Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Jonathan Hensleigh mě opět mile překvapil, po výborném Punisherovi jsem dostal atmosférickou lahůdku z mafiánského podsvětí. Natočit dobrý gangsterský film není jednoduché, chce to především osvědčená herecká jména a kvalitní scénář, aby výsledek stál za to. Tady se povedly obě zmíněné věci. Ray Stevenson je neskutečný sympaťák, věřte, že si jeho postavu irského mafiána oblíbíte (což je s podivem, když to vlastně není žádný hrdina), doopravdy úžasný výkon po všech stránkách. Že se celý film může opřít o reálnou věrohodnost je na místě, v té době bych v Clevelandu žít nechtěl, neboť bych určitě nasedl do špatného auta a to pak udělalo bum. Příběh je hlavním kladem filmu, nemá to sice nikterak úžasný spád, ale silných momentů zde najdete habaděj (závěrečná scéna doprovázená irskými tóny pomalu vehnala až slzu do očí, i když člověk ví, jakým zloduchem bezesporu Greene byl). Vedlejší role jsou přímo luxusně obsazené, ať už se jedná o Kilmera, který toho jako policista stejně moc nezmohl, po Walkena ztvárňujícího lichváře konče D'Onofriem. Triky popravdě moc neohromí, ty digitální výbuchy aut v některých chvílích drásaly mé oči, ale o to tady nejde. Za docela malý peníz skvělá zábava, u které by v případě rychlejšího odsýpání člověk uvažoval i o plném počtu. Takto dávám "jen" silné čtyři. Hodnocení: 82 % ()

Richie666 

všechny recenze uživatele

Existuje nespočet mnohem lepších žánrovek, přestože tato je poctivě staromilská a hraje v ní Christopher Walken. Tady se neustále vedou řeči o důležitých lidech – o postavách, které se pak objeví na scéně a mají mít patrně nějaký význam, dokud je nezabije výbuch jejich auta a tak to pokračuje až do konce. Je tu ten hlavní klaun, kterej si věří natolik zřejmě proto, že dokáže dát pěknou ránu; pak jeho jakejsi kámoš a občas se objeví policajt s vepřovou hlavou nebo Walken, ale jinak příběh vůbec nedrží pohromadě a celé je to 'akorát podle té skutečné události'. ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Esteticky odfláklá gangsterka rychlokvaška s nudnými postavami a obyčejným scénářem, kde vás v podstatě vůbec nic nezajímá, dokonce ani pořadí kdo koho odbouchne. A když už se těšíte, že bude alespoň nějaká akce, tak zjistíte, že přes digitální efekty ala první polovina 90s není ani pořádně žádná vidět. Je to škoda, protože stopáž není přiliš velká a mohla to být relativně ryzí věc s dobrým tempem. To by ovšem musel být herecký ansámbl poskládaný trochu jinak. A irské chlapáctví v podání hlavního hrdiny moc nefunguje. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

K filmům o organizovaném zločinu jsem si vytvořil poměrně hezký vztah, aniž bych věděl proč. Asi za to může lord Vetinari. Souboj italského a irského podsvětí evidentně sázel hlavně na různé výbušniny, takže si pyrotechnici zřejmě přišli na své. Snímek měl slušnou atmosféru i hvězdné herecké obsazení, ale dost mi vadil Ray Stevenson respektive jeho šílená paruka, kdykoli se objevil v záběru, vzpomněl jsem si na Terence Hilla, což mě silně rušilo. ()

Zeebonk 

všechny recenze uživatele

K tomuhle filmu toho není moc co psát. Je to hrozně nevýrazný film, za pár měsíců po něm neštěkne ani pes a nemůžu říct že neprávem. Trochu mi to připomínalo Goodfellas, trochu Kmotra, trochu taky Veřejného nepřítele č. 1. Kill The Irishman si půjčil od všech, přesto kvalitou na ně ani zdaleka nemá. Nakonec doplácí na svojí tuctovost, která je po hodině téměř ubíjející. Často jsem se nudil, ale alespoň technická stránka je dobrá, vše je přehledně natočený, se střihem se šetří a přelety kamerou jsou působivé. Jinak je to těžká nuda a těch pár počítačově vybuchlých aut to nezachrání. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Režisér snímky Jonathan Hensleigh a hlavný protagonista Ray Stevenson majú spoločnú jednu komiksovú postavu od vydavateľstva Marvel - zabijaka zločincov Punishera. Obaja totiž boli pri tom, keď sa dostával na filmové plátna. Avšak nebolo to pri spoločnom filme - Hensleigh režíroval snímku Kat (2004) a Stevenson si ho rovno zahral vo filme Punisher: The Warzone (2008). (toi-toi)
  • Val Kilmer sa pridal k produkcii po tom, čo odmietol možnosť uchádzať sa o post guvernéra v Novom Mexiku. (Vrtto)
  • Film je natočný podľa knihy Ricka Porrella "To Kill the Irishman: The War That Crippled the Mafia". (Vrtto)

Reklama

Reklama