Smrt darebáka

• Francie Mort d'un pourri (více)

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

Pete

Bohužel dost průměrná francouzská krimi. Je zde vidět zákulisí fungování zkorumpované politiky a její propojení se světem financí, ale je to právě tato poloha, která není příliš zajímavá, nebo něčím objevná. Líbí se mi civilnost, s jakou jsou natočené scény pronásledování bez přehnaných efektů, a že Delon nestřílí všechny na potkání. Sympatický je také celkový cynismus filmu s vědomím, že ať už dojde ke smrti jakéhokoliv darebáka, na systému to nic nezmění - mocichtiví politici se stále vracejí "jako staré děvky, které si nasazují masku nevinnosti". Ale překombinovaný scénář se nevyvaroval nelogičností, a má také několik hluchých míst. ()

cinema_cz

Sociální freska především ve své první, dynamičtější polovině mísí dohromady prvky psychologického dramatu a tradiční francouzské krimi. Alain Delon podává příjemně civilní výkon, odpovídající jeho nejlepším letům ve službě. (Kristýna Pleskotová, Ci 05/2008) ()

g.laudeo

Spolehlivá svižná relaxační čtyřhvězdičková záležitost. (Mimochodem, hezké mladé Italky přihrávali režiséři Delonovi z vlastního popudu nebo si je žádal sám...?) Napínavé rozkrývání vazeb podnikatelů na veřejnou správu. Večerní a noční město, sledovačky, honičky. Hudba: Lautnerův oblíbenec Phillipe Sarde. Démon Kinski. Delon jako obvykle: Charismatický, ledově klidný, trochu problematický a trochu záhadný hrdina. ()

caMen

Samozvaný hrdina, Ornella v blůzce, u které jí neustále padá ramínko, vrah v černých kožených rukavicích a rychlá jízda Paříží. To jsou atributy dobových thrillerů. Dnes už možná trochu přežitý, ale fajn. ()

Nerajohn

Smrt darebáka je bezesporu výborný film. Delon je zde příjemně civilní, žádný superhrdina, na druhou stranu Ornella Muti spíše na okrasu. Dějová linka je sice mírně nepřehledná, zejména ve druhé části, ale odhalení hlavního pachatele je logické. Film není tak akční, akční scény obsahuje asi jen tři, ale ty zase celkem stojí. Kdo film viděl, ví, o čem mluvím. Jen mi dojem trochu kazí dabing, protože Eduard Cupák je sice třída, jenže jeho hlas se k Delonovi nehodí. Tam prostě musí být Trávníček, Eduard Cupák má promlouvat ústy advokáta Tesassiniho v Chobotnici. ()

ALchemik

Film se mi zdál v jednu chvíli až moc překombinovaný a jednu chvíli jsem se přistihl, že monolog Klause Kinského ani neposlouchám...Alain Delon to nestačil utáhnout sám a trochu to pokulhávalo na moralizování a politikaření. Dobré. ()

BoKo_CzT

Výstižné, už v sedemdesiatom siedmom na západe vedeli ako funguje kapitalizmus, tak ako vedeli, že ovciam stačí len pastvina. Dokreslené skvelým atmosférickým soundtrackom Philippe Sarda sa tento film dostane pod kožu. ()

Horác

Zabili Ornellu, hajzlové! (Já mám tyhle sedmdesátkový detektivky rád, i když toho ideologickýho balastu tam je fakt tuna) ()

buchannon

Tento snímek jsem sledoval, abych se utvrdil v dojmu, že filmy s Delonem (většinou pseudodramata) jsou úplně o ničem a abych věděl, že jeho filmy už nemám sledovat. Delon je takový suchopárný a není mi moc sympatický. Dá se říct, že hraje pořád v jedné poloze. To Belmondo je jinej sekáč. Slabé 3. ()

gizi

Špína a korupce vždy byla, je a bude a boj s ní je jako boj s větrnými mlýny. Výborná kriminálka, která nic neztrácí na své aktuálnosti ani dnes. Nechápu tak nízké hodnocení zde na ČSFD. Vysvětluji si to tak, že lidi se raději baví a mají raději víc akce. Nesouhlasím s názorem, že příběh po skončení rychle vyprchá z hlavy. Naopak ve mně asi zůstane dlouho usazen. Skoro výjimečně dávám plných 100%. ()

chosan

Takový pro mě slabší Delonův film ale koukatelný, je to napínavý až do poslední dlouhé minuty mohlo to být tak o 30 minut kratší a dal bych 4 hvězdičky takhle tři ale pro mě lepších 65%. ()

Horácius

Monolog Klause Kinského (ostatně v jakém jiném filmu jsme slyšeli takto hezky shrnuto fungování téhle podělané společnosti) a vyprsená Ornella Muti...tak to jsou čtyři, ne? ()

Signore

Je to překombinované a některé dialogy poněkud "šustí papírem", v rámci žánru je to ale po všech stránkách řemeslně nadprůměrný kousek. ()

davidh76

Klasická franzouština, pokud si to mohu dovolit prohlásit. Postavy nejsou tak úplně černobílé, jak se na první pohled zdá a několikrát viděný příběh má prostě své kouzlo a napětí jaké má být. ()

Scott67

Lehce překombinované. A proč proboha Cupák dabuje Delona? To už ho může klidně namluvit Lábus. Delonovi sedí asi nejlépe Trávníček. A jakýsi film daboval Lakomý a to taky nebylo špatný. Ale Cupák ne. To je zabitý..... ()

rass

Tenhle film si pamatuju velmi dobře z období dospívání , ale že bych tenkrát chápal podstatu zápletky, to ne. Kromě toho, že se nám tehdy líbily prakticky všechny „západní“ filmy, měl tento jeden podstatný bonus navíc: krásnou Ornellu Muti – nedostižný idol všech pubescentů té doby! Dnes, po nějakých pětatřiceti letech od prvního shlédnutí se můj pohled na tuto klasickou francouzskou kriminálku trochu změnil. Ornella se mi tu líbí pochopitelně pořád, ale to ostatní kouzlo poněkud vyvanulo. Snímek působí zbytečně rozvlekle, místy dosti naivně a chvílemi i nelogicky. Delon jako ústřední sekáč hraje svého hrdinu obvyklým způsobem, vlastně úplně stejně jako podobné postavy v podobných filmech (Povídka o policajtovi, Tři muži na zabití). Scény, kdy Delon asi dvakrát opouští zdemolované auto po havárii naprosto nezraněn a perfektně upraven, jsou vlastně směšné. K.Kinski je tu ukázkově slizský a poměrně málo využitý, škoda. Celkově vzato je to i po letech koukatelný, mírně nadprůměrný film, zejména díky vydařené hudební složce, krásným interiérům, nadčasové platnosti o zkorumpovanosti politického zákulisí, velmi dobrému hereckému obsazení a celkové atmosféře. ()