Reklama

Reklama

Vinnetou a míšenka Apanači

  • Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (173)

Brejlil 

všechny recenze uživatele

"Ale, ale, ale... a všimněte si, jak jsem tolerantní." Ke slovům klasika lze jen těžko co dodat, producentská horká jehla trčí všude, a pokusy scénáristy pohnout dějem jsou nebývale invenční. Jak se třeba zlouni dozvědí klíčovou informaci? Vykecá jim jí sám... Nebudu prozrazovat, jen napovím, že Vinnetou to nebyl. Je také otázka, co vlastně Apanači na Jeffu Brownovi vidí, když ten přivede takové kamarády. Ale co... Naštěstí občas něco vybuchne, takže hvězdička navíc. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Jojha, pekne wtf film! Miestami až fraška. Najmä šialený úvod, kedy drastickí kovboji idú nežne gratulovať dievčine k dovŕšeniu dospelosti (t.j. veku 21 rokov!), nosia jej darčeky a vy neviete, čo je divnejšie. Či to, že títo nerealisticky romanticky spracovaní zmrdi (z ktorých sa následne behom jedného nádychu stávajú chladnokrvní vrahovia), alebo to, že na Divokom západe jestvovalo čosi ako vek dospelosti. Prípadne vám napadne, či sa oslavovali narodeniny v takej podobe, ako dnes (chýba už len torta so sviečkami a klaun s balónmi). Oslava totiž pozostáva z toho, že oslávenkyňa, jej najbližšia rodina, potenciálny budúci manžel a dvaja divní chlapi (???) spievajú veselé pesničky a tvária sa, že netúžia po tom poriadne sa ožrať a niekoho znásilniť. Toto ma fakt dostalo. To už nie je ani idealizované spracovanie Divokého západu. To je rovno rozprávka. Alebo: chlap nájde gigantické nálezisko zlata, avšak nedoluje tam, ale radšej roky čaká v chudobe (!), aby ho mohol dať ako dar dcére. Samozrejmosťou je pre mayovky dlhá, masívna akčná scéna snažiaca sa kompenzovať nedostatok predchádzajúcej akcie. Strih je obludný. Vidno to v scéne, v ktorej banditi prenasledujú Apanači (neskutočná Uschi Glas v novučičkej flanelovej košeli z Tuzexu) a jej malého brata, hodia po nich laso, behom sekundy do záberu skočí Old Shatterhand, prestrelí letiace laso (!), za dve sekundy je pri prenasledovaných a po prenasledovateľoch (ktorí predtým stáli tri metre od Apanači) nie je zrazu ani stopa. Alebo moment, v ktorom mladík, infiltrujúci sa do skupiny zločincov, na pláži s desiatkami zabijakov päsťou omráči chlapa, ktorý práve odhalil jeho utajenie, pričom všade naokolo stoja, rozprávajú sa alebo hrajú karty ostatní zabijaci... a tí si nič nevšimnú. Špión následne vyskočí na koňa a v pohode odcvála preč. Našťastie to zachraňuje spoľahlivá dvojka Winnetou a Old Shatterhand. Götz George si po Poklade na Striebornom jazere a Medzi supmi na konto pripísal tretiu mayovku (zakaždým hral inú postavu). Ďalším do party je Walter Barnes, ktorý sa objavil tiež aj v Medzi supmi (kde hral otca postavy Götza Georgea), ale i on v Apanači hrá inú postavu. Je to taká blbosť, až je to zábava, takže za mňa 3*. ()

Reklama

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Až na několik ubíjejících nesmyslů je "Vinnetou a Míšenka Apanači" celkem obstojnou mayovkou s povedenými přestřelkami. Dvě silné výhrady bych ale přeci jen měla. Tou první je Götz George (nechápu, proč musí hrát ve dvou dílech dvě různé postavy), tou druhou je český dabing (nechápu, proč musí jeden dabér mluvit šest postav). ()

majo25 

všechny recenze uživatele

No najhoršia winnetuovka to nie je, o trošku je horší Old Firehand. Film je ako na hojdačke. Raz dobré scény s prestrelkami a v horách, raz otrasné scény v sallone alebo ked začnu nemecky pospevovat (!!!) a ešte k tomu sprostosti. Od mojich dvoch hviezdičiek to zachránil len Lex Barker. A tak je to len tesne medzi. Tadialto cesta nevedie, páni Nemci. Porovnatelné s najlešími mitičovkami. Moje hodnotenie: 50% ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Eintopf western křečovitě ždímající oblibu zfilmovaných Mayovek o apačském fízlovi, co bojuje proti bezpráví v Jugoslávii (pro neznalé zeměpisu je to stát někde mezi Texasem a Novým Mexikem). Zápletka i jednání postav vykazují známky nesmyslnosti a stupidity, což lze nejlépe pozorovat u činů nejznámějšího tria. Vyhlášený rudý gentleman drží v ruce dynamit častěji než Alfred Nobel a v rozporu s jeho gentlemanstvím ho hází ze zálohy na bezbranné bandity, Sam Hawkens se projevuje jako člověk s pokročilou stařeckou demencí a vy se jen podivujete, jak mohou úřady takové osobě vystavit zbrojní pas a co je vůbec nejhorší, Old Shatterhand, jinak známý svou počestností, si hraje na pasáka, snaží se sbalit bordelmamá a se svými compañeros plánuje schůzky v Údolí černých bobrů! Spousta po Posledním výstřelů smířených fanoušků by asi uvítala alternativní čtyřminutovou verzi, kdy by Apanači při příjezdu syna Inču-čuny na farmu zamířila namísto na sluku o trochu níž. Název by se jen kosmeticky upravil na Vinnetou a minoucí Apanači.. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (27)

  • Celkové náklady na film se pohybovaly okolo 4 milionů DM, podobně jako tomu bylo u snímku Vinnetou. (hippyman)
  • Indiány si zahráli obyvatelé Omiše, které vybíral asistent režie Slavko Andres. Ti potom přišli na na vybrané místo, kde byli líčeni. Jeden z nich ale tvrdohlavě odmítal, a tak se dal do hádky se zmiňovaným Savkem Andresem. Hádku vyřešil vedoucí produkce Stipe Gurdulić, který asistentovi režie vysvětlil, že se jedná o starostu Omiše, který se přišel podívat na slavnostní první klapku. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • V Mayovkách prakticky "kolovaly" kostýmy mezi postavami. Ve filmu daruje Vinnetou půvabné míšence indiánské šaty, které však dříve nosila Ribanna. Stejnou loveckou košili s třásněmi jsme mohli spatřit v Pokladu na Stříbrném jezeře na banditovi se vzácným motýlem na rameni, v Rudém gentlemanovi ji už nosí David Luka. Pouzdro s nožem, které dříve nosila Nšo-či, později zdědil Vohkadeh. (hippyman)

Reklama

Reklama