Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Originální adaptace povídky R. L. Stevensona o vědci, který v touze po věčném mládí zneužil svého génia. Televizní adaptace známé Stevensonovy povídky obohatila příběh o nový motiv, neboť dobro a zlo v člověku se tu mění nejen pod vlivem drogy, ale i neukojitelné lásky. S panem Hydem, který je asistentem postaršího doktora Jekylla, se setkáváme na ulici, když ubije psa sousedky. Doktor Utterson a jeho přítel jsou toho svědky, když jdou navštívit přítele Jekylla, o něhož mají starost. Domnívají se totiž, že je pod vlivem svého asistenta, obávají se o jeho život. Jekyll je rodinným lékařem lady Denversové, do níž je tajně zamilován. Je talentovaným vědcem a vynalezl tekutinu, látku, jejíž účinek je velmi zvláštní – omlazuje, ale zároveň mění charakter. A to se mu stává postupně osudným...
Televizní inscenace z roku 1964 byla vysílána živě a přitom zaznamenána. Podřídilo se tomu i herecké obsazení, které využilo pro roli šíleného vědce (Jekylla a Hydea) netradičně dva herce, neboť jeden by v přímém vysílání nestihl převleky i přesuny... Doktora Jekylla tedy hraje s elegancí anglického gentlemana Martin Růžek a démonickou podobu jeho alter egu dal Ilja Racek. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

honajz2 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím k tomu, že to ve své době vlastně byl velký experiment, ty čtyři hvězdy dám. Sice to není tak působivé jak mohlo být a ani hercům se ne vždy daří a místy dojde k nějakému tomu přehrávání nebo vyloženě slabému výkonu, ale jinak to má příjemnou stopáž, dobře vedený příběh, silný závěr a vůbec celé to živé provedení se vlastně celkem povedlo. Za mě tedy docela spokojenost. Slabé 4* ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Černobílý materiál a zvolený hudební doprovod vytváří docela příhodnou temnou atmosféru, která se k Stevensonově literární předloze hodí. Samozřejmě je nutné ocenit přítomnost legend českého herectví Růžkem počínaje a tehdy ještě mladým Kodetem konče. Na druhou stranu za pět padesát se toho moc na obrazovce ukázat nedá a ani režie či scénář mi nepřijdou natolik kvalitní, abych šel na víc než 3 silné hvězdičky. Román patří k základům svého žánru a zasloužil by si novější a výpravnější zpracování, jenže na to bohužel nemáme zdroje a nejspíš ani talenty mezi režiséry. Celkový dojem: 65 %. Záhadný pan Hyde dnes funguje především jako zajímavá ukázka ranných dob české dramatické televizní tvorby. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak dosáhnout malými prostředky pěkného výsledku. 1)  Oceňuji drobné nápady, které dokázaly vytvořit atmosféru místa a času - stínohru, obrázek věže parlamentu a zvuk Big Benu._____ 2)  Špičkového 46letého Martina Růžka (doktor Jekyll) stylově doplňoval 65letý Oldřich Nový (komorník)._____ 3)  Milostná linka mi přišla poněkud nadbytečná, ale lidi to asi chtějí._____ 4)  S ohledem na fakt, že šlo o přímý přenos, jak jsem se dočetl u spolukomentátorů, opravuji své původní hodnocení a přikláním se ke třem hvězdičkám. ()

Bobšule 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné zpracování!! Atmosféra hezky odpovídá duchu knihy, přidaná linie zamilovaného Jekylla do mladé ženy byla možná úlitbou k zábavnosti pro diváka, ale upřímně, přidala Stevensonovu dílu na věrohodnosti a logičnosti. Herecké výkony všech jsou prvotřídní. Skutečně zajímavý je především Ilja Racek, který ve "svém" zlodušském Hydeovi musel najít styčné body s doktorem Jekyllem, jehož nádherně stylově hraje Martin Růžek. A ten mu proto naopak vytváří dostatek vodítek. Tam, kde Růžkův Jekyll z přemíry vyčerpání nebo později kvůli už prosazujícím se účinkům drogy "ujede" a projevuje se vzteklým zaječením, nebo jen nenápadným pohledem či gestem, tam se zakládá na Hydea, v němž pak Racek tyto naznačené prvky Jekyllovy povahy rozehraje naplno. SKutečnost, že jde o záznam přímého přenosu pak dodává divákovi pocit jisté adrenalinovosti, byť si sebevícekrát může opakovat, že takto se kdysi v televizi začínalo, takže s tím tehdy herci samozřejmě počítali a prostě to uměli. Opravdu moc pěkné. Po všech stránkách. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vynikající adaptace Stevensonova románu, která vzhledem k omezeným technickým možnostem nabízí spíše komorní, ryze interiérovou podívanou. Naštěstí se před kamerou sešla tehdejší herecká extraliga, z níž bych tentokrát vypíchl vskutku démonického Ilju Racka, skvělého Felixe le Breux a Oldřicha Nového v typově padnoucí úloze starého komorníka Poola. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama