Zelňačka

• Francie La Soupe aux choux (více)

Dva venkovští staříci, přátelé Glaude a Ciciss (Louis de Funès a Jean Carmet) tráví většinu času popíjením vína a drobnými hádkami. Jejich staré barabizny, kde si chtějí pokojně užít podzim života, se ale mají bourat a na jejich místě se má vystavět zábavní park. Jedné noci přistane v okolí mimozemšťan z planety Ox (Jacques Villeret), ochutná jejich zelnou polévku a dá jim lákavou nabídku... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

DonArian

Předposlední film Louise de Funese. Skvělá komedie se sci-fi nádechem, která patří k tomu nejlepšímu co Louis de Funes natočil. Louis de Funes, Jean Carmet a Jacques Villeret je dokonalá kombinace. U scény kdy Claude přiběhne k Hrbáčovi s brokovnicí jsem dostal záchvat smíchu - ke všemu hlášky typu: "Vypadalo to jako prsa kojící ženský" nebo "Ruce vzhůru Jidáši!" :D. Jestli se chcete zasmát tak Zelňačka je přesně pro Vás. :) Pro mě za 95%. P.S. Louise de Funese tady ale František Filipovský nenadaboval. Poprvé ho v roce 1997 nadaboval pro ČT Jiří Lábus (Josef Somr skvěle nadaboval Jeana Carmeta, a Vlastimil Zavřel stejně dobře Jacquese Villereta). Jiří Lábus ho nadaboval skvěle - daboval totiž po svém, ke všemu dostal film skvělý překlad. O 6 let později v roce 2003 se filmu chopila Nova a Louise de Funese nadaboval Jiří Krampol - Hrůza! (ani zbylé postavy nedopadly lépe). Ke všemu novácký dabing měl příšerný překlad. Takže jestli se chcete na film podívat, sáhněte po dabingu ČT který je i na DVD. ()

Joker 16

Funes i jako stařík za zenitem uměl zahrát neskutečné role. Miluju tuto komedii od dětství, ale bohužel lituji, že mi Zelnice nechutná. ()

Legi36

Skvělý Louis de Funes jako vždycky,ale bohužel to tady totálně zabil Lábus dabingem.A to Lábuse zbožnuju.Ale na Filipovského nemá a jeho hlas se sem vubec,ale vubec nehodil!!To měli nechat radši Faltusovi.Prostě dabing zabil moc pěkný film!! ()

dogrose

Je to tak zvláštní! Naprosto debilní téma dvou staříků, kteří svým prděním po zelňačce přivolají mimozemšťana, jsem měla chuť vypnout po deseti minutách. Ale ono to bylo ve své podstatě tak teskné, až mi to bralo dech: myslím předposlední film LdF, jakoby se stáhl, už nebyl tak egoisticky v popředí za každou cenu, mistr vedlejších rolí Carmet měl téměř stejně velký prostor. Mimozemšťan jak vystřižený ze špatného trikového filmu vydávající stále tytéž zvuky a pomáhající staříkům za bandasku zelňačky byl vlastně vtipný. Mihne se už postarší Claude Gensac v roli podivínky a člověk si najednou uvědomí, že čas se nedá zastavit. Stařík velkoryse odpustivší své ženě, které se po svém znovuoživení rozhodne žít jinak a s jiným. V tomto kontextu mi připadal dav lidí vyhánějící staříky naprosto brutální. Odlet na jinou planetu je osvobozující. Tragikomické a vůbec ne špatné. V českém dabingu Jiří Lábus zaslouží pochvalu za osobitý přístup, dabovat místo Františka Filipovského, který je v obecném povědomí jako superhvězda, není vůbec jednoduché; slyšela jsem i dabing Jiřího Krampola, který je pitvořením a vykrádáním FF a není mu rozumět pro špatnou artikulaci (srovnej rovněž v Rabínovi Jákobovi). ()

J.J.1972

Začalo to mierne nudne ale zbytok sa v podstate dal prežiť, i keď som u de Funèsa zvyknutý na zábavu. Dvaja starci, ktorí prdením privolávajú mimozemšťana závislého na kapustovej polievke... :D až Louisovi prinesie milovanú manželku, s ktorou má len problémy a ktorá potom odíde s akýmsi motorkárom, čo nakoniec spôsobí, že obaja starci odletia s mimozemšťanom na jeho planétu..! Celý dojem žiaľ kazil Lábusov dabing. Nie, nemám nič proti Lábusovi ani jeho schopnostiam, ale jednoducho Funès = Filipovský, na večné časy a nikdy inak!! A ledva som spoznal krásnu Claude Gensac, ktorá jednak tu už má o pár rokov viac ako keď sa vydávala za Žandára, jednak bola veľmi amatérsky "prikrášlená" za akúsi bezdomovkyňu. Ale uznajme - môže byť niekto lepší mimozemšťan ako J.Villeret..? ()

carnacv

Dokonalý mix demence s genialitou. Jinak to snad ani popsat nejde. Chudák Luis už má svá léta, ale i tak umí i v téhle ztřeštěnině dobře zahrát. Je ale vidět, že už má života taky dost a vtipných grimas moc nepřidá. Nevím, kam scénáristi chodili na ty hlášky, ale scéna s návratem ženy mě dostala do kolen. ()

ankkk

Film je to pěkný, ale od Funèse čekám něco jiného. Ale hlavně film nedosahuje svým humorem a cítěním na literární předlohu. Také mi trochu vadí (a nejen v tomto filmu), že se překladatelé nedrží předlohy ve jménech - Kastle je sympatická přezdívka pro hrbáče. ()

jauahaoas

To nepochopitelné slabé hodnocení od většiny recenzistů nějak nechápu. Asi závist z pohodového žití ve staré dobré Francii. Této originál verzi a to i české pozdější verzi musím dát plný počet. Je to klasika, jednoduchá přímočará a trochu prdící. Ty triky už nejsou IN, ale to není podstatné. ()

Kivis

Jeden můj známý, který Funèse taky zbožňuje, mi říkal, že jeho nejoblíbenějším filmem je Zelňačka. Mým nejoblíbenějším není, ale i tak ji mám ohromně rád. A tak jsem si tu udělal takový malý průzkum, jestli ji milují i další Funèsovi fanoušci a do modrých čísel ji srážejí ostatní hodnotící či nikoliv. Dopadlo to přibližně půl na půl. Z dvaceti nejvýše postavených uživatelů, kteří mají Funèse mezi oblíbenými herci, jich jen lehce nad polovinu dalo Zelňačce čtyř či pětihvězdičkové hodnocení. Moje premisa, že tohle je film, který ocení především Louisovi "ultras", zatímco běžní diváci ji spíš strhají, se úplně nenaplnila, ale špetka pravdy na ní přece jen bude. A proč jsem Zelňačce propadl já? Přejdeme-li (a já v tomto případě rozhodně přejdu) lehký nadbytek fekálního humoru a zbytečnou primitivnost mimozemského jazyka, dostaneme příběh s nádhernou poetikou a jemným situačním i slovním humorem. Zatímco většina Louisovy tvorby je velmi namáhavá na bránici a ústní svaly, Zelňačka je především pohlazením po duši. Takovým, které je v tomto typu komedií, velmi nezvyklé a nečekané. I když Louis po Zelňačce natočil ještě jedny četníky, právě Zelňačka je pro mě tím pravým rozloučením s mistrem komiky. Podobná rozlučka jakou předvedl Broďa v Babím létu, i když ten to celé sehrál až na hranici dokonalosti - jak ve filmu, tak v reálu. (A pokud jde o dabing, jak už jsem zmínil v jiných komentářích v Louisově filmografii, Lábus to zvládá po svém a za mě je to mnohem lepší varianta než Krampol. Navíc se v této verzi údajně povedl lépe i překlad, čemuž docela věřím. Nemůžu porovnávat, ale přeloženo je to tak, že film ze své poetiky nic neztrácí.) ()

Sa.sa

Úžasná komedie, která stojí na umění Louis de Funèse... Ani na stará kolena neztratil nic ze svého kouzla, ba naopak... ()

gizi

Slabé - nuda, mizerný scénář, o ničem a humor - škoda mluvit. A najednou asi 10 minut před koncem jakoby se vše otočilo - začínám se bavit, je to dobré a zrazu je tu konec. Takže 40% a závěr 75%, celkově 45%. České znění ČT 1997 a mluví Lábus - hodně nezvyklé. Otřesná hudba! ()

surprise

Co bylo u policajtů zábavné je u ztřeštěných staříků otravné. Má-li to být podobenství o stáří a umírání v ironickém podání, pak se to ještě dá zkousnout. ()

Cesty timem

Tak Zelňačka získává ode mne tři Michelinské hvězdy. Jsou lepší filmové pokrmy. Jednu hvězdu za hudbu v niž je velmi dobře patrná podobnost zvuků kolem mimozemšťanů jako v četníkovi a mimozemšťané. ()

LukasCL

Tendle film je teda solidní ptákovina. Lábusův dabing je rozhodně lepší než Krampolův, ale i tak to není ono. Nicméně se obávám, že i kdyby to daboval Filipovský, tak by hodnocení zůstalo stejné. ()

marketcsfd

Grandiozní. Já se musím přiznat, že srovnávám se zelňačkou českou....Češi si ji trošku počeštili a mě se rozhodně líbí více ta s panem Funesem. ()