Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

janik.sk

Výnimočné herecké umenie Eddieho Redmayna. To, ako dokáže ovládať svoje telo, mimické svaly, psychicky sa vložiť do postavy ... nádhera. ()

Lisabellla

Už velmi dlouho jsem neviděla tak cele emotivní film. Už velmi dlouho jsem v tak plném sále neslyšela tak hmatatelné ticho. Jsem mlsná. Často, když se podívám na film, si pak představuji, kdo by mi tam seděl víc. Je jen málo filmů, u kterých si člověk řekne, že herecké obsazení je zcela a bezpodmínečně padnoucí. Eddie Redmayne je bezesporu herec, který se blýskne v podobné úloze ještě párkrát, ale mnohokrát už to nebude. Je těžké překročit svůj stín. Eddie zazářil už dvakrát. Kolik dalších rolí mu to dovolí znovu? K Alicii není co dodat. Předtím, než jsem na film vyrazila, jsem kdesi od kohosi četla, že by bylo velmi těžké najít herečku, která by se vedle Eddieho neztratila, kterou by nezadupal do země. Je nutno podotknout, že Hooperovi se to podařilo. Alicia dodá celému filmu šmrnc a styl. Byla skvělá a myslím si, že bude ještě spousta dalších příležitostí, kdy skvělá bude moct být znovu. ()

CSSML odpad!

Patetická zvrácenost první třídy, která propaguje změnu pohlaví. Sodomě a Gomoře bude v soudný den lehčeji než Evropě. Je příznačné, že třeštění ohledně změny pohlaví začíná v Evropě po první světové válce. Zvažoval jsem jednu hvězdu za to, že operace skončila smrtí toho nemocného muže, což mohlo působit jako varování, ale ani tu si to nezaslouží. Těžko říct, zda je Eddie ošklivější, když hraje muže, nebo když hraje ženu. ()

DavidS.

Jedna punčoška a z heterosexuála je mávnutím kouzelného proutku štvanec ve vlastním těle...Eddie Redmayne je stejně bezpohlavní jako Tilda Swinton a nejsem schopen učit, do jaké míry hraje a kdy za něj odvádí práci jeho bizzare look...Hooper pojímá celý přechod od Einara k Lilly až příliš nahodilě, komicky, zrychleně a bez opravdového dramatického přerodu... ()

M.Niccals

moc jsem se na tohle tešil, a to nejen vzhledem k mému vztahu k Dánsku a Redmayneovi ale i kvůli dobrým vzpomínkám na Královu řeč. a ono vlastně není moc, co vyčítat, všechno je natočeno precizně, exteriéry i interiéry kouzelné a svým způsobem musí být pro kameramana radost v nich pracovat. casting super. Alicia Vikander skvělá, Redmayne svým jemným vzhledem měl půl role hotovo, ještě než začal natáčet. jenže ve scénáři se někde stala chyba. místo toho, abych Lili fandil, mi spíš přišla nelogická, otravná a nedokázal jsem se jí dostat pod slupku a vcítit se do nitra člověka, který celý život musí bojovat s tím, že je uvězněn v cizím těle, přestože jsem hodně chtěl. viděl jsem hodně vizuálních podnětů, ale málo těch niterných. chyběl mi taky větší psychologický rozbor manželky, která, řekněmě si na rovinu, toho musela odtrpět také dost. a nakonec film přece jen sklouznul k lehké lacinosti a v posledních scénách dostanete po pár kapkách klišé a patosu, bez jakéhokoliv překvapení nebo originality. můj celkem obstojný dojem nakonec chytil vítr a odletěl spolu s hedvábnou šálou kamsi vzhůru nad Vejlefjord. 3,5* ()

adam9

Fuj, fuj, fuj. Dánská dívka je sice bezchybně natočená a herecky naprosto skvěle zvládnutá, ale jednoduše celé tématika se mi nelíbí. Pokládám se za tolerantního člověka, ale tohle bylo na mě příliš. ()

