Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele ClintEastwood k tomuto seriálu (78)

Poslední pocta komodorovi (1976) (S05E06)

Dosti zamotaný díl, kde režisér (Patrick McGoohan) zvolil pro našeho oblíbeného detektiva jiné schéma vyšetřování a omezil dávkování informací a vodítek divákům. Tentokrát nevíme, kdo je vrahem, jen si to myslíme, ale nakonec je stejně všechno ještě jinak. Dlouho jsem si ke Komodorovi hledal cestu, ale dnes si ho umím náležitě vychutnat. Konec, kde Columbo udělá trik s hodinkami, mě moc baví. P.S. V závěrečné scéně, kdy poručík odplouvá na lodičce, poprvé v celém seriálu zazní tradiční columbovská znělka/melodie, která bude od teď seriál provázet až do jeho konce. Tak si ji vychutnejte. Však vy víte, která to je... ()

Série 6 (1976) (S06)

Můj nejoblíbenější díl: Případ vysokého IQ ()

Posvítit si na vraždu (1976) (S06E01)

Po Leonardu Nimoyovi je tady další Columbův protihráč ze Star Treku, tentokrát William Shatner! ()

Staromódní vražda (1976) (S06E02)

Tohle je pouze lehce nadprůměrný díl. Vražda je sice naplánovaná zajímavě, columbovské atributy odhalování různých detailů, zde také nechybí, poručík má nový účes (vůbec mu nesedí), ale: vražedkyně je tak neskutečně nudná, unylá, bez jiskry, no prostě... staromódní. Její neustále omdlévající sestra epizodě také nepřidala. Co se mi však hodně líbí a co musím vyzdvihnout, je scéna, kdy mladá neteř vražedkyně (Jeannie Berlin) najde v muzeu mrtvolu. To je sekvence, která by se neztratila ani v nějakém hororu. ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

Epizoda, která se převážnou většinu času odehrává v jednom domě. V domě, ve kterém se nacházejí ti nejchytřejší lidé světa. A jeden z nich naplánuje a provede tu nejdokonalejší vraždu, kterou nemá nikdo nikdy objasnit. Případu se však ujímá poručík Columbo… ()

Série 7 (1977) (S07)

Můj nejoblíbenější díl: Jak vytočit vraždu ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

Epizoda, ve které hraje vedle Petera Falka a Ruth Gordon hlavní roli trezor. ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Tento díl se nedá sledovat bez stolu plného různých pochutin. Respektive dá, ale nedoporučuji to. Výborný příběh z italské restaurace, kde se podává otrávené víno. Je tady důstojný záporák (Louis Jourdan), navíc výborně nadabován Vladimírem Dlouhým a závěrečná scéna z kuchyně, kde Columbo svého soka usvědčí, je vynikající. Mňam! ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

V tomto díle se mi moc líbí napínavá scéna, kdy vražedkyně utíká z místa činu a má jen omezené množství času, aby stačila vyměnit cívku s filmem. To se skutečně povedlo. Jinak je tady na dlouhou stopáž dost nudnějších pasáží a zbytečné sekvence s opilou herečkou bych vystříhal úplně. ()

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

Kdysi moje jednoznačně nejoblíbenější epizoda, na kterou jsem se (ještě před nástupem DVD) v televizi pokaždé nejvíc těšil. V roli padoucha se tentokrát představí vynikající Nicol Williamson (Excalibur), který zde jako vražednou zbraň použije dva dokonale vycvičené dobrmany. Moc se mi líbí celé provedení zločinu (i když nám později Columbo ukáže, že plán měl několik nedostatků), scéna, ve které psi v klecích zareagují na hlas na pásce i závěrečný kulečník, kde poručík tahá ze stolu důkazy, aby nakonec vraha ještě jednou úžasně přechytračil. Naprostá lahůdka. ()

Spiklenci (1978) (S07E05)

Epizoda nasáklá pivem a whisky, z prostředí irských teroristů. Jediná, kde je vrahem básník a zároveň notorický alkoholik. Ani tady se však poručík neztratil. Stylové Columbovo rozloučení se seriálem, protože až do roku 1989, byli Spiklenci jeho posledním případem. Tento seriál se vždy vyznačoval vynikající hudbou, ale konkrétně tento díl má skutečně hodně neortodoxní hudební doprovod. Jen sem a dál už ne! ()

Série 8 (1989) (S08)

Můj nejoblíbenější díl: Columbo jde pod gilotinu ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

První Columbovka z přelomu 80. a 90. let. Novější epizody už nemají tu správnou atmosféru, ale je nutno dodat, že tímto dílem začal restart seriálu hodně povedeně. Jedinou slabinou této krvavé podívané, je neslaný/nemastný záporák (ale to bude od teď problém většiny dílů), jinak je to skvělá podívaná. ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

Pohled do zákulisí filmového studia. Jeden z těch netradičních Frawleyho dílů, který trochu doplácí na prakticky nulové charisma mladého vraha (Fisher Stevens, známý např. z filmu Číslo 5 žije). Vše táhne tradičně skvělý Falk a pochválit se dá i hudba. Nejvíc se mi však líbí, jak tady poručík vraha s narůstajícím časem čím dál víc vysírá a povedený je i opravdu působivý závěr. Zajímavý a zábavný Columbo. ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

Columbo tady hraje na tubu, dává rady zvrhlíkům a řeší případ dámy v černém. Vůbec celý tento díl má takovou zvláštní, až erotickou atmosféru, která mi k tomuto seriálu sice příliš nepasuje, ale na druhou stranu je to příjemná změna. James Frawley točil na konci 80. let velmi netradiční Columbovky, ovšem nikoli špatné. ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

Tentokrát jen lehce nadprůměrný díl. Nezajímavý zločinec (kterému dodává charisma hlavně dabing Petra Štěpánka) a až na pár okamžiků celkem nudný průběh vyšetřování. Líbí se mi vlastně jen závěr se skládáním knih, to mělo závan klasické Columbovky. ()

Série 9 (1989) (S09)

Můj nejoblíbenější díl: Na programu vražda ()

Vražda jako autoportrét (1989) (S09E01)

Druhá série nové columbovské éry, začala tam, kde ta předešlá skončila. Nezajímavý záporák, nijaké vyšetřování, žádný humor, otravná hudba... Jsou tady hororové flashbacky, které se sem vůbec nehodí a jediné, co mě potěšilo, byl obraz poručíka, který stihl vrah namalovat předtím, než dostal klepeta. Nikdy mě to nebavilo. ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

Po dvou trošku slabších dílech, konečně pořádná kvalita. Sice to nemá s tradiční Columbovkou mnoho společného, ale aspoň tady bylo několik dobrých nápadů a překvapení. Příjemné oživení seriálu. ()

Na programu vražda (1990) (S09E03)

No konečně! Vítej v 90. letech, poručíku! Trvalo to, ale dočkal jsem se. Jestli několika předešlým epizodám chyběl pořádný záporák, atmosféra i klasické poručíkovy vyšetřovací postupy, tak tady je vše. Režíruje totiž starý známý Patrick McGoohan a ten ví, jak má správná Columbovka vypadat. Střihne si tady samozřejmě i roli zločince a společně s Peterem Falkem tak zavzpomíná na zlatou éru let sedmdesátých. Hlavně příprava vraždy za bouřlivé noci, má své kouzlo, stejně jako Columbův vtip, kdy se oba hlavní protagonisté nahlas smějí, za dohledu pomalu odjíždějící kamery (tuhle scénu zbožňuji). Výborný díl. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young