Columbo - Série 9 (1989) (série)

Vražda jako autoportrét (S09E01)

(epizoda)
  • USA Murder, a Self Portrait (více)

Známý malíř Max Barsini žije společně se třemi ženami ve svém luxusním sídle při mořském pobřeží. Zdá se, že jeho aktuální snoubenka Vanessa, jeho bývalá žena Louise a mladá modelka Julie se vzájemně dobře snášejí a v klidu a pokoji se dělí o jednoho muže. Vše jde náramně až do chvíle, kdy se Louise zamiluje do osobního psychologa Sidney Hammera a rozhodne se opustit dům svého exmanžela. Druhého dne je nalezeno její mrtvé tělo. Inspektora Columba zaujme skutečnost, že žena měla nasazenu jenom jednu kontaktní čočku a druhá je stále v pouzdře. Doktor Hammer vypoví, že jeho milenka, mimochodem vynikající plavkyně, trpěla třemi nočními můrami. Jak tyto detaily souvisí? (oficiální text distributora)

Master19

Nene, když má chlap v baráku víc ženských, nedělá to dobrotu. Buď se sčuchnou a zabijou ho, nebo se stane něco jiného, jako zde. Bohužel, z tohoto dílu stačí shlédnout poslední půlhodinu a bohatě to stačí a konec je navíc jakýsi neslaný, nemastný... ()

Autogram

Netradičná rodinka 1+3 patrí k životu umelca, o tom by vedel rozprávať aj Saudek. Dá sa to nazvať aj nekonvenčný životný štýl, ale aj na Columba je to príliš, a to už zažil vo svojich prípadoch všeličo. Okrem zvláštnych vzťahov so ženami sú v tejto epizóde zaujímavé čiernobiele sny a ich analýza. Tie dávajú filmu neobyčajnú atmosféru a tentokrát určite nemôžem vytknúť ani hluché miesta. Na záver namiesto veľkého dôkazu dostávame skvelý Columbov portrét. –––– Uznejte, poručíku, jak nespravedlivé je, aby muž žil s jednou ženou. Zvlášť když chce, aby mu byla vším: laskavou matkou, milenkou i erotickou múzou. –––– Měl jsem strýčka, byl doktor. Chodili za ním samí nemocní lidi. Když se uzdravili, už o nich neslyšel. Co je to za život? Samé nemoci. –––– Kéž bych vypadal takhle! ()

Billie777

Nevím, čím to je, ale tohle je asi můj nejoblíbenější Columbo. Velmi dobrý bohémský záporák, navíc tu nechybí ani Columbův pes ani jeho žena (skutečná) a hlavně se mi líbí ta zvláštní atmosféra celého dílu. Opera, vila na pláži, italský bar, ciapinno... A asi to dělá také to přehrávaní snů zavražděné. Vzpomínám se, jak jsem se při tom jako malá hrozně bála a zároveň se mi to hrozně líbilo, prostě takový tajemný, zvláště pan muž s monoklem. A pak ta hudba! V tomto dílu se obzvlášť povedla! A obraz baru i Columbův portrét se mimochodem moc vydařil. :) "Všechno je skryté pod povrchem, hledáte smysl, který nikdy nenajdete." ()

Yardie

Průměrný díl. Více než pátrání byla v tomto díle vidět exhibice "zvláštního" chování pachatele. Pátrání tam bylo opravdu jen poskrovnu, což se mi na Columbovi nejvíce líbí a tady mi to strašně chybělo. Je tady pár humorných scén, ale taky pomálu a už byly i lepší. Celkově prostě průměr. Howgh! ()

majec4

Diel bol zaujimavy hlavne opisom zivota maliara/ vraha. Mal to chlapec divoke, tri zeny v dome. Ale usvedcit ho bolo na moj vkus dost jednoduche. Mal to sice pekne pripravene, no bolo to z jeho strany amaterske. Columbo ako model bola nevyhnutnost. Inak taky priemer. Hlaska sa mi ale zapisala: "Ale vy nejste ja. Nikdo na svete neni ja. Ani ja nejsem ja." ()

deepspace101

Miluji umělce, zbožňuji bohémy. Max Barsini se chová, jako by mu patřil celý svět. Je tak panovačný, arogantní, do sebe zahleděný a ve všech ohledech nesnesitelný, až ho musíte obdivovat – tedy pokud s ním zrovna nesdílíte stejnou místnost. Jaký div, že poručík Columbo nevyšetřoval jeho vraždu. :-) Díky hudbě, zápletce a osobitosti pachatele můj druhý nejoblíbenější díl (po fenomenálním "Za úsvitu"). ()

emdvojka

Páčil sa mi portrét Columba i jeho vtipné pózovanie podozrivému umelcovi. Celé to však bolo podpriemerné, nudné a aj keď stopáž nie je príliš dlhá, i tak to bolo nekonečné. A tie snové pasáže mi veľmi do Columboviek nesedia. ()

Rudyamon

Díl začíná nezvykle scénou s Columbem na „sjezdu basetů“, jeden z mála dílů, které začínají jinak, než hlavní linie. V každém případě pak následuje vražda a vyšetřování. Vrahem je umělec, malíř žijící v mnohoženství, kterého naštve, že ho jedna z jeho žen (bývalá manželka) chce opustit a zanechat opuštěného se současnou manželkou a milenkou. Vskutku složitý životní příběh... :-) Ale to, co je pod povrchem, na to už musí přijít Columbo. Příběh je opravdu dobře postavený, chvilkami až hororový (černobílé scény a malujícím umělcem a jeho modelem - Columbem) a velice umělecký, zvlášť hudba. A pak taky... Isabel García Lorca... fakt stojí za nejeden pohled... Ale to jsem odbočil - je to jeden z těch opravdu dobrých dílů a já dávám jednoznačných columbovských 5 hvězdiček - 100%. ()

Godhaj

,,Je to hodný pes, ale chce vaši pozornost.“ Většina dílů poručíka Columba si je na vlas podobná. Tato epizoda se ale v mnohém odlišuje a neřekl bych, že je to k prospěchu věci. Velmi podivná je vztahová situace malíře, který se rozhodl žít se třemi ženami. Divák je tak nucen strávit poměrně dlouhou dobu seznamováním s jednotlivými osobami. Za další je zde nestandardní vyšetřování pomocí výkladu snů, což rozhodně není Columbův styl a k tomuto seriálu se to nehodí. Přesto se najdou typické Columbovy hlášky a zajímavé momenty. V porovnání s jinými díly je však tento rozhodně podprůměrný. ()

Gothard

Rozvláčné, místy poněkud nesoudržné a celkově málo uvěřitelné, ale černobílé flashbacky (se statujícím Columbem - to byl bezvadný nápad) dodávají tomuto dílu zajímavou atmosféru. Pointa žádná sláva, vrah ani neklade přílišný odpor. Ale zase tak špatné to není. ()

Tominni

Jeden z lepších dílů. Max Barsini, který žije se třemi ženami, jedna kontaktní čočka, příběh z minulosti, pes, co má rád oceán a neomylný Columbo. Tentokrát celý mix funguje dobře. ()

Reiner

Zvláštní díl, který mi bohužel ale nic neříká. Jeden z nejslabších dílů, které jsem viděl. Po první jsem to viděl na 4*, ale po "repríze" opravdu nuda, což se u ostatních dílů převážně nedá říci... ()