Nemoc třetí moci

(festivalový název)
  • Slovensko Nemoc tretej moci (více)

Nemoc třetí moci je průbojný, výpovědně hodnověrný výsledek riskantní výpravy investigativní publicistky Zuzany Piussi do oblasti, kde soudce je soudci soudcem. (Letní filmová škola)

LudeCZek

Z mého pohledu hodně promarněný potenciál, dokument mohl být zpracován o moc lépe a ukázat ten soudní hnus v širší souvislosti. škoda ()

poet

Nie som odborník na dokumenty a ani na súdníctvo... Môžem povedať akurát či ma to bavilo alebo nie. A tento dokument alebo ako to nazveme si môžem pozrieť aj x krát a bude ma to baviť a veľmi rád by som si niečo takéto pozrel v "prime time" na markíze miesto smotánky ale to je na Slovensku asi nemožné... Osobne si myslím že hladať opačný nazor v niektorých prípadoch je skoro nemožné a skôr to čo nebolo nepovedané mi prišlo zaujímavejšie ako to čo povedané bolo (napr. záverečné titulky). Môžeme sa na to pozerať akokoľvek nestranne ak sa z ministra stane v rekordne krátkom čase šéf najvyššieho súdu tak asi niečo nie je v poriadku... A hľadať názor u niekoho kto klame prirodzenejšie ako vraví pravdu no tak to sa tej režisérke ani nečudujem že sa až tak nesnažila.:) ()

raky5

Téma je zaujimavá, no prevedenie katastrofálne. Chýba mi tam aj väčšia investigativita a nejaké hlbšie posolstvo, takto mi to prišlo ako zhrnutie už známych faktov, ktoré človek sledujúci dianie na Slovensku pozná aj pred zhliadnutím tohto dokumentu. ()

kesty

klerik - ak si toto myslíš, tak je jasné že pre teba tento dokument určený nieje, pretože by skôr patríš medzi ľudí, o ktorích je. ()

agassi68

Tak a máte to čierne na bielom alebo priamo bomba do kschitu. Vládne nám mafia, bezcharakterní ľudia sú psi tejto verchušky a majú skoro 50% podporu verejnosti. Po takomto dokumente má človek pocit bezmocnosti a márnosti všetkého snaženia. Keď poctivý sudca rezignuje proti takejto svojvôli, čo máme robiť my?! Tento augiášov chliev sa hádam ani vyčistiť nedá lebo súdnický a aparátčikovský bordel sa dedí. Boh s nami.. ()

sehe

Slovenské súdnictvo je choré a nakazené.Korupcia,absencia morálky a narušené vzťahy.Dokumentaristka Zuzana Piussi sa pozrela hlbšie na veľmi aktuálny problém v slovenskej justícii.Videné na festivale Pohoda. ()

Theker

Tak dôležitá téma a tak zle spracovaná... ale čo sa autorky týka tak lepšie ako "Výmet". Slovensko potrebuje aby o ňom natočil niekto silný minimálne trojhodinový Zeitgeist, aby sa ľudia začali zobúdzať a aby sa tu oplatilo žiť. ALE nech to netočí Piussi. ()

ttchor

Nelichotivý obraz o slovenskom súdnictve a spoločnosti v ktorej žijeme. Vykonštruované procesy proti nekorumpovateľným sudcom, enormné tlaky z tých najvyšších miest a chobotnicou moci infikovaný stále ďalší...Prepojenie nezávislej súdnej moci s vysokými politickými špičkami a finančnými skupinami... Akokoľvek je technická kvalita dokumentu katastrofálna, nedá sa režisérke uprieť presvedčivá snaha o postupnú gradáciu celku. Miestami vtipné vsuvky po čase už vtipné nie sú. Preukázateľné usvedčenia o zneužití moci sa tiež nedočkáme. Hlavnou silou dokumentu tak ostáva bezmocnosť akéhokoľvek boja proti „nemoci tretej moci“. Žiadne idealizovanie, žiadna nádej. Je to všetko skrátka len a len v našich rukách. ()

GTS_PUNK

Dokumentárne filmy režisérky Zuzany Piussi často odkrývajú (alebo aspoň zobrazujú) stav vecí verejných na Slovensku. Snímka z roku 2011 ponúka nahliadnutie na stav slovenského súdnictva pod taktovkou Štefana Harabina, zachytáva, ako sa poctivým sudcom (minimálne v čase vzniku dokumentu) hádzali polená pod nohy, a ako sudcovia, ktorí sa povyšovali nad zákon, často rozhodovali v niekoho prospech. Minutážou relatívne krátky, ale obsahovo dostatočne úderný dokumentárny film predstavuje jeden z mnohých kúskov skladačky, ktorý v konečnom dôsledku dopĺňa celkový obraz života a fungovania spoločnosti v krajine kdesi v strede Európy. Režisérka Zuzana Piussi dokáže v snímke svojím nepríjemne znejúcim hlasom klásť nepríjemné otázky a nebojí sa konfrontovať pochybné figúrky, ktoré si nikdy nemali obliecť sudcovský talár. Z obsahovej stránky zaujímavé a do veľkej miery znepokojujúce. Z filmárskeho hľadiska však dopláca snímka na "tradične" rozhádzanú dramaturgiu, ktorou je autorka známa aj v iných dielach, a miestami amatérskejšie pôsobiace spracovanie. Nemoc tretej moci takmer s istotou predstavuje iba malý výsek toho, čo sa roky dialo (a asi aj stále deje) v slovenskej justícii. Ak je možné vtesnať do ani nie hodinového dokumentárneho filmu toľko desivého a odpudivého materiálu, je ťažké a strašidelné predstaviť si skazenosť celej justičnej mašinérie. Česť poctivým výnimkám, tým sudcom, ktorí si svoju prácu robia zodpovedne, riadia sa zákonmi a nenechajú sa nikým a ničím ovplyvňovať. ()

vinc_vega

Technicky veľmi zle natočený dokument. Od umiestnenia a uhlov kamery, cez chýbajúci sprevádzajúci hlas dokumentaristu (ustráchaný hlas režisérky na to vhodný určite nie je), po trčiace káble samotnej kamery v zábere a mnohé ďalšie veci. Bohužiaľ nedostatky dokumentaristka nevyvážila faktami, či obsahom. Ťažko vôbec tento zhluk scénok označiť za dokument. Hoci téma samotná je veľmi zaujímavá. Zostalo to všetko len pri snahe. Povzbudivá jedna hviezdička. ()

baterka101

Děsivý náhled do situace na Slovensku. Po shlédnutí jsem si uvědomil, že naše problémy s politiky mohou být proti tomuto celkem triviální. Slovenské soudnictví je v katastrofální situaci a připadá mi, že se o tom vůbec nemluví. Proto díky za tento exkurz, který má šanci povědomí rozšířit a něco změnit. ()

Sedliak

Dôležitý dokument o situácií na Slovensku. Robený viac sugestívnou formou, tak trochu od srdca autorky. Je to žiaľ na úkor formy dokumentárnej, ale človek nemôže mať všetko a ja robiť dokument o krutých a cynických obludách v talároch, asi by som im narval tyč k mikrofónu meter do análu, aby sa konečne trochu uvedomili. Hrôza, strach, hnev a nakoniec beznádej ma sprevádzali počas pozerania. Dobre Zuzana Piussi. ()

samuelsson

Sonda do stavu slovenského súdnictva, kde sa prezentujú tri úrovne: sudcovia, ktorí súčasnú situáciu (podla dokumentu, niekoľkých sudcov, novinárov a mnohých ďalších neprijateľnú) vytvárajú; sudcovia, ktorí proti nej aktívne namietajú a sudcovia, ktorí ju ignorujú, resp. sú ticho. Mne osobne to zároveň pripadala aj sonda do slovenskej spoločnosti. Viac-menej sa Slováci dajú rozdeliť do obdobných troch skupín. ()

blondboss

Áno, tento dokument mal amatérske náznaky, čo sa týka dokumentaristiky a nebolo to úplne profesionálne spracované, ale päť hviezdičiek jednoducho musím dať za odvahu "načať" tak chúlostivú tému, akou je slovenské súdnictvo a veci, ktoré sa v ňom dejú. Každý o nich vie a niet toho človeka, ktorý by mal odvahu o nich otvorene hovoriť zo strachu, že ho stihne možno podobný osud ako pána Majchráka či pána Valka. Veľké plus režisérke za tento film, za to, že dokáže otvárať takéto témy a že sa hlavne o nich nebojí hovoriť. Tento dokument sa snaží byť objektívny a nestranný, ale povedzme si pravdu, pri takejto téme sa to proste nedá. O všetkom hovorí minimálne jedna scéna z tohto dokumentu - keď Vám predseda Krajského súdu do kamery povie rozhodnutie súdu pred tým, než padne. Tento film vrelo odporúčam a to stíhanie voči režisérke práve kvôli filmu je naozaj scestné a úbohé. Práve to ukazuje stav slovenského súdnictva. Po pravde sa veľmi teším na jej ďalšie filmy. 90 % ()

forrest11

Filmarsky to samozrejme nie je bezchybne, ale tema je tak silna, ze nemozem inac. Tento dokument si kvoli svojmu vaznemu obsahu zasluzi velku pozornost verejnosti, lebo tato spina co tu funguje je jedna velka rakovina. ()