spolupatričnosti a hlboko zakorenenom pocite zodpovednosti obyčajného človeka. (oficiální text distributora)

tron

Skvelých prvých cca 70 - 80% filmu. To bez debaty. Ponuré, temné, smutné a psychologické (nie extrémne, ale dosť). Veľmi sa mi to páčilo. K tomu krásna výprava zasnežených starých slovenských lazov, skvelý kasting (samozrejme v čele so sympatickým Júliusom Pántikom) a smutný koniec, ku ktorému to celé očividne nezadržateľne smeruje. No a potom sa "niečo" stane, dejovo sa to otočí úplne absurdným WTF smerom a koniec je taký, aký som nečakal (hoci je pravdou, že som v neho tajne dúfal, ale faktom je, že tak, ako ho natočili, sabotuje celý film). ()

gogo76

Bola to určite lepšia voľba ako repríza stále opakovaných vianočných klasických rozprávok. Má to možno smutnejší tón ako by sa žiadalo, rozprávkou by som to nenazval, ale koniec dobrý všetko dobré. Dobre hrajúci Pántik je v zábere takmer neustále a v úlohe dobrosrdečného Adama Boronču by sa pre svojich vnukov a rodinu rozkrájal. Možno až priveľmi štúdiovo pôsobí záver, kde je Adam s jednou nohou na rozhraní neba a pekla, ale príbeh je každopádne silný. "Čo chlap sľúbi, musí dodržať..." 70%. ()

Aky

Velice jednoduchý příběh s přeexponovaným sociálním akcenetem. Co film povyšuje nad průměr a dělá sympatickým, je naprosto excelentní Július Pántik se svým zdrženlivým herectvím. ()

nascendi

Pre mňa, človeka, ktorý od Jégého pozná iba rovnomennú ulicu v Bratislave bol tento televízny film príjemným prekvapením. Jednak preto, že má pomerne vysoké hodnotenie a jednak preto, že si ho z väčšej časti aj zaslúži. Asi iba vinou samotnej predlohy sa do filmu dostala jeho záverečná snová a moralizujúca pasáž, ktorá hodnotenie dovtedy vynikajúceho filmu s autentickou atmosférou a excelentným Ďusom Pántikom, zrazila o jednu hviezdičku nižšie. Okrem toho ma potešilo aj opätovné stretnutie sa s archaickou slovenčinou, ktorej o pár rokov už asi nikto nebude rozumieť. ()

Arsenal83

Kvalitné spracovanie Jégého predlohy opisujúcej ťažký život horalov s vynikajúcim Pántikom. Sociálnu rozmer je tu opísaný ľahšou formou, zbytočne netlačí na dramatizáci, pričom ponúka tú typickú Jégého "snovosť". K dielu viac netreba. Ďalej tu už len vyniká zaostalý koment Martina741, ktorý film považuje za normalizačný, hoci bol natočený v roku 1988 a opisuje udalosti tak spred 100 rokov. To je potom normalizačný film aj Jára Cimrman alebo Perinbaba. Ako sa však sám tento človek priznal, je to mentál. ()

Martin741

Nezdielam nadsenie s ostatnymi mentalmi ohladom tohoto normalizacneho zvastu. Normalizacne filmy koncom 80. rokov boli len dychavicne a nemali dohromady co ponuknut. Vianocna atmosfera film nespravi. A dokonca mam na haku aj ucast mojho oblubenca Ela Romancika /Kladivo na Carodejnice/. 6 % ()

majo25

Rodinno-baladický príbeh, z ktorého som si z detstva pamätal iba tú fantasy predstavu o prednebí, v ktorej si hlavný hrdina dokázal obhájiť svoje predchádzajúce hriechy. Dnes ma však oveľa viac oslovila smutnejšia, ale atmosferická časť ťažko skúšanej rodinky v predštedrovečerný deň. Pántik sa do role starého otca hodí geniálne. Keď svojimi starými rukami hladí vnúčatá a robí všetko pre to, aby im zaobstaral "taľafatky", nemá to chyby. ()

farmnf

Takový jebnutý film. Všichni mají holou prdel, žijou na samotě a syn v americe se na ně vysere. Boronča dá na dluh zastavit hodinky u žida a pak hostí hospodu. Jak to skončí jsem věděl ve 20.té minutě.  Kdo do tohohle investoval peníze musel být naprostý kokot. Komunisti. ()

Autogram

Veľmi príjemné Pántikovo herectvo a dokonale podmanivý hlas ma pripútali k filmu napriek počiatočným pochybnostiam. Príbeh o vine, treste a náprave hriechov starého človeka nie je obyčajným vianočným príbehom. Ako sa človek na poslednú chvíľu snaží zvrátiť niečo zlé, ospravedlniť svoje chyby, a napraviť ich, nie je to príbeh o každom z nás? –––– Tu čakajú deti, žena. Sľúbil sa. A chlap, čo sľúbi, má aj dodržať! ()

kebom

Vynikajúci film patriaci k TV vysielaniu počas Vianočných sviatkov, ako obvyklé rozprávky. Výkon J. Pántika je podľa mňa najlepší, aký som videl vo filmoch, kde si mal tú česť zahrať. Zároveň veľmi melancholické a posmutnelé dielo. ()

rivah

Film vystihující někdejší slovenské venkovské prostředí metodou poetického realismu, s výborným Pántikem v hlavní roli. Za jeho výkon navyšuji hodnocení. (Při té příležitosti jsem si připomenul život autora předlohy, jednoho z klasiků slovenské literatury MUDr. Nadášiho publikujícího pod pseudonymem Jégé. Medicinu absolvoval v Praze, poté působil a až do stáří žil na Oravě. S nástupem Slovenského státu se jeho zdraví zhoršilo a jeho dcera spolu s českým manželem vyhnáni do Protektorátu. Dr. Nadáši se už z toho nevzpamatoval a brzy zemřel). ()

vox_populi

keď sa skĺbi krásna knižná predloha s vrcholným hereckým umením majstra Pántika, pridá sa rázovitá prírodná scenéria a všetko sa obalí dobrou réžiou, vznikne takýto slovenský filmový skvost. Môj najobľúbenejší Vianočný film... ()

AndrewNewman

Zlatú trojku slovenských vianočných filmov pre mňa tvoria Perinbaba, Rysavá jalovica a Vianoce Adama Boronču s fantastickým Pántikom v hlavnej úlohe, ktorý bez problémov uniesol celú Jégého poviedku na svojich pleciach. ()

dzejnyka

Pozitívne prekvapenie televíznych Vianoc 2014 - tento film sa doteraz predo mnou ukrýval, ale neľutujem, že som ho pre seba objavila. Výborný Pántik. ()

PTuranyi

Smutná sonda do života chudoby na lazoch, ktorých reprezentantom je Adam Borončo a jeho rodina. Deň pred Štedrým dňom nemá čo do úst, nie to čo položiť na štedrovečerný stôl. Jeho syn sa nevrátil z Ameriky, a tak sa rozhodne založiť u krčmára Weissa hodinky, ktoré kedysi získal od grófky za záchranu manžela. Produkcia je dobrá a okrem scén v nebi vôbec nevidieť jej televíznu úroveň. Herci svoje úlohy zvládajú výborne a dokonca používajú archaické nárečové slová, hoci to môže byť vplyv pôvodnej knihy. Július Pánik ako Adam je hrdý horal, ktorý odmieta spoveď a nepodľahne ani volaniu pálenky a je odhodlaný obetovať pre rodinu to najcennejšie. Na záver čelí nebeskému súdu a preukáže, že všetky jeho hriechy voči vrchnosti či už svetskej alebo náboženskej, boli vždy vedené dobrým úmyslom pomôcť blížnemu. 75% ()

KarolMalina

Všade, kde sa tento velikán filmového umenia objavil, ide o hlboký prejav jeho majstrovstva a hlbokých myšlienok. Vedel dokonale realisticky stvárniť každú postavu akej sa zmocnil. ()