Vikingové - Série 1

(série)
Irsko / Kanada, 2013, 6 h 45 min (Minutáž: 44–47 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

John S. Bartley

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Jessalyn Gilsig, Gustaf Skarsgård, Gabriel Byrne, John Kavanagh, David Pearse, Nathan O'Toole, Ruby O'Leary (více)

Epizody(9)

Aby si získal přízeň svého lidu a sebral Jarlu Haraldsonovi moc, vypravuje se ambiciózní válečník Ragnar Lothbrok na nebezpečnou misi. (Netflix)

Maynard.

1.sérka za náma... Hmm, v porovnání s hrou o trůny musím uznat, že mě tahle sérka chytla o kousek víc. Ale ve Hře o trůny sem se postupně propracoval k hlavním postavám a našel si k ním cestu. A vlastně je i začal napjatě sledovat. U Vikingů se krapet bojím toho, že mě tolik nepohltěj postavy a jejich charaktery. Taky je tady míň krve a taky míň nahoty :o). Každopádně to vidím tak, že další sérka rozhodne o budoucnosti našich společnýuch večerů s mou milovanou chotí... Ragnara znám už z Warcraftů, kde mě bavil. Tady mě taky baví, ale je zatím tak jedinej... Tak uvidíme jak se to rozjede... ()

kenkaku

1.série: *** Upřímně z Vikingů jsem měl obavy... dílo z pera autora Camelotu - jedné z největších tragédií co jsem viděl v záplavě konkurence jako Spartakus nebo Hra o trůny jsem mu nedával velké šance na úspěch. No... částečně jsem měl pravdu, ale uznávám že mé hodnocení je značně subjektivní (pokud se nad mnou uvedená negativa níže dokážete nadnést, klidně si hodnocení zvedněte). Prakticky i přes obrovské varování před každým dílem "obsahuje násilí a sexuální scény" jsem ve seriálu nezahlédl jedinou nahotinku a drtivá většina krvavějších scén je cudně situována mimo kameru. Tedy pokud jste "nakalibrovaní" na výše uvedené konkurenty, budete zklamáni. Dále, co se týká děje dost zle nesu příběhovou nevyváženost (tady se naplno projevila ruka packala - scénáristy). Prvních 6 epizod jede celkem fajn... pak nastane sešup. Zcela nehomogenní (bráno do celé série) díl o Uppsale a v poslední epizodě série rozjetí několika nových linií příběhu (a s tím souvisejících otevřených otázek) mě doslova rozčílilo a stálo sérii hvězdičku. To zakončení série tedy fakt Mr. Hirst nezvládl. A to ani nezmiňuju, že Floky nechutně připomíná Merlina ze zmíněného Camelotu (kterého jsem neměl rád). Poslední co považuji za nešťastné je neschopnost se zařadit. Vysvětlím. Do série se náznakem vsouvají prvky fantasy (jakože Bohové fakt jsou a co řekne věštec je na 100% pravda), ale vše je až příliš okrajové a nedotažené. Prakticky vůbec se s tím nepracuje a nerozvíjí. Díky tomu všemu nedám víc než průměr. ()

Sdoom

Tak ani po pár letech mě to vyloženě nenadchlo v necenzurované verzi přímo na Netflixu. Je to docela dobrý, ale na seriálovou špičku současné doby to zdaleka nemá, na to je to moc jednoduchý dějově. No a pořád tu je faktor Travis Fimmel, alias nejnecharismatičtější hlavní postava ze všech seriálů, který jsem v poslední době viděl. Prostě neumí hrát a to je dost problém. Uvidím, jestli dám tentokrát šanci druhé sérii. (Netflix HD, orig.) ()

Arkanoid

Výborná séria o ambíciách hlavnej aj niektorých vedľajších postáv, úcte, tradíciách, krvi, spiritualite, brutalite, komplikovaných vzťahoch poznačených tragédiami a nedôverou. Charizmatickí herci a napínavá akcia podávajú tento mix vo výbornej forme, ktorá láka na ďalšie série. ()

Loki_Six

"The great sea is held in place by Jormungand, the Serpent, whose giant body encircles it and who keeps his tail in his mouth to complete the circle and stop the waves breaking loose. But one day, the God Thor, son of earth, was fishing in the sea for the Serpent, using a bull's head for bait. Jormungand reared up and the waves pummeled the shore as he twisted and writhed in a fury. They were well matched, Serpent and God, in that furious fight. The seas boiled around them, but then the hook became dislodged, and the Serpent slithered free and sank again, so quickly, beneath the waves. And soon, the sea was calm once more, as if nothing had disturbed it." ()

klukluka

Hlavně jsem rád, že jsou na planetě Zemi ještě lokace, kde jste schopni divákovi namluvit, že se píše rok 800 a průmyslová revoluce je zatím v nedohlednu. Vyučovat dějepis se podle toho snad nebude, ale obzory mi to nepochybně rozšířilo. A spousta lidí, na který se hezky kouká, v tom to ti Vikingové měli taky dobrý. 😊 ()

Hanys_

History se vytáhlo. Tahle první devíti-dílná série celkem zdařile držela krok s průběžně vysílanou třetí sérii GoT (dával jsem si je často v dvojbloku) a upřímně mi přišla místy i o dost zábavnější. 5/5 ()

