Husiti

• angličtina The Hussites (festivalový název)

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit. (Cinemart)

Kolssteyn

Příběh Čeňka z Vartemberka kříženého s Gargamelem a Montgomery Burnsem. Husité jsou tupci a Hus šašek... No, nejsem si jist, že tahle komedie mění dějiny. Nejsem si ani jist, že to byla komedie, nejsem si ani jist, že by tvůrci měli pojem o humoru... ()

Ombak▼Penari

Tohle prostě nebylo vůbec zlé. Já mám opravdu rád seriál Dějiny udatného českého národa, který osobitou formou a velkou dávkou netrapného vtipu poskytuje dokonalý podrobný průlet českými dějinami od začátku až do konce. Husiti jsou vytvoření totožnou formou a dobrá zábava je to i tentokrát. Ve srovnání se zmíněnými Dějinami se ale tady nedržíme příliš historické pravdy a to je podle mě chyba. Je to více pohádka, dějinné události jsou tu překrucovány a závěr je úplně bláznivý. Škoda, protože Pavel Koutský by Husity jistě zvládl udělat vtipné i kdyby je pojal jako vysloveně zábavný dějepis bez výmyslů. Rovněž některé pasáže jsou opravdu hodně roztahané a nudí. Vše ale vyvažuje vtipnost, která u takhle dlouhého filmu sice nedosahuje kvalit pětiminutových dílů Dějin, ale i tak dokonale pobaví (honička s víceúčelovým bojovým vozem je super) a primitivní animace vůbec neuráží, naopak dokonale k vyprávění sedí. Já osobně jsem se bavil dobře a film hodnotím přes všechny nedostatky kladně. ()

Kharsh

Jak se tak dívám na ta hodnocení, příjde mi, že většina lidí nejspíš ten film nepochopila. Jedná se o parodování vlastních dějin a nikoliv jejich objektivní výklad. Pokud máte zájem se o historii něco dozvědět, otevřete raději odbornou publikaci a na tento film se nedívejte. Že dějiny překrucuje? Ano, ale to je právě to, co také paroduje a z čeho si film sám střílí: "bratr Jirásek nebude mít radost." ()

mutace odpad!

Představte si, že někdo natáhne večerníček na jednu hodinu, asi tak to bylo zábavné. Příběh je volně inspirován obdobím husitských válek. Dětem se to celkem líbilo, ale prý to bylo moc dlouhé. Film s velkými ambicemi, které se nenaplnily. ()

kukkik odpad!

Tomuhle rozhodně lépe sloužil formát kratičkých spotů na České televizi a celovečerní film byl pro tvůrce absurdně velkým soustem, které samozřejmě tragicky nezvládli. Škoda. ()

Romanstekl

Asi nejlepší na celým filmu je český dabing...jinak více než 1 * nemohou, Žižka byl převlečenej chasník, Husa těsně před upálením zachránili a odvezli na ostrov, kde v klidu dožil...to ať se na mě nikdo nezlobí, ale takhle akorát pletou děti, které na tohle budou koukat a pak se ve škole budou dohadovat, že Hus upálen nebyl, ale že ho zachránili...větší hovadinu už vymyslet nemohli... Asi dvakrát jsem se u toho usmál, ale to mi přijde na stopáž 85min celkem málo. Dokoukal jsem, protože mě zajímalo, jestli ten historickej nesmysl dotahnou do konce a taky se tak stalo... ()

PaRi odpad!

I sebelepšímu tvůrci občas cvakne v hlavě. Tohle musel dělat v rauši, ale že by byl tolik let zhulený? Hus se Žižkou by ho měli chodit noc, co noc strašit, aby se nevyspal a dostal se tak záhy do podoby svých figurek. Zlatý Vávra, jako že k jeho husitské trilogii mám velké výhrady. Pokud by pan Koutský natočil tuhle amorální příšernost s humorem hospody páté cenové kategorie za vlastní peníze, byla by to jeho věc. Takhle by měl do koruny vrátit vynaložené prostředky daňovým poplatníkům – se splácením by mu mohli pomoci ti, co zde dali hodnocení od tří hvězdiček výše. Docela bych se někdy přimlouval za návrat některých středověkých praktik v mírnější podobě. Tak například bych si uměl představit vztyčený pranýř na Staroměstském náměstí proti pomníku mistra Jana Husa a k němu 8 hod. denně přivázaného Koutského s povolením, že na něj můžou čůrat a kálet psi, což by po svém odvázání musel uklidit. Na krku by měl na řetězu pověšenou desku, která opřená o jeho břich, by mu dělala jakousi stolní desku, na které by měl tablet a na něm by musel 500 000x napsat: „Omlouvám se Janu Husovi a Janu Žižkovi a všem, které jsem svým filmem urazil.“ Ten tablet proto, že by mu Word rovnou počítal počet omluv (musel by napsat 38 500 000 znaků i s mezerami). No a ke sloupu by byl přivazován tak dlouho, dokud by těch 500 000 omluv nenapsal. Ti, co tady hodnotí jeho dílo nad jednu hvězdičku, by měli povoleno mu otírat pot z čela držet nad ním případně deštník či slunečník a pomáhat mu s úklidem těch psích výkalů. ()

Michal.Jezek

Velice trefné a vtipné, Hustown = Houston, Česká Zbrojovka Wartenberg a podobné výmysly dělají z filmu docela slušnou zábavu. Pro pobavení super, pro historiky a lidi, kteří tato témata berou dost vážně, to asi vhodný film není. ()

Oxymoron5 odpad!

Je mi opravdu líto, že něčemu s názvem Husiti musím dám jako hodnocení ODPAD. Ale tahleta patlanina si ani nic lepšího nezaslouží. Jestli to má být pro děti, jak je to krásně povede ke lhaní a přetvářce, pokud to teda mezi těmi debilními písničkami poznají. Vím a neříkám, že byli husité příkladným vzorem, ale i kdyby to byla jen banda vrahounů, paličů a znásilňovatelů, tak jsou pořád lepší než tento výtvor o nich. ()

ostravak30

Nevím, zda měl P. Koutský cíl ukázat, jak se také mohou dějiny překrucovat, či zda mu šlo jen o to udělat si z jedné části naší historie prču nebo zkrátka toužil jen natočit animák pro dospívající proto, aby se jejich zájem o naše dějiny zvýšil. Všechno je možné anebo také nic. I tak si myslím, že všechny z těch tří plánů mohly vyjít. Animace jsou jednoduché a příběh je pochopitelně smyšlený a přiblížený současnosti. Z toho vychází i zpívající (rapující) Jan Hus či další texty písní. Pokud bych vytvářel parodii na dějinné události nebo se je snažil mládežníkům přiblížit zábavnou formou, tak tohle je ten způsob. Češství je zde povýšeno na současnost. Lhaním co nejdál a některé události si uzpůsobit dle sebe jen proto, abych nám to zapadalo do moderních událostí a dle potřeb. Vždyť dějiny se dají vykládat různými způsoby. Z některých můžeme udělat kulty hrdinů a jiné zatratit. Tohle je myslím to, co Pavel Koutský chtěl říci. A jestli ne, tak nevadí. Pobavil jsem se a přesně takhle jsem to pochopil. ()

srolyma

Jan Hus byl rocková hvězda, v Kostnici ho neupálili, ale emigroval do Ameriky. Žižka, tak ten nebyl vůbec, toho si vymysleli. A celé slavné husitské hnutí byla jen politická manipulace s prostým lidem (což je možná nakonec i pravda). Tak o tom je tenhle stupidní večerníček s příšernými písněmi (ale opravdu příšernými!), ve kterém se občas vyskytne nějaká lehce vtipná hláška. To ovšem výsledný dojem nezachrání. ()

Sticas

Tak tenhle film je opravdu úlet...bohužel ve špatném slova smyslu...když jsem šla na jeho předpremiéru, čekala jsem, že se dozvím něco o historii, že film bude humorně zpracován a že to bude zábava. Bohužel po prvních pár minutách jsem věděla, že tu něco nehraje :) furt jsem si říkala, dám tomu ještě půl hodiny, i tak to byl stále stejný, ne-li horší průser...Nedoporučuju nikomu, pokud je mu hodina a půl drahá. ()

pafka

A ja blbec pustil film detem, aby se dozvedeli neco o husitsvi, potazmo i ja. Davam jednu hvezdicku za animaci. Jinak obsahove nepochopitelne. ()

Petr59

Je to samozřejmě blbost a dost originální slátanina. O tom nikdo nepochybuje. Písně jsou přímo hrozné, některé postavy jsou neskutečně otravné. Z druhé stránky - animace celkem jde, většina postav není špatná a hlavně - je tam spousta nápadů. Je tam tolik nápadů, že by to v pohodě pokrylo i kratší seriál. Díky nápadům, i když jsou vcelku bláznivé a hloupé, tak ten film chvílemi i baví. Je to nepochybně výsměch naším dějinám, ale i blbost dokáže pobavit. Připouštím, že dětem to může zkazit morálku, ale já jsem se celkem bavil. ()

rigby

Intelektuální animák pro dospělé. U některých fórků a narážek jsem opravdu řval smíchy. Možná by to jen chtělo ještě trochu sestříhat, aby to dostalo dynamičtější tvar, ale jinak jsem se po celou dobu skvěle bavil a nepřipadal si jako blbec, jak se mi jinak stává u podobné tvorby. ()

FILMOVKA

Kreslená pohádka vyrobená na stejný způsob jako večerníček Historie udatného českého národa. Sice se tady ta historie zkresluje co to jde (což nevím, jestli je dobré pro děti), ale bylo to hezky přitroublé. V podstatě se to celé upravilo pro potřeby pohádky - Zikmund je pořádný padouch a Hus je zachráněn a v Americe založí město Hustaun, později Houstoun. Takže to minimálně není předvídatelné. ()

ThereskaD

Je zřejmě důležité, že jsem viděla zkrácenou verzi pro FAMU a plnou verzi jsem neviděla. Přišlo mi to vtipné, trefné a moc nechápu tu extrémní kritiku tady. 4* dávám hlavně proto, že mě štve to špatné hodnocení na čsfd, jinak bych dala asi 3*. Nakreslené je to fakt pěkně a líbí se mi, že to trochu shazuje pro mě nepochopitelně obdivované husitské období. Zároveň film nikomu nenadržuje a dělá si legraci ze všech stran. Je to prostě úplně v pohodě. ()

Kvidoland

Pozor - recenze může obsahovat spoilery! Jak tak vidím, hodně lidí ten film nepochopilo. Je dobré si říct několik věcí. Zaprvé – tento film není pro děti (i když na první pohled tak vypadá a původně byl pro ně určen), ale určen pro dospělejší publikum, co nejsou jak Franta Vomáčka a zhruba ví, co se stalo během Husitských válek. A tam je i trochu problém s prvky, které mají odrazit dospělé od sledování tohoto filmu - písně, některé dětinské scénky, jednoduchý příběh (i když u parodií to tak většinou je)... Kdyby byl film čistě pro dospělé a nebál by se trochu přitvrdit na humoru, rozhodně by to byla lepší podívaná, než co jsme dostali. Zadruhé - film není vzdělávací dokument, ale parodie na husitské války a Čechy celkově. Takže si tu nestěžujte na to, že Husa neupálili a Žižka vznikl jen jako nápad dvou ožralů. Zatřetí - humor filmu každý nepochopí (jak se názorně ukázalo). Hus tvrdí, že pravda vítězí (sice si myslím, že to říkal TGM, ale ok). Avšak nechtěné okolnosti způsobí nakonec to, že ze lži stane fakt a tomu tak i zůstane. A to je spíš smutná ironie toho, že takhle to funguje ve světě. Lidé hodněkrát chtějí slyšet příjemné lži, než bolestivou pravdu. A taky je zde dobře zparodována mentalita Čechů - nechtějí být hrdinové, od všeho utíkají a nejraději by svoje problémy spláchly v hospodě u piva. Závoj s Milhošem dabovanou legendární dvojkou Lábus - Kaiser je prostě učebnicovým příkladem Čecháčství. A když jsme u toho dabingu, tak ten byl špičkový - Preiss jako Hus, Otakar Brousek ml. jako Václav IV., Potměšil jako Zikmund, Postránecký jako Vartmberk.... snad lepší dabéry nešlo pro ten film sehnat! Do toho kresby a nápady pana Koutnického jsou něco senzačního! A hudba (až na nějáké ty písně) je taky v poho - hlavně skladby "Pěšec, dáma, věž" od Postráneckého nebo "Naše láska" od Lábuse a Issové se povedly. Takže ano, film si chvalím a je mi strašně líto toho, že se nedočkal větší chvály od publika, jelikož je to super parodie na českou historii a mentalitu Čechů. ()