Skupina dětí se rozhodne natočit film o zombie. Když v noci točí na opuštěné železniční stanici, do projíždějícího vlaku narazí auto a vlak vybuchne. Děti katastrofu přežijí a v troskách auta najdou těžce zraněného učitele místní školy. Ten je z místa vyžene za pomoci pistole a se slovy, že pokud něco někomu řeknou, vojáci zabijí jak je, tak i jejich rodiny. Děti utečou ve chvíli, kdy se na místě neštěstí objevují první vojáci. Druhý den se otřesené děti dohodnou, že film dotočí, ale že nikomu neřeknou, že byly na místě neštěstí. Mezi chlapcem Joem a dívkou Alice vzniká náklonnost, které však brání jak otec Alice, tak i otec Joea. Otec Joea totiž obviňuje ze smrti své manželky, Joeovy matky, právě otce Alice. Joeova matka zahynula při jakési nehodě v místní továrně ve chvíli, kdy vzala za opilého Alicina otce směnu. Ve městě se začnou dít podivné věci. Mizí elektronické přístroje a ztrácejí se lidé, a to včetně šerifa. Ve městě se objevují vojáci, kteří s podivnými přístroji propátrávají okolí. Město a jeho okolí trpí výpadky proudu. Joeův otec Jack brzy zjistí, že vojáci provádí jakousi podivnou „pěší operaci“, a tak na velícího plukovníka jako zástupce šerifa udeří a chce znát odpovědi. Místo nich ho však vojáci zatknou. V té době se věcně opilý otec Alice pohádá s dcerou a vyhodí ji z domu. Následně, když mu dojde, co provedl, ji pronásleduje v aute po městě. Dojde k autonehodě, při které Alice unese neznámý tvor. Když se Joe dozví, co se stalo, je rozhodnut dívku najít. Tou dobou začínají vojáci pod záminkou požáru evakuovat město. Joe se vrací v doprovodu ostatních chlapců do města a tady se uprostřed chaosu a boje vojáků s příšerou snaží dívku najít... (TV Prima)

C0r0ner

Stranger Things se inspirovali vším možným, ale myslím si, že Super 8 je jedním z největších vzorů. Zajímaví dětští hrdinové, E.T. tak trochu jinak, klasická nostalgie Spielbergových začátků. Nakonec vlastně ani nevím, proč nedávám plný počet hvězdiček. Nejspíš díky generickému scénáři, který člověk vidí bez přehánění jednou za rok. 90% ()

agathon

Úžasně sebevědomé, úžasně uvědomělé. J.J. Abrams myslím zraje s každým filmem... Tohle je sice onen dnes již pověstný "milostný dopis Spielbergovi" snad v každém záběru, ale jinak je to naprosto současná pecka s datem výroby 2011. Fascinující není to, že se režisér vrátil do doby, kdy sám na oblíbeném raném Spielbergovi vyrůstal, a natočil si jakoby-jeho stylem svojí vlastní verzi E.T.ho mimozemšťana. V Super 8 je podle mě nejzajímavější způsob, jakým Abrams tuto svou geekovsky nepokrytou, fetišistickou posedlost archivními filmovými peckami z doby "nového nového Hollywoodu" kloubí s vědomím si toho, že na film se budou dívat lidé odkojení Transformery apod. Abrams má podle mě tendenci pro dnešního diváka objevit to ztracené kouzlo těch starých dobrých filmů (čtěte: dělat dnes filmy stejně poctivě a chytře jako v těch sedmdesátých letech) - a to často bez ohledu na to, zda chyba dnes náhodou není spíš v divácích, kteří nadšeně hýkají i nad podprůměrnostmi právě toho transforměřího typu. A tak po osvěžující M:I - 3 (potlačující Cruisovu pa-postavu znovuobjevenou týmovou souhrou původního seriálu) a struhujícím Star Treku (dovádějícím skutečně old-school koncept původní série k opravdové epičnosti, jíž původní filmy nikdy nedosáhly, byť o to jejich tvůrci bezpochyby stáli) přišel s doslova a do písmene fanouškovskou variací (nikoli ovšem recyklací) sedmdesátkových scifáren. Jestliže jeho předchozí celovečerní filmy obsahovaly na poměry dnešní průměrné hollywoodské tvorby až nezdravě mnoho chytrých okamžiků a sofistikovaných režijních řešení, pak Super 8 ze všeho nejvíc působí "jen" jako zvláštní forma hraného dokumentu o dávno uzavřené kapitole filmových dějin (z níž ovšem koření ta dnešní situace). Pro mě zatím jeden z nej filmů letos v kinech, ale bojím se trochu, kam se po tomto projektu Abrams vrhne dál. Protože už Super 8 přes veškerou aktualizační snahu podle mě současného teenagera (tedy typ diváka, který dnes živí hollywoodská studia) nemá šanci dostat stejně jako třeba právě ti Transformers. Super 8 je příliš hravá záležitost. příliš sofistikovaně splétající síť intertextuálních odkazů a referencí na starší tituly, příliš "bezohledně" jdoucí za svým vyznáním lásky k filmu - tak moc, že dnešnímu náctiletému to přijde trapně zpátečnické. Ideálem možná budou lidi právě v Abramsově věku, potažmo ve věku, kdy už mohli na ty skvělé filmy koukat alespoň na videokazetách (k nimž se hrdě počítám). ()

Pajky3

Velice milé překvapení v dětském podání. Záčátek je hrozně dobře rozjetej. Napětí mě vysloveně bavilo. Co se děje, proč se děje a kde se děje. Horší to začne být ve chvíli, kdy je zahájena operace Walking distance. Začne velké množství výbuchů, akce i ukazování onoho záhadného. To mě samotné dost zklamalo, protože bylo vidět moc brzy. Čekal jsem něco jako Monstrum, že se to ukáže v posledním pěti minutách a do té doby budeme vlastně napnutý cože to bylo, ale bohužel se tak nestalo. A Elle Fanning ségře ostudu dělat nebude. Já jsem naprosto spokojenej a kdyby monstrum bylo zahaleno do většího tajemství tak bych byl nadšenej, takhle jsou to silné čtyři hvězdičky. Protože to monstrum je pro mě vlastně nakonec největší slabina. ()

sulimo

Tohle všechno tu už bylo snad milionkrát. Co mi vadilo ze všeho nejvíc bylo obsazení dětí a do toho zlé monstrum, které možná neni tak zlé, právě z oné zdlouhavé nerozhodnosti vzešla totální emocionální zmatenost v hlavě divákově, tím nemyslím, že je lepší polopatické černobílé řešení, tím chci říct pouze to, že mi to přišlo krutě nezvládnuté, co to charakteru monstra. Děti hrály bezvadně, ovšem právě to neznámé a do jisté míry dosti krvežíznivé monstrum k těm dětem nepasovalo, do toho všeho ještě spousta vojáků, naštvanej táta policajt a je z toho dost možná největší filmový bordel roku. Nevim, fakt nevim jestli jsem se koukala na horor (nefungující), thriler (fungující prvních 20 minut) nebo rodinný film se sklonem k pohádkovému E.T. (fungovalo to posledních 10 minut) K oné otrávenosti ze zmatenosti přispělo i příliš dlouhé natahování děje, co se odhalení onoho mimozemského čehosi týče. Ve finále mi už bylo jaksi putna, jestli to sežere všechno a všechny, nebo jestli si z toho děti udělaj domácího mazlíčka. Nefungovalo to prostě, jestli tohle měl být druhý E.T. nebo Blízká setkání třetího druhu a vyšel z toho tenhle maglajz, tak se to snad nemělo ani točit a na filmové klasiky raději neodkazovat. Veliké zklamání, upřímně, jukněte na trailer a máte to nejlepší ze 112 minut, víc vidět nepotřebujete. ()

campix

Na Super 8 jsem se od prvních trailerů a teaserů, které nenaznačovali naprosto nic z děje, opravdu těšil. Postupem času, kdy se objevili nové skutečnosti ohledně formy a obsahu se můj zájem stáhl lehce do pozadí, ale přesto jsem si na Super 8 čas udělal a i když to bohužel není taková pecka jaká mohla být, tak nijak výrazně zklamán nejsem. Dětští herci jsou neokoukaní a vůbec mi nevadili, triky a akční scény jsou také povedené a atmosféra společně s příběhem také nekazí. Abrams tak nějak hrál na jistotu a je to také jeho nejslabší celovečerák, ale řadí se do čistého průměru. ()

Wormboy

Tazke urcit, kde konci praca Abramsa a zacina dohlad Spielberga. Zo Super 8 srsi detska radost, ktora bola tak vlastna prave Spielbergovym filmom. Zapletka, nech nie je nicim originalna, ponuka toho dost, aby sa divak zanrovo prepozerany, nenudil az do konca. Mile, v ziadnom pripade nie hororove, ale prijemne detske dobrodruzstvo, v ktorom ma kazde jedno klise svoje miesto. Velka spokojnost. ()

Dannysek4U

Na deti prilis tvrdy, na dospely prilis infantilni, celkove dost polovicaty, ani pocta formatu, ani bezuzda komerce. A rezultat? Abrams je porad mistr destrukce. ()

Martrix

I když v titulcích stojí, že Super 8 napsal a režíroval Abrams, nezbavíte se dojmu že koukáte na film, který Spielberg před 25-ti lety poslal do kin Českou poštou, takže dorazil až teď. Náramně se hodí do party s Jurským parkem, E.T mimozemšťanem, Číslo 5 žije, nebo třeba Kačerem Howardem. Ale pozor, toto není myšleno pouze jako kritika. Z dnešních filmů se často vytrácí vata v podobě minipříběhů a vztahových linií mezi postavami, vata kterou uměl zrovna Spielberg velmi zručně vyplnit jednoduchý scénář a vdechnout tak filmu "život". To dnes umí jen málo režisérů a tak často zíráme na základní, někdy až primitivní příběhy, které jsou pouze obaleny hromadou digitálních triků. V tomto ohledu jsem za ten návrat do "osmdesátek" rád. Přestože už mě nějaký ten rok, filmy s dětskými hrdiny nebaví, přiznám se, že mi tato skupinka teenagerů nevadila. Což je pro toto hodnocení zásadní, protože celý film je vlastně o těchto dětech, které většinou neřeší uprchlého ufona, ale spíš vztahy s otci, vztahy mezi sebou a hlavně dokončení filmu o zombících, na kterém pracují. Linie s uprchlým ufonem, je tak až na zbytečně vyhrocený konec, po většinu filmu spíš vedlejší a tvoří jen pozadí pro příběh o dětech. Pokud tedy čekáte pořádné sci-fi, tak mám varování. Jak vlastně tento alien vypadá, uvidíte až v poslední třetině filmu. Ovšem zapoměňte na nějaké světlé, nebo detailní záběry. I když Abramsovi rád přiznám, že je Super 8 opravdu moc dobře natočené...sci-fi je to mizerné a nebýt právě oné zmiňované "vaty", byl by to další zbytečný film o zlých vojácích, kteří trápí ufouny spadnuvší na Zem. Tímto smutně konstatuji, že mé čekání na dobré sci-fi s ufony pro dospělé pokračuje a Super 8 házím do šuplíku k Paulovi, Světové invazi, Predátorům... . I když ne, tady to jsou lepší 3* ()

pakobylka

E.T. - Mimozemšťan, který není bezbranný. Naopak: Umí velice efektivně bojovat - pokud má k tomu důvod ... a příležitost. Příležitost mu sice byla načas odebrána - nicméně za tu dobu získal množství těch nejpádnějších důvodů k tomu, aby vstoupil do válečného stavu s tvory, kteří sami sebe hrdě nazývají "Homo sapiens". Myslím, že žádné jiné bytosti, kterým zůstala alespoň trocha zdravého rozumu, by je tak nepojmenovaly. Víte ... hlavní problém filmu spočívá v tom, že se chce zavděčit všem. Buďto vytvoříte opravdu rodinný snímek se vším všudy a dítěti ponecháte určité iluze o armádě - a tím pádem i o státu, jelikož armáda se obyčejně nerozhoduje tak, jak se jí zrovna zachce, ale plní určité zadání ... a nebo upřednostníte drsnou realitu, na děti zapomenete a stvoříte nekompromisní nářez, jehož finále rozmetá všechny případné zbytky iluzí na míle daleko. Musíte si vybrat - nemůžete hrát na obě strany. Nemůžete to ustát - ne TAKHLE ... ne beze ztrát. Pokud jde o mě, snímek přišel o dvě z pěti možných hvězd. Je mi to líto - tím spíš, že je pod ním podepsaný filmový mág J.J. Abrams. ()

Juto

V tomto filme je niekoľko úžasných scén. Napríklad zrážka vlaku bola úchvatná. Film má určite veľa humoru. Je to ako pamiatka na staré rodinné filmy. Výkony boli dobré. Deti svojim úlohám dodali veľa osobnosti. 7/10 ()

čidlo

E.T.- v drsnější podobě :-) 80% Ps-hvězda za hudební doprovod který si budete pobrukovat :-) Starší kusy Recenzentů milující Spielbergovo nadšení pro dobrodružství budou hodnotit kladně. ()

papaJA21

Prvních patnáct minut je skvělých. Super 8 vás vtáhne do děje a upoutá zajímavou zápletkou. Bohužel po čtvrt hodině už je to jen nervozní, uřvaná podívaná bez nápadu s opravdu ubohým rozuzlením na konci. Je to škoda, protože dětské výkony jsou vážně skvělé. ()

Ketchi

Průběh je jako podle S. Kinga (přátelství party chlapců) a konec je bohužel trapně podle Spielberga (trochu drsnější E.T.). I když to není nic, co bych očekával od J.J. Abramse, tak je to vcelku pěkný filmek. 70%. ()

BoXBe

Děti jako z E.T. + téma jako z District 9 + triky jako z Transformerů a trochu toho Abramsova koření, jaké bylo třeba ve Star Treku. Namixováno s rodinným cukrem a kalkulovanou nadsázkou. Každý záběr precizní. Jinak je mi ten film už navždy šumák, nevidím jediný důvod, proč bych jej měl vidět znovu. ()

Riley

Tak tohle absolutně nebyl můj šálek kávy. Typický dětský sci-fi film, kterých je všude plno, plný obehraných klišé. Spielbergova ruka byla cítit, ale to rozhodně nebylo ku prospěchu. ()

RickDeckard

V případě Super 8 musí nutně jakýkoliv pokus o objektivní kritiku z mé strany vyjít naprázdno, přesto se o to alespoň pokusím. Hned na úvod se ale pro jistotu přiznám, že jsem na filmech natočených/produkovaných Stevenem Spielbergem vyrostl (viz můj profil), takže jsem se od prvního tajuplného teaseru na Super 8 nekriticky těšil. A výsledný film jsem si opravdu užil a z kina odcházel až dětinsky nadšený. J.J. Abrams se víceméně celý film vyznává z obdivu ke Spielbergovi jako režisérovi a vzdává jeho starším filmům poctu tím, že natočil snímek záměrně kopírující filmařské postupy z letních hitů přelomu 70. a 80. let, od struktury scénáře až po kameru a střih. Inspirace E.T. Mimozemšťanem nebo Blízkými setkáními třetího druhu doslova čiší zejména v první polovině filmu opravdu z každého záběru. Stylizace roku 1979 je takřka dokonalá včetně všech nezbytných propriet té doby (walkman, kola BMX a vlastně i ta titulní kamera Super 8). Ke konci přeci jen dojde i na modernější filmařské postupy a více akce, což je skoro až na škodu, ale na druhou stranu aspoň nepůsobí film přehnaně oldschoolově. Jelikož je ideální před shlédnutím o ději nevědět pokud možno nic, pokusím se vyhnout bližšímu popisu děje a budu jen naznačovat. Hlavními hrdiny je skupina dětí, které točí po nocích amatérský zombie horor na kameru Super 8 (odtud název filmu) a jednoho večera touto kamerou náhodou zachytí událost, která převrátí dosud poklidné městečko vzhůru nohama a hlavní hrdiny proti jejich vůli zavleče do největšího dobrodružství jejich života. Je třeba ovšem dodat, že k popisované události, která rozhýbe děj, dojde až zhruba ve třetině filmu a ani poté film nenabere rozhodně nějaké frenetické tempo a děcka se i nadále pokouší ještě dlouho především dotočit svůj vysněný biják. Takový přístup je u většiny dnešních vysokorozpočtových filmů nemyslitelný a vydávaný bůhvíproč za překonaný. Přesto díky excelentním dialogům a propracovaným charakterům Super 8 od začátku až do konce ani na chvilku nenudí! Naopak sledovat děti točící amatérský snímek je dost vtipné a poutavé a vlastně je to i Abramsova roztomilá vzpomínka na jeho vlastní dětství (Spielberg ostatně na tom byl podobně, jen o dvě dekády dříve). Navíc díky tomu, že máme možnost hlavní postavy opravdu důkladně poznat, záleží nám na nich a chápeme jejich motivace, když konečně dojde na zlomové události. Čemuž napomáhá i sympatické obsazení všech členů této různorodé party mladých filmových nadšenců. Jedinou větší vadou na kráse je z mého pohledu nezajímavá a neoriginální hudba Michaela Giacchina. Právě výjimečná orchestrální hudba byla v době vrcholného tvůrčího období Johna Williamse trademarkem všech Spielbergových filmů a o to citelněji v této poctě jakýkoliv zapamatovatelný hudební motiv schází. Objektivně uznávám, že někomu, kdo neviděl Spielbergovy klasiky v době dospívání (nebo je snad neviděl vůbec a zná jen současné blockbustery), bude Super 8 připadat nejspíš příliš upovídaný, zoufale neakční a budující atmosféru jen za pomocí náznaků namísto velkolepých scén. Mě ale právě takový staromilský film po dlouhé době v záplavě zbytečných trikových orgií a plochých charakterů opravdu potěšil. P.S.: Políček českému distributorovi za to, že posunul českou premiéru o tři měsíce, za což nás následně ještě „odměnil“ jedním z nejhorších letošních kinodabingů. Rozhodně vyhledejte titulkovanou kopii, bude-li to jen trochu možné! Jo a rozhodně si počkejte na titulky zpestřené tím, co že to ty děti nakonec vlastně natočily. 90% () (méně) (více)

Jermann

Velmi příjemné pokoukání pro kluky (no dobře, holky taky) jakéhokoli věku, kteří mají nebo někdy měli opravdové nevirtuální hobby. Jinými slovy Spielbergova věčná hravost a smysl pro klukovské dobrodrůžo už dnes nemají téměř koho oslovit, což je obrovská škoda .. tahle děcka jsou totiž fakt v pohodě. Samozřejmě, že se nešetřilo slaďárnou a rodinným patosem (letící přívěsek už byl vážně příliš), ale zdaleka netryskají tak, jako třeba kdysi z E.T. ()

Šimpy

Nebylo to špatný, J.J. Abrams má potenciál, což dokázal už ve ztracených či Star Treku, herecké výkony dětských přestavitelů jsou dobré, celkem brzo jsem odhadl i rok, kdy se film odehrává (1979), natáčet amatérské horrory byl vždy můj sen, ale přichází největší chyba filmu a to je příliš velký dohled velkého Stevena, který se z filmu pokusil udělat druhého ETýho. Naštěstí se Abrams držel své stylizace a tak film neupadl do takového kýče a sentimentu, jakým je ET. Také zůstal jen při odkazech na Spielbergovy a i jiné filmy té doby. Takže za mě 70 percent a hlavně první "mysteriozní" půlka je výborná! ()

WolfR

J. J. Abrams zklamal, jeho Super 8 zklamala. Sice se divákům dostal zajímavý děj, hezký vizuál a výborné výkony dětských herců, kteří hráli chytré teenagery (což je v dnešní době prakticky nevídaný jev). Ovšem člověk by u tohoto žánru čekal více tajemna, napětí, originality. Ale to nepřišlo, navíc to bylo klišovité a s celkem odfláknutým závěrem. A ani jsem vlastně neměl žádné extra nutkání vědět, jak to skončí. Zase tolik mě to prostě nezaujalo. A to jsem se na to dost těšil! 3 hvězdy. ()

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Známe zápletku sedmých Star Wars?

Známe zápletku sedmých Star Wars?

21.07.2014

J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Star Trek) je proslulý tím, že se snaží co nejdéle tajit zápletky svých filmů. Třeba o Super 8 jsme do premiéry nevěděli skoro nic a debaty o tom, kdo je… (více)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze