Upstream Color

• USA Upstream Colour (více)

Kris (Amy Seimetz) čelí osudnému okamihu svojho života, keď ju bezvýznamný zlodej chytí a nadroguje neznámou látkou. Popri tom sa však v pozadí začína diať niečo väčšie. Nevedomky sa Kris stáva súčasťou životného cyklu organizmu, ktorý prestupuje mikroskopický svet, prechádza fázami červa, rastliny, živočícha a potom sa začína odznova. Na tejto ceste nájde spriaznenú dušu menom Jeff (Shane Carruth), ktorého tiež ovláda sila, väčšia, než je on sám. Obaja spoločne pátrajú po bezpečnom prístrešku ich tela i duše a popritom sa snažia poskladať chaotické úlomky ich rozbitých životov. Stane sa z ich vlastnej identity nakoniec iba ilúzia? (Incantator)

runner85 odpad!

Ak ste náhodou vo vážnej životnej kríze a už neviete ako von z tejto beznádeje nezostáva vám nič iné len sa postaviť pred zrkadlo a dať si pár po papuli, ak to nepomôže treba zobrať stan, a odísť niekam do Laponska, možno to mal spraviť aj pán režisér, myslím, že pre jeho duševnú rovnováhu by to určite bolo prospešnejšie, ale ak sa raz vydá nech vezme zo sebou aj pána Terrenca Malicka ktorý vyprodukoval dačo podobné ale aspoň vizuálne a hudobne lepšie. POZOR! ak sa predsa len rozhodnete to pozerať dbajte na svoje duševné zdravie .... ()

Murrro

Viac ako spirituálneho Malicka mi Upstream Color ideovo pripomenul Avatara. Áno, toho Cameronovho. A že ma baví, ako sa dá obdobná myšlienka rôznorodo uchopiť, a že mi s ňou indie štylizácia ladí lepšie než trojdimenzionálny Hollywood, a že si Carruthovo čokoľvek rád pozriem znova, dávam plný počet. Vďačne. ()

JohnMiller

Nádherná vizuálna poézia. Ani po niekoľkých hodinách sa nedokážem zbaviť toho fascinujúceho a rozčarovaného pocitu plného pochmúrnych emócií. Bolo to ako sledovať Jodorowského bez násilia, brutality a enormnej satiry. Bolo to krehké ale zároveň aj chladné... presne ako život samotný. Trocha mi vadil prílišný INDEPENDENT obraz ale obsah mi to všetko vynahradil. Viac skrytejší a lepší cyklus života som za svoj život v kinematografii nevidel ! ()

Hamaradža

Romantický body horror v ktorom mäsožravý parazit nepožiera iba telo, ale i dušu. Nenápadný, malý, pomerne lacný, no nesmierne citlivý a kreatívny filmový trip. S nejasnou, až "novovlnovou", voľnou štruktúrou rozprávania plnou jemnej symboliky, no emočne súdržný, melancholický. Po všetkých smeroch "iné". Carruth je citlivý intoš (a asi trochu i narcis) a ja chcem viac jeho filmov. ()

