Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

FFilipCZ

Základem je pohledná hlavní postava (tedy Jasna) - za to jsou hned plusové body. S tou se mi trefili do vkusu a film je hned koukatelnější. Příběh a zpracování hodně kontroverzní. Divím se, že to vůbec prošlo. Některé záběry jsou fakt hraniční, že si člověk říká, jestli náhodou nekouká na "redtjůb". KLIP není snímek, co bych musel vidět znovu, nebo snímek který bych na potkání doporučoval, ale je to zase trošku jiný nevšední filmařský kousek. Řekněme v podstatě takový surový, pravdivý teenagerovský film, který si na nic nehraje - ne jako ty Disney/teen sračky přeplněné klišé momenty - a vše nám ukazuje tak, jak to nejspíše mezi teenagery tohoto věku chodí. PS: Ten Jasnin mobil s kamerou bych nechtěl ztratit! ()

IQ Tiqe

Na rozdíl od českých braků „ze života“, v tomhle je víc sexu, sexy hrdinka a vůbec je vykreslený dost realisticky, až naturalisticky, takže film má čím překvapit. Někdo by to možná označil jako soft porno s dějem, mně se líbí. [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 6 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

ledzepfan

No nářez. Kdo v tomhle viděl jen povrchní film o oprsklosti a šukání teenagerů, ten to celé absolutně(ale absolutně)nepochopil. Je to upřímný a autentický snímek o citlivosti, křehkosti a emoční zranitelnosti dnešní mládeže. Jasna je citlivá, inteligentní a v jádru hodná holka, která je ale nejistá a vyděšená stejně jako většina jejich vstevníků. Otec-ke kterému má silné pouto-leží možná na smrtelné posteli, matka má tolik práce s otcem a chodem domáctnosti, že energii pro nikoho jiného už nemá, sestra je jen další požírač pozornosti, a všichni se skrytě připravují na nejhorší. Jediná obrana, která Jasně zbývá je vybudovat zeď a utéct do paralelní reality, kde problémy neexistují, kde je-prostřednictvím oka kamery- středem pozornosti každý, kde vše otupí a odsune alkohol, hlasitá hudba nebo koks a pokud ani to nestačí, možná se skrze trochu sexu dostane do blízkosti jiné osoby, která jí snad vyslechne a pomůže od vší té bolesti a strachu.... Asi je to jen iluze(ona to tuší) ale je to to jediné co dokáže......... silný a důležitý film. ()

eLeR

Pre niekoho možno šokantné. Pre mňa nie. No dobre, bolo tam toho možno viac ako býva v "normálnych" filmoch, ale sex patrí k životu, to ma nešokovalo. To všetko okolo toho, by ma možno šokovalo, ale bohužiaľ viem, že aj takáto existuje mládež. Už na základe toho, čo si dievčinka obliekla na prvú párty vo filme, mi bolo zrejmé, v akej skupine mladých sa pani režisérka pohybovala, keď pripravovala svoj film. Ja ale viem ešte jednu vec, že nie všetká mládež je takáto. Chválabohu. Tej život ale nie je šokujúci a pre diváka je tým pádom asi menej zaujímavý. No a k filmu poviem len toľko, že pôsobil naozaj veľmi skutočne a hudba v ňom bola otrasná. A jedna vec ma predsa len šokovala, keď mladá prišla z párty domov oblečená ako šlapka, tak ma šokovala otcova veta: Obleč sa, musí ti byť zima. ... to kde sme? (Filmová výzva 2015 - ambron) ()

POMO

Autentické, dobre zahrané, sexuálne otvorené - ale nie samoúčelne. Sexuálne scény budujú vznikajúci vzťah ústrednej dvojice, ktorý naberie na zaujímavosti až v druhej polovici filmu. Rodinné zázemie hlavnej postavy nudnejšie, snímku skôr spomaľuje, než by jej dodávalo ďalší rozmer. Úprimný a osobitý film, ale v porovnaní s Kids menej úderný, bez výraznej pointy, ktorá by ho urobila nezabudnuteľný. ()

• Ruská premiéra filmu mala byť 30. augusta 2012, avšak jeho premietanie zakázalo Ministerstvo kultúry, ktorému prekážalo vulgárne vyjadrovanie sa jeho hrdinov, to, že užívajú drogy a alkohol a v neposlednom rade „pornografické“ zobrazenie sexu medzi neplnoletými protagonistami snímky. Za tento krok si ministerstvo vyslúžilo obvinenia z cenzúry. (Sufferer)
  • Film vznikal šest let, čtyři roky byla Maja Miloš v intensivním kontaktu s mládeží. Za tu dobu hovořila se stovkami mladých lidí, čímž se chtěla vyhnout ironickému odstupu. (JoranProvenzano)
  • Veľký rozruch vyvolali scény, v ktorých sa neplnoletí hrdinovia Klipu oddávajú sexu. Obvinenia z pornografie však režisérka Maja Milos odmietla a popísala slovami: „Nemravné by pre mňa bolo neukázať to. Nakrútila som film o tínedžeroch, všetkých ich baví sex a je to základná vec, o ktorej rozmýšľajú. Neukázať to by bolo klamstvom.“ (Sufferer)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu