Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Jordan

Woodyho variácia Williamsovej Električky zvaná túžba nedosahuje sily tejto divadelnej (ba ani Kazanovej filmovej) predlohy, napriek tomu, že Blanchett hrá ako z veľkej knihy; akýmsi nechceným pôsobením chariziem a okolností mi Jasmínin príbeh nesadol a naopak v mojich očiach bol oveľa zaujímavejší, pútavejší a dramatickejší príbeh sestry Ginger (v podaní Hawkinsovej, ktorá sa mi čím ďalej viac páči - a nielen herecky, ale tu dokonca aj fyzicky); inak sa do veľkej miery stotožňujem s komentárom Havenohome-a; som fanúšikom Woodyho tvorby do roku 2000; ()

Vodnářka

Trošku Tennesseeho Tramvaj očima Woodyho. Alespoň rámcově, linky osudů jednotlivých postav si už režisér dotváří sám. Hodně psíčko Janette, ehm, Jasmine už zase vlastně, přijíždí za svou ségrou, tak trochu prosit o pomoc a tak trochu víc jí ničit život. Jak už to ostatně udělala párkrát. Hysterická scéna střídá druhou, ale příběh utíká krásně, postupně se divákovi odhaluje čím dál více střípků života jednotlivých postav i jejich charaktery. A pak je, jako obvykle, Woody nechá opět svému osudu, ovšem za zvuků pozitivněmelancholického jazzu a stovek myšlenek divákových... ()

Anderton

Ja by som Jasmínine slzy nenazval ani tak novým filmom Woodyho Allena, ako novým filmom Cate Blanchet a Allen akoby ani nechcel svoj štýl drať do popredia, podstatný je výkon hlavnej predstaviteľky. Niečo podobné som kedysi cítil pri Stella Dallas od rovnako osobitého Kinga Vidora. Samozrejme je znalému divákovi jasné, že keď vstupuje nejaký pár do bytu a je tam párty, tak je v Allenovom filme a džezík jemne doplňuje znova dialógy, lenže v tomto prípade to bolo často v kontraste s tým, čo postava cítila a rovnako je to aj s dialógmi jednej skupiny ľudí v jednej miestnosti, ktoré vyvolávali v kinosále smiech a Jasmine v druhej, z ktorej pocitov nám bolo ťažko. Takže pre mňa sú Jasmínine slzy film kontrastov Allenových trademarkov. Dôvodom, prečo som natoľko spokojný je ale fakt, že film je kanonádne konverzačný, chytí hneď od začiatku a ženie sa pomerne rýchlo vpred a divák nemá šancu kontrolovať čas. Pokiaľ tento film berieme ako artový, tak je to dosť ojedinelé pozitívum. Jemná kritika by sa mohla týkať určitého zaškatuľkovania postáv na jednej strane ako snobov, ktorí sú bez výnimky povrchní a na tej druhej ako jednoduchších ľudí, ktorí sú vykreslení ako citovo vyzretejší. Pokiaľ ale Allen chápe tak dobre smer vývoja medziľudských vzťahov v 21. storočí a má pritom pomaly 80, tak klobúk dole pred jeho vyhýbaním sa dobiedzajúcej senilite. Už sme ju u neho pár krát zažili. ()

Frajer42

Moje pocity jsou takové všelijaké. Chvilkami mě to nebavilo vůbec, ale našly se i světlejší momentky. Co se týče humoru, tak jsem byl asi naladěn na zcela odlišnou vlnu. Pokud by zde černě na šedém nestálo, že se mělo jednat o komedii, tak bych si snad ani nevšiml. Cate Blanchett je šikovná herečka a Woody Allen je tak nějak pověstný tím, že si svoje snové roličky dokáže dokonale obsadit. Příliš se mi nezamlouvalo Woodyho podání. Časté retrospektivní vracečky, které snad měly symbolicky obeznámit diváka s tím, co se právě odehrává v Jasminčiných neuronech. Celý příběh je prakticky o bolestivém přechodu z života na vysokých nohou někoho jiného do života na nohou vlastních, které už tak vysoké zdaleka nejsou. Kdo z nás by to hravě zvládl?! Divák tak sleduje psychický rozklad hlavní hrdinky, který je věrohodný a pochopitelný. Bohužel i těžce nezáživný. Ani ty všude vychvalované dialogy mě vyloženě nenaplňovaly úžasem. Vidím to maximálně na slabé dva kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

Dzeyna

Musím říct, že jít na tento film do Bio Oka byl opravdu zážitek. Neskutečná atmosféra, výborný příběh a hlavně excelentní výkon Cate Blanchett! Epesní podívaná. ()

swamp

Když už si myslím, že mě Woody ničím nemůže překvapit, vezme si na pomoc Cate Blanchett a vytvoří tuto nenásilnou konverzačku, která možná může na první pohled působit oddechově, ale věci za tímto valčíkovým tempem skryté jsou doopravdy hlubší než vypadají... tleskám! ()

DwayneJohnson

Woody a Cate, Cate a Woody? Ono je to vlastně jedno. Allen prokázal, co už jsem o něm psal minule a to, že jeho posledním filmům začínám pomalu, ale jistě přicházet na chuť. Další, hořkosladký a hlavně výborný snímek, kde zbytek obstará skvělá Cate Blanchett, která si skoro celou dobu trvání ukradla tak sama pro sebe a zbytek herců odsoudila jen do role statistů. Poslední dobou, ne moc obsazovaná, přesto výtečná herečka a tady to potvrdila mnohonásobně.Lepší čtyřka. ()

Slartibarkfast

Jasmína. Elegantní dáma na úrovni s brilantními způsoby a vytříbeným vkusem. Celý život nepracovala a pouze plnila roli ozdoby rodinného krbu zámožného podnikatele Hala. Poznamenaná životem v přepychu dopadá tvrdě na dno, když se jí manželství rozpadne a ona přijde doslova o vše. Chtělo by se říci, že tohle je příběh o překonávání životních útrap, ale ve skutečnosti je to jen detailní pohled na totální destrukci lidské psychiky. Když se panička vytříbených mravů přestěhuje ke své sestře, aby se vyhrabala z nejhoršího, kontrast a rozdíly mezi nimi jsou najednou dvojnásobné a do očí bijící. Společně pak sledujeme, jak úžasně umí Cate Blanchett hrát. Film nám vlastně nic moc nenabídne a chybí některé dost podstatné části, které horko těžko sbíráme retrospektivně po celou dobu vyprávění. Navíc konec nepřinese uspokojivé rozuzlení a to jen podtrhuje tu depresivní náladu, která z filmu čiší. Ze specifikace žánru bych naprosto a rázně vyškrtl slovo "komediální", protože moc věcí zde k smíchu není. Detailní náhled do rodinných problémů působí spíše rozpaky a z výborného ztvárnění hlavní hrdinky má člověk chuť spáchat sebevraždu. Jediné, co občas působí komediálně, je zvolená hudba, která tak trochu cynicky podkresluje tíživou atmosféru. Věřil jsem, že to bude o něčem jiném, ale tohle také beru. Překvapivě upřímné, ovšem na plný počet to není. 80% ()

silentname

"Blue Jasmine" je filmom, ktorý v mnohých aspektoch musím oceniť. V prvom rade herecký výkon Cate Blanchett je skutočne ohromný. Dala do toho úplne všetko čo mala. Film vyzerá dobre, je zrežírovaný dobre a je aj celkom originálny. No na druhú stranu mi hlavná hrdinka liezla počas celého filmu tak neskutočne na nervy, že som ju nedokázal absolútne stráviť. Jedna vec je podať skvelý výkon... no úplne iná je chcieť, aby mi postava nebrnkala na moje nervy. Film nie je veľmi príjemný na pozeranie. Komediálne momentky? Ja som sa na tom nezasmial ani raz. Neviem čím to bolo. Skôr som mal pocit, že film sa ani nesnažil nás nejakým spôsobom rozosmiať. Ak to mala byť seriózna dráma, tak potom je niečo iné. No je to klasifikované ako komédia. Tým pádom čakám nejaký humor. A tak ako hlavná hrdinka, ani ostatné postavy mi toho moc nepridali. Neviem na koho stranu sa vo filme postaviť, lebo reálne nie som asi na žiadnej strane. Tieto slzy mi hold absolútne nesadli a z filmu som si neodniesol vôbec nič. Nudilo ma to, deprimovalo ma to a zanechalo na jazyku nepríjemnú pachuť. Je to hrozné? Nie. Myslím si, že som videl oveľa horšie filmy a minimálne je to veľmi kompetentne a kvalitne natočené. No nič viac si z toho asi nevezmem. Hodnotenie: C- ()

nash.

Poněkud chladně vykalkulovaný příběh s kupou nesympatických postav, ovšem výborně zahraných, excelentními dialogy a výbornými momenty, byť až příliš často předvídatelnými. Ale nikde nikdo, komu by se daly věnovat sympatie, takže jsem se mohl v klidu věnovat tomu, co hlavně stálo za pozornost, excelentnímu hereckému koncertu Cate Blanchetové. Zahrála Jasmínu tak dokonale, že jsem jí měl plné zuby už za 5 minut a přesto jsem na ni zíral minut 90. Trošku obludárium, trošku depka a trošku políček maloměšťácké snobské přetvářce. ()

Slarque

Těžký život snoba, který náhle přišel o všechny peníze. Nevezme zaměstnání pod svoji úroveň, nemá zájem o partnera pod svoji úroveň... a nepřizná si, že vlastní povyšování se nad ostatní není podloženo ničím, kromě minulosti na vysoké noze. Potácení se zbytkem života jako přítěž k problémům nevlastní sestry, kterou vždycky nonšalantně přehlížela, najednou vypadá jako dobrý nápad. Cate Blanchett je výborná, Sally Hawkins možná ještě lepší a Woody Allen tenhle příběh vystavěl rafinovaněji, než jsem čekal. Ano, mistře, život není vždycky komedie! ()

