Historická satira z prvej polovice 19. storočia, ktorá zachytáva rozklad a úpadok zemianskeho stavu. Schudobnelí zemani sa síce ešte naoko hlásia k starým zásadám zemianskej cti a slávy, voľby však ukážu, aké ľahké je kúpiť si rytierske vlastnosti. (oficiální text distributora)

GIK

Bavila mě jen půvabná Eva Latkóczy. Jinak politická šaškárna. Jestli vyhraje jeden vyčuránek nebo druhej, mi bylo úplně jedno. Nebylo mi jedno obyčejných chudých lidí, kterým tito kašpaři ve směšných uniformách působili různá příkoří. Iritoval mě medový hlas laskavého vypravěče Chudíka. Spíš zemanská ostuda než čest. ()

mikhail

A opäť je človeku smutno, keď vidí, aké kvalitné filmy sa na Slovenku točili dokonca v 50-tych rokoch 20 storočia. Zemianska česť v žánri komédie by na Slovensku v posledných 22-tich rokoch (1990-2012) len veľmi ťažko hľadala konkurenciu. A to je bohužiaľ na zaplakanie. ()

Pitryx

V mém dětství a mládí povinně rodinný film. Tehdy jsem jej nechápal. Nu, jako komedie je to, myslím, zdařilé. Děj primitivní, bez nějakých odboček, není to na kácení smíchy, ale pobaví to. 201208266646/6653 ()

Prubner

Dělat satiru na feudály, kteří v té době byli už dávno na smetišti dějin (díkybohu), mi přijde hodně zpozdilé. Navíc děj nestaří na celovečerní film a režisér hrozně tlačí na pilu, všechny komické situace rozmělňuje až do neúnosnosti. ()

Fajolo

Okrem iného je to prehliadka úplne skvostných hlášok: "Komu dá boh úrad, tomu dá i rozum" alebo "Čert ho vie, čo pánboh chce". ()

PTuranyi

Sympatická veselohra zobrazujúca korteše medzi zemanmi pri voľbe vicišpána stolice. Do hry vstupujú nie len peniaze, jedlo a alkohol ako spôsob kupovania hlasov, ale aj vydieranie či bitka. Nakoniec je tu aj romantická linka lebo voľba závisí od pokrvného zväzku a hodnosti, keď mladý Števko Levický dvoriaci Anulke Bešeňovskej má byť druhým visišpánom lebo inak Levický zvolia iného. Anulke totiž nadbieha aj gróf Zelinský a toho si za druhého vicišpána vybral jej otec Adam Bešeňovský. Prekáranie opitých zemanov je príjemná zábava ale bruchabolenie z neho nedostanete. ()

Smartynko

Tento film som prvýkrát videl ešte predtým ako sme sa na ZŠ učili o Jánovi Kalinčiakovi . Neprestal som sa smiať od začiatku do konca a to je čo povedať. :) Jednoznačných 5* a dúfam, že sa toto dielo zachová. Obraz je fakt pekne skreslený a tie zmeny farieb mi tam bytostne prekážajú, ale čo už. :) Aspoň, že to niekto natočil lebo takáto kvalita sa dnes už v našich končinách nevidí. ()

Hombre8

Zmrdi a lobisti po staroslovensky. Takže uřvaní, rozhádaní a věčně na kašu. Sedláci zaplatia... Scénář (předloha dozajista taky) nic moc, natočené a zahrané poměrně slušně. Rovněž slušný komediální potencionál, jen se člověk musí přes určité věci přenést. "Ak im prestane liť do gágora, rozutekajú sa!." Za to přidávám další hvězdičku! Zemanova čest - toť slušný oxymoron! ()

Soronthur

Jeden z mojich obľúbených filmov 50-tych rokov 20. storočia. Dej filmu podľa predlohy. Hádky a roztržky medzi feudálmi vykreslené humorne. To hralo do karát bývalému režimu, čo mohli využiť na politickú a ideologickú propagandu, no umelecky patrí do Zlatého fondu československej kinematografie. Hviezdne herecké obsadenie (naozaj zaslúžilí umelci), plejáda pánov hercov podpísaná svojimi nenapodobiteľnými hlasmi a charakterovými vlastnosťami. Obzvlášť pre mňa dvaja nezabudnuteľní, Jozef Kroner (Jonáš) a môj rodák Karol Legény Zachar (Ondrej Levický). Kostýmy a kulisy realisticky a citlivo na tú dobu zvládnuté. Hudba majstrovsky prispôsobená, dobrá pripomienka na našu tradičnú ľudovú hudbu. Aspoň to nevyjde na „psí tridsiatok“. ()