Pan Wonka a jeho čokoládovna

• USA Willy Wonka & the Chocolate Factory (více)

Americký pohádkový muzikál z roku 1971 nás zavede do městečka, kde stojí tajemná továrna vyrábějící tu nejlepší čokoládu na světě. Jednoho dne její majitel Willy Wonka (Gene Wilder) ukryje v čokoládách zlaté kupony. Děti, které je najdou, pozve na návštěvu své továrny a slíbí jim do konce života posílat cukroví zdarma. Nikdo však netuší, jaké překvapení děti v továrně čeká! (Warner Home Video CZ)

kchaja

Nový Karlík a továrna na čokoládu byl pro mě daleko atraktivnější. Nejen kvůli veliké stylizaci, ale také kvůli výborné režii Tima Burtona, který do této klasické pohádky vložil trochu toho Noir prostředí a černého humoru. Zato tento film je daleko civilnější. Bylo celkem příjemné se dívat na to, jak lze podat v podstatě stejný námět dvěma způsoby. Zatímco Burtonovo město s továrnou se podobá Gotham City, tak v tomto filmu je to úplně obyčejné americké město s červenými střechami ;) Willy Wonka je zde také daleko více Normální, ale stále má své kouzlo, i když trochu jiným způsobem. A Karlík hraje daleko lépe, než jeho moderní reinkarnace. Ale pořád je to rodinný muzikál. Jediné co bych chtěl filmu vytknout je nepovedená čokoládová řeka ;) ()

Luff

Remake od Burtona zbožňuji, ale tento Wonka se mi dostal do hlavy. Úžasný Gene Wilder, který mě naprosto okouzlil. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Goodbye, Mrs. Gloop. Adieu. Aufwiedersehen. Gesundheit."     Rozprávkovo čarovný príbeh so štipkou trefnej spoločenskej satiry. Keďže som silne poznačený mojou obľúbenou Burtonovou verziou, budem sa na ňu odkazovať. Obe verzie sú veľmi kvalitne nakrútené, ale v jednej veci originál trochu zaostáva a tou je hudba (a keďže ide o muzikál, je to dosť podstatný nedostatok). Nájde sa tam síce aj pár lepších kúskov (Main Title, Oompa Loompa, Pure Imagination), inak je ale hudba dosť nevýrazná, v horšom prípade až otravná (The Candy man, Cheer Up, Charlie). Perfektne obsadená je postava Willyho Wonku (výborný Gene Wilder) a som prekvapený, ako je tá postava odlišne pojatá oproti Burtonovej verzii (Johny Depp je tiež výborný, ale proste úplne iný). Z hercov sa mi ešte páčila Julie Dawn Cole v role rozmaznanej a večne naštvanej Verucy, Charlie je naopak obsadený dosť biedne (Peter Ostrum). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "I think I'm going to be seasick!" "Here, take these." "What are they?" "Rainbow drops. Suck them and you can spit in seven different colors!" ()

HydraCZ

Po novém Wonkovi jsem musel dát šanci i původní verzi s Genem Wilderem, no a nestačím se divit jak legendární a ve všech ohledech výborné tohle zpracování je. Doposud jsem si nemyslel že může "nějaká stará" verze Wonky trumfnout Burtonovo jedinečné zpracování a Deppovo podání, na kterém jsem samozřejmě vyrostl a hlášky hrdě cituji dodnes. Ovšem Mel Stuart zde představil Wonkovu továrnu tak barevně až psychedelicky kouzelně, že nejde jinak než to zbožňovat. Do toho přidejte fenomenální výkon Gena Wildera (Už jen za scénu na konci v kanceláři, by si býval zasloužil nějakou tu cenu.) a nejlepší ztvárnění pana Wonky vůbec. Mimo to, film předává to důležité poselství o Wonkovu předání své firmy dítěti, protože jen ono může být natolik věrné aby se o továrnu postaralo a nevyzradilo výrobní tajemství, na což nové verze trochu zapomínají. No a Pure Imagination je asi nejkrásnější píseň, jaká kdy pro film vznikla. ()

Všelicos

Nová verze se mi líbila, ale tahle je mnohem lepší - má více kouzelný nádech, ty staré kulisy jsou parádní! A Wonka byl úžasný - přišel mi lepší, než Depp a to je co říci :))) ()

Mikino00

Film trpí srovnáním s novým remakem, který vypadá mnohem lépe, holt peníze i doba dělají své. Jinak se jedná o téměř totožný příběh se stejně mimozním Wonkou a jeho továrnou. Muzikálová čísla byla poněkud obyčejná, ale i tak se jedná o příjemnou podívanou. ()

Jimmy15

Asi jako všichni jsem nejprve viděl novější verzi s Johnym Deppem. Jasně, ta je bombová a nenechám na ní sáhnout. Ale přeci jen tohle taky stojí za to. Je to úsměvná ukázka toho, jak se dala před 40 lety natočit Wonkova továrna a co se v ní všechno nacházelo. Umpalumpové ještě nefalšování liliputi a Willi Wonka jako Gene Wilder je taky skvělý. ()

Oralfabet

Burtonovu verzi jsem viděl naposledy před docela dlouhou dobou, ale z toho, co si pamatuji, usuzuji, že originál je v tomhle případě (jako ve většině případů) lepší. Obzvlášť Wilder si s Deppem totálně vytírá svou továrnu na čokoládu, navíc ta scéna v tunelu je absolutně dokonalá. Karlíka mám ale radši v Burtonově filmu, a Grandpa Joe je tady taky takovej nesympatickej hajzl. Jo a hudba by celkově mohla být lepší, ale Pure Imagination je banger. 9/10 ()

newt17

Jasně, Mel Stuart dělá to samé co Burton: Všechno, co jen může vyždímat z rozpočtu a herců. Obojí je zde bohužel jako z televizní pohádky na nedělní odpoledne. Napadlo mě, co bych filmu řekl, kdybych ho viděl před deseti patnácti lety - Nevýrazné písničky by mě otravovaly a Umpa Lumpové by mně asi svým zjevem děsili. Nejspíš bych to ani nevydržel do konce. ()

Lilloos

Důkaz toho, že příběh o dokonalé čokoládovně je trhlý od své podstaty, a nemá to na svědomí pouze Tim Burton (ačkoliv on z toho udělal ještě větší blázinec). Nejspíš je škoda, že remake znám téměř nazpaměť, neubránila jsem se totiž srovnávání, což původnímu filmu neprospělo. Obě díla jsou na první pohled téměř totožná (někdy i stejné repliky), přesto se neuvěřitelně liší. A to má za vinu především Willy Wonka, který je v obou případech tak silným charakterem, že udává atmosféru celého snímku. Původní Wonka je bezchybný (a ty jeho hlášky!), ale na Deppa jsem prostě ujetá, zbožňuju jeho osobitý styl šílenství. Vlastně není co zásadního vytknout, dobře jsme se bavila, hudební čísla přesně jak mají ve starých muzikálech vypadat. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi že tvůrci Harry Pottera 3 obšlehli do "Double Trouble" refrén z umpa-lupmí písně. Zní to tak jenom mně? ()

fisus

Ještě před shlédnutím tohohle filmu mi bylo jasné,že Burtonovu verzi to nepřekoná,ale i tak jsem se dobře pobavil.Gene Wilder podal skvělý výkon,umpa lumpové sice vypadali blbě,ale přeci jen nezklamali a celkově mě film mile překvapil! ()

mala_kea

Fanoušci odpustí, ale já se neskutečně nudil. Muzikálové pasáže mi vysloveně lezly krkem a český dabing filmu spíše uškodil. ()

miawallacova

Nelze nesrovnávat s Karlíkem a tak se mi tento 40let starý film nezdá tolik oslnivý jako Burtonova verze, kde máte chuť sáhnout do monitoru a kousek čokolády si uloupnout, kde Umalumpové nejsou liliputi a kde je Will ztvárněn úžasnym Johnym. Mil Stuart natočil úžasný film, ale Burton to pro mě natočil přece jen o něco lépe. I tak je to krásná pohádka plná ponaučení vtipu a hlavně afektovaného a teatrálního chování hlavních postav ()

Kiisaki

Tato klasika mě tedy opravdu zklamala. Nejspíš za to může zub času, protože věřím, že v době svého vzniku to mohla být pecka. Na mě to ale působilo poněkud nudně, nezajímavě a bez jiskry. Pozdější zpracování Tima Burtona považuji za docela kýčové a přehnané, ale na rozdíl od filmu Mela Stuarta má onen požadovaný wow efekt a Deppův Wonka působí jako excentrický podivín více než Gene Wilder, který navzdory veškeré snaze tak nějak splýval s okolím a jeho výkon byl pro mě vcelku snadno zapomenutelný, i když sympatický. A to už se vůbec nezmiňuji o těch příšerných písničkách oompa loompů. ()

Arequipa

Wonka v podání Gene Wildera je excelující, jinak mi ale muzikálové pojetí bylo hodně protivné. Za roztomilý konec jsem ale při hodnocení přitlačil. Burtonův remake při srovnání jednoznačně vítězí. ()

haWranka

Tuto verzi Dahlovy knihy jsem bohužel viděla až po té Burtnově verzi. Možná by se mi to líbilo víc, kdybych to nemohla porovnávat. ()

Likan7

Mám to obráceně. Místo toho, abych Karlíka srovnával s tímto originálem, srovnávám Pana Wonku s Karlíkem, kterého jsem viděl dřív. Na filmu mi vůbec nesedí ta nepohádkovost, která byla ve verzi od Burtona tak fantastická. Pohádkovost města mi tady chybí. Jako by čokoládovna do tohoto prostředí vůbec nepasovala. Tohle mě právě v Karlíkovi tak bavilo. Tady se prvních 40 minut neděje skoro nic. A není ani nic, co by diváka zaujalo. Do čokoládovny se dostaneme po 45 (!) minutách a při stopáži 100 (!!) minut jsem si připadal jak v rychlovlaku. Jednotlivé scény (řeka, husy, žvýkačka atd.) jsou tady pěkný, ale tak zkratkovité, že mi z toho bylo smutno. TOHLE mě právě baví na Burtonovi. On si dokázal s jednotlivými scénami a písněmi hrát tak, že je téměř přivedl k dokonalosti. Jasně, je rok 2018 a jsem zvyklý na úplně jiné způsoby, i tak jsem si ale od Pana Wonky a jeho čokoládovny sliboval o fous lepší zážitek. PS - Scéna z bublinkovou limonádou byla tak wtf, že se Timovi nedivím, že jí celou vypustil. ()

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)