wooozie

O daném tématu nevím prakticky nic a jelikož nejsem opravdu nějaký nadšený liberál, tak se mi ani do filmu moc nechtělo. Samotný příběh mě paradoxně zaujal, herecké výkony taky super, ale ty dvě hodiny jsem opravdu nedával. Způsob, jakým to Tom Hooper natočil mě dokonale iritoval - příšerně únavné, táhnoucí se nekonečně dlouho, brutálně kýčovité a k tomu ta hudba (nechápu jak Desplat mohl vytvořit tak brilantní soundtrack ke Grandhotelu Budapešť a teď toto), která v kombinaci s dějem ve mně vyvolávala nefalšované pocity antipatie. Ten jeden Oscar pro Vikander je zasloužený, ale jinak moje potřeba vidět tenhle snímek ještě jednou je na bodu 0. ()

Michelle75

Jedno se tomu nemůže upřít a to, že ten příběh svým způsobem dojímá, protože mít v bývalé manželce po tom všem stále tu největší oporu a prátelské pouto bylo nakonec moc dojemné a krásné. Příběh je to zajímavý, netradiční,ale někdy těch emocí bylo až příliš málo, já bych čekala větší hučák. ()

Sygi

K tématu transsexuality mám zvláštní, osobní vztah, který nelze prvoplánově hodnotit jako pozitivní či negativní... je to pro mě zkrátka téma, které mnou hýbá, proto se mi tento film a skvělý herecký výkon Eddieho Redmayna vryl do paměti a postupně se k němu vracím. ()

Zagros

Dánská dívka je příběhem o prvním muži, který se pokusí projít kompletní změnou pohlaví. Celý se odehrává v Dánsku zhruba před sto lety. Tvůrcům je nutno přiznat dobrou řemeslnou kvalitu, výpravu, kameru a především skvělé obsazení a výborné herecké výkony. Eddie Redmayne to zahrál fantasticky a Alicia Vikander ho rovněž fantasticky doplnila. Osobně se mi to ale moc nelíbilo, sledovat v detailech hlavní postavu Einara/Lili nebyl moc příjemný pohled. Tu vnitřní rozervanost ale zahrál velmi dobře. A například sezení u lékařů měla svou sílu a závěr vlastně taky. Před sto lety to bylo extrémně složité a vyloučení ze společnosti bylo to nejmenší, co mohlo podobné lidi potkat. Jako reálný životní příběh to bylo dobré. Nicméně dnes už jsme jinde. V dnešní době se situace téměř obrátila a lidé řešící podobný problém jsou někdy až oslavování, což je opačný extrém. ()

Wally

Krásný film s úžasným hereckým výkonem E. Redmaynea a nádhernou A. Vikander...o tématu, které mi nic neříká a nerozumím mu, ale stejně mne to zaujalo a sedlo do nálady... ()

Belatris

Pro mě podobně jako Teorie všeho zklamání. Takové to biografické, povrchní povyražení pro všechny typy diváků, průměr průměru, polévka ze sáčku. Zrovna u postavy a tématu jako zde bych čekala lépe uchopenou postavu Lili/Einara (spíš režijně než ze strany herce). A jako u většiny hollywoodských biografických limonád: první třetina strhující jízda, zbylé dvě tak tak drží pohromadě, přičemž divákovu pozornost mnohdy už neudrží vůbec. Celkově nenaplněný potenciál. ()

AdamesWWE

[7/10] V celku zaujímavá životopisná dráma, ktorá rozpráva príbeh ktorý možno nieje pre široké publikum. Ani mna z traileru tento film príliš nezaujal ale rozhodol som sa ho pozrieť a aj napriek tomu že mi táto tematika dvakrát nevyhovovala (možno pretože som videl prvý film o tejto tematike), to bolo celkom zaujímavo spracované a úputalo to moju pozornosť. Chválim výber prostredia, hlavných úloh a kostýmov. Zhrnul by som to asi takto: Dánske dievča je nadpriemerne dobre spracované životopisné dielo ktorá má čo ponúknuť a nemyslím si že zapadne prachom, ale vzhľadom k tomu že tematika filmu mi nieje až tak blízka, asi tažko nájdem chuť si pozrieť tento film znova. Nie preto, že by sa mi nepáčil, ale jednoducho to nieje pre mna. Ale kvalitu tohto diela ocenujem plnými 4 hviezdičkami a určite ho môžem odporučiť. ()

