Soukromý černošský detektiv hledá unesenou dceru harlemského bosse a zaplete se do boje mezi mafií a černošskými gangstery.  V klíčovém akčním snímku Gordona Parkse se Richardu Roundtreemu podařilo vytvořit zcela novou a poctivou hrdinskou postavu Johna Shafta, „chlapa, co se dvakrát nerozmejšlí, když kolem není bezpečno“. John Shaft je černošský soukromý detektiv, který vlastní malou kancelář poblíž Times Square. Na cestě do práce jej jednou zastaví jeho kamarád od policie, poručík Victor Androzzi (Charles Cioffi), a chce po něm informace o jedné větší akci v Harlemu, do které je zapleten král černošského podsvětí Bumpy Jonas (Moses Gunn). Shaft mu nemůže pomoci a odchází, a jen taktak se vyhne dvěma Bumpyho silákům, kteří na něj čekali v kanceláři, přičemž jeden skončil mrtvý na chodníku o asi osm pater níže. Shaft se dostává do rukou policie, která mu vyhrožuje vězením za zabití, a proto kontaktuje Bumpyho. Ten mu sdělí, že jeho mladá dcera, kterou nikdy do své „práce“ nezasvěcoval, byla unesena. Shaft se tedy nakonec bude muset postavit všemocné bělošské mafii a afroamerické gangstery přijmout za dočasné spojence... (oficiální text distributora)

MickeyStuma

V Harlemu má soukromý detektiv John Shaft osvobodit unesenou dceru šéfa gangu a to bez ohledu na ztráty, čímž omšele uvízne mezi frontami války gangů. Shaft je ale stejně odolný jako mafie. Máme tu afroamerického hrdinu bez bázně a hany, který má svým charakterem nemálo společné s Jamesem Bondem. Je to sympaťák, kterému žádná žena neodolá. A to dokonce bez ohledu na rasu. Psala se sedmdesátá léta, kdy hollywoodská kinematografie dostála zásadní změny. Do řad filmových hrdinů se zařadili i afroamerické postavy a John Shaft je jeden z nich. Tento dramatický thriller svá sedmdesátá léta nedokáže upřít. Daná atmosféra je prostě neoddiskutovatelná. Stejně tak i hlavní hrdina, který je společensky inteligentní, statečný, čestný, vytrvalý, zvědavý, kreativní a má nadhled. Příběh je svým způsobem jednoduchý a ničím nepřekvapující, neb snímky o hledání unesené dívky tu byly i před tímto. Jenomže jeden zásadní rozdíl tu je a tím je afroameričan v popředí diváckého zájmu. Dnes nic neobvyklého, ale v době uvedení snímku si na to diváci museli chtě nechtě zvyknout, neb to dříve nebylo. Otázka rasismu je samozřejmě pošťuchována i tady. Krásná scéna, ve které běloch říká černochovi při srovnávání jeho kůže s černou tužkou, že není zas až tak černý, aby černoch následně porovnal bělocha s bílým hrníčkem s poznámkou, že ani on není dostatečně bílý. Na dnešní dobu již není snímek dostatečně akční a napínavý, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších z řad tzv. blaxploitation filmů. Richard Roundtree, pro kterého to dokonce byla filmová prvotina, dal do postavy Shafta ohromnou lidskost a sympatie, čímž si diváky plně získal, takže nic nebránilo natočit další jeho etudy. ()

Likan7

Téměř 50 let je... téměř 50 let. Jsou filmy, které nezestárnou, nebo naopak jim starší ročník sluší. Detektiv Shaft takový případ rozhodně není. O akci nebo realističnosti nejde mluvit, ale ani příběh není bůh ví co a na to, že má film 100 minut, se plouží až zoufale nudně. Hudba je ale fajn. ()

Jacques1

Jako blaxploitation je Shaft trochu nuda příliš meditativní, málo drsnosti i bab...prostě Shaft se moc spřáhl s bílejma a vyměk. ()

celticek

A toto je jako výjimečné v čem? Že je tam koncentrace 5 černých na m2? Jinak si to nedovedu vysvětlit. Přitom začátek vypadá solidně. Pak už jenom následuje nuda, zápletka nula, negerský slang. Baby. Jakože bejby, take it easy. Nakonec mě ještě vytočilo, jaký Shaft je. Doma manželku, přitom páře jakousi ludru z baru a nakonec ještě provizorní Molotov polije radši benzínem, protože ginu je škoda. Tak špatnou kriminálku jsem dlouho neviděl. ()

johnsnow

Síce tam mne osobne chýbalo viac akcie ale rozhodne super 70-tkový film o černošskom hrdinovi. Záver v hoteli je fakt perfektný. Za 4* ()

bvlrm

Pre rasovo nerôznorodých jedincov odporúčam tento film aspoň kvôli tým vycibreným záberom na 70tkový New York. ()

Grimaldi

Dle všeho je Shaft pro černošské obyvatelstvo USA a žánr blaxploitation doslova ikona. Já po shlédnutí filmů vzniklých po roku 2000 a teď i toho originálního takové nadšení nesdílím. Průměrná detektivka, která až na špinavé prostředí Harlemu není nijak zajímavá, děj který se dost táhne a o akci ani nemá smysl mluvit. Třeba mě pokračování dokáží přesvědčit o výjimečnosti této postavy, ale dosud se to žádnému filmu nepodařilo. ()

APLSMLS

Dostatečně dobrý na to, aby to vygenerovalo tolik sequelů. Ne každý krimi ze 70. let je dneska pořád koukatelný, ale tomuhle až na pár outdated momentů nejde moc vyčíst. Film má charisma a street smarts, a pokud s váma něco dělá starší špinavější verze New York City, budete moc spokojený. ()