Columbo - Série 5 (1975) (série)

Zapomenutá dáma (S05E01)

(epizoda)

Bývalá filmová hvězda Grace Wheelerová Willisová plánuje návrat na výsluní spolu se svým někdejším tanečním partnerem Nedem Diamondem, a to s pomocí obnovené premiéry jejich někdejšího úspěšného divadelního muzikálu. Avšak Gracein bohatý manžel odmítne celý projekt financovat. Žena proto manžela chladnokrevně zabije a nafinguje to jako mužovu sebevraždu. Policejní vyšetřovatel poručík Columbo však této verzi neuvěří. Velmi rychle pochopí, že herečka, kterou sám po léta velice obdivoval, je vražedkyní... (Česká televize)

Godhaj

,,Já spadnu a bude z tebe placka.“ Tento díl rozhodně nepatří mezi ty obyčejné. Vražda i poručíkovo vyšetřování se nesou v typickém duchu. Rozesmály mě vsuvky se psem Psem a poručíkova dlouho odkládaná zkouška ze střeleb. Závěr je však jak vystřižený z nějakého napínavého dramatu. Je tam hodně napětí, hodně citu a závěr, který rozhodně překvapí svou originalitou i emoční hloubkou. ()

G3orgig

Hezký dík s netradičním koncem. Jenom bych rád trochu umírnil nadšení některých komentářů z toho, jak Janet Leigh ve svém věku vypadala skvěle. Štíhlá postava - to ano, ale pokud dobře počítám, tak jí v době natáčení bylo 48 let a přitom vypadá jako zachovalá semdmdesátnice dnešní doby. ()

Pitryx

Tak takový spek hned na začátku, to je i na mne moc. Kolumbus zazvoní, sluha otevře, Kolumbus mu řekne že je z oddělení vražd. Sluha jej evidentně nezná, ale posílá jej dál a osloví jej jako poručíka. Kolumbus se mu ničím neprokázal, ale sluha ví jeho hodnost. Boooože. Jasně, že za to bude asi moci spíše překlad, ale to u toho všichni chrápali? No, tentokrát dávám dvacet za Columba stromolezce. A za odpůrce zbraní. Taky dvacet. ()

Tominni

Tak, tak.....jakmile nezaplatí manžel nový muzikál pro svoji stárnoucí ženu, zaslouží si potrestání. Tedy ten trest je drsný a celkem rychle vykonaný, Janet Leigh se s tím prostě nepáře. Zajímavý závěr posouvá tuto epizodu do té lepší části dílů. ()

Muso

Opäť jeden z mierne nezvyčajných Columbo-v, keďže tentokrát je jeho úlohov dokázať vraždu žene, ktorá si na ňu nespomína. Odlišné je takťiež to, že výsledky svojho pátrania nekonzultuje priamo s páchaťelom(ako to býva vo vačšine častí)ale s jeho blízkym priateľom. Ináč sa môžete tešit na klasické vtípky s pani Columbovov a nato ako jeho pes, ktorý sa myslím volá pes, pojedá zmrzlinu:) ()

PeteBuck

Výborná časť. Trochu poodhalené zákulisie showbiznisu. Starnúca hviezda chce byť zasa na vrchole a urobí pre to všetko. A ako Columba naháňali kvôli strelbám, tak to ma dorazilo. "Kde máte zbraň, poručík." "V prádelníku" "Za to by Vás mohli vyraziť" To som už fakt šiel do kolien. A tá rekonštrukcia na konci, paráda. Takto to vie len Columbo. Poirot mohol zvolať do knižnice nejakého zámožného hradu všetkých podozrivých a potom ukázať po nejakej tej vysvetľovačke na vraha, ale tu to Columbo zmákol na 100 %. ()

KukulienkaHO

Klasická columbovská epizóda so všetkým, čo má dobrá Columbovka mať (dobrá hudba, pôsobivá atmosféra, skvelý Peter Falk). Ale preboha, čo mal znamenať ten koniec. Keď už si tá ženská po večernom vykonaní vraždy na druhý deň ráno nič zo včerajšieho večera nepamätala, prečo sa správala po celí čas vyšetrovania ako keby chcela priviesť Columba na zlú stopu a bola celí čas nervózna ako keby jej horelo pod kotlom? Zrazu prišiel večer, keď k nej mal prísť Columbo na návštevu a ona sa zrazu začala správať ako keby bola úplne mimo, ale dovtedy sa správala ako čistá vrahyňa. Možno je to nedomysleným scenárom alebo nepresvedčivým výkonom herečky, ale ten koniec bol fakt divný. ()

charles3

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů, už kvůli Janet Leigh a skutečnosti, že se v něm v domácím kině promítá šestnáctka :-) Velice by mě ale zajímalo, JAKÝ film se tam vlastně promítá. Nějaký skutečný nebo fiktivní? A pokud B) je správně, tak z čeho tedy pochází ta známá ústřední melodie? ()

finkie

Janet Leigh bylo v době natáčení 48 let, tady vypadá podle dnešních měřítek skoro na 70. V té době holt dámě nějaká ta vráska či šedina na kráse neubírala, naopak mohla zdůrazňovat její zralost a důstojnost. Dekadentní kult věčného mládí přišel až v 80. letech. Tahle epizoda se nesla na vlně nostalgie po starých hollywoodských či broadwayských muzikálech, která v mém případě bohužel příliš nezapůsobila, protože tuto éru jsem nezažil a muzikály rád nemám. Závěrečné usvědčení bylo tradičně pro legraci, paní Willisová přece mohla třeba na chvíli usnout (u takové koniny by nebylo divu) nebo si odskočit na toaletu. Motiv poručíka uháněného kvůli restům na střelnici tak trochu vyšuměl do prázdna. Doufal jsem, že ho někdo z inspekce přijde zadržet zrovna ve chvíli, kdy se on bude chystat zatknout vraha. ()

quokam

Hvězda plus za originalitu - vrah, který si nepamatuje svůj zločin, minus za tlačení na pilu. Nevidím rozumný důvod, proč tam Columbo chtěl toho ctitele. Snad jen proto, aby měl jak přenést k divákovi své myšlenky a to je malo. Trošku jsem se i podivil, že ho na konci vlastně vážně zatknul. Na druhou stranu mam rad ty dribna epizody z toho serialu, kdy se porucik projevi tsk nejak lidsky. Vsli jste si napr, jak zneuziva sveho odznaku v beznem zivote? Treba kdyz jej zastavi dopravaci atd. A v tomto dilu vedomne spacha podvod pri strelbach jako Plisek v 1 oddeleni. Ale shrunto a podtrzeno,  nula od nuly víte co, zůstává typický nadprůměrna známka + maly bonus za maly podvudek. 81 proc. ()

LukasCL

Slabý díl. Zbytečně dlouhý, nudný. Jediný díl, kde Columbo nedostane pachatele, ačkoliv ví, že to dotyčná udělala. Ale protože je vážně nemocná a zbývá jí málo času, tak jí nechá v klidu dožít. ()

Redyx1 odpad!

Jen opravdu velký fajnšmekr nebo úchyl dokáže sledovat tuto frašku a šilhavého divného detektiva s doutníčky....fakt odpad ()