easaque

Tento film jsem nedokázal pochopit a pořádně si ho užít, i když jsem se na něj těšil a vybíral jsem si ho dle vkusu od podobně smýšlejících uživatelů. Nakonec byl na mě moc těžký - spleť opakujících absurdních situací, dějové přesuny sem a tam, útržky rozhovorů, vzpomínek postav (které byli úplně mimo), zvláštní střih.... ztratil jsem se v něm a odcházel od něho hodně zmatený. Tento symbolismus a mnohovrstevnatost zatím nezvládám, ale myslím, že atmosféra byla budována dobře, stejně jako kamera byla zajimavá. Dám pro teď slabé 2 hvězdičky, takže ho úplně nezavrhuju a své artové diváky si nejspíš najde. Třeba časem zkusím znovu... [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 3 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Hm, tak já se těšil na nějaký mindfuck ve stylu Davida Lynche a výsledek je takový, jako kdyby Malickovi hráblo a natočil film s žánrem, který je pro něj úplně netypický. Bohužel, mě Malick nikdy nesedl a tak mi nesedl ani tenhle pokus o něj. Možná byl i o chlup horší, než Malick, ten má ve svých filmech lepší kameru, tady mě nezaujala. Každopádně, co se příběhu týče, nějaký děj tam podle mě byl, já to tady zkusím vypsat - JAK JSEM FILM POCHOPIL JÁ - Takže na začátku tu máme dva lidi, co berou červy z nějakých kytek a louhováním z nich dělají "čaje". Potom děj ukáže ženu jménem Kris, kterou kdosi unese (podle obsahu to je Zloděj - jelikož není ve filmu zmíněno jeho jméno, budu mu tak říkat), dá jí toho červa do těla, a díky tomu je myšlenkami propojená s nějakým čuníkem. Později potká nějakého Jeffa, který trpí tím samým problémem, a většina filmu se vlastně věnuje romantickému vztahu mezi nimi (která je natočená ve stylu Malicka), a jak to tak vypadá, oba jsou taky dost propojení, takže je tady možnost, že oni získali schopnost, díky které se můžou napojit na kohokoli na světě, to tam ale není nikde řečené. později si nějak zjistí, kde má farmu ten Zloděj, který "nakazil" i toho Jeffa, dokonce najdou i nějaké záznamy o jiných nakažených, každému pošlou nějakou knihu jménem Walden, která asi tyhle nakažené spojuje dohroamdy, všichni pak jedou na tu farmu, tam najdou Zloděje, zastřelí ho a farmu převezmou do vlastních rukou, kde se láskyplně starají o ty čuníky. Mezitím tam ještě zajdou ti dva na začátku, seberou z orchideií (na kterých ti červy žijou), pár těch červů a asi budou nový nakažení nebo snad vyvolení? Každopádně ten Zloděj je kdosi nadpřirozený, , který si podle všeho chtěl vytvořit svoje další nástupce (ti dva ze začátku v tom nejspíš jsou taky), avšak chováním k čuníkům, se kterými byli propojení, si od svých nástupců vysloužil to, že ho zabili a převzali to po něm. KONEC MÉHO VYSVĚTLENÍ On ten děj možná bude i trochu jinak, ale jak tu ti, co dávají 5* a 4*, nejspíš na to bude potřeba ještě opětovné zhlédnutí, abych pochopil všechno a všechno mi do sebe zapadlo. Proti tomu nic nemám, Inland Empire se taky nedá pochopit úplně celé hned na první zhlédnutí a přitom je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Každopádně Upstream Color mě svým (až malickovským) stylem prostě nezaujalo, dost jsem se u toho nudil a znovu se na to dívat nebudu, jelikož mě to ani nijak neoslovilo. Herecké výkony to naví má takové nijaké, protože se tu jenom odříkávají texty a do kamery se skoro ani nemluví. Btw, pan režisér, Shane Carruth, by asi mohl ubrat, jako aby byl režisér, scénárista, kameraman (!), jeden z hlavních herců a dokonce skladatelem hudby svého filmu, tak narcistický není ani Jodorowsky (i když... když ve svých filmech hraje nějaké mesiáše...). Prostě tohle už zastává moc funkcí. 2* ()

roorybacky

Po Primeru jsem čekal naprosto cokoliv a stejně jsem byl dokonale zaskočen. Agresivní nervní střih, od základů rozbitá narativní struktura, extrémně bizarní neuchopitelné téma a cíleně zastřené východisko příběhu. Mentální cvičení divácké percepce filmového díla, které je bezbřeze náročné na vstřebání a interpretaci jak v audiovizuální, tak v narativní rovině, a které přesto i právě proto zůstává magicky přitažlivé a inspirativní. ()

Aljak odpad!

By ma zaujímalo na čom to vlastne fičí Shane Carruth - režisér, scenárista a hlavná postava v jednej osobe. Tento "skvost" bol fakt neuveriteľne nezmyselný! A ja som o to viac hrdý, že som aspoň ako tak pochopil tú nesmierne "dramatickú" dejovú líniu. No inak to bol poriadny chaos, spleť obrazov bez patričnej súvislosti - ľudia, prasce, orchidei... Inak vraj práve toto je posolstvo celého filmu - že ľudia v tomto príbehu boli nakazení červami a následne sa ich životný cyklus zmenil na tri životné fázy: 1. človek, 2. prasa, 3. orchidea :D (na to som ale sám neprišiel - dočítal som sa to vo filmovej expertíze). A tak verím, že nie som jediný, ktorý sa sám seba počas a po filme sám seba musel spýtať: "čo to do riti bolo?"... Smejem sa na tom "posolstve". Ale aspoň, že kamera a vizuálna stránka filmu bola skvelá (ale aj tak je to odpad). ()

Havaj8 odpad!

Pro mě nízkorozpočtový béčko, pro ostatni bombová artovka. Podle mě se tam nic závažnýho nedělo, podle jinejch se toho v pozadí dělo spoustu. Beru, že se to nezaměřuje na dialogy a příběh, i když...ale je důležitý si všímat detailu, užívat si vizuálu a hudby, ale když se u toho člověk nudí dějově, tak neni zbytí. Snažím se tomu přijít na chuť, ale očividně se musim tomuhle žánru vyhýbat. ()

C0r0ner

Vynález byl skvělý. Rozdíl proti Upstream Color je ten, že první Carruthův film měl děj, logické návaznosti a smysl. Tady jsem byl sice prvních třicet minut konsternovaný z toho, co se děje, ale jakmile jsem zjistil, že to k ničemu nepovede, bylo mi jasné, že tenhle film nebude pro mě. Půl hvězdičky za prasátka. 10% ()

johanka.g

Pravděpodobně nemám cit k umění ale dle mého se tento experiment šeredně nevydařil. Hvězdička za detailní záběry a všemožné zvuky, jinak zůstalo pouze 96 minut nudy... A kdo celou dobu čeká, že se na konci dočká nějakého rozuzlení, je stejně naivní jako já. ()

dresi

Úplný protipól divácké přívětivosti, který mi ale vlastně divácky přívětivý připadal. Carruth vytvořil svět, v němž jsou myšlenky a odpovědi roztříštěny na mnoho kousků a následně předloženy v sekvencích, které jsou sice chaotické, ale zároveň rozluštitelné. Upstream Color je film o ztrátě kontroly, lásce a hledání sebe sama. Opojně natočené a zcela geniální. ()

Tosi

Nejkrásnější, i když těžko pochopitelný film, jaký jsem kdy viděl. Všechno je prostoupeno neznámými a tajemnými jevy, které divák jen těžko pochopí, protože film je stále o krok napřed. Co je na filmu doslova ohromující, je vizuální stránka, úchvatné detailní záběry, ze kterých by byly stovky nádherných fotek. Druhým skvostem, snad ještě větším, je doprovodná hudba. Zavřít oči, dal by se celý film jen odposlouchat s husí kůží. Těžko pochopit, že za vším stojí jediný člověk. Spíše než film, bych Upstream Color nazval uměleckým dílem, u kterého se nedá vše pochopit, ať jste byli jakkoli pozorní. Jinak řečeno, zážitek jež přesahuje chápání. ()

Javad

Chcel som napísať trochu obsiahlejší text, ale potom som si uvedomil, že pri Upstream Color to nemá veľmi zmysel (o to viac keď som to videl zatiaľ len raz) a tak môžem len povedať - najlepší film za x rokov, toto je presne typ modernej kinematografie akú zbožňujem / úžasný Soundtrack... ()

marvan

Taky mi to připomnělo Malicka, jenže Carruth se podle mě v těch svých experimentech tak trochu ztrácí. Uvědomil jsem si to při jeho dialozích, hlavně v Primer, neumí napsat přesvědčivé dialogy nebo monology postav. Je to jakoby odposlechnuté zvnějšku, bez nápadu. Malick je nedostižný v kontrastu formální odtažitosti a zobrazovaných emocí a jeho dialogy jsou poezie svého druhu. ()

VanTom

Příběh se po úvodní loupeži "pomocí" výjimečného červa, skrz nějž dokáže jeden člověk psychicky zcela ovládat druhého, víceméně vytratil. Slečna si na traumatizující zážitek nevzpomínala, randila s dalším postiženým, zatímco se cítila stále propojená s… onou tasemnicí, kterou z jejího těla implantovali do prasátka na farmě, kde si jich podobných pochrochtávalo mraky. Přestože se neuchopitelné, éterické "sci-fi" unáší roztříštěným rejem pocitů (v útržkovitých hovorech o banalitách) a chaosem ambientních, podprahových zvuků, stále k jakémusi rozmazanému závěru směřovalo, nelze ho tedy šmahem zatratit jako úplný masochistický, abstraktní art. 5/10 ()

bizz_mjc

Dprdl. Kolikrát jsem se v tom filmu ztratil? Jedno se ale uznat musí. Podobný film jsem neviděl a vsadím se, že ani vy. Anděl strážný, Bůh, zvuk, drogy, zločin, láska, zrození, smrt, věčný koloběh, provázanost všech životů a živočichů na Zemi, nahlédnutí do sebe samého, předurčenost, podobenství, symbolismus na druhou... vzdávám se, chro chro :) ()

s.e.p.p

Superdivných filmů už jsem viděl několik, ale tohle je první, který mě od začátku do konce něčím nepopsatelným fascinoval. Ten údiv nad snímkem je pravděpodobně přímo úměrný promilím slivovice v krvi, ale komu na tom zálěží? Takto už jsem se u nudy dlouho nebavil. Nejpozérštějších pět hvězd, co jsem kdy udělil. A ano, Walden by měli rozesílat místo účtů za elektřinu. "-I love you. -Those are just words. They don't mean anything." ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz