Reklama

Reklama

Dr. Jekyll a pan Hyde

  • Česko Fantom z Londýna (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vážený londýnský lékař dr. Jekyll vypracuje metodu kterou lze v člověku oddělit jeho dobré a zlé stránky. Při pokusu, který koná sám na sobě, se změní v nevypočitatelného a násilnického pana Hydea. Když jeho zlé Já zabije pouliční holku, nelze už prozrazení celé události zastavit. (HOODY)

Videa (1)

Trailer

Recenze (63)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nejprve nalákání působivými firstperson záběry. Pak projev před studenty, který by mohl sloužit svojí expresivitou jako vzor pro Hitlerovy výstupy. A tak to pokračuje dál. Je vidět, že zvukový film má za sebou teprve tři sezóny, takže se tu postupy budoucí a minulé kinematografie dost tlučou (a očividně si filmaři ještě neví úplně rady s tím, jak napsat dialog, takže výsledek jejich snahy je občas úsměvný, viz vyznávání lásky). Ale je to zajímavé. Vlastně je to velký skok - verze jen o deset let starší vypadá nyní jako pravěká freska. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Od prvních záběrů pozoruhodná věcička, zejména tedy kamera a pohled očima hlavní postavy. Vlídný a ochotný lékař vede přednášku o lidské duši, dochází k názoru, že člověka netvoří jedna bytost, ale dvě, dobré já a zlé já. Zamýšlí se nad tím, jaké by to bylo, kdyby se podařilo tyto dvě části od sebe oddělit. A pouští se do vlastního výzkumu... Aneb cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly... Výborný Fredric March si naložil celý film na svá bedra a já jen s obdivem konstatuji, že to byla úžasná jízda. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Mne osobne sa je dost tazko rozhodnut, ktora verzia Mr. Dzekylla a Hajda je lepsia - ci tato 1931 alebo 1941. Kazdopadne demonicky Fredric March filmu suverenne vladne a film perfektne taha dopredu. Kulisy su na rok 1931 vyborne, dialogy odsypaju, obycajne prevladaju. Tempo nenudi, Mamoulian vsak u man antocil svo j najlepsi film az Kralovnu Kristynu s genialnou Gretou Garbo : 80 % ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Rozhodně 3.5. Bylo by ale zajímavé srovnání, pokud bych obě verze (tj. 31 a 41) viděl v opačném pořadí. No, to už se nedovím. Považuji za nutné zmíniti, že 41 verzi mám hl. a především kvůli Bergmanové, páč Tracy při vší úctě k němu, mi nikdy nějak extra neimponoval a v roli Jekyll/Hyde je rozhodně lepší March. Již v pol. filmu jsem tak získal zajímavý dojem, že (pokud by to bylo nějak možné) vyměnil bych herce, takže zde by hrála Bergmanová s Marchem a v té druhé zase Tracy s Hopkinsovou. Co se týče psychoteror komorních scén Ivy vs. Hyde, řekl bych, že je to u obou verzí tak na stejno, byť jsou zde některé jejich společné scény o něco delší, čímž se emocionální dopad téměř vyrovnává. Maska je kombinací groteskní gorily s klaunem a Marche by nepoznala ani vlastní matka, bezesporu. Kam se hrabe Tracy, který při svém enormním egu (stejným způsobem plivnul na můj vysoce oblíbený román Stařec a Moře, kde zase odmítl vypadati jako postava z předlohy, hejsek jeden) odmítl to, s čím jeho předchůdce neměl problém. Jako Stallone, který si v Soudci Dreddovi po 15min. sundá helmu a Urban v Dreddovi s helmou nemá problém po celou dobu děje, tj. tak jak to má být. To jen tak na okraj. Pokud bych to shrnul, tak mi obě verze příjdou kvalitativně stejné, ale na mě má větší vliv 41 verze, což jest logicky ovlivněno tím, že byla shlédnuta první (z důvodů, jenžto jsou vysvětleny výše) a vícerokráte. V ní bych řekl, že jde hl. o herecké výkony všech zůčastněných a předloha jen slouží jako kulisa a v této sevřenější (o něco komornější, možná?) verzi, jde více o předlohu samotnou. Čímž vůbec neříkám, že by zde stály herecké výkony za nic. Tak to vidím já. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Knihu Roberta Louisa Stevensona: Dr.Jekyll and Mr.Hyde sfilmovali niekoľkokrát,dva krát v intervale desiatich rokov,najprv v roku 1931,t.j táto recenzia a v roku 1941 pod taktovkou Victora Fleminga,kde Jekylla/Hydea si zahral dvoj oscarový klasik SPENCER TRACY. No,videl som aj tú druhú verziu,ale na herecké majstrovské kreácie geniálneho FREDRICA MARCHA jednoducho Spencer nestačí.Jeho prevtelenie sa z dr.Jekylla na mr.Hydea nemá v dejinách filmu obdoby,jednak dostáva Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe,alebo vidím filmový priestor skrz jeho videnie,cez jeho oči to naberá na obrátkach. Nie je to tak stále,pomocou kamery sledujem zbesilé dianie,ktorá dáva tomu všetkému príchuť niečoho nepríjemného,čo mrazí človeka,nepokojný a roztržitý Jekyll musí stále na niečo čakať,a to ho privádza do šialenstva.Na mysli mám,že je zasnúbený so svojou láskou Muriel Carew,pričom čaká a čaká na povolenie jej otca,ktorý vraví:v poriadku,vezmite sa,ale čakajte až pokým neprejdú mesiace,ktorých bude 8,t.j na moje výročie budete svoji... Medzitým,keď prechádza večerným Londýnom,tak zachráni jednu šarmantnú sexy babenku Ivy Pearson,z kabaretu Varieté,ktorá s ním flirtuje,a to mu neskôr nedá spávať,lebo ako Mr.Hyde ju začne komandovať,sekírovať,buzerovať,týrať,skrátka má PEKLO v dome vždy,keď dorazí nabrúsený Hyde. Hovorím zrejme o dvoch rozličných povahách,o dvoch ľuďoch,ale nie je to tak,je to jedna a tá istá ľudská osobnosť trpiaca závažnou premenou,ktorú namiešal dr.Jekyll,vypil to ako nový životabudič,ktorý ho nasmeruje do nočných podnikov,aby sa bavil,terorizoval okolie,vyzerá ako beštia,monštrum,okolie sa ho bojí,začne vystrájať vylomeniny a privedie si na seba pozornosť policajtov,všetko sa mu vymyká spod kontroly,síce sa snaží dostať do klasického normálu,ale účinok látky sa premieňa sám od seba,vzťahy má na bode mrazu s nastavajúcou a s flirtovaním je raz a navždy koniec.Lebo ešte absurdné je,že Jekyll pošle zásielku s 50 librami Ive,ona sa príde poďakovať Jekyllovi plačúc a prosiac,aby niečo urobil s Hydeom,vlastne sám so sebou,chce to dať naspäť,ale zvrátiť svoj osud nedokáže.Ako HYDE príde k nej do bytu a v amoku uškrtí Ivy.A tým si na seba uplietol bič!!! Film,ktorý je preto taký výborný,lebo má hlavného predstaviteľa,ktorý sa zhostil svojej úlohy nadmieru desivo a výstižne a nežné pohlavie ako MIRIAM HOPKINS prežíva neznesiteľne stresujúce obdobie,ktoré z nej urobilo trosku,nebaví ju žiť,samovražda by bola pre ňu vykúpením....Asi najlepšia verzia režiséra Roubena Mamouliana,ktorý nastavil latku tak vysoko,že ju nič nedokáže zdolať,prelomiť,remake s Tracym je taktiež kvalitný,ale výkon Marcha ma vydesil na smrť! Videl som veľa hereckých výkonov,za ktoré herci preberali plešivcov,no na začiatku tohoto udeľovania vznikol jeden,ktorý prekonať po 87 rokoch nie je jednoduché,za to sa navždy zapíše týmto výkonom do učebníc filmu! ()

Galerie (62)

Zajímavosti (7)

  • Producent filmu Adolph Zukor byl proti obsazení Fredrika Marche do hlavní role, přesvědčil jej až režisér Rouben Mamoulian. (Oktavianus)
  • Režisér a kameraman nechtěli prozradit, jakým způsobem provedli efektní přeměnu Jekylla (Fredric March) a Hydea. Přeměna byla tajemstvím ještě v roce 1961. Nakonec se ukázalo, že postupný proces přeměny byl nakreslen na Marchovu tvář a proces přeměny byl veden prostřednictvím přeměn a různých nasvícení. (Oktavianus)
  • Scéna, kdy se při procházce parkem Jekyll (Fredric March) samovolně přemění na Hydea, se odehrává v Hyde Parku. (Oktavianus)

Reklama

Reklama