Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele PeteBuck k tomuto seriálu (65)

Columbo (1971)

Columbo je čisto televízny fenomén. Žiadna predloha nebola a všetko to vyšlo na obrazovkách fantasticky. Svojrázny detektív, ktorého krásne definoval Columbov prvý protivník Dr. Fleming v prvom pilotnom snímku. Niekedy až moc otravný, ale práve týmto dostane často zločincov na kolená, nielen nejakým tým dôkazovým materiálom. Žiadne násilie, sex, proste Columbo bol ako psychológ, prídem sa s Vami zopárkrát porozprávať, zopárkrát Vás naseriem a potom Vás zatknem. Takto krásne jednoduché to u neho je. ()

Vražda podle knihy (1971) (S01E01)

Vynikajúca časť. Steven sa ukázal. Columbo bol parádny, Jack Cassidy sa potom objaví ešte dvakrát a vždy zahrá parádne. Steven vzdal hold Falkovi, keď predstaviteľ Columba zomrel. Vraj sa od neho veľa naučil. ()

Smrt nabízí pomocnou ruku (1971) (S01E02)

Výborná časť, stretávajú sa tu Robert Culp a Ray Milland, ktorí sa už potom osve objavujú aj v ďalších častiach Columba. Najlepšia scéna je tá, keď si Columbo pomýli šatník s východom. Tieto drobné scénky milujem. Potom ani neviem ako sa dostane až k čítaniu z rúk ľudí v miestnosti. ()

Prázdný rám (1971) (S01E04)

Čo som chcel povedať, povedal Mr. Sud. ()

Její příležitost (1971) (S01E05)

Columbo má tentokrát za protivníka psychopatickú ženskú, ktorá si ale ide tvrdo za svojím. Jeden z tých dielov, ktorý pomohla vyriešiť nikdy nevidená pani Columbová. ()

Past (1972) (S01E06)

Mne sa táto časť veľmi páčila. Roddy McDowall tu hrá neskutočne otravného a podrazáckeho fracka. Až na konci vidíme úplnú pravučinu Rogerových intríg. A to, ako ho Columbo dostal, patrí do zlatého fondu Columbových chytákov. ()

Vražda podle plánu (1972) (S01E07)

Výborná časť. Columbo tu s vrahom rozohral doslova šachovú partiu. Patrick O´Neal sa tu objavil ako ťažký krivák, dej má spád, najzábavnejšia scéna je, keď Columbo lieta po úrade a vybavuje povolenie na búranie piliera. Nech žije byrokracia. ()

Etuda v černém (1972) (S02E01)

Slušná časť. Milenka začne skákať, tak ju treba odstrániť. Pekná ukážka toho, ako padne kosa na kameň. Vadili mi tu ťažké feministické kecy, hlavne z úst tej malej mrňavej baletky zneli fakt strašne. Ale inak? "Vy ste si tiež nevypila počas prohibície?" "Vtipy na môj vek necháme stranou." To týchto dvoch vetách som sa fakt smial. A hneď na to. "Dáte si pohárik, poručík?" "Ak sa preukáže, že niekto podrážal nohy orchestru, vyhodíte kohoľvek?" "Áno, kohokoľvek, aj maestra!" "Tak to si dám." ()

Džungle ve skleníku (1972) (S02E02)

Veľmi slušný prípad, jedna z mála vrážd, ktoré musí Columbo riešiť a súvisí s únosom. Objaví sa tu pomocník, ktorý sa objaví ešte v prípade Kouzelné Alibi. Trochu neskúsený detektív, ktorý ale Columba obdivuje ako malé decko. Najviac sa mi páčia tie okamihy, kde Columbo iba akože tlachá, ale v skutočnosti sa ľuďom okolo začínajú otvárať oči (scéna na jachte, kde Cathreen dôjde, za čo ju mal jej ťažký milenec). A tie fialky!!! Skoro som spadol z kresla od smiechu, keď to tam Columbo rozbalil. ()

Rozhodující zápas (1972) (S02E03)

A zasa Robert Culp, ktorý sa objavuje v Columbovi celkom trikrát. Každá časť, kde sa tento týpek zjaví, je fakt slušná. Tuto sa dostávame do oblasti amerického futbalu. Robert Culp má akoby všetko v rukách, ale Columbo ho nakoniec dostane fantastickou vecou. Parádny koniec. Odbíjanie hodín, prestrašený výraz Roberta Culpa, Columbov triumfálny úsmev a nápis The END. ()

S dýkou v mysli (1972) (S02E04)

Parádna časť s príchuťou shakespearovského divadla. Bomba. Dvojka vrahov, ktorí teda popri Columbovi neskutočne váleli. Myslím herecky. Veľmi sa mi páčilo, keď sa superintendant Dirk zamýšľa, kto bol asi najlepší detektív v histórii Scotland Yardu. A odpoveď? Sherlock Holmes. To som sa fakt smial. Dať Columba do londýnskeho prostredia malo fantastickú atmosféru, ktorú v žiadnom prípade neuvidíme. Túto časť mám fakt rád. Jeden z prípadov, kde Columbo pomocou menšej pasce dotiahne zločinca k priznaniu. ()

Rekviem pro padající hvězdu (1973) (S02E05)

Slušná časť. Neustále naťahovačky, čože to tá hviezda skrýva, čo sa vlastne dozvedáme na konci. Slušná časť, neustále intrigy, čo trochu nudilo. Ale stále OK. ()

Zločinný steh (1973) (S02E06)

Jeden z mojich obľúbených dielov z prvej éry. Asi aj preto, lebo tu hral Leonard Nimoy. A musí to byť práve logický Mr. Spock, ktorý Columba vytočil. V iných dieloch sa Columbo zväčša ovláda. Nimoy tu hral naozaj kriváka. Odrovnal kohokoľvek, kto mu stál v ceste. Columbo ho dostal naozaj v poslednej minúte. Paráda. ()

Dvojitý šok (1973) (S02E08)

Martin Landau v dvojúlohe. Bomba. Nebyť tej uvrešťanej ženskej, ktorá neustále ziapala na Columba, tak dám hádam aj 5 hviezdičiek. Poručík je naozaj riadny cvok a občas sa správa ako totálny hulvát, ale takého strapatého so smradľavou cigarou sme si ho obľúbili. Trochu netradičný Columbo. V relácii o varení je naozaj k sežrání. ()

Sladká, leč smrtící (1973) (S03E01)

Trochu slabší diel, ale stále slušný. Dosť potešila úloha mladého Martina Sheena. Nahliadnutie, ako sa robí veľký biznis. Columbo tu pani Scottovú dostával naozaj do obrátok. ()

To je vražda, řeklo portské (1973) (S03E02)

Parádna časť. Asi sa mi fakt páči, lebo otec aj dedo boli vinári, ale tu má Peter Falk naozaj dôstojného protivníka. Aj na poli hereckom. Ta scéna na konci v reštaurácii je bohovská. Donald Pleasence hrá výborne, myslím, že Peter Falk vďaka Columbovi stretol naozaj veľa hereckých talentov. ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Trochu slabší Columbo, politické prostredie, ale stále veľmi zaujímavý prípad. Záverečná prezentácia, chyba s telefónom a guľka v okne, správa z balistiky a kandidát na senátora je rýchlo v prdeli. ()

Dvojexpozice (1973) (S03E04)

Výborná časť. Robert Culp tentokrát s pomocou podprahových záberov prinúti obeť, aby si prišla po guľku z jeho pištole. Čo je ešte lepšie, Columbo ho dostane jeho metódou. Paráda. "Jedno si priznajte, poručík, keby nebolo mojej metódy, tak ma nikdy nedostanete." " To je pravda, keby na Vás bola odmena, máte na ňu nárok." ()

Vydat nebo zemřít (1974) (S03E05)

Podľa mňa výborná časť. Od začiatku nevidíme všetky zámery hlavného záporáka. Jack Cassidy zahral opäť presvedčivo. Nemôžem si pomôcť, ale tie časti, kde hrá tento herec, patria k tým lepším. Koniec je parádny. Typická logická chybička, ktorá definitívne usvedčí vraha. ()

Dobrá pověst nadevše (1974) (S03E06)

Jedna z častí, kde Columbo vraha proste nachytá a donúti ho priznať sa. Veľmi zaujímavá časť. Hlavne, keď sa zamyslíme na výskumný ústav v sedemdesiatych rokoch, kde to vtedy bolo (oficiálne). Columbo tu hneď na začiatku má milión stôp a podozrivého má hneď po pár minútach. Vrah, na to, že bol profesor, nechal veľa stôp. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young