Divergence

• USA Divergent (více)

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat. (Bontonfilm)

evulienka3

Napriek tomu, že to nebolo žiadne hlbokomyseľné zamyslenie nad evolúciou či bytím ako Vesmírna odysea či filozofickým pozastavením sa ako Solaris dokázal ma tento film zaujať a udržať si bez problémov moju pozornosť až do konca. Iste malo to svoje muchy a zo zápletky sa vám možno mozgové závity nezaparili, ale zasa tvrdiť, že to nemalo myšlienku je tiež úplný nezmysel. Myšlienku to malo a to veľmi zaujímavú. Veľmi pekne je tu spracovaná práca najmä s ľudským podvedomým. To, že je príbeh spracovaný jednoducho - údajne teenagersky mi vôbec nevadilo, nemám potrebu sa nad každým filmom pozastavovať či hlboko zamýšľať a práve preto nemám ani tendenciu film práve z takéhoto dôvodu potrebu odsúdiť. Ak by som totiž vychádzala z tejto premisy, to by sa mi nemali páčiť napríklad ani rozprávky, pretože sú pre deti a teda sú v podstate detinské...Takže, keď to zhrniem bolo to fajn, bavilo ma to, neurazilo a teda zatiaľ dávam 4*, ktoré však nie sú možno definitívne, na to si ešte musím pozrieť Rezistenciu, aby som získala v príbehu celkový kontext, ktorý to buď celé pokazí, alebo vylepší, uvidíme.... ()

BMW12

Tak to je hodně luxusní filmeček. Párádní Sci-Fi podívaná. Od začátku do konce výborné, na začátku je nám ukázáno, že ve světě existuje pět frakcí a každý žije v rámci té jedné. Ovšem jsou zde lidé, kteří nezapadají ani do jedné, resp. spadají do více frakcí najednou, tzv. jsou divergentní. A to už jsem u naší hrdinky, která si sama musí zvolit frakci a následně projít výcvikem a zůstat neodhalena. A poté nás čeká další zápletka a spousta akce. Výběr herců byl pefektní. Shailene Woodley jsem už viděl ve filmu "Kouzlo přítomního okamžiku", kde se mi líbila, ale trošku jsem se bál, jak zvládne roli ve sci-fi snímku. Ale Shailene Woodley hned na začátku mé obavy rozplynula, náramně se na tu roli hodila, zahrála to perfektně. Velice se mi líbil i Theo James a Miles Teller u kterého jsem měl trošku problém si zvyknout na jeho záporáckou roli, většinou je to klaďas. Hudba ve filmu byla také na vysoké úrovni. Režisér filmu Neil Burger si po skvělém Všemocném, připisuje na konto další povedený snímek. ()

honajz

Takže přední mozky lidstva, nebo minimálně New Yorku, se rozhodli lidi rozdělit do kast, kterým by spíše slušely názvy jako Vědci, Zemědělci, Právníci, Adrenalinoví sportovci, Charita a ti, co nejsou nikde, to je prostě Chátra, o kterou se Charita stará. Už samo tohle dělení je divné, protože ignoruje i jiné, do těchto škatulek nezapadající profese (kam by asi patřili řidiči, kuchaři, popeláři, opraváři, architekti apod.?). A světe div se, oni existují i lidé, kteří jsou třeba kombinací dvou i tří těch skupin! A ty mozky New Yorku jsou z toho tak perplex, že se rozhodnou udělat z Adrenalinových sportovců roboty, aby v předtuše odboje ze strany Charity (!) tuto zlikvidovali. Ale ona je tu ještě bezva teenagerka, která je prostě cool a umí všechno, podobná všem svým předchůdkyním nejen z Twilight, Rubínu, Hunger Games nebo Ošklivých, ale i ten Ender by se měl co přiučit. Hele, ona to prokoukne a dá těm mozkům, teda Kate Winslet přes držku (což není spoiler, to snad je každému jasné, že tenhle film neskončí obráceně, že by Kate dala přes držku týhle divergentce). Docela slušná kamera, dobrá hudba Hanse Zimmera a pár zajímavých scén, jinak ale bezradnost, a nemít to zajímavý vizuál, o hodně víc vynikne, jak je ten scénář slabý a o ničem, a že se v něm vlastně nic neděje, postavy plní nesmyslné úkoly, kdovíproč se musejí při obřadu výběru řezat do prstu (proč?!), zkrátka po chvíli je to už směšné. Pořád nějaké náznaky - jdou po tobě, chtějí tě zničit, a ono prd, nakonec si ani nehlídají jeden z vchodů do pevnosti. Zcela hloupý a zbytečný film, jehož myšlenková úroveň je přesně na úrovni žáka americké základní školy nebo školky či českého diváka zpráv na Nově. Neříkám, že člověk nepotřebuje občas vypnout, ale přece jen alespoň základní myšlenková úroveň by snad neměla být zcela ignorována. ()

