Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

Anderton

Spočiatku sa zdá, že sa bude jednať o remeselne zručne nakrútený a napínavý film. Lenže tá zručnosť upadá spoločne s pribúdajúcimi žánrovými klišé do ubíjajúcej šedi. Dopredu vieme, kto (ne)prežije, ako to celé skončí. Tvorcovia si myslia, že tieto klišé sú nevyhnutnosť a akákoľvek inovácia je šialenstvo. Ak by to bola časť Kobry 11, bol by som spokojný. Takto sa to tvári ako výdatný rezeň, kde ale vnútri cestíčka nachádzame namiesto šťavnatého mäsa karfiól. Čo ma upútalo? Akcent na príšernú dopravnú situáciu v Moskve. ()

MikeCool

Asi teprve druhý film ruské produkce, který jsem viděl (nemám rád nic spojené s Ruskem). Když přehlídnu tu řeč (ruštinu), na kterou jsem alergický, tak se jedná o celkem kvalitní katastrofický film o zkáze v podzemí centra Moskvy. ()

Arsenal83

Katastrofický film, ktorý sa snaží spojiť dve roviny, tú katastrofickú a potom vzťahovú a práve preto mu to ani napriek nadmernej stopaži nevyšlo. Najprv riešia tému podvádzania, manžel-manželka-milenec- dieťa, potom sa tomu vôbec nevenujú, aby to zhodou náhod až na konci vysvitlo ako dôležitý fakt. Tento film sa mohol zaoberať čisto len katastrofou v metre, osobné reálie vynechať a bola by to aspoň hodinka a pol priemerného filmu. Ale ani tá katastrofa nakoniec ani s prižmúrením oka nie je nič svetaborné a ako verbal opisuje, je tam mnoho fyzikálnych nezmyslov. ()

eLeR

Celkom bieda .. aj príbeh, aj dialógy. A niektoré scény tak trápne, že som sa musela usmievať popod fúz. ()

Chrustyn

Katastrofický thriller ruské produkce, odehrávající se v prostředí zatopeného metra. Snímek má více jak dvě hodiny a trpí veškerými příznaky jiných katastrofických filmů, které jsou k vidění. Rozjezd dobrý, (zatopení metra je slušně zpracované a efektně natočené) ale po hodině filmu, jakoby stál příběh na místě a ploché charaktery (jediná výjimka manžel vs. milenec) výsledný -průměrný- dojem pouze utvrzují. ()

heyda

První půle perfektní, napínavá, lepší než kdejaký americký biják, ale pak se to už jen natahuje a natahuje, napětí se ztrácí a naopak roste nesmyslné chování postav, což je velká škoda. Rusové měli na dosah nejlepší katastrofický film posledních let, ale v druhé půli to nechali vyšumět do prázdna... Škoda, přesto fanouškům katastrofických filmů doporučuju! 65% ()

Flego

Metro si zaslúži pozornosť, lebo vidieť ruský katastrofický film nie je bežné. Hoci tu boli nejaké pokusy ( aj v sovietskej tvorbe ), tento snímok patrí k tomu lepšiemu navzdory určitej filmárskej naivity, ruskému naturelu, ktorý občas vylúdi úsmev a snahe ísť až za hranice možného. V každom prípade je to napínavý nárez s množstvom akcie a zaujímavej romantickej zápletky, ktorý nikoho neurazí a pobaví. ()

ARI50

Rusko přináší další katastrofický snímek a celkem se podařilo, oni to ve směs i umí, No efekty super ale bylo to rychlé což je ale nejhorší na tom, šlo se přežívat a bojovat, herci byly v pohodě no já čekal větší nálož přesto jsem dost spokojený a musím pochválit. ()

Morholt

Když jsem viděl ten ovládací panel, který křtil snad ještě soudruh J.V. Stalin, tak jsem se divil, že jim tam to metro vůbec ještě jezdí. Každopádně když se vyvalila voda, nechal jsem panel panelem a užíval si souboj stařičké mašiny s nezkrotným živlem. A že ta bouračka stála za to. Následná cesta skupinky přeživších pasažéru se mi líbila taky a to včetně minipříběhu dvou cestujících. Rusům se to tentokrát povedlo a i přes všechny mouchy to vidim na 80%. ()

Lacike

Vlastne dokonale súhlasím s Wacoslavom. Len to vidím z opačného konca. Ja som od toho chcel tú patetickú Emmerichovskú srágoru v ktorej by mi záležalo na sympatických postavách. Tu bola banda odporných alebo nezaujímavých rusov a keďže mi na nich nezáležalo, tak mi solídne triky k spokojnosti nestačili. Takže pre mňa sú srágorou práve katastrofické filmy tohto typu. 4/10. ()

PROROK14

Páčilo sa mi to. Pôvodne som chcel dať 5*, ale prehodnotil som to. V každom prípade sú to ale kvalitné 4*. Páčilo sa mi to dievča, pre ktoré by som asi aj ja robil všetko, aby som ju zachránil :D, páčila sa mi aj chirurgova žena, ale kvôli jej nevere som jej moc nefandil. A som rád, že to skončilo ako to skončilo. 85% ()

Tommassi3

"Nebojte se !! Je to jako v aquaparku.. Nejdřív máte strach, ale brzy vás opustí.." - "A to jsi ještě neviděl všechny atrakce !!" ;) ()

Terva

CITÁT - Kdyby jsi chodil do práce střízlivej, nemlel bys tu něco o vodě........... Ruští tvůrci se s tím nepářou. Proč do metra nenahnat rovnou několik stovek lidí, kteří dokáží udělat perfektní paniku. Davové scény jsou povedené, hudba trochu monotonní, křik, pláč, zmatek a krev. Dramatická stránka je perfektní a krásné jsou jak zpomalené tak i ty zrychlené záběry. CITÁT - Nenastupujte, vlak jede do depa......... Je vám divné, proč je v metru takový nával. Pak věřte, že Moskva měla v roce 2010 11,5 milionu obyvatel. Celé Čechy v jednom městě. Film má něco přes dvě hodiny, ale ani jednou jsem se nenudil. CITÁT - Budu mít alergii na metro. ()

JohnCZ

Kdyby tam necpali tu trapnou romantickou linku (půl filmu dva chlapi řeší kdo komu šuká manželku) a trapnou ruskou dramatičnost a patetičnost (američani hadr... vážně), tak to mohl být fakt po hodně dlouhé době opravdu hodně kvalitní katastrofický snímek. Ale bohužel... na jedno zhlédnutí je to však dobré a příznivci dobré hudby si můžou připsat malé plus za soundtrack. ()

Marek1991

Urobiť film o poruchách v Rusku je niekedy ľahšie než sa môže zdať a ešte je to aj uveriteľné, lebo tá krajina je obrovská a vydávala peniaze na megalomanské projekty, ale išlo sa tempom a spôsobom, ktorý na ľudí veľmi nehľadel. Film ako taký je napínavý, znesiteľný a hystéria nie je prehnaná. Avšak pri toľkých mŕtvych je tá hudba nevhodná a navyše aká je asi šanca, že zrovna najvzrušujúcejšiu časť udalostí obstarajú muži, ktorí sú si v niečom blízki? No, malá. To s tou dopravou celkom dobre vymysleli, no to s tým pádom vody v pravom okamihu pre záchranu tých ľudí, či vynorenie sa spod vody chlapca, keď si ostatní začínali myslieť, že sa utopil, senzáciechtiví novinári alebo inhalátor, to už je taký nevkus akoby prebratý z amerických filmov. Ono toho vo filme veľa nebolo napriek dĺžke, ale tiež to ako katastrofický film nebol trapas aj keď záver je taký trocha moralistický a jednoduchý, no pochopiteľný. Tiež dodám, že nenechajte sa oklamať súpravou metra vyrážajúcou spod zeme pri Kremli na plagáte k filmu. Čo chválim je istá priamočiarosť a rozmýšľanie v niektorých momentoch. Ešte keby tam boli nejaké prvky povahy Rusov, ktoré by boli originálne a nie iba negatívne, keď sa na to človek pozrie s nadhľadom, tak by som to možno hodnotil lepšie. ()

MartinezZ

A za tohle dávám na rok 4750,-? ~~~ Na 132 minut to absolutně a rozhodně nemá. Katastrofického je tam tak třetina filmu, Třetina je jakési romantické drama o manželčině ujasnění si priorit mezi manželem, dcerkou a milencem, a třetina o cestě za světlem, cachrajíc se vodou. Ta cestovatelská třetina je poněkud nezáživná, ta romanticky-existenciálně-dramatická třetina ja zcela zbytečná a do katastrofického filmu naprosto nevhodně nehodící se. Ta katastrofická třetina se ale celkem povedla a vypadá zajímavě, uvěřitelně a až reálně jednoduše. ~~~ Za *** jen díky vyobrazení toho marastu, co se rozpoutal, záhy utichl a nevydal ni hlásky. Od té chvíle se neměl divák vůbec podívat nad povrch. ()

Korbitch

"Skvělý katastrofický film, plný napětí"?? Skvělý určitě ne, katastrofický tak z jedné čtvrtiny a napětí to rozhodně ano, ale pouze to elektrické. Mělo mě to napadnout, když se to líbilo tomu retardovi, že to bude slabý jak čaj. Půlka filmu je regulérní rodinný drámo, kde se řeší milostný trojúhelník, přičemž jeden bod je naprostý ňouma, kterýmu bych nesvěřil ani umírajícího křečka, natož malou dceru, druhý bod je namástrovaný zbohatlík, kterýmu byste rozbili držku, jen by na vás promluvil, a do třetice nafintěná kurva s odporným mateřským znamínkem vedle kušny, která podvádí ňoumu s namistrovancem. Pak se tam plácá ještě pár postav, který už si pořádně nevybavím. A to je kámen úrazu. Můžu vám říct, že mi bylo vyloženě u řitního otvůrku, kdo se dostane ven a kdo ne. A to včetně tý malý holky, která byla na kopačku okovanou kanadou od první minuty. Pokud se u survivalu nedokážu ztotožnit ani s jednou postavou...průser. Katastrofální průser. Další blbost byla neustálé prostřihy nad metro. Zlehčovaly tak situaci, která se dole odehrávala. Divák měl od nehody zůstat prostě dole pod zemí a nahoru se podívat až na samotném konci. Chyběly vyhrocené situace, ve kterých by řídla skupinka, chybělo napětí, chybělo téměř vše. Dvě dávám pouze za pěknou kameru a celkem dobře zpracovanou nehodu, která mě jen utvrdila v tom, proč radši jezdím tramvají. A málem bych zapomněl na herecké nevýkony. 78%? Du blejt! ()

slunicko2

Ruský Hollywood. 1) Rusové mají smysl pro světovost, umějí napodobit Hollywood i mezinárodní kuchařku, podle níž se katastrofické filmy vaří na celém světě. Punc zajímavosti pak filmu dodají ruské reálie. 2) Zaujali mě pěkný 29letý Alexej Bardukov (průvodce metrem Denis Istomin), 41letý Anatolik Bělyj (podnikatel a milenec Vlad Konstantinov) a 26letý Ivan Makarevič (pracovník metra s dredy Vasja Ljutin). 3) Výstižný koment: Niktorius***. ()

MATADOR

V rámci katastrofických filmů a v rámci ruské tvorby, kterou standardně nevyhledávám, se jedná o zajímavý přírustek. Při sledování jsem si vybavil Denní světlo se Stallonem, se kterým má tento film spoustu společného, ale nekoukaní herci, zajímavé napětí a především minimum nelogičností činí z Metra jeden ze zajímavých filmů na téma: co by, kdyby?! ()