Yardie

Slyšel jsem o tom mnohé a v podstatě to vše byla pravda. Velmi povedený seriál. Chytilo mě to od prvního dílu a už jsem nemohl přestat, Z počátku mi trošku dělalo problém zbytečné zabíjení na výletech mimo domov, což mi trošku bránilo si najít k hlavním hrdinům úplně cestu, ale co se týče domácí problematiky, tam jsem ji fandil rozhodně. Zajímavý je také pohled do historie, kde ne vše bude asi tak, jak bylo, ale i přes to je to obohacují sonda do dané doby. Hlavní hrdinové se povedli, vlastně obecně všichni herci - fakt tam pasují jak poklička na hrnec. Seveřan vedle seveřana. Kulisy jsou taky povedené, celkově dýchá z filmu ta doba, to prostředí, ten život. Co mi ještě dělo trošku problémy, resp. malinko vadilo, byly dost velké časové skoky v jednotlivých dílech, kdy jsem uvažoval, jestli jsem něco nepřeskočil. Ale vždy bylo velmi umně, stručně a jasně vysvětleno, co se mezi tím stalo. Co si ještě nejsem jistý, jak bylo, tak že počet bojovníků je celkem malý, na všech stranách. Nevím, jak to bylo ve skutečnosti, ale tohle trošku seriál jakoby snižuje, že je to nízkorozpočtové, takové malé. Ale od toho jsem se již oprostil a užívám si to i tak. Bitvy jsou parádní, mají šťávu, jsou uvěřitelné, propracované, přehledné. Celkově tedy velmi povedené a už se těším na druhou sérii. Howgh! ()

M1k9

První epizoda, možná větší část první série mě neoslnila a dlouho jsem Vikingům nedal další šanci. Seriál má pomalý rozjezd. Pár věcí ještě není doladěno na 100%. Vydržte. 7/10 ()

hEROic

První řada mě tedy nenadchla, celé to lacině smrdělo, podobně jako v případě první řady Posledního království. Naštěstí to však pak nabralo na otáčkách, příběhu a zřejmě i rozpočtu. Dokonce i Ragnar se přestal tak chsichtit a stal se z něj parádní borec! Další dvě série jsou skvělé, tato zatím 80%... ()

DAPDO

První série lehkej nadprůměr. U spousty dílů se to nejlepší udá na začátku a zbytek je jen taková omáčka. Výběr herců do hlavních postav se mi moc líbí, bitvy udělaný precizně. Baví mě i sledovat vikingský zvyky a rituály, i když zapráskat tím celý díl se zrovna nemusí. Krásná a drsná příroda, dobře udělaný nájezdy, i když ta naivita angličanů se mi moc nezdá. Zklamání z posledních dvou epizod, kdy místo, aby konec série gradoval, je to spíš taková příprava na to, co bude dál. 70%. ()

bearmeedek

Všichni už to viděli, takže asi nic nového nevymyslím. Nějak jsem toto dílo obcházel a k něčemu to bylo dobré. V době, kdy filmová nabídka není nijak zázračná, se mám na co dívat! Historická a dobrodružná podívaná, kouzelná krajina, naturální scény a nauka o národních zvycích. Prostě kvalitní pohádka pro dospělé. ()

Najt

Ragnar Lothbrok se vydává na sever plenit, to se ovšem nelíbí jeho Jarlovi a tak nezbývá než se zmocnit trůnu ještě předtím, než začnou skutečné problémy. Krom mírného, ale za to příběhově důležitého finále to byla v celku skvělá první série. Ta přinesla nejen rozjezd v příběhu, ale i povedené bitvy a nemalou porci akce. ()

0verseer

Po prvej sérii jasne prevažujú kladné dojmy. Skvelá výprava, nádherná írska príroda je po celý čas pastvou pre oči, jeden by ani nepostrehol, že nejde o Škandináviu. Herecké obsadenie je sympatické, vyzdvihnúť by som okrem Fimmela chcel najmä Gustafa Skarsgårda a jeho Flokiho, ktorý ihneď prirástol k môjmu filmovému srdcu. Príbeh sa na moje prekvapenie hýbal pomerne rýchlo, takže jedinými mínusmi sú na mňa trochu nevyráznejšie scény bojov a vlažnejší záver. Ako keby už tvorcom dochádzali nápady a to najlepšie vyčerpali niekde po polovici prvej série, každopádne zatiaľ spokojnosť, 8/10. ()

DoNotCross

S1: Vikingům jsem se dlouho vyhýbal, podobně jako u Spartaka zatížen předsudky. A opět jsem se sekl. Oproti Spartakovi, jehož první série je scénáristickým skvostem s jednou z nejsilnějších závěrečných epizod, co jsem kdy v seriálu měl to štěstí vidět, jsou tady kluci ze severu mnohem přímočařejší. V průběhu celé série vyskočí tak tři, čtyři nosné dějové linie, aby zase vyšuměly do ztracena, přičemž do konce se se dohraje pořádně jenom jedna. Jistou výhodou je, že vás seriál jako diváka neustále překvapuje a zde prezentovaný svět prozkoumáte z vícero úhlů. V rovině zábavy vám Vikingové nabídnou atmosférické okénko do špinavého a drsného bájného severu. Herci jsou fajn a s príma maskéry urobeným severským zjevem. Travis Fimmel je jako pokrokový neposedný viking moc fajn a neměl jsem nejmenší problém ho přijmout jako svého průvodce. Co mile potěší jsou fajn natočené akční scény. Peněz sice očividně moc nebylo, ale je to natočené přesně tak šikovně, aby se vlk nažral a koza mohla odpajdat domů. A funguje to. Co mě potěšilo dále byla absence všudypřítomné nahoty. Po Římu, Hře o trůny a Tudorovcích jsem byl neskutečně šťastný, že nemusím koukat na bimbající se kozy pokaždé, když někdo s někým kuje pikle. Někdy je to prostě tak samoúčelné, až je to směšné a Vikingové se téhle pasti (alespoň v první sérce) naštěstí vyhýbají. Takže první sezóna je příjemný výlet na neokoukaný sever a především příslibem velkých věcí do dalších řad. Tak snad se to tvůrcům nerozsype pod rukama. ()