Roman.Ticka

V hloubce očí Shailene jsem se málem utopila a šarm Thea mi učaroval, až mě začaroval. Kolikrát jsem si vzdychla ach, och, ouvej...přesně můj typ. Něco mezi James Frankem a Enrique Iglesiasem. Doufám, že se nevidíme naposledy. Jinak čistokrevná vykrádačka 1984. Nic víc mě nezaujalo. I tak je to dost oproti jiným paskvilům a nudným příspěvkům do ničeho. ()

poz3n

Zkouškové občas člověku zatemní mysl. A tak jsem v podivné citové konstelaci a pomatení smyslů pustil tu slavnou Divergenci. Původem toho zřejmě bude má, stále zcela neujasněná, náklonnost k Shailene Woodley poté, co si mě obmotala kolem prstu spolu s Evou Green ve skvělém White Bird in a Blizzard. Po úvodní čtvrthodině jsem svého impulzivního rozhodnutí krutě litoval a silně jsem uvažoval o tom, že to vypnu. Z odstupu několika dní pak musím říct, že to není tak hrozivě špatné, jak jsem očekával, a že podobný druh filmu je pro mě stále mnohem přijatelnější než současný komiksový film. Nicméně ta postelová scéna? Pojem "frigidní" dostal nový rozměr. 5/10 ()

Rattus Rattus

Mega..... s hrůzným scénářem a totálně stupidními dialogy (člověk se alespoň zasměje). Takový supervýtvor by nemohl brát vážně ani mentálně postižený, brrrrr! Jedna hvězda za vtipnost této komedie! ()

Thomick

Klasická hra na schovávanou - s jednim strašidelnym slovem na štítě a vlastní neschopností jakž takž v pozadí. Autoři pod přívlastek "divergentní" ukryli opravdu leccos, mimo jiný frigiditu a sebevražedný sklony, takže je vždycky odkud brát, ale že by to dohromady nějak lepilo... to fakt ne-e. Chuť hledat zde něco víc (jako třeba společenskou reflexi) mě přešla rekordně rychle a vysloveně pitomá tečka mě ve zbytečnosti vyvíjení takový námahy jedině utvrdila. Jakákoliv sofistikovanost začíná i končí u solidního castingu (Shailene to tu sluší přímo neskutečně) a rutinérský režie; zbytek suverénně spadá do Pointless frakce. ()

Sofia

Na rozdíl od Hunger games, kde jsem si po prvním filmu hned koupila celou trilogii v knižní podobě, mě to u Divergence vůbec neláká. Celé to má spoustu logických děr a chvílemi se to tváří hrozně drsně, ale jakákoliv absence krve nebo unylá hudba z toho dělají podívanou vhodnou jen pro puberťáky. Hlavní představitelka se mi zdála hrozně fádní. Ovšem ve chvíli, kdy jí ten kočičák ukázal tetování, bych si to s ní ráda na pár minut klidně vyměnila. Slabé tři hvězdičky. ()

claudel

V prvních dnech roku 2015 přemítám nad tím, že rok 2014 byl filmově téměř po všech stránkách slabý, zklámání převažují nad splněnými očekáváními. Divergence na mě dle ukázek působila jako další z řady knih-filmů pro mládež tak trochu ve stylu Hunger games, jen v jiném balení. Stejně jsem tomu dal šanci a nějak mi to skvěle sedlo. Když jsem nic moc nečekal, dostala se mi pořádná porce zábavy, která u většiny mých oblíbených uživatelů je hodnocena průměrně až podprůměrně. Lítá to od jedničky po hvězdiček pět. Je to asi dost individuální. Za mě spokojenost, do čtení se asi nepustím, o to víc se budu těšit na filmovou dvojku, na niž určitě vyrazím do kina. Shailene Woodley má výborně našlápnuto dostat se tam, kde je dnes Jennifer Lawrence, dokonce má i stejně sexy hlas. ()

ARI50

Hodně výborný film s výborným obsazením tady je vše dobře provedené, rychle to utíka a nenudí a já se těším na další pokračováni. ()

Jenda

Z filmařského hlediska možná i povedené, ale scénář a pravděpodobně i kniha jsou, stějně jako chování hlavní hrdinky a její dialogy, trapné a prázdné. Množství scén a hlavně pak celý koncept příběhu je naprosto postavený na hlavu, jako celá premisa zachování míru dělením lidí do kast. Still better love story than Twilight? I don't think so. PS: Zajímalo by mě, kdo četl původní knihy a udělal z nich ty bestsellery, když cílové publikum v dnešní době vůbec nečte. ()

Necrotongue

Na filmy,které chci okomentovat,se dívám znovu,abych o nich nepsal nesmysly,takže jsem se dnes podíval podruhé a naposled na Divergenci a uvědomil si,že jsem film minule asi hodnotil poté,co jsem se předávkoval léky.V tom rauši mi asi nesmyslný děj připadal logický a já ho ohodnotil třemi hvězdičkami.Já bloud!!Fakt příšernost,snímek vykrádá spoustu jiných filmů,postrádá logiku podobně jako seriál The 100 a pokud postavami zuřivě necloumají záchvaty puberty,nemají šanci přežít.Dostala mě hned hlavní událost úvodní části,kde jsou děti rozřazovány do Nebelvíru,Zmijozelu....,ne pardon,to byl jiný film,místo mluvícího klobouku se tu všichni ořezávají jedním nožíkem,takže předpokládám,že s virem HIV se místní společnost dokázala vypořádat.Pak už následuje obvyklá směsice podivné akce,přemrštěné romantiky,nesmyslného jednání a patosu podbarvená příšerným soundtrackem,vrcholem všeho je závěr filmu,který celé toto dílo brutálně nakopává do nechráněných měkkých částí.Vzhledem k tomu,že jsem 1. řadě seriálu The 100 dal jednu hvězdičku,nemohu jít u Divergence níž,což mě mrzí.Na úplný závěr bych rád dodal-139 minut!!! ()

JASON_X

Jako film pro mládež do 15ti let(!) je Divergent fajn - má snesitelný příběh, hodně hezký vizuál, dobré triky, sympatické herce... Ale těch scénáristických infantilismů je v něm až bolestně příliš. Třeba nevím, komu jinému než dětem nebo mentálům by měly být určeny ony svíravě trapné scény v úvodu, s rozesmátými a běhajícími a skákajícími a výskajícími retardy z frakce Neohrožených. Tahle partička ve mně okamžitě vyvolala neodbytnou touhu po založení frakce Nasraných nebo Negativních nebo Nihilistických, kteří by se oblékali do černého, zamračené obličeje pomalovány nějakým ďábelským makeupem a jejich poslání by bylo jednoduché - mlčky a zachmuřeně chodit městem a na potkání bít každého člena frakce Neohrožených. Nebo to vypočitatelné, šablonovité a naivní pracování s diváckými emocemi během vstupního tréninku, plného přiblblé americké soutěživosti. Nebo fakt, že po sobě parta děcek během vojenského cvičení pálí ostrými jehlami, aniž by měli aspoň brýle na očích (ale ono holt těm roštěnkám a šampónům musí být vidět do xichtu, to je jasný...) Nebo to, že si divergentní jedinec, který samozřejmě za boha nechce, aby někdo na tu jeho divergenci přišel, nechá vykérovat přes celý hřbet značky všech ostatních kast, to má fakt logiku. Nebo ten jako už tradičně debilizovaný závěr... A naštvalo mě, že jsem se nedozvěděl, jak to vlastně vypadá za Zdí, což mě od začátku zajímalo nejvíc. No, takže když už jsem se tady teď dovyventiloval, můžu tomu napařit s klidným svědomím aspoň tři, protože mě to vlastně popravdě většinou docela bavilo, určitě mnohem víc než třeba Elysium nebo podobný pseudoscífka... ()

Morholt

Třetí Hunger Games se do kin teprve chystá a tak dobu čekání akcechtivým teenagerům vyplnila Divergence. A mě se v některých aspektech líbila i víc, než HG. A je to divný, protože akce bylo méně a námět, ve kterém jdou frakce po všestranně nadaných lidech, mi taky příliš neseděl. Notabene Kate Winslet, Ray Stevenson a Maggie Q, tedy herci, kteří mě nalákali, dostali muší prostor. Navíc Stevenson a Maggie Q nebyli obsazení do rolí, které bych u nich očekával. No a taky, co si budem povídat, je to typicky teenagerovsky blbý. Jenže, narozdíl od nesympatického dua Lawrence-Hutcherson, je tu velice sympatická Shailene Woodley a ucházející Theo James, kteří chybějící akci či scénáristické díry v pohodě vyplní. Atmosféra ne tak vzdálené budoucnosti působí přirozeně a není narušována módními výstřelky či futuristickými hejblaty a to je pro mě dalším plusem. A vůbec to na mě působilo takovým zvláštním pohodovým dojmem, což by sice u relativně vážného tématu mělo být na škodu, ale tady je to celkem vyhovující. Docela se těším na další díly. 80% ()

Handle

Knižní předlohu jsem nečetl, takže se raději nebudu příliš vyjadřovat ke scénáři, který je jako celek výborný, ale v nějakých místech (hlavně ke konci) mi přišel trochu přeplácaný. To je ale asi opravdu jediné, co můžu vytknout, protože jinak Divergence funguje naprosto výborně. Podobnost s Hunger Games je opravdu velká (námět, hlavní hrdinka a vlastně i celková kostra filmu), ale mně osobně to vůbec nevadilo. Snímek je natočen opravdu působivě, celou stopáž si drží skvělé tempo, nenudí ani na chvíli a napětí i atmosféra je opravdu slušná. Pozitivně také hodnotím občasné odlehčení a nadsázku. Navíc Shailene Woodley hraje výborně, ale i výběr ostatních herců se povedl. Plus vynikající soundtrack jako třešnička na dortu. Musím říct, že kritická hodnocení v USA (Metascore 48%) vážně moc nechápu, přišlo mi to ve svém žánru výborné a dost se těším i na pokračování. ()

Caelos

Společenský systém absolutně nedával smysl. Základní kámen úrazu vidím v absenci řemeslníků. Dělnická třída kurva! Jsou tady knihomolové, vojáci, hipíci a nějací asketové, či co to má být. To se pak člověk nediví že je to město tak rozbité, když tam nikdo neumí ani držet šroubovák. Ok, dávalo by to smysl, kdyby tam nebyli upřímní. K čemu jsou prosím potřeba? Ale jinak se to celkem dá, vizuálně je to až na pár vyjímek fajn, herci jsou vesměs sympoši, Ovšem ta Kate Winslet je špatná... Ale ta tam zase tak moc není. Špatná je i hlavní hrdinka, není ani moc sexy ani moc dobře nehraje. Ale jinak se to celkem dá, člověk se příliš nenudí a dá se na to dívat až do konce. I když ten konec... Chápu že je to asi podle nějaké trilogie, ono je teď v módě psát tři knihy, ale ten konec mi přišel dost tak na pochvu. Ale slyšel jsem že ve dvojce mají přiletět roboti a bude to jen dvouhodinová akční řežba, kde budou mít lidi jen nože. V pochvách. Na opasku. ()

ScarPoul

V područí štúdií sa režisér stáva bábkou. Plní sny teen dievčatám o novom svete a pohľadných chlapoch s citlivou dušou. Atraktívne prostredie, herecká špička, sympatická hlavná hrdinka a moralizujúci príbeh, ktorý naplno vo finále ukáže, že je vlastne o ničom. Divergencia je ďalší sci-fi zárez s hlavnou hrdinkou. Oproti Hunger Games má ale výhodu, že sa neberie až tak vážne. Takže je pomerne sympatickou jednohubkou. To ale nezľahčuje jeho chyby. Príbeh je priamočiary, málo akčný a hoci sa mi vysvetlenie sveta páčilo aj ma bavilo, oboznámil som sa s nimi pomerne rýchlo. Neviem prečo sa štúdia boja tlačiť na pílu a pritom je to celé ošatené v takom detskom háve. Pritom to mohla byť naozaj sci-fi chuťovka. Takto je to vo vodách priemeru. Mozgové bunky vám to nezabije, ale stačí to vidieť len raz. Čo je na film za toľké peniaze naozaj škoda. No a tou prvou vetou som chcel len povedať, že som rád že Neil Burger z týmu odišiel. Niektorých režisérov je na takého filmy naozaj škoda. ()

Gwaihir

Těžko říct, čím si mě vlastně tenhle snímek naklonil na svou stranu, ale asi se v tomto případě z části stal mojí slabinou zajímavý námět, na němž má svou zásluhu předloha, a částečně zřejmě sehrálo svoji úlohu i zpracování onoho poněkud otřepaného příběhu o hledání sebe sama. Každopádně, ve světě, v němž frakce znamená více nežli krev, jsem se vůbec nenudil, přestože mě místy napadala trochu kacířská myšlenka, jak by to asi vypadalo, kdyby si projednou hlavní postava zvolila pro svůj život nějakou méně dobrodružnou a násilnickou, nikoli však méně nebezpečnou, komunitu a poskytla nám tak ne zcela obvyklý pohled na společnost. Hlavní myšlenka sice není zrovna originální, ale dokáže upoutat pozornost svou nápaditostí v prolínání různých realit a rovněž některými vyvstávajícími úvahami, i když na můj vkus jsou tu jednotlivé skupinky až příliš charakterově vyhraněné v podstatě na základě jediné vlastnosti. To však na druhou stranu ladí s jejich manipulovatelností a s ideou, že nezařaditelní jsou právě díky rozmanitosti myšlení a svobodné vůli neovladatelní, což předurčuje jejich nebezpečnost, protože svět nepatří těm, kdož vědí, kam patří, nýbrž spíše těm, kteří dokáží skočit, aby se dozvěděli, kým opravdu jsou. 70 % ()

maseer2

vzhledem ke skutečnosti, že je film skrz naskrz prošpikován "teen demencí", kterou mám tak rád, a že jsem de facto vůbec nepobral, o čem to ksakru má vlastně být, jsou moje slaboučké 3 hvězdičky malý zázrak.. zkrátka nedívalo se na to úplně zle, ale s odstupem téměř dvou týdnů už jsem skoro zapomněl, že jsem něco s názvem Transcen- teda Divergence viděl.. a do případných dalších dílů se pro jistotu zřejmě pouštět nebudu.. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

11.01.2018

Nalaďte si novou fantasy

Nalaďte si novou fantasy

14.06.2015

Twilight sága je za námi a Hunger Games a Divergence také brzy dospějí ke svým filmovým koncům. Hollywood tak hledá nové dívčí látky, které by mohly lámat kasovní rekordy, a momentálně se zajímá o… (více)