Kamiiik

Oh my… Víc takových rolí pro Redmaynea. Rok po bravurním Hawkingovi přichází Lili Elbe, další perfektní výkon. Životopisná klasa o ženě, která se narodila do špatného těla. Film plný skvělých výkonů (kdo by si neoblíbil Aliciu Vikander, kdyby v jednom týdnu neviděl The Danish Girl a Ex Machina :)), nádherné hudby a výpravy. Můj třetí film Toma Hoopera a již třetí film za 5*. ()

Fantomas92

Dánské dívce něco chybí, možná to bude sympatičtější hlavní hrdina/hrdinka. Takto mně byl Einar/Lilli po celý film celkem lhostejný a závěr mě tedy nedostal tak, jak by asi měl. Eddie Redmayne je ve své roli velice dobrý, ale překonává ho Alicia Vikander. Po filmu Ex Machina její další výborný výkon (moc se mně líbí). ()

Hanys_

Stejný typ jako loňská Imitation game. Tzn průměrná životopisná oscarovka, která je koukatelná jen díky luxusním hercům. (Kdyby byl býval dostal dalšího plešouna Eddie, vůbec by mě to nepřekvapilo.) ()

SpaceOdyseus

L: Kdybych bývala nevěděla, o čem film je, tak si nejsem jistá, že bych věděla, co se v začátku skrývá za těmi dlooouhými záběry na hlavního aktéra. Bezpochyby Eddie skvěle vyjádřil pocity/myšlenky, které se Einarovi honily hlavou. Možná mi ještě chybělo více prožitku u Gerdy, pro kterou to teda taky muselo být děsný peklo, ve výsledku asi větší než pro Einara/Lilly. Úplně zbytečná tam byla postava Hanse, respektive taky ji mohli více rozvést. Nicméně ty dvě hoďky utekly jako voda, děj je napínavý a pocit z filmu chvalitebný. ()

EKLEKTIK

"Však víte, malí kluci se baví." Co pro mě znamená tento film? Pro mě je to krásná pohádka o tom, jak se člověk díví tomu, že se proti němu obrátilo to, co sám stvořil a ve které se normální manželství změní v manželský "trojapůlúhelník" a z manželky se stane nejlepší kamarádka. Největším poselstvím tohoto atraktivního příběhu je však bezpochyby to, co už na stříbrná plátna přinesl nezávislý snímek "Transamerika" a tím je, že zrození všech nových bytostí, ať už jde o novorozence, či transexuály, je vždy provázeno nesmírnou bolestí. Mimochodem, málokdo ví, že tolik obdivované slovanské lýtko mánesovských žen, je české lýtko Járy Cimrmana. ()

bloodline

Tak ako Carol zaujala predovšetkým technicky a s jemným dôrazom na tému, The Danish Girl demonštratívne útočí na všetky nerozhodné gender faktory nespochybniteľným herectvom a nebadateľnou audio-vizuálnou barličkou. Musím priznať, že so začiatkom záverečných tituliek ma opantala vlna nezadržateľnej eufórie z konca preveľmi trýznivej tematiky, ktorá sama o sebe vyvolávala stavy ťažko fyzicky znesiteľné. Z podobných schizofrenických pohlavných chúťok by ma vyliečila už len samotná predstava, že ten najzábavnejší inštrument by skončil ako ľudský separát v kafilérke alebo ako vedecko-biologický maskot vo formaldehyde. Navyše tak emocionálne vypätý námet zasluhoval odvážnejšie stvárnenie. 3 a 1/2* ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)