Reklama

Reklama

Boží stvoření

  • USA Child of God (více)
Trailer

Child of God je příběhem násilníka a vyvrhele společnosti Lestera Ballarda, jež se odehrává na úpatí Apalačských hor v Tennessee na začátku šedesátých let dvacátého století. Ballard se rozhodl pro zničující život mimo civilizaci a společenské konvence. Přišel o rodiče, bydlení i sebeúctu. Žije v jeskyni a díky krutým zločinům a vlastní degradaci klesl na samotné dno společnosti. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (69)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

O čem asi může být ten román? Že i lidský odpad je boží stvoření? Že ho takhle vlastně nestvořil bůh, ale lidé, kteří ho už od dětství nechali žít v zoufalé samotě? Že z okraje společnosti můžeš snadno přepadnout, když ti nikdo nepodá ruku? O čem je ten román nezjistím, protože po shlédnutí filmu ho nemám chuť číst a jen si myslím, že některé předlohy by se neměly zfilmovat. _____ Protože na plátně se odehrává jen samá hrůza a nechutnost, počínaje vykonáním potřeby téměř na kameru a postupně to ještě akceleruje. Jeden pomatený nešťastník a zrůda běhá sám po lese a páchá čím dál větší odpornosti. K čemu takové vyprávění? Herecký výkon nejspíš výborný, protože Scott Haze mi byl opravdu odporný, ale příběh těží jen z jeho zběsilého počínání, jakoby se jím opájel a k tomu už nic jiného nenabídne. SHRNUTÍ: Když si nedokážeš udržet ani plyšové kamarády a mrtvou ženskou, tak jsi fakt divnej. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Bohužel je to jenom samoúčelné šokování a znechucování diváka bez většího smyslu, nic víc. Přitom jsem celou dobu doufal, že Franco tam právě to "něco navíc" rozjede a ukáže, ale nic naplat, už potřetí v řadě mě zklamal. Nepříjemně natočené a skvěle zahrané to sice je, Scott Haze v roli postiženého zvrhlého vyděděnce naprosto válí a jeho výkon byl skutečně famózní, některé scény se do paměti člověku prostě zarýt musí (vyjmenoval bych je, ale vzhledem k tomu, že jsou to přesně ty, které zde vypisují i ostatní, tak to nepovažuji důležité...), furt se tu řve a nadává, takže to umí zanechat ten pocit který má, ale k čemu to, když to stojí jen na tom. Navíc to ještě automaticky neznamená, že to díky tomu má silnou atmosféru, to právě naopak, díky té naprosté nedějovitosti a absenci jakéhokoli hlubšího záměru to nemá čím jiným zaujmout, takže to časem začne být celkem nuda, když už teda člověk ví, oč půjde. Lester si za veškeré problémy mohl jen a jen sám, není v tom žádná kritika společnosti, žádný náznak toho, že by ho takhle mohlo zničit okolí a prostředí ve kterém vyrůstá, po psychologii ani stopy, je to prostě strašně prázdné a tím pádem i zbytečné. Teda jo, dalo by se v tom - v souvislosti s názvem - najít jakési nihilistické podobenství o tom, že všichni jsme naprostý a opovrženíhodný odpad, ale to už chce pořádnou dávku vlastního domyšlení a navíc dost pochybuji o tom, že o něco takového Francovi šlo. Ale zase musím uznat, že pořád lepší podat jenom tohle takhle, než aby se to zvrtlo v nějaký přeplácaný, zbytečně vyhrocený horor. Za to Franca celkem cením, že ten námět po celou dobu udržel takhle realisticky a "vkusně", takže tomu tu slabou třetí hvězdu dodatečně dám. Slabé 3* ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Tak nevím... 1) Boží 35letý James Franco (zde scénárista, režisér a cameový herec) mrhá svým talentem a charismatem na projekty, které, pravda, znějí zajímavě, ale nějak se mu nedaří je zživotnit. Nebýt vynikajícího Jamesova kamaráda Scotta Hazeho (titulní role), na film by se nedalo ani pohledět. 2) Nejvíce mi vadí, že deklarovaný vývoj božího dítěte, onu "degradaci na samotné dno společnosti" (Cinemax), si musím jenom domýšlet. Knihu jsem nečetl, nicméně ve filmu je Ballard od začátku až do konce pořád jeden a ten samý, nemění se, a jediný vývoj spočívá v tom, že divák očekává nevyhnutelné a jenom se dohaduje, co to bude. 3) No a vůbec nejhorší je, že vskutku nekonvenční počínání hlavní postavy ve mně nevybudilo žádné emoce. Necítím sympatie, odpor ani lítost, všechno kolem milého Ballarda je mi prostě fuk. 4) Malá poznámka k některým komentátorům: Co je to za film, k jehož pochopení musím znát knižní předlohu? ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Jeden z režijních pokusů Jamese Franca, tentokrát o pohledu do duše narušeného psychopata. Špinavá předloha McCarthyho je z filmu cítit, hlavně v jeho pomalém tempu, ale bohužel se jedná o slabé zpracování, jelikož tempo je vyloženě utahané a psychopatický Haze je pro roli silně nevýrazný a nepřesvědčivý. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film, ale zas až taková zvrhlá prasárna jak tu někteří popisovali, to nebyla. Jsem zvyklý na ještě větší úchylárny. Hlavní hrdina byl správný magor a když už ho společnost zavrhla, přeskočilo mu ještě víc – příležitostný prc s mrtvou holkou v něm probudil novou touhu a pak už nedokázal přestat. No nekrofílii určitě nefandím – ale nejvíc mě rozsekala ta stará ožralá ženská, co ho obvinila ze znásilnění – do tohohle koštěte by nešel ani takový magor zvrhlé prase, jako byl Ballard. Konec se vůbec nepovedl a vyloženě mě zklamal. Obyčejný průměr a nic, co bych musel vidět znovu. Když si budu chtít zas někdy pustit nějakou prasárnu, tak se raději mrknu na něco z Asie. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • James Franco chtěl původně natočit adaptaci McCarthyho románu „Krvavý poledník“. Z důvodu nedostatku času musel od projektu odstoupit. (Pria)
  • Film je adaptací stejnojmenného románu Cormaca McCarthyho, který prozradil, že postava Lestera Ballarda (Scott Haze) je inspirována skutečnou osobou. (Pria)
  • Zajímavou paralelu vytváří film na konci, kdy hlavní hrdina bojuje bez ruky o život v jeskynním komplexu. Podobný problém řešil režisér James Franco ve filmu 127 hodin (2010), kde hrál zaklíněného horolezce. (markyzgero)

Související novinky

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Uznávaný spisovatel, scenárista a držitel Pulitzerovy ceny za literaturu Cormac McCarthy zemřel ve věku 89 let. Smutnou zprávu potvrdil jeho syn John McCarthy. Slavný autor měl na svědomí tak zásadní… (více)

Reklama

Reklama