Arsenal83

Majstra scenáru Allena tu predčila už len Cate Blanchett s jedným z najzaslúženejších oscarov tohto desaťročia. Tá úloha jej nielen sadla, bola pre ňu priam zrodená. Woody tentokrát nevtipkoval, vymyslel drámu, ktorá to myslí vážne. Je reflexiou, no nie sarkastickou.Ukážka snobského pokrytectva a čo všetko sa za ním môže skrývať. ()

Willy Kufalt

Před Cate Blanchett musím tady smeknout, protože v hlavní roli vystřihla skutečně obdivuhodný výkon. Ale na vysoké hodnocení to nestačí, zvláště když mě celý ten příběh kolem její postavy moc neoslovil. Není špatný, byť poněkud banální, spočátku jsem si však myslel, že mě bude bavit, podobně jako mě od stejného režiséra před časem velmi mile překvapil snímek Hana a její sestry, ale tentokrát možná opravdu Woody Allen točil výhradně pro ženské publikum, nevím. Osobně mě Jasmíniny slzy moc nechytly a nebavily ani jako případná komedie a celkově vlažným pojetím ze strany režiséra bez kouska dramatické atmosféry ani nezapůsobily jako správné drama. Nezapomenutelný výkon v hlavní roli tu rozhodně neschází, nicméně více nezapomenutelných scén, pokud jde o děj, s výjimkou úvodu v letadle, bohužel ano. [65%] ()

eLeR

Osobne si myslím, že Woody v dialógoch tak trošku stráca dych. Ale neradno sa čudovať, 78 rokov je hold 78 rokov. Ale stále má dobré filmy, ktoré majú čo povedať, sú svojské a mne sa páčia. Toto bol taký obyčajný príbeh postavený na skvelom výkone Cate Blanchett. Je to krásna žena a skvelá herečka, a tu to zase raz potvrdila. Mne osobne sa veľmi páčili aj Sally Hawkins a Boby Cannavale. Jasmine bola teda riadne v sračkách, a u zubára si mala radšej zarábať na psychológa, a nie na štúdium. Zase raz výborná muzika, typická pre Woodyho. ()

Happens

Film tak prostého ducha s překvapujícím neustávajícím nábojem, poměrně odhadnutelný, zároveň však nápaditý. Oceňuji rozpracovanost psychické poruchy a hlavně způsob zahrání. Úžasné, jak je možné neztratit tvář a spadnout na dno. Je to poměrně klasický tvrdě realistický rukopis Woodyho Allena. ()

dopitak

Nejlepší Allen jakoby vůbec nebyl od Allena? Nejsem přesvědčen, že byl nejlepší, ale s první částí předchozího až na jednoduchost zápletky a jednu scénu s odhalením plně souhlasím. Váhám 4-5. Tak jo, zase taková zábava to nebyla. Více v externí recenzi pro kult na konci srpna. Kino Art, Brno. ()

Chrustyn

Allen má v posledních letech výrazně odlišný režijní i scénáristický styl, než na jakém začínal a jakým si získal své příznivce. Tentokrát se zaměřuje na příběh vypočítavé ženy, která celým svým životem bezproblémově proplouvá díky vlivným a bohatým partnerům, což se změní, když se ocitne sama a musí hledat pomoc u sestry, která žije normálním životem. V tomto snímku není hvězdou Allen, ale Cate Blanchett ve své nejlepší roli. ()

classic

Excelentná Cate Blanchett,ktorej performance mi vyráža dych... Cate podáva najlepší výkon svojej kariéry práve v snímku Woodyho Allena,ktorý vie,že herci podávajú v jeho počinoch bravúrne výkony,a tento je od Annie Hall v podaní herečky tým určite najlepším.Bravóóó. „Keď žije človek na vysokej nohe,tak pád býva zaťažkavajúci a Jasmine to pociťuje na vlastnej koži...” Až človek neverí vlastným očiam,čo vidí... Pochvalu si zaslúži aj Sally,ktorá hrá jej„step-sister” Ginger,ktorá každá z nich prežíva život po svojom,a ten Jasminin je extrémnejší a smutnejší...” ()

Ghoulman

Není všechno zlato, co se třpytí. Neříkám, že Allen neměl ve svých předchozích filmech etický rozměr, ale ten většinou ustupoval ironii. Tragika věčně pokulhávala za všeprostupujícím výsměchem. Je zajímavé, že zatímco Scorsese se ve svém Vlku z Wall Street nad životem obětovaným penězům a klamu pochechtává, právě Allen podobnou tématiku zpracovává s nebývalou vážností. Nad Jasmínou, jíž nemilosrdně dohnala prázdnota předchozího života, se vám chce spíš plakat, než smát. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem