Peníze jako dluh

Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

Desmi

Poměrně pěkně a hlavně popořadě vysvětlené bankovnictví částečných rezerv. Dokument se věnuje především americké ekonomice, která má PMR 10% (v ČR a Eurozóně jsou to 2%). Ve skrze to ale všechno sedí, jen ty čísla se někdy trochu liší no.. Vzhledem k tomu, že český dokument na toto téma jsem ještě neviděl (což neznamená, že nemůže existovat), tak mohu tento kanadský jen doporučit. Není sice vizuálně podmanivý, ale alespoň vás donutí sledovat to opravdu podstatné. Na kreditu mu přidávají i prolínající se výroky slavných osobností z finanční, politické či jiné sféry. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o finanční gramotnosti. ()

michalkop

Výborný dokument na problematiku peněz. Z věcného hlediska je správná první polovina filmu: tj. o tom, jak vznikly peníze a jak se vytvořil bankovních systém a na jakých základech funguje. Problém nastává ale ve druhé půli, kde se nám tvůrce snaží podsunout svůj pohled na dvacáté století, ale HLAVNĚ, co je obzvlášť podstatné, jak má fungovat finanční trh. Jeho názor je veeelmi nereálný a mně se zdá jako studentovi ekonomie jako naprostá konina. Kdyby si odpustil těch závěrečných deset dvacet minut o ničem, tak bych tomuto dokumentu mohl dát i pět hvězdiček. Takhle jenom čtyři a to především kvůli vydařenému úvodu. ()

Katekat

Animace se opakují, myšlenky se opakují, autor mluví srozumitelně, ale vzhledem k tomu, že jsem před zhlédnutím tohoto dokumentu viděla Inside Job, tak mě to moc nenadchlo. "Money is a new form of slavery and distinguishable from the old simply by the fact that it is impersonal, there is no human relation between master and slave." Leo Tolstoy ()

camomilla

Perfektni dokument, ktery se jako napr. jine dokumenty (Zeitgeist) snazi velmi jednoduchou pochopitelnou formou vysvetlit princip fungovani penez a bank. A az to pochopite, tak se nastvete. Jenze jak z toho ven? Diky tomuhle dokumentu si uvedomime, ze jsme vsichni otroci penez a tech, co penize vlastni nebo vyrabeji. Mozna nakonec zacneme zavidet "chudym" lidem, kteri maji jen svou chajdu, pozemek a nejakou tu kravku. K videni s ceskymi titulky zde:http://svetvkostce.cz/dokumentarni-filmy-online/penize-jako-dluh/ ()

SignumVia

Jen velice těžko se vám bude hledat důkaz, že co je v dokumentu tak šokujícím a sugestivním způsobem vyloženo, není pravdou. Nota bene když současná "krize" je faktickým důkazem uvedeného... s tímto je dobré shlédnout ještě další "dokumenty" podobého typu... Zeitgeist movie a Zeitgeist Addenum, Loose change apod. Sice vás pak okolí bude vnímat jako paranoiky a konspirátory když se budete snažit hovořit o tom co jste se dozvěděli,ale pro osobní náhled a utváření si obrázku, kterak se věci mají a dějí... v globálnějším a přesahujícím nadhledu... doporučuji... ()

Misabarry

I. díl lze stopáží promítat ZŠ,SŠ, druhý má těžkopádný začátek, prostředek opakuje díl první, ale pak to celkem jde. Není to nic světoborného, animační forma přístupná pro malé i velké, není to (snad) tak podlézavé jako někt. tendenční dokum., ač citáty si vyberete vždy jak chcete aby to vyznělo, ale celkově je to jako snaha o alespoň kapku k ekon. gramotnosti (jakýchkoli) obyvatel našeho jednoho globálního rybníku kapříků -8) aneb co budem dělat na suchu.... ()

ghostwo

Film srozumitelně vysvětluje danou problematiku, nicméně mám pocit, že spoustu věcí stejně nechápu a podané informace vyvolávají spoustu dalších